Health Connect. Poznaj nowy interfejs API dla programistów aplikacji na Androida

Bezpieczny i kompleksowy dostęp do danych o zdrowiu, kondycji i samopoczuciu użytkownika? Teraz to możliwe. Na konferencji Google I/O przedstawiono innowacyjny system Health Connect, będący wspólnym dziełem Google’a i marki Samsung. Ma on na celu ułatwienie pracy nad aplikacjami, dostępnymi na różne urządzenia z Androidem. Lepsza synchronizacja danych dotyczących zdrowia i kondycji między różnymi sprzętami oraz większa integracja z popularnymi usługami aplikacji fitness – to tylko kilka z jego zalet. Sprawdźmy, co dokładnie oferuje.

Health Connect – co to jest?

Mówiąc najprościej Health Connect to zupełnie nowa propozycja interfejsu dla programistów i użytkowników, która łączy dane z wielu urządzeń i aplikacji w jeden całościowy ekosystem.

Osoby projektujące aplikacje fitness (i nie tylko) mogą dzięki niemu połączyć konkretne informacje w całość, dając kompleksowy obraz, m.in. na temat zdrowotnej kondycji użytkownika. Korzystając z platformy Health Connect, czerpią bowiem najważniejsze wskaźniki dotyczące organizmu z różnych urządzeń. Mowa m.in. o dziennej aktywności, śnie, odżywianiu, pomiarach parametrów ciała i parametrów życiowych, w tym np. tętnie i ciśnieniu krwi. 

Co w takim razie Health Connect da przeciętnemu użytkownikowi? Mniej więcej tyle, że za pomocą stworzonych z Health Connect aplikacji, będzie mógł błyskawicznie zsynchronizować treningi i inne najważniejsze dane dotyczące zdrowia pomiędzy kilkoma programami, np. Fitbit a Google Fit, co do tej pory było niemożliwe lub bardzo utrudnione. 

Twórcy Health Connect, Samsung i Google, zapewniają też, że przy wszystkich plusach tego rozwiązania, nie zapominają o bezpieczeństwie, a użytkownicy w dalszym ciągu mogą liczyć na wysoką kontrolę prywatności.

Health Connect
fot. android-developers.googleblog.com

Jakie informacje znajdą się w Health Connect?

Za sprawą Health Connect programiści będą mieli dostęp do ogromnego spectrum danych, na których mogą oprzeć swoje działania podczas tworzenia aplikacji. Z kolei później, ich docelowi użytkownicy będą mogli dzięki temu sprawnie mierzyć i obserwować wszystko, co związane jest ze zdrowiem i aktywnością. Najważniejsze kategorie informacji przechwytywanych z różnych aplikacji na platformie Health Connect to:

  • aktywność użytkownika – od codziennych czynności, przez trening, po sen
  • pomiar konkretnych parametrów ciała, np. wagi.
  • kluczowe informacje dotyczące cyklu menstruacyjnego
  • dane dotyczące nawodnienia i odżywiania organizmu
  • pomiary snu, głównie związane z długością i rodzajem snu
  • informacje o ogólnym stanie zdrowia użytkownika – od poziomu glukozy we krwi po temperaturę ciała czy SpO2 (poziom tlenu we krwi)
health connect Android
fot. android-developers.googleblog.com

Jak  działa Health Connect? 

Aby skorzystać z tego rozwiązania, programiści muszą mieć pod ręką zestaw interfejsów API Health Connect dla systemu Android, który można pobrać za pośrednictwem systemu Android Jetpack.

Każdy z zestawów API Health Connect umożliwia kontrolę uprawnień oraz odczytywanie i zapisywanie danych. Niemniej, do pełnego wykorzystania jego potencjału, najpierw potrzebne jest określenie tych, które interesują programistę, a następnie uzyskanie zgody użytkownika na ich śledzenie i pracę w oparciu o udostępnione informacje. 

Warto też wspomnieć, że Health Connect wpisuje się w szeroką politykę Google, która nadaje większe znaczenie informacjom mającym wspierać holistyczne podejście do życia. 

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że gigant z Mountain View potwierdził, iż Health Connect współpracuje już z takimi podmiotami, jak m.in. MyFitnessPal, Leap Fitness i Withings. Podkreślił też, że Samsung Health, Google Fit i Fitbit również zaczynają korzystać z zasobów nowej platformy, co w perspektywie czasu może okazać się krokiem milowym w synchronizacji informacji z urządzeń tych marek.

Źródło: androidcentral.com, android-developers.googleblog.com, developer.android.com