Gabe Newell staje w obronie Cyberpunk 2077. „Rzucanie w twórców kamieniami jest niesprawiedliwe”

Gabe „Gaben” Newell, dyrektor Valve Software w wywiadzie dla nowozelandzkiej telewizji, wyraził wsparcie i uznanie dla warszawskiego studia CD Projekt RED. Dodał także, że nie podziela negatywnych opinii, wręcz przeciwnie, uważa, że studio powinno być dumne ze swoich dotychczasowych osiągnięć.

Gaben o problemach Cyberpunka 2077

Od ubiegłorocznej premiery Cyberpunka 2077 minęło już trochę czasu. Jednak kontrowersje, jakie wywołały błędy i problemy z wydajnością, w dalszym ciągu powracają jak bumerang i często są przetaczane przez graczy. Wszyscy, którzy kupili grę m.in. w PlayStation Store mogli oddać grę i ubiegać się o pełny zwrot pieniędzy. Studio CD Projekt Red oczywiście jak najszybciej wydało stosowne aktualizacje, jednak niesmak fanów pozostał.

Cyberpunk 2077 Gabe Newell

Gabe Newell aktualnie przebywa w Nowej Zelandii. Jedna z tamtejszych telewizji wykorzystała okazję i przeprowadziła z nim obszerny wywiad, w którym poruszyła między innymi kwestię wydajności i negatywnych opinii, których żniwo zebrał Cyberpunk 2077. Dyrektor Valve poinformował, że grał w jedną z najbardziej oczekiwanych gier 2020 roku na PC i nie doświadczył żadnych utrudniających misje problemów. Dodał, że problemy z utrzymaniem wysokiej wydajności gier na konsolach, to coś, z czym boryka się wielu twórców.

Zwrócił także uwagę, że pozytywne opinie są dla niego widoczne bardzo dobrze, ponieważ w końcu jest właścicielem platformy Steam. Najnowsze dzieło Redów ma tam aktualnie 78% pozytywnych opinii.

Wycofanie gry z PlayStation Store

Newell odniósł się do niecodziennego zjawiska, jakim jest wycofanie gry AAA ze sklepu i zaoferowanie zwrotu pieniędzy. Powiedział, że choć Steam nie uczestniczył w tych rozmowach, uważa, że był to niezły ruch.

„Ludzie się wściekają, bo im zależy. Kiedy ktoś reaguje w taki sposób, pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy to szansa dla nas. Zakładam, że deweloperzy Cyberpunk 2077 myślą podobnie i wykorzystają całą tą sytuację do wprowadzenia stosownych ulepszeń, które ostatecznie zadowolą klientów” – dodał.

Cyberpunk 2077 jazda motocyklem

Nie obyło się także bez pochwał dla samego studia i nawiązania do Wiedźmina 3, który po premierze również potrzebował wielu aktualizacji, aby w ostateczności stać się grywalną produkcją.

„CD Projekt RED od długiego czasu wykonuje świetną robotę i nieustannie dopracowują swoje produkty. Wszyscy wiedzą, że jeśli jesteś w tej branży, to oczekiwania względem Ciebie są wysokie. W zależności jak wykonujesz swoją pracę, taką opinię od ludzi dostaniesz. I dlatego ta branża jest fajna.”

Nie sposób nie zgodzić się z Gabenem, bo kto jak nie on powinien wypowiedzieć się na temat innego, dużego studia. W końcu na swoim koncie ma on takie duże tytuły, jak chociażby Half-Life, Counter-Strike: Global Offensive, Team Fortress 2 czy Dota 2. Warszawskie studio powinno przyjąć z pokorą sączący się hejt i w konsekwencji wykorzystać całą sytuację do poprawy swojej produkcji.