Czy warto wymienić swojego iPhone’a na lepszy model?

Przed Tobą wielka bitwa, czyli porównanie iPhone’ów. Oddałem iPhone 11 i iPhone 11 Pro znajomym posiadającym: iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE, iPhone 7 oraz iPhone’a 8 Plus. Każdy podzielił się ze mną opinią i pokazał przykładowe zdjęcia wykonane tymi modelami. Dowiedz się: czy warto wymieć starego iPhone’a na nowego?

A może by tak kupić nowego iPhone'a?

O zakupie smartfona Apple w większości przypadków decyduje najpierw moda a później przyzwyczajenie do idealnego systemu, którym jest iOS. Spośród wszystkich producentów gigant z Cupertino zapewnia swoim klientom najdłuższe wsparcia softwarowe. Mając iPhone’a, można liczyć nawet na 4-5 lat aktualizacji i wydajnej pracy urządzenia. Stary telefon po zakupie nowego najczęściej nie trafia do utylizacji, a w ręce kogoś znajomego lub członka rodziny, który w ten sposób zaczyna przygodę z Apple.

Kiedy warto wymienić iPhone’a?

Jeśli posiadasz iPhone’a, zostaje odpowiedź na pytanie — kiedy jest najlepszy moment, aby wymienić go na nowszy model i najwięcej na tym zyskać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj najważniejsze są oczekiwania względem użytkowania. Dlatego nie odpowiem na to pytanie sam, a o pomoc proszę znajomych, którzy na codzień używają starszych smartfonów Apple.  

iPhone 11

iPhone 11 vs iPhone 11 Pro — opinie

Dwa najnowszego flagowce Apple  iPhone 11 oraz iPhone 11 Pro oddałem w ręce znajomych, którzy na codzień korzystają ze starszych modelów. Każdy mógł korzystać z urządzeń w dowolny sposób. Cel był jeden — wyrażenie opinii: czy warto kupić nowego iPhone? A jeśli tak to którego? Dodatkowo poszczególne wypowiedzi wzbogacamy zdjęciami wykonanymi w tym samym miejscu przez każdym z telefonów.

iPhone 6 vs iPhone 11

Paweł ma 28 lat, pracuje i rozwija rodzinną firmę zajmującą się importem towarów. Wydajnie działający smartfon podczas codziennych obowiązków i wyjazdów stanowi podstawę wygodnej pracy. Aktualnie posiada już 5 letniego iPhone’a 6 z którego jest zadowolony, ale chętnie myśli o zmianie.

iPhone 11 i iPhone 11 Pro mają te same procesory i robią tak samo dobre zdjęcia. Płynność działania nie ma porównania. A le to 11 Pro jest wielkości bardziej porównywalnej do iPhone 6 i świetnie leży w ręce (11 dużo gorzej). Wyświetlacz to petarda: większy i obłędnie dobry (OLED miażdży LCD). Bez zastanowienia dołożyłbym do wersji Pro.

iPhone 6s vs iPhone 11

Kamila rok temu skończyła studia i pracuje w drogerii. W wolnej chwili poza podróżami i spotkaniami ze znajomymi, stara się zbudować mały internetowy butik. Telefon wykorzystuje nie tylko do rozmów, pamiątkowych zdjęć, ale też fotografii produktów. Posiadany smartfon to iPhone 6s.

Obecnie posiadam iPhone 6s, który w porównaniu do nowych telefonów jest mniej wydajny i robi słabsze zdjęcia. Brakuje mi w nim też pamięci na zdjęcia. Między iPhone 11 i 11 pro wybrałabym 11 ze względu na przystępniejszą cenę 😉

iPhone SE vs iPhone 11

Cezary pracuje w x-komie, jest jedną z osób zajmujących się kreatywną stroną tego, co możecie zobaczyć na Facebooku i Instagramie x-kom. Choć częściej znajduje się po drugiej stronie kamery, to na pewno widzieliście go nie raz — nie nosi wąsów, zawsze ma czapkę z daszkiem i używa iPhone’a SE.

Prawdę mówiąc, obie jedenastki są świetne, szybkie i mają bardzo dobre aparaty. Chociaż ja jestem fanem tego fizycznego guziczka z którego zrezygnowało Apple, to muszę powiedzieć, że dość szybko przyzwyczaiłem się do gestów. Jednak dla mnie największym minusem obu telefonów jest brak czytnika linii papilarnych w ekranie. Standard u konkurencji. Niby mamy tutaj Face ID, ale jednak wolałbym czytnik wbudowany w ekran.

Z dwóch jedenastek bardziej pasuje mi model PRO. I to nie dlatego, że jest szybszy, czy może nieco bardziej zaawansowany. Chodzi raczej o wymiary i plecki — tak w skrócie: idealnie leży w dłoni, i nie brudzi się łatwo. 🙂

iPhone 7 vs iPhone 11

Katarzyna pracuje w redakcji Geex. Poza pasją do nowych technologii uwielbia social media, filmy, książki i fotografię. Posiada wspaniałego synka, a smartfon w jej rękach to idealne narzędzie, aby upamiętniać niezapomniane chwile. Wierzcie mi — nikt nie ma takiego spojrzenia na świat jak ona. Smartfona, którego sprawdziła w potyczce z najnowszymi modelami Apple to iPhone 7.

W porównaniu z iPhone'ami 11 i 11 Pro moja 7-ka wypadła niestety marnie. Pomijając nawet fakt, że po prostu widać, że jest to już smartfon leciwy. Ja zwracam uwagę przede wszystkim na wygląd smartfona i jakość wykonywanych przez niego zdjęć. Ważne dla mnie jest też to, aby był poręczny i wygodnie mieścił mi się w dłoni. Dlatego większy iPhone 11 odpadł u mnie w przedbiegach — nie trzymało mi się go wygodnie i aby go obsługiwać, musiałabym używać dwóch rąk: jedną trzymać, drugą pisać — nie jest to komfortowe. Skupiając się na jakości zdjęć — tu jest się czym zachwycić. Robiłam je przy sztucznym i naturalnym świetle, w ciemności i w pełnym słońcu. Zachwyt milion. Szybko przestałam porównywać zdjęcia z tymi zrobionymi moim iPhone’em 7, aby nie potęgować mojej frustracji.

iPhone 8 Plus vs iPhone 11

Jakub jest zapalonym graczem, studiuje informatykę, a jeśli znajdzie chwilę wolnego — jeździ na crossie. Nie tak dawno, bo rok temu na wiosnę kupił iPhone 8 Plus

Jedyne co mnie ubodło to wielkość telefonu. iPhone 8 Plus jest większy niż iPhone 11, ale posiada mniejszy wyświetlacz. Wydajności nie brakuje żadnemu z całej trójki, a w zdjęciach nie widzę różnicy. Nie widzę potrzeby, aby zmieniać telefon teraz. Tym bardziej że musiałbym sporo dołożyć. Wolę poczekać na iPhone 12.

iPhone Xs vs iPhone 11

Na koniec zostałem ja i moja ocena. Od ponad roku mam iPhone’a Xs. Zamieniłem na niego niezawodnego iPhone’a 6, w który brakowało mi mocy, a płynna praca w wielu aplikacjach jest dla mnie podstawą. Biorąc pod uwagę konieczność wydania pieniędzy, w tej chwili nie zmieniłbym telefonu. iPhone Xs jest wystarczający, a jedyny minus to zdjęcia nocne. Poniżej mój ulubiony przykład trzech fotek strzelonych czarną nocą w szczerym polu.

A gdybym dziś nadal korzystał z iPhone’a 6, ze względu na opłacalność, szybkość rozwoju nowych technologii wybrałbym iPhone 11.

Który iPhone 11 wybrać?

Ostateczny wybór należy do Ciebie. Jak widzisz  — im nowszy model smartfona to Użytkownik rzadziej myśli o zmianie. W przypadku starszych iPhone’ów główną motywacją do zmiany jest większa wydajność oraz lepszy aparat w nowszym modelu. Mam nadzieję, że te opinie będą dla Ciebie pomocne i pozwolą podjąć decyzję o zakupie.

Jeśli nadal masz wątpliwości i nie wiesz, jaką decyzję podjąć — zajrzyj do mojej recenzji porównawczej iPhone 11 oraz iPhone 11 Pro.

Apple iPhone 11 i iPhone 11 Pro znajdziesz w sklepie x-kom

Sprawdź też recenzję słuchawek Apple AirPods Pro

Test i recenzja najnowszego Apple iPhone 12 Pro