Premiera Gamedec od polskiego studia Anshar Studios już we wrześniu. Co wiemy o grze?

Gamedec to bez wątpienia jeden z najciekawszych polskich projektów growych ostatnich lat. Wspierany na Kickstarterze, oparty na świetnej prozie Marcina Przybyłka, realizowany przez niezależne polskie studio Anshar Studios, które ma już w portfolio całkiem niezłą grę w klimatach science fiction (Detached). Nie ukrywam, że śledziłem ten projekt już od dawna. Nie kryję również, że moja wiara w jego ostateczną finalizację była… taka sobie. Na szczęście niepotrzebnie, bo dziś od premiery Gamedec dzieli nas mniej niż miesiąc. Co wiadomo o grze?

Czym jest Gamedec?

Gamedec to RPG, w którym wcielamy się w detektywa, tytułowego gamedeca. Nie jest to zwykły detektyw, a taki bardziej… cyberpunkowy. Naszym głównym zadaniem jest bowiem badanie przestępstw w wirtualnych światach. To tam, nie w „realu”, spędza czas większość mieszkańców futurystycznego Warsaw City.

Gra kładzie duży nacisk na narracyjność oraz nieliniowość. Nasze decyzje w mniejszym lub większym stopniu kształtują fabułę, wybory opierają się na różnych odcieniach szarości, a zadania możemy wykonywać w sposób dyplomatyczny lub siłowy.

Naszego protagonistę oraz otaczający go świat obserwujemy w rzucie izometrycznym, co w połączeniu z tematyką gry, gatunkiem, profesją głównego bohatera może budzić skojarzenia z fantastyczną grą Disco Elysium.

Pierwowzoru Gamedec należy jednak doszukiwać się gdzie indziej. W polskiej literaturze science fiction.

Gamedec gra

Gra na podstawie powieści Marcina Przybyłka

Jeśli nie znacie Marcina Przybyłka i jego powieści z cyklu Gamedec, a kręcą Was cyberpunkowe klimaty, to koniecznie nadróbcie zaległości. Dla mnie twórczość tego Pana była głównym powodem, dlaczego zainteresowałem się grową adaptacją od Anshar Studios. Więcej nie piszę. Odsyłam do książek i polecam.

Na kiedy zaplanowano premierę Gamedec?

Premiera gry w wersji pecetowej odbędzie się 16 września 2021 roku. Wersja na Switcha powinna ukazać się w roku 2022.

Na jakich platformach zagramy w grę?

Jak już zasugerowaliśmy w poprzednim punkcie, w dniu premiery Gamedec będzie dostępny wyłącznie w wersji na PC. Równocześnie przygotowywany jest port na Switcha, który jednak swoją premierę będzie mieć później. Anshar Studios wspomina również o pozostałych wiodących platformach (Xbox One, Xbox Series X i S, PlayStation 4 i 5), ale tutaj nie ma żadnych, nawet przybliżonych dat.

Gamedec screen z trailera

Wymagania sprzętowe Gamedec

16 sierpnia na oficjalnym koncie facebookowym gry pojawiła się grafika przedstawiająca minimalne i zalecane wymagania sprzętowe gry Gamedec. Prezentują się one następująco:

Wymagania minimalne

 • System: Windows 10 64-bit,
 • Procesor: i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-6300,
 • RAM: 8 GB,
 • Karta graficzna: GeForce GTX 550 / ATI Radeon HD 6XXX,
 • DirectX: Wersja 11,
 • Miejsce na dysku: 30 GB

Wymagania zalecane

 • System: Windows 10 64-bit,
 • Procesor: Intel i7-4770K / Ryzen 5 1500X,
 • RAM: 16 GB,
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB lub ATI Radeon RX Vega 56,
 • DirectX: Wersja 11,
 • Miejsce na dysku: 30 GB