Fastboot – co to jest i jak go wyłączyć na Androidzie?

Na ekranie Twojego telefonu pojawiła się dziwna, niezrozumiała nazwa, a ekran dotykowy nie reaguje? Bez obaw, to nie wirus. Fastboot jest standardowym trybem w systemach Android, który służy do wprowadzania zmian w oprogramowaniu. Lepiej jednak bez fachowej wiedzy nie eksperymentować. Na szczęście samo uruchomienia fastboota nie pozwala jeszcze na ingerowanie w oprogramowanie i można go szybko wyłączyć.

Fastboot – co to?

Aby zrozumieć, dlaczego na ekranie telefonu pojawiła się ta nieznana nazwa (której w przypadku starszych modeli marki Xiaomi może towarzyszyć jeszcze królik w czapce, szperający w robociku Androida), warto dowiedzieć się czym Fastboot Mode w ogóle jest. A przy okazji rozwiać czarne myśli o wirusach czy próbie wykradzenia prywatnych danych.

Fastboot Mode to standardowy tryb w systemach Android. Służy do wykonywania czynności serwisowych związanych z wprowadzaniem zmian w oprogramowaniu.

Jednak żeby wykonać jakiekolwiek działania związane z ingerencją w system, na przykład instalowanie programów czy czyszczenie pamięci, to telefon w trybie fastboot trzeba podłączyć do komputera za pomocą kabla USB.

Uruchomienie tego trybu to zatem dopiero pierwszy krok przed przystąpieniem do bardziej zaawansowanych opcji programistycznych.

Obecnie w większości urządzeń tryb fastboot jest zabezpieczony bootloaderem, są jednak producenci, którzy dają możliwość jego odblokowania. Należy do nich Xiaomi i to właśnie na urządzeniach tej marki (nie tylko Xiaomi i starszych Xiaomi Mi, ale także na smartfonach Redmi czy POCO) najczęściej zdarza się użytkownikom nieświadomie i przypadkowo włączyć fastboot mode.  

android

Dlaczego na moim telefonie pojawił się fastboot?

Niekiedy może się zdarzyć, że fastboot mode uruchomi się przypadkowo. Nie dzieje się to natomiast samoistnie. Metod na włączenie tego specjalistycznego trybu jest kilka. Jeśli jesteś tu w poszukiwaniu rozwiązania nieznanego dla siebie dotąd problemu, zapewne masz do czynienia z pierwszym sposobem:

  1. Jednoczesne wciśnięcie kombinacji klawiszy zasilania i volume down (zmniejszenie głośności) przy włączonym smartfonie;
  2. Kilkukrotne stuknięcie w pole wyświetlające wersję nakładki systemowej w ustawieniach telefonu;
  3. Wydanie komendy ADB (Android Debug Bridge, pakiet narzędzi pozwalających na zarządzanie telefonem z Androidem poprzez komputer).

Tryb fastboot mógł zatem uruchomić się na skutek silnego uchwycenia telefonu, przygniecenia go w kieszeni lub torebce, upadku czy nawet źle dopasowanego albo odkształconego etui, które naciska na klawisze. Fastboot może się włączyć także wtedy, gdy naciśniesz przycisk zmniejszania głośności podczas uruchamiania telefonu, np. po aktualizacji.

Jak wyłączyć fastboot na Androidzie?

Fastboot mógł uruchomić się z powodu przypadkowego wciśnięcia odpowiedniej kombinacji klawiszy. Najlepiej więc na samym początku sprawdzić, czy przyciski głośności i zasilania nie są wciśnięte w obudowę i przez to cały czas aktywne. Jeśli konstrukcja uległa uszkodzeniu mogłoby np. dochodzić do ponownego uruchamiania trybu fastboot nawet zaraz po jego wyłączeniu. Warto także przyjrzeć się, czy etui nie napiera na boczne przyciski.

Jeśli przyciski wyglądają w porządku, możesz przejść do wyłączenia trybu fastboot:

  1. Długo przytrzymaj przycisk zasilania (włączania/wyłączania). Przez co najmniej 30 sekund.
  2. System powinien teraz uruchomić się ponownie, już w standardowym trybie.
  3. Jeśli smartfon uruchomił się ponownie, ale pozostał w trybie fastboot, ponawiaj czynność do skutku. Próbuj przytrzymać przycisk zasilania nieco dłużej.

  4. W niektórych modelach pomóc może jeszcze jednoczesne przytrzymanie przycisków zasilania i głośności w dół.

Jeśli oba sposoby zawiodły, konieczna będzie wizyta w serwisie. Problemy mogą bowiem wynikać także z powodów niezależnych od użytkownika, takich jak: uszkodzony akumulator, błąd systemu Android lub błąd nakładki MIUI.

Ostatecznie można wykonać twardy reset, spowoduje to jednak usunięcie wszystkich danych z pamięci telefonu. Wystarczy przy włączonym trybie fastboot ponownie uruchomić telefon. Wówczas system wczytuje się ponownie do pamięci telefonu.

Często pojawia się także pytanie ile trwa fastboot, jednak jak już zapewne zauważyłeś, jest to tryb, który należy samodzielnie wyłączyć. Dłuższe przebywanie telefonu w tym trybie doprowadzi po prostu do jego samoczynnego wyłączenia.

miui 13 android
źródło: gizchina.it

Fastboot na Xiaomi

Smartfony Xiaomi cieszą się sporą popularnością wśród programistów i społeczności moddingowej. Wszystko dlatego, że ta chińska marka umożliwia odblokowanie bootloadera, czyli daje dostęp do programu startowego w smartfonie. Po co? Uzyskanie takiego dostępu pozwala bowiem na „podrasowanie” urządzenia, np. zainstalowanie niedostępnych dla tego systemu aplikacji czy zmianę pamięci ROM. Na smartfonach Xiaomi najczęściej też zdarza się przypadkowe uruchomienie trybu fastboot, ponieważ potrzebne jest jedynie przytrzymanie jednocześnie klawiszy zasilania i zmniejszania głośności.