Gliniarz kontentu nowej generacji. Chatbot walczy z koronawirusowymi fake newsami na WhatsAppie

Pandemia trwa, a atakujące w social mediach fake newsy mają się dobrze. Do akcji wkracza zajmująca się fact-checkingiem IFCN Poynter Institute i kontratakuje chatbotem na WhatsAppie. Czy sztucznej inteligencji uda się oddzielić ziarno od plew?

RoboCop? Nie, chatbot

International Fact-Checking Network (IFCN) to jedna z wielu inicjatyw, których celem jest eliminacja fake newsów. Począwszy od stycznia fact-checkerzy z 74 krajów wyłapali ponad 4 tysiące fałszywek dotyczących nowego koronawirusa. Teraz do walki dołącza się owoc współpracy zarządzającego inicjatywą Poynter Institute oraz WhatsAppa – chatbot, który pomoże sprawdzić, czy związane z wirusem informacje są prawdziwe, czy nie.

Działa on w oparciu o ciągle aktualizowaną bazę danych, która powstała poprzez wspomniane odsiewanie fake newsów od początku roku. Wystarczy dodać do kontaktów numer +1 (727) 2912606 i wysłać wiadomość o treści „hi”. Alternatywą jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanej strony. Poza sprawdzeniem wiarygodności newsa, chatbot informuje także o najbliższej fact-checkingowej organizacji (ustala ją na podstawie numeru użytkownika). Początkowo jest dostępny tylko w języku angielskim, ale kolejne (hiszpański, hindi…) mają być stopniowo dodawane.
chatbot poynter ifcn fake news
Źrodło: Poynter

Wspólnymi siłami przeciwko fake newsom

Już wcześniej pisaliśmy o tym, w jaki sposób WhatsApp blokuje fake newsy. W marcu właściciele aplikacji przekazali IFCN grant w wysokości miliona dolarów. Cel? Walka z koronawirusowymi fejkami. Współpracę z WhatsAppem bardzo chwali sobie kierownik IFCN Baybars Orsek. Podkreśla, że z WhatsAppa korzystają dziennie miliony osób, a ponieważ oszuści wykorzystają każdą platformę, by rozsiewać fake newsy, praca fact-checkerów jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

Źródło: Poynter