E3 2020 bez Sony i PlayStation 5

To już pewne. PlayStation ominie targi E3 po raz drugi z rzędu. Jak donosi gameindustry.biz, zdaniem Sony wizja imprezy kłóci się z tym, co firma zaplanowała na ten rok. Czy to oznacza medialną ciszę przed premierową burzą? Bynajmniej. Sony zapowiedziało udział w „setkach” innych eventów branżowych, na których ma zaprezentować nadchodzące gry na PS4 i PS5.

Sony nie weźmie udziału w E3 drugi raz z rzędu

Obecność Sony na Electronic Entertainment Expo była do niedawna stałym punktem targów; oprócz ogromnego stoiska firma rok w rok organizowała konferencję prasową z mnóstwem ogłoszeń o grach i sprzęcie. W tym miejscu warto wspomnieć, iż sukces Sony na targach E3 2013 był postrzegany jako kluczowym manewrem w kontekście odzyskania przez PlayStation pozycji lidera na rynku konsol.

Tradycja została przełamana w ubiegłym roku, kiedy Sony postanowiło, że nie weźmie udziału w E3 2019, ponieważ chce „zmienić tok rozumowania”.

Krytycy i obserwatorzy szybko wysnuli wniosek, że Sony nie przyjechało do Los Angeles, bo nie miało nic ciekawego do pokazania. Jednocześnie w swoich przewidywaniach byli zgodni co do tego, że jest to absencja jednorazowa, a SIE wróci na E3 w 2020 roku, aby publicznie poprężyć muskuły nowym PlayStation 5.

sony ces 2020 ps5

Teraz jednak stało się jasne, że Sony po prostu nie dostrzega żadnych wartości płynących z uczestnictwa firmy w największych targach branży gier wideo. Jak powiedział rzecznik Sony Interactive Entertainment:

„Po gruntownej analizie postanowiliśmy nie brać udziału w E3 2020. Mamy wielki szacunek do ESA jako organizacji, ale nie uważamy, aby ich targi były właściwym miejscem na pokazanie wszystkiego tego, na czym koncentrujemy się w tym roku”.

„Nasza globalna strategia na rok 2020 zakłada udział w setkach branżowych eventów na całym świecie. Koncentrujemy się przede wszystkim na tym, aby fani czuli się częścią rodziny PlayStation i mogli obcować ze swoimi ulubionymi treściami. Posiadamy fantastyczne portfolio tytułów na PlayStation 4, a mając na horyzoncie premierę PlayStation 5, z niecierpliwością czekamy na ten rok, który da nam i naszym fanom wiele okazji do świętowania”.

Według analityka Wedbush Securities, Michaela Pachtera, ta decyzja może Sony sporo kosztować: „myślę, że to błąd. Skupienie uwagi na konsumencie, o którym wspomina Sony, nijak ma się do absencji na największej branżowej imprezie na świecie. Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze zmienią zdanie”.

Warto nadmienić, że Sony pojawiło się na zakończonych niedawno targach CES 2020. O tym, czego nowego dowiedzieliśmy się o nadchodzącym PlayStation 5, przeczytacie w tekście Maćka: O PS5 na CES 2020 – czy było na co czekać?

Xbox Series X pad

Szansa dla Microsoftu i Xbox Series X?

Oczywiście branża już spekuluje o tym, że nieobecność PlayStation spróbuje wykorzystać, jak się da, największy konkurent, czyli Xbox. Pojawiają się nawet głosy mówiące o tym, że ekipa odpowiedzialna za przygotowanie pokazu nowej konsoli od Microsoftu pracuje w przekonaniu, że bezpośredni rywal w wyścigu konsol nie stawi się w boksie startowym na tegorocznych E3.

I oczywiście zamierza ten fakt wykorzystać.

Źródło: Kotaku, gamesindustry