EA Sports FC 25: data premiery, okładka, nowości i przewidywane zmiany w FIFA 25

Od premiery EA Sports FC 25 dzieli nas jeszcze kilka miesięcy, mimo to wokół gry już teraz narasta sporo spekulacji i domysłów. W naszym artykule przyglądamy się wszystkim dostępnym na ten moment przeciekom i potwierdzonym wiadomościom, aby nakreślić jak najpełniejszy obraz nadchodzącej gry. Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się premiery FC 25, jakie nowości szykują twórcy i kto ma szansę zostać gwiazdą na okładce FIFA 25.

EA Sports FC 25: kiedy możemy spodziewać się premiery FIFA 25?

W momencie tworzenia tego tekstu (18 kwietnia 2024) data premiery gry EA Sports FC 25 nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez producenta. Jednak na podstawie dotychczasowych zwyczajów EA Sports oraz informacji krążących w sieci, można założyć, że gra trafi do sprzedaży pod koniec września lub na początku października 2024 roku.

Wiele źródeł, w tym znani insiderzy i osoby związane z branżą gamingową, spekuluje, że najbardziej prawdopodobną datą premiery FC 25 będzie piątek 27 września 2024 roku. Takie przypuszczenia opierają się na harmonogramie premier poprzednich odsłon serii FIFA i FC, które zazwyczaj ukazywały się właśnie w ostatni piątek września.

Warto jednak pamiętać, że są to jedynie spekulacje i nieoficjalne informacje. EA Sports nie wydało jeszcze żadnego komunikatu potwierdzającego datę premiery FC 25. Firma najprawdopodobniej poda oficjalną datę w ciągu najbliższych miesięcy, być może przy okazji pierwszej zapowiedzi lub zwiastuna gry. Do czasu oficjalnego ogłoszenia daty premiery przez EA Sports, wszelkie informacje na ten temat należy traktować z pewną dozą ostrożności.

EA Sports FC 24

Kiedy oficjalna zapowiedź EA Sports FC 25?

Biorąc pod uwagę, że premiera FC 25 jest spodziewana na koniec września 2024 roku, oficjalna zapowiedź gry powinna mieć miejsce w czerwcu lub lipcu.

Pierwsze informacje na temat FC 25 mogą pojawić się podczas jednego z dużych wydarzeń gamingowych, takich jak EA Play Live. To właśnie podczas tych eventów EA Sports zwykle prezentuje zwiastuny i materiały z nadchodzących gier.

Nie można jednak wykluczyć, że pierwsze wieści o grze pojawią się nieco wcześniej, np. wiosną 2024 roku. EA Sports może zdecydować się na stopniowe ujawnianie informacji, rozpoczynając od drobnych przecieków czy zapowiedzi w mediach społecznościowych, by podsycić zainteresowanie graczy na długo przed oficjalną prezentacją.

EA Sports FC 24

FC 25: platformy i ceny

Jeśli chodzi o ceny gry EA Sports FC 25, można spodziewać się, że będą one zbliżone do tych, jakie obowiązywały przy premierze FC 24.

Dla standardowego wydania gry na konsole PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X|S oraz Xbox One, cena prawdopodobnie wyniesie około 300 zł. Natomiast wersja na Nintendo Switch może być nieco tańsza i kosztować około 230 zł.

Osoby, które zdecydują się na zakup edycji Ultimate Edition, muszą liczyć się z wyższym wydatkiem. Jednak w zamian za wyższą cenę posiadacze Ultimate Edition mogą spodziewać się dodatkowych bonusów, takich jak specjalne pakiety zawodników w trybie Ultimate Team czy możliwość wcześniejszego dostępu do gry.

Co do platform, na których zadebiutuje EA Sports FC 25, nie ma jeszcze oficjalnych informacji. Jednak biorąc pod uwagę, że FC 24 ukazało się na wszystkich wiodących konsolach oraz na PC, można założyć, że kolejna odsłona podąży tą samą ścieżką.

Najbardziej prawdopodobne jest, że FC 25 trafi na konsole nowej generacji, czyli PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S, a także na wciąż popularne konsole poprzedniej generacji: PlayStation 4 i Xbox One. Gra powinna być również dostępna na Nintendo Switch oraz na komputerach PC.

EA Sports FC 24

Kogo zobaczymy na okładce FC 25 (FIFA 25)?

Jak co roku, tematem, który rozpala społeczność wirtualnej piłki kopanej, jest to, która gwiazda lub gwiazdy futbolu pojawią się na okładce nadchodzącej gry z serii EA Sports FC.

Póki co EA Sports nie zdradziło nic w tym temacie, więc pozostają nam spekulacje i przewidywania. I tak na przykład część graczy uważa, że EA Sports po raz drugi z rzędu zaangażuje Erlinga Haalanda, który był na okładce FC 24. Tym bardziej że kanadyjska firma przyzwyczaiła nas do tego, że jeśli nawiązuje współprace z zawodnikami, to najczęściej na dłużej niż rok.

Wśród kandydatów do zostania twarzą FC 25 wymienia się także Kyliana Mbappe, który już kilkukrotnie znalazł się na okładkach gier z serii FIFA. Innym często przewijającym się w spekulacjach nazwiskiem jest Jude Bellingham. Młody angielski pomocnik rozgrywa kapitalny sezon, a poza tym EA współpracuje zarówno z La Ligą, jak i Realem Madryt, gdzie Bellingham przeszedł w 2023 roku z Borussii Dortmund.

Prawdopodobnym jest również to, że EA Sports ponownie zdecyduje się na zaproszenie do współpracy wielu gwiazd jednocześnie, tworząc swego rodzaju „drużynę marzeń” na okładce gry (a przynajmniej na okładce jednej z wersji gry).

Nie zapominajmy również o tym, że od kilku lat Kanadyjczycy mocno promują futbol kobiecy, dlatego można się spodziewać, że na jednej z okładek zobaczymy którąś z czołowych piłkarek.

EA Sports FC 24

Jakie nowości możemy (a raczej chcemy) zobaczyć w FC 25?

Tutaj również póki co możemy tylko spekulować i opierać się na pogłoskach, które – warto podkreślić – nie zostały potwierdzone przez EA Sports.

Jedną z najbardziej znaczących zmian, o których mówi się w kontekście FC 25, ma być gruntowna przebudowa sztucznej inteligencji. Zarówno w trybie kariery, jak i w rozgrywkach online, komputerowi zawodnicy mają zyskać większą autonomię i lepiej reagować na zmieniającą się sytuację na boisku.

Kolejnym obszarem, w którym spodziewane są istotne ulepszenia, jest mechanika rozgrywki. Jak co roku gracze oczekują, że nowa odsłona EA Sports FC zaoferuje jeszcze bardziej realistyczne odwzorowanie prawdziwego futbolu. Ma to być osiągnięte między innymi przez dopracowanie systemu dośrodkowań i strzałów głową, a także poprawę fizyki piłki i zachowania zawodników w starciach bark w bark.

Fani serii liczą również na rozbudowę i urozmaicenie dostępnych trybów gry. Szczególnie dużo mówi się o zmianach w trybie kariery, który ma zyskać nowe opcje rozwoju młodych talentów i zarządzania drużyną.

Nie można też zapominać o oprawie audiowizualnej. Oczekuje się, że FC 25 zaoferuje nam jeszcze bardziej szczegółowe modele zawodników, usprawnione animacje i wiernie odwzorowane stadiony. Biorąc jednak pod uwagę to, co widzieliśmy w ostatnich latach, trudno zakładać, że zmiany w tym zakresie będą rewolucyjne.

Oczywiście trudno nie wspomnieć o zmianach w trybie Ultimate Team. Tutaj jednak – ilu graczy, tyle oczekiwań, a na końcu i tak EA zrobi wszystkim na przekór.

FIFA 23 Ivi Lopez

Przewidywane wymagania sprzętowe FC 25 na PC

Tutaj również możemy co najwyżej pospekulować, ale – jak to mówią młodzi ludzie – nie będzie masakracji, jeśli to zrobimy.

Biorąc pod uwagę, że kolejne odsłony serii EA Sports FC konsekwentnie podnoszą poprzeczkę w kwestii wymagań można spodziewać się, że FC 25 będzie wymagać nieco mocniejszego sprzętu niż poprzedniczka. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę potencjalne ulepszenia w zakresie grafiki, animacji i odwzorowania zawodników.

Minimalne wymagania sprzętowe dla FC 25 prawdopodobnie obejmą procesor na poziomie Intel Core i5-6600K lub AMD Ryzen 5 1600 oraz kartę graficzną pokroju NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti lub AMD Radeon RX 570. Niezbędne będzie również 8 GB pamięci RAM oraz około 50 GB wolnego miejsca na dysku.

Jednak aby cieszyć się grą w pełni, z płynnym klatkażem i wszystkimi detalami graficznymi na najwyższych ustawieniach, potrzebny będzie mocniejszy sprzęt.

Nie bez znaczenia będzie również wydajne łącze internetowe, choć tutaj i tak najważniejszą rolę do odegrania mają serwery EA, o których, jak wiadomo, już Sofokles pisał swoje tragedie.