CES 2022 a inteligentny dom. Co nowego dla smart home?

Podczas tegorocznych targów CES zaprezentowano wiele rozwiązań i urządzeń, które mają wchodzić w skład inteligentnego domu. Chodzi tu o części oświetlenia czy sprzęty odpowiedzialne za bezpieczeństwo, ale nie tylko. Sprawdźcie produkty smart home, które zapowiedziano na CES 2022.

Bezpieczeństwo smart home – inteligentne kamery i nie tylko na CES 2022

Kamery

Eve Systems zaprezentowało zewnętrzną kamerę reflektorową Eve Outdoor Cam. Ma ona rejestrować w rozdzielczości 1080p, obejmować kąt 157 stopni, a także oferować tryb nocny z podczerwienią. Z podczerwienią związane jest też wykrywanie ruchu w zasięgu 100 stopni i na odległość do około 9 metrów.

Kamera musi być podłączona do domowego systemu elektrycznego oraz do centralki HomeKit (do przetwarzania i przechowywania nagrań). Nagrania są szyfrowane i przechowywane na koncie iCloud Plus, gdzie jest też na przykład opcja inteligentnych alertów (dla ludzi czy przesyłek). Z kamerą można się łączyć poprzez aplikację Eve oraz Home. Cena 250 dolarów, premiera 5 kwietnia 2022 roku.

Eve kamera smart home CES 2022
Źródło: Eve via The Verge

Inne kamery zapowiedział TP-Link. Pierwsza, zewnętrzna przewodowa, ma pojawić się w pierwszym kwartale 2022 roku. Oferuje rozdzielczość 2K, tryb nocny i nagrywanie na kartę microSD o pojemności do 256 GB. Poza tym możemy spodziewać się jeszcze trzech, które wejdą na rynek w trzecim kwartale 2022 roku – Pan and Tilt, reflektorowa i zewnętrzna, zasilana bateryjnie.

Nową kamerę będzie miała też marka Cync (dawniej C by GE). To model zewnętrzny, dostępny w wersji przewodowej albo z zasilaniem bateryjnym/słonecznym (panel słoneczny trzeba będzie dokupić za 45 dolarów). Oferuje nagrywanie w 2K lub 1280p HD i tryb nocny. Jej cyfrową głowicą można także obracać. Wersja przewodowa ma kosztować 100 dolarów, z baterią 130 dolarów (dodatkowe baterie – 30 dolarów). Dostępność od lutego.

Cync Camera CES 2022 smart home
Źródło: GE Lighting via The Verge

Wideodzwonki

Firma Abode zapowiedziała natomiast nowy bezprzewodowy, odporny na warunki pogodowe wideodzwonek, zasilany baterią (czas pracy pół roku). Oferuje on nagrania 2K HD, streamowanie na żywo na kompatybilny inteligentny ekran oraz 160-stopniowy kąt widzenia, a także pełnokolorowy tryb nocny, wykrywanie ruchu i komunikację głosową w dwie strony. Może się łączyć przez Wi-Fi 2,4 GHz lub przez Ethernet. W zestawie jest też Abode Chime (służy jako przedłużacz Wi-Fi, ładowarka i dzwonek).

Do przechowywania nagrań wymagana jest subskrypcja Abode (tak samo, jeśli chodzi o wykrywanie osób, które i tak ogranicza się tylko do rynku USA). Cena 80 dolarów. Premiera w kwietniu 2022 roku.

Abode wideodzwonek CES 2022 smart home
Źródło: Abode via 9To5Toys

Dzwonek pokazała też marka Eufy – Eufy Security Video Doorbell Dual. Jak nazwa wskazuje, ma dwie kamery – 2K na górze (do sprawdzania ciała i twarzy osoby po drugiej stronie; kąt widzenia 160 stopni) oraz 1080p na dole (do sprawdzania kładzionych paczek; kąt 120 stopni). Zasilana jest baterią (do pół roku pracy), a w zestawie ma też potrzebną Homebase 2 (dostępna będzie także wersja bez stacji). Sztuczna inteligencja pomaga wykrywać paczki oraz rozpoznawać członków rodziny. Jest też podwójne wykrywanie ruchu. Zestaw ze stacją kosztuje 260 dolarów. Premiera 8 lutego 2022 roku.

Eufy wideodzwonek CES 2022 smart home
Źródło: Eufy via The Verge

Eufy przedstawiło też rozwiązanie do garażu – Eufy Security Garage-Control Cam oraz Cam Plus. Pierwsza wersja oferuje nagrania 1080p i zamykanie/otwieranie jednych drzwi, druga – 2K oraz zamykanie/otwieranie maksymalnie dwóch drzwi (otwieramy lub zamykamy w aplikacji albo głosowo). Oba warianty można sparować z czujnikami i dzięki temu wiedzieć, czy drzwi są zamknięte lub nie. Wymagane będzie połączenie przewodowe z istniejącymi otwieraczami drzwi garażowych. Sztuczna inteligencja pomaga rozróżniać ludzi i pojazdy oraz ruch. Cena wersji podstawowej to 99 dolarów, cena wersji Cam Plus 129 dolarów. Premiera w marcu 2022.

Wracając do dzwonków, mamy kolejny – Wemo Smart Video Doorbell, który pracuje z HomeKit Secure Video (stąd wymagany jest hub Apple Home oraz konto iCloud) i na częstotliwości Wi-Fi 2,4 oraz 5 GHz. Kamera ma kąt widzenia 178 stopni 4 Mpix i według producenta oferuje lepsze widzenia w nocy oraz optymalną wyrazistość zoomu. Wideodzwonek jest odporny na warunki atmosferyczne (IP55). Jest już dostępny w przedsprzedaży w cenie 249,99 dolarów. Dostawy ruszą w lutym lub marcu 2022.

Wemo wideodzwonek CES 2022 smart home
Źródło: Belkin

Inteligentne zamki

W temacie zamków – Kwikset wypuścił Home Connect 620, który jest pierwszym zamkiem z czipem Z-Wave serii 700. Element ten dodaje na przykład Z-Wave SmartStart, czyli skanowanie kodów QR, ale też pozwala na większą energooszczędność, a także zwiększa zasięg urządzenia. Zamek ma również klawiaturę. Cena to 149 dolarów.

Źródło: Kwikset

Firma Schlage zapowiedziała zaś nową wersję Schlage Encode Wi-Fi. Schlage Encode Plus Smart WiFi Deadbolt to pierwszy zamek w Ameryce Północnej ze wsparciem dla Apple Home Key (daje je czip NFC). W ten sposób zamek można otwierać przy pomocy iPhone’a czy Apple Watcha. Cena 300 dolarów, dostępność od wiosny 2022 roku.

Inne urządzenia do zabezpieczania smart home

NFC pojawia się także w Arlo Security System. Prócz niego znajdziemy tam również nowe, wielofunkcyjne sensory. Mają one wykrywać ruch, otwarcie albo uchylenie drzwi lub okien, zmianę oświetlenia lub temperatury, przecieki, a także nasłuchiwać alarmów dymowych lub czadowych. Jest też modułowy hub-centralka, który ma podświetlaną klawiaturę, wbudowaną syrenę, czujnik dymu oraz CO. Obecność NFC sprawia, że system można wyłączyć za pomocą smartfona. Zestaw będzie dostępny w połowie 2022 roku, cena jest na razie nieznana (jak przypuszcza Jennifer Pattison Tuohy, może być wysoka).

Arlo system CES 2022 smart home
Źródło: Arlo via The Verge

Mamy też nowy alarm dymowy i czadowy od Kidde, zasilany sieciowo z zapasową baterią. Może on łączyć się z innymi kompatybilnymi alarmami, które uruchamiają się, gdy któryś wykryje zagrożenie. Odpowiednie informacje uzyskujemy w aplikacji, w której można także wyciszać fałszywe alarmy czy łączyć je z Aleksą lub Asystentem Google. Sprawdzimy też zdalnie stan inteligentnego alarmu. Koszt to 90 dolarów.

Źródło: Kidde

Bosch przedstawił natomiast przenośnego, bezprzewodowego asystenta bezpieczeństwa. Nazywa się spexor i powiadamia o wtargnięciach do pomieszczenia czy zmianie jakości powietrza. Robi to poprzez wykrywanie hałasu, ruchu czy ciśnienia powietrza. Ma również zintegrowaną kartę eSIM, obsluguje Wi-Fi i działa na baterię (wytrzymującą do 3 tygodni). Do kupienia w Niemczech za 250 euro.

spexor Bosch CES 2022 smart home
Źródło: Bosch

Interesującym pomysłem są pewnie inteligentne drzwi od Masonite. M-Pwr Smart Door to efekt współpracy z Ringiem oraz Yale (w przyszłości mają dołączyć kolejne firmy). Znajdziemy w nich wideodzwonek, inteligentny zamek, czujnik ruchu oraz zamknięcia, a także podświetlenie LED.

inteligentne drzwi smart home CES 2022
Źródło: Masonite via The Verge

Komponenty (wyłączywszy przewody elektryczne) można wymieniać, bez konieczności jednoczesnego demontażu całych drzwi. Jest też własny hub i wbudowana bateria, która, gdy braknie prądu, pozwoli pracować urządzeniom do 24 godzin. Póki co trzeba niestety korzystać z trzech różnych aplikacji, do kontroli poszczególnych części (od Ringa, Yale i Masonite).

Na razie drzwi dostępne do powstających domów, a pierwsze modele wypuszczane są w sąsiedztwie Plaza Midwood w Charlotte w Karolinie Północnej przez Barringer Homes. Cena będzie ustalana przez budowniczego.

Sam Ring wprowadził natomiast do swojego systemu Ring Alarm czujnik rozbicia szkła (Ring Alarm Glass Break Sensor). Ma on wykrywać dźwięk potłuczonego szkła z odległości do prawie 8 metrów. Obecnie jest dostępny w przedsprzedaży, a dostawy ruszą 16 lutego. Cena 40 dolarów.

Źródło: TP-Link via The Verge

Nowe czujniki zapowiedział też TP-Link. W tym programowalnego Smart Buttona do kontrolowania innych produktów Tapo czy zestaw czujników z alarmem, który może połączyć aż do 64 czujników poprzez bezprzewodowe połączenie Sub-1 GHz.

Inteligentne oświetlenie z CES 2022

Cync (dawniej C by GE) przedstawił na targach jedenaście nowych produktów. W tym różnego rodzaju i kształtu żarówki, białe i kolorowe, których ceny zaczynają się od 11, 99 dolarów. Mają być one dostępne od marca.

G25 Cync Full Color żarówka CES 2022 smart home
Źródło: GE Lighting

Inteligentne oświetlenie pojawia się też wśród produktów ze wsparciem dla HomeKit, które zapowiedział dla rynku USA TP-Link (w ramach marki Tapo). Są to kolorowa żarówka (L535E) oraz taśma świetlna (L930) – pozostałe produkty to naścienna listwa zasilająca, ściemniacz i Mini Plug (pojawi się jako pierwszy, pozostałe dojdą w następnych kwartałach).

TP-Link CES 2022 smart home produkty
Źrodło: TP-Link/The Verge

Firma Sengled zapowiedziała żarówkę Smart Health Monitoring z Wi-Fi oraz Bluetooth. Korzystając z technologii radaru może sprawdzać jakość snu i różne parametry ciała (w tym pracę serca). Pojawić się ma pod koniec 2022 roku. Inna propozycja oświetleniowa to TV Light Strips z Video-Sync do podświetlania telewizora, zależnie od treści (pomaga w tym kamerka). Cena 120 dolarów, dostępność w drugim kwartale. Pozostałe propozycje Sengled to na przykład zewnętrzne String Lights, przenośna lampa LED czy lampa do rozprowadzania olejków.

Sengled TV Light Strips CES 2022 smart home
Źródło: Sengled via The Verge

Kolorowe żarówki, emitujące 800 lumenów i z łącznością Wi-Fi, ma też teraz firma Abode. Można je połączyć z systemem bezpieczeństwa czy ustawiać scenariusze. Współpracują z Aleksą i Asystentem Google. Dwupak kosztuje 29,99 dolarów. Żarówki dostępne są już teraz. Automatyzacje wymagają bramki oraz planu.

Jeszcze inne inteligentne oświetlenie to Twinkly Dots, ze wsparciem dla HomeKit, Razer Chroma czy HP Omen Studio oraz Glide 3D Hexagon od Govee.

Roboty na CES 2022

W ramach CES 2022 zaprezentowano także nowe roboty sprzątające. Roborock S7 MaxV, dostępny w trzech wariantach (podstawowy, Plus oraz Ultra), oferuje soniczne mopowanie i automatyczne podnoszenie mopa przy jechaniu wjeżdżaniu na dywan. Ma nowy system omijania przeszkód ReactiveAI 2.0, oparty na trójwymiarowym skanerze światła i kamerze RGB.

Wersja podstawowa S7 MaxV nie posiada stacji dokującej. Mają je wersje Plus i Ultra. W stacji automatycznie opróżnia się kurz. W wersji Ultra jest też automatyczne czyszczenie ściereczki mopa i uzupełnianie pojemnika z wodą. Właśnie za wersję S7 MaxV Ultra zapłacimy 1400 dolarów lub 1399 euro, za wersję Plus 999 euro, a za podstawową – 799 euro. Roboty będą dostępne w drugim kwartale 2022 roku.

Podobne rozwiązania – czyszczenie mopa i uzupełnianie zbiornika – znajdziemy w Deebot X1 OMNI od Ecovacs. Omija dywany, a także posiada własnego asystenta głosowego YIKO, który reaguje na określone polecenia. Robot będzie dostępny w marcu na stronie producenta. Cena 1549 dolarów.

Deebot X1 OMNI CES 2022
Źródło: Ecovacs via The Verge

Zobaczyliśmy też roboty od startupu Labrador Systems – Caddie oraz Retriever. Nie sprzątają, a przywożą potrzebne przedmioty (wezmą ładunek do 11 kg). Użytkownik może ustawić listę przystanków, sterować nimi w aplikacji lub głosowo przez Aleksę. Zasadnicza różnica między nimi dotyczy tego, że Retriver może się podnosić lub obniżać. Oba roboty zostały zaprojektowane, by pomagać osobom, które mają problemy z poruszaniem się (seniorom, niepełnosprawnym, cierpiącym na chorobę Parkinsona czy artretyzm).

Pomimo pilotażu w zeszłym roku, prace nad robotami nadal trwają – firma chciałaby, żeby pełna produkcja ruszyła w drugiej połowie 2023 roku. Od 4 stycznia można składać w pełni zwrotny depozyt w wysokości 250 dolarów. Za robota trzeba będzie zapłacić 1500 dolarów z góry plus resztę w ratach, rozłożonych na 36 miesięcy i różniących się wysokością. Ostatecznie cena Caddie’go to 5 tysięcy dolarów, a Rertrievera 6800 dolarów (nie licząc opłat za przedłużenie gwarancji i wsparcie dla nowych funkcji).

AGD, inteligentny termostat i nie tylko. Co jeszcze do smart home na CES 2022?

Wśród innych produktów zapowiedzianych na CES 2022 jest niwy inteligentny kran od Moen bez uchwytów, reagujący na gesty i polecenia głosowe oraz sparowany z aplikacją. Dostępność od kwietnia 2022 roku, ceny zaczynają się od 675 dolarów. Moen zapowiedział też integrację kranu oraz podobnych produktów z nowym ekosystemem Smart Water Network.

Smart Water Network smart home CES 2022
Źródło: Moen via The Verge

Kohler zapowiedział technologię PerfectFill, która umożliwia napełnianie wanny poleceniem głosowym. A także ustawienie temperatury czy poziomu cyfrowym zaworem. Ceny zaczynaja się od 2700 dolarów. Do tego będzie jeszcze podwieszany bezdotykowy kran Purist Suspend czy monitory przecieków H2Wise i H2Wise+ (za 400 i 667 dolarów, dostępne od stycznia).

Możemy się też spodziewać lustra od Icon.AI – Sound Mirror, z inteligentnym głośnikiem, który jest oparty o Aleksę i gra muzykę czy czyta wiadomości.

Do linii Bespoke dołącza inteligentna lodówka Samsunga – Samsung Family Hub. Będzie można wybrać jej kolor, wykończenie oraz styl. Zmieni się też design 21,5-calowego ekranu dotykowego, będzie wsparcie dla Samsung TV Plus, ulepszona zostanie technologia wewnętrznej kamery skanującej etykiety żywności. Aktualizację oprogramowania (umożliwiającą tryb air fry) i możliwość połączenia z inteligentnym termometrem Yummly otrzymają także inteligentne piekarniki Whirpool.

Whirpool aktualizacja piekarniki smart home CES 2022
Źródło: Whirpool via The Verge

Od stycznia dostępny ma być inteligentny termostat Cync, bez drutu C. Cena wynosi 119,99 dolarów za sam termostat oraz 29,99 dolarów od czujnika temperatury. W Stanach pojawi się Homey Bridge Smart Home Hub, a Samsung zapowiedział nowy, podobny do tableta kontroler Home Hub z Bixby dla platformy SmartThings. Pojawi się też drewniany Mui Hub Board.

Standard Matter i protokół Thread

Nowy standard smart home ma pojawić się w 2022 roku (w pierwszej połowie). O wsparciu dla niego i jego kluczowego protokołu, Thread mówiło wiele firm (na przykład Aqara, Arlo Technologies, Amazon, Comcast, Cync, Google, LG…).

Do sprzedaży trafiły też wykorzystujące Thread rolety MotionBlinds od Eve (400 dolarów za roletę). Radio Thread znajduje się we wspomnianym wyżej zamku Schlage, a Wemo zapowiedziało, że pracuje nad „threadowymi” wersjami swoich produktów (Smart Plug, Smart Light Switch, Smart Dimmer). Z kolei elementy oświetlenia Nanoleaf (Shapes, Elements, Lines) staną w pierwszym kwartale 2022 roku granicznymi routerami (mostkami pomiędzy Wi-Fi a produktami Thread) dla wszystkich urządzeń HomeKit opartych na Thread.

Matter Thread CES 2022 smart home
Źródło: The Verge

Sprawdźcie też:

Źródła: The Verge, 9To5Toys, CNET, CEPRo, GE Lighting, Kidde, Schlage, Abode, Bosch, Roborock, Gadget Flow, Popular Science Homepage, HomeKit Authority, NotebookCheck.net