O PS5 na CES 2020 – czy było na co czekać?

Ostatnio wspominaliśmy, że na trwających w Las Vegas targach CES 2020 mogą zostać odsłonięte pewne karty dotyczące nowej konsoli Sony. Podczas odbywającego się o 2 w nocy eventu faktycznie uchylono rąbka tajemnicy PS5, jednakże dosłownie był to zaledwie rąbek. Czego właściwie dowiedzieli się ci, którzy zdecydowali się oglądać transmisję live?

PS5 – co ujawniło Sony na CES 2020?

Tak jak pisaliśmy w ostatnim artykule poświęconym PS5, po prezentacji na CES 2020 nie spodziewano się ujawnienia wielu szczegółów. Te miałyby się pojawić dopiero w lutym. Fani konsolowych rozgrywek i „plejaków” w szczególności oczekiwali niemniej zapewne zaprezentowania czegoś, co doda pikanterii czasowi oczekiwania, czy będzie zdecydowanym ruchem przeciwko Xbox Series X.

sony ces 2020 ps5
Źródło: Sony

Tymczasem zaprezentowano w zasadzie jedynie logo nowej konsoli. Oto jak dość wymownie podsumowali je komentujący na Twitterze:

Poza tym w zasadzie była powtórka z rozrywki. Kierujący Sony Interactive Entertainment Jim Ryan przypomniał znane już kluczowe fakty dotyczące PS5, jak obecność dysku SSD, trójwymiarowe audio czy wsparcie dla ray tracingu. Jego zdaniem z takimi fundamentami PS5 zainspiruje projektantów do tworzenia przestronnych światów, przynoszących nowe gamingowe doświadczenia, mające być bardziej immersyjnymi niż kiedykolwiek. Więcej informacji ma zostać ujawnionych w kolejnych miesiącach 2020 roku.

To wszystko, jeśli chodzi o PlayStation?

Pozostałe tematy związane z PS dotyczyły podsumowań. Ryan przypomniał obchody 25-lecia oryginalnej PS, która miała pomóc wprowadzić gaming do głównego nurtu kultury i spopularyzować trójwymiarową grafikę w konsolowych tytułach. Podkreślił obecność ducha innowacji, który towarzyszy każdemu z „plejaków”. Określił PS jako prawdziwe urzeczywistnienie idei firmy dostarczającej kreatywnej rozrywki przy solidnym oparciu na technologii.

playstation ces 2020
Źródło: Sony

Mówiąc o PS4, przedstawił kilka liczb – sprzedano 106 milionów egzemplarzy konsoli oraz przeszło miliard gier. Dodał też, że według raportów z drugiego kwartału, „czwórka” przebiła sprzedażowo wynik pierwszej PS i zajęła drugie miejsce wśród najlepiej sprzedających się konsol (palmę pierwszeństwa dzierży PS2). Wspomniał także o nadchodzących tytułach na PS4 – remake’u Final Fantasy VII, Marvel’s Iron Man VR oraz drugiej części The Last of Us.

ps 4 ces 2020
Źródło: Sony

Jeśli chodzi o PS VR, sprzedanych zostało 5 milionów urządzeń. Z PlayStation Network korzysta miesięcznie 103 miliony użytkowników, a usługa PS Plus ma ponad 38 milionów subskrybentów. Ryan podkreślił rolę społeczności userów, określając jako skałę macierzystą, na której rozbudowuje się firma.

Co dalej?

Pozostała część prezentacji Sony dotyczyła m.in. elektrycznego samochodu Vision-S czy nowych telewizorów. Piszący dla Digital Trends Matthew S. Smith przyznał, że zrzucenie przez Sony prawdziwej bomby podczas CES nie pasowałoby do stylu firmy, która jednak woli zostawiać sensacje na swoje własne eventy. Na taki właśnie pozostaje nam poczekać.

Warto jednak wspomnieć o kolejnym przecieku związanym z PS5 i przeznaczonym dla tej konsoli padem. Na Reddit trafiło zdjęcie devkita PlayStation oraz kontrolera, który miałby być najpewniej „DualShockiem 5”. Autor fotografii to pracuje jako osoba sprzątająca m.in. w U…, czyli najpewniej Ubisofcie. Wygląd pada miałby pasować do szkiców z materiałów patentowych, o których również ostatnio pisaliśmy. Na zdjęciu nie widać nowych spustów, które miałyby się znaleźć z tyłu pada. Nie ma również wyraźnego obrazu adaptacyjnych spustów, które mają zastąpić przyciski L2 i R2. IGN zwraca uwagę, że faktycznie może nie występować tu Light Bar, natomiast obecnym zdaje się być przycisk PS Home.

reddit ps5 dualshock kontroler
Źródło: Reddit

Prezentacji kontrolera i szerszego omówienia spodziewano się na CES 2020. Jednak Ryan ograniczył się tylko do wzmianki odnośnie do spustów. Tak więc i na oficjalne newsy w tym zakresie musimy poczekać.

Źródła: Sony, Digital Trends, IGN / IGN Polska, Twitter, Reddit