Crucible – premiera gry F2P ze studia Amazon Game Studios

Studio deweloperskie sfinansowane przez Amazon istnieje już od 10 lat, jednak przez większość tego czasu produkowało małe gry mobilne. Teraz po raz pierwszy wchodzi na rynek z dużym, pecetowym tytułem. Gra Crucible właśnie miała swoją premierę na platformie Steam i dostępna jest za darmo.

O co chodzi w Crucible?

Fabuła gry Crucible rozgrywa się na planecie o tej samej nazwie, na której gracze ścierają się ze sobą w walce o wygraną. Obecnie dostępne są 3 tryby rozgrywki:

  • Serce Uli – na sporej mapie pojawiają się duże żyjące ule, które trzeba zniszczyć i przejąć ich serce. Dwie 4-osobowe drużyny walczą ze sobą, a zdobycie 3 serc oznacza wygraną.
  • Łowcy Alfa – osiem 2-osobowych zespołów walczy między sobą o dominację na mapie. Gdy zginie Twój towarzysz, możesz tymczasowo połączyć siły z innym samotnym graczem.
  • Władcy Żniwiarek – 8-osobowe zespoły muszą przejmować rozsiane po mapie żniwiarki esencji, czyli waluty/doświadczenia dostępnej w grze. Drużyna, która pierwsza uzbiera 100 punktów, wygrywa.
crucible gra screenshot 2

Do wyboru jest 10 różnych bohaterów, z których każdy ma zestaw konkretnych umiejętności, inny wygląd, szybkość i własną osobowość. pod tym względem gra przypomina więc nieco popularne hero-shootery typu Overwatch czy Paladins.

Rozwój postaci i mikropłatności

Podczas meczu gracz może podnieść poziom swojej wybranej postaci poprzez zbieranie esencji wypadającej z pokonanych potworów występujących na mapie. Każda z postaci ma szereg dodatkowych umiejętności i cech do odblokowania właśnie dzięki temu levelowaniu.

Kolejny poziom może przykładowo podnieść zadawane przez broń obrażenia, zwiększyć ilość noszonych granatów czy przyspieszyć bohatera. W większości są to więc umiejętności pasywne, wspierające te aktywne, takie jak przyzywanie tarczy wraz z apteczką, przejście w tryb niewidzialności czy teleportacja. Pod tym względem gra przypomina trochę gry z gatunku MOBA. 

crucible gif z gry

Gra Crucible została wydana w formie Free 2 Play. Co oczywiste wiąże się to z opcjonalnymi mikropłatnościami, na których opierać się będzie model biznesowy tego tytułu. Już teraz dostępny jest przedsezonowa przepustka sezonowa (trochę to pokręcone, ale tak w rzeczywistości jest).

Twórcy chcą rozwijać tytuł, dodając nowe mapy, tryby rozgrywki i nowe postacie. Zapewne początkowo dodawana zawartość będzie dostępna tylko po wydaniu prawdziwych pieniędzy.

Nie mogło zabraknąć także zaporowej ilości mikropłatności w postaci personalizacji postaci, dodatkowych skórek, animacji czy kwestii mówionych. Czy gra za jakiś czas zmieni się w typowy Pay 2 Win? To się jeszcze okaże, ale mam nadzieję, że nie.

Jak wygląda rozgrywka w Crucible?

Sam postanowiłem sprawdzić, jak wygląda najnowszy tytuł Amazonowego studia. Po szybkim przejściu samouczka (w którym od razu wyłapałem kilka słabych stron gry) przeszedłem do rozgrywki właściwej, czyli multiplayera. Głównie ogrywałem tryb Serce Uli.

Po pierwszych kilku godzinach gry mogę stwierdzić, że Crucible jest tak naprawdę zlepkiem kilku różnych gier i gatunków. Co gorsza, niezbyt udanym, a przynajmniej w obecnej formie.

Gra posiada bardzo dużo problemów technicznych, od wolno doczytujących się tekstur i spadków animacji postaci i potworów do drastycznie niskich wartości, aż po fatalne hitboxy. Wielokrotnie strzelając w skaczącego gracza, kule przez niego przelatywały, nie zadając mu obrażeń.

crucible gra screenshot 3

Sama rozgrywka też nie należy do odkrywczych i satysfakcjonujących. Długi czas respawnu mocno irytuje, a duża liczba punktów życia przeciwników sprawia, że stają się oni gąbkami na obrażenia. Gra w tej chwili sprowadza się więc do długiego biegania po mapie w celu podniesienia poziomu postaci (gracze z drużyny mogą wykraść esencję z zabitego przez Ciebie stwora). Spotkania z prawdziwymi graczami drużyny przeciwnej zazwyczaj kończą się szybkim zgonem, gdyż walka jest dość chaotyczna a celowanie nieprecyzyjne.

Co gorsza, grając z losowymi ludźmi w drużynie nie ma się praktycznie szans na wygraną. Każdy biegnie w swoją stronę, podkrada Twoją esencję albo gdy zostaje się napadniętym przez przeciwną drużynę okazuje się, że jest się samym na placu boju, bo reszta drużyny jest na drugim końcu mapy. Do tego w wielu miejscach gra ma wręcz archaiczne rozwiązania, pamiętające jeszcze poprzednią generację konsol.

gra crucible screenshot 4

Moim zdaniem twórcy powinni ponownie siąść do deski kreślarskiej i całkowicie przemodelować cały rdzeń rozgrywki. Obawiam się, że w obecnej formie gra może podzielić los Evlove, które bardzo szybko z płatnej wersji przeszło w formę F2P, aby następnie przez brak zainteresowania spowodowany fatalnym balansem rozgrywki prawie całkowicie zniknąć z rynku.

Gra za darmo na platformie Steam

Wszystkich zainteresowanych tytułem odsyłam pod ten link. Gra jest całkowicie darmowa, więc każdy może ją sprawdzić.

Mam jedynie nadzieję, że już teraz ocena gry na Steam oscylująca na poziomie 6/10 i słuszna krytyka graczy przemówi do twórców. Pomimo wielu zarzutów, które w jej stronę kieruję, sądzę, że Crucible ma potencjał. Gra ta potrzebuje jednak czasu i wielu poprawek, aby stać się naprawdę ciekawym tytułem.