Co tam z PlayStation 5? Fejki, spekulacje i gry

Był już devkit, był fanowski render, było mnóstwo domysłów… Tych ostatnich dalej jest sporo, bo CES 2020 nie odsłoniły zbyt wielu kart dotyczących nowej konsoli Sony. Nic dziwnego, że w sieci pojawiają się materiały, które mają rzekomo przedstawiać PlayStation 5, a jednak szybko okazują się fejkami. Oprócz nich znaleźć można także bardziej pewne informacje. Na przykład o tym, że znane z remasterów studio szykuje na PlayStation 5 największy projekt w swojej historii.

To ptak, to samolot, to PlayStation 5… A nie, to fejk

Ponieważ Sony nadal nie pokazało, jak następczyni PS4 będzie wyglądać (na CES poznaliśmy jedynie logo), nie ustają spekulacje na ten temat. Można też spotkać fotografie lub nagrania, na których ma być widoczna nowa konsola. Tak jest ze świeżym materiałem z YT, który można było znaleźć na różnych portalach. Nagranie miało przedstawiać zarówno konsolę, jak i jej ekran startowy.

Choć od początku można tu było wyczuć fake newsa (Vic Hood z TechRadar zwrócił uwagę na długi czas egzystowania video w sieci – za długi, by Sony się nim nie zajęło – czy usilne promowanie materiału w sieci przez autora), to jednak kilka portali się nabrało i spekulowało. Tymczasem sam wrzucający nagranie użytkownik YT zamieścił kolejne video, wyjaśniające jak wygrać internety i jak przygotował całą podpuchę.

Nieco inaczej ma się sprawa z wcześniejszym przeciekiem na 4chanie. Z uwagi na dość wątpliwą reputację serwisu poddawano w wątpliwość ujawnione tam rewelacje. A te dotyczyły planowanego na 5 lutego eventu w NY, na którym to miałyby zostać zaprezentowane ważne informacje na temat PS5. Była też mowa o istotnej roli PSN, cenie (499 dolarów, czyli ok. 2000 zł) czy wypuszczeniu PlayStation 5 na rynek już w październiku. Informacją, która nieco uwiarygodniała sensacje była wzmianka o sloganie It’s Time To Play, który pojawił się też w opisie konta twitterowego PlayStation Europe. Tu raz jeszcze można powołać się na Vica Hooda, który stwierdził, że nie wiadomo czy zmian dokonano przed czy po przecieku. Wiarygodność podważałoby natomiast wspomnienie E3 2020, gdzie, jak wiemy, Sony nie planuje się pojawić.

ps5 fake
Źródło: 4chan / CCN

Przeciek zawierał także domniemane, niewyraźne zdjęcie PS5 (prezentowane powyżej). Również z 4chana pochodzi inny, niezależnie zamieszczony, plejakowy materiał – interfejs użytkownika. Biorąc pod uwagę podobieństwo do interfesju PS4, Matt Evans z T3 stwierdził, że albo PS5 zachowa UI znany z poprzedniej konsoli, albo – na razie – wykorzystuje szkielet PlayStation 4, który zostanie zmienionyw  późniejszej wersji. Evans zwrócił też uwagę na pojemność dysku, na którą wskazuje zamieszczony screen (1 TB). Redaktor spekuluje, że może być to sygnał, że będzie to standard dla PlayStation 5. Biorąc pod uwagę, że wiarygodność tego przecieku opiera się na uznaniu za prawdopodobny poprzedniego, lepiej podchodzić dość ostrożnie do tych wiadomości.

ps5 fake ui
Źródło: 4chan / T3

Bluepoint i inni, czyli gry na PS5

W 4chanowym przecieku jest też wzmianka o grach na nową konsolę. Tytułami startowymi miałyby być Gran Turismo 7, MLB: The Show 21, Demon’s Souls Remastered, Godfall czy Legendz od SIE Santa Monica Studio. Miałyby się też pojawić nowe pozycje spod znaku Horizon, Spider-mana, Resident Evil, Final Fantasy czy Crasha Bandicoota. Gran Turismo 7 było wspominane było w jednym z wcześniejszych przecieków, którego źródłem był wiarygodny PSErebus. Jeśli chodzi o Godfall, do sieci wyciekł niedawno gameplay’owy trailer RPG-a.

Okazało się jednak, że to wewnętrzny materiał z zeszłego roku, a do tego przedstawiający wersję pecetową. Zarówno przygotowujące grę studio Counterplay Games, jak i Randy Pitchford z wydającego  Godfall Gearboxa zamieścili tweety, w których potwierdzili naturę materiału, ale też podkreślili jak bardzo cieszą się z zainteresowania fanów i obiecali zaprezentować w przyszłości materiał przeznaczony na PS5.

Już wcześniej była również mowa o przygotowywaniu czegoś przez Bluepoint Games. Słynące z remasterów studio przyznało teraz, że szykuje opus magnum. Powiększony zespół liczy obecnie przeszło 90 twórców, którzy przygotowują największy projekt w historii Bluepoint. Celem ma być stworzenie wizualnego wzorca dla następnej generacji hardware’u do gier. Nie wiadomo jeszcze o jaki tytuł chodzi, choć możliwe, że – zgodnie z przeciekiem 4chanowym – będzie to remaster Demon’s Souls. Możliwe, że grę od Bluepoint poznamy na evencie Sony – jak sugeruje Derek Strickland z Tweaktown, projekt miałby umożliwić pokazanie potencjału PlayStation 5.

Kiedy prezentacja PlayStation 5?

Nadal nie wiadomo, jednak można się spodziewać, że faktycznie będzie ona miała miejsce w lutym. Na razie Sony zarejestrowało w Europie znak towarowy konsoli. Miałoby to potwierdzać, że o event odbędzie się w przyszłym miesiącu. Czy – jak sugeruje przeciek z nowojorskiego Sony Hall – datą prezentacji PlayStation 5 będzie 29 lutego? Przekonamy się.

Źródła: TechRadar, T3, GameSpot, TweakTown, CCN, Gaming Today Magazine