Google pomoże osobom z problemami mowy

Firma tworzy Project Relate. Aplikacja ma na celu ułatwić komunikację osobom upośledzonym, które mają problemy z czytelnym werbalizowaniem swoich myśli. Dotyczy to osób chorych na Downa, Parkinsona, po udarze czy dotkliwym wypadku. Póki co faza testów obejmuje jedynie osoby anglojęzyczne z niektórych rejonów świata. Kiedy system zawita do Polski?

Project Relate

Aplikacja ma działać na zasadzie transkrypcji mowy. Służyć ma to łatwiejszemu komunikowaniu się z otoczeniem i Asystentem Google. Program, póki co powstaje jedynie na Androida. Wczesna faza testów jest na razie dostępna tylko w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Testerzy, osoby z niepełnosprawnościami, nagrywają poszczególne frazy, które aplikacja rozpoznaje i dopasowuje do wzorców mowy. Po dopasowaniu, fraza służy do tworzenia spersonalizowanego modelu mowy. Im więcej spersonalizowanych modeli, tym dokładniej aplikacja będzie odczytywała zdania.

Testerzy mają możliwość nie tylko wstępnego korzystania z aplikacji, ale przede wszystkim przesyłania swojej opinii do zespołu Google, który cały czas pracuje nad doskonaleniem Project Relate.

Telefon od Google - Asystent pod ręką


Działanie aplikacji

System rozpoznaje mowę testera i przeprowadza transkrypcję. Po tym, do wyboru są trzy opcje:

  • Posłuchaj: ta funkcja umożliwia skopiowanie transkrypcji do innych aplikacji lub pozwala na przeczytanie zdania przez kogoś innego;
  • Powtórz: po wybraniu tej opcji, aplikacja odczytuje transkrypcję za pomocą syntezowanego głosu. Funkcja ta może być przydatna szczególnie podczas rozmowy twarzą w twarz;
  • Asystent: z poziomu aplikacji można rozmawiać bezpośrednio z Asystentem Google. Dzięki temu można sterować funkcjami telefonu, a nawet inteligentnego domu
project relate

Google niesie pomoc osobom z  upośledzeniami

Project Relate to nie jedyny pomysł Google’a na ułatwienie komunikacji osobom z upośledzeniem mowy. Znany jest też Project Euphonia, w którego skład wchodzi wyżej omówiony Relate. Całość ma na celu pomoc osobom z zaburzeniami mowy poprzez szkolenie systemów w zakresie rozszyfrowywania słów i ich transkrypcji. Ponadto Google stworzył projekt Live Relay, który pomoże osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym w prowadzeniu rozmów telefonicznych. Do tego uruchomione zostały prace nad systemem Project Diva, który ma umożliwić osobom posługującym się językiem migowym na korzystanie z Asystenta Google, który aktywowany jest głosem. Prace nad tymi wszystkimi systemami trwają.

Inspiracja od najbliższych

Lorenzo Caggioni, programista projektu Diva, wspomina, że największą inspiracją do działania jest dla niego brat z zespołem Downa, który choruje na zaćmę. Wraz z powstaniem technologii głosowych, Caggioni postanowił zbudować systemy pozwalające kierować bratu jego ulubionymi filmami oraz muzyką. W ten sposób chory na zaćmę brat nie musi korzystać z żadnego ekranu, ale ma możliwość posługiwania się systemem sterowania głosem.

Kiedy Project Relate lub inny trafi do Polski?

Póki co Google wstrzymuje się od podawania szczegółów odnośnie uruchomienia aplikacji. Faza testów obejmuje jedynie anglojęzyczne osoby, ale pamiętajmy, że Asystent Google też kiedyś nie reagował na język polski. Pozostaje mieć nadzieję, że prace będą trwały nadal i za niedługo taka pomoc oficjalnie trafi do Polski.