PlayStation 5 – w listopadzie 2020, szybsza niż Xbox Scarlett? Tako rzeczą przecieki

Do premiery PS5 został prawie rok, ale nie jest to bynajmniej okres oczekiwania w informacyjnej ciszy. Co jakiś czas pojawiają się przecieki, które rzucają nieco światła w temacie nowej gamingowej maszyny Sony. W ostatnim tygodniu dwa wiarygodne źródła trysnęły informacjami odnośnie do prawdopodobnej daty ukazania się PlayStation 5 na rynku, a także spodziewanych osiągów konsoli oraz jej ceny.

Przedświąteczna magia trzech dwudziestek, czyli kiedy premiera PS5?

Oficjalne stanowisko Sony było takie, że PS5 ukaże się w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie 2020 roku. Niby określa to jakoś termin, z drugiej strony tygryski (i fani) najbardziej lubią konkrety. I właśnie konkretną datą podzielił się użytkownik Twittera PSErebus. Powołujący się na niego wskazują, że trafnie przepowiedział on datę premiery The Last of Us 2, tak więc nie jest on zwykłym netowym gdybaczem.

Jeśli jego informacje się potwierdzą, PlayStation 5 będzie w sprzedaży w USA 20 listopada, czyli w okresie promocji związanych z Black Friday. @PSErebus podał też spodziewaną cenę konsoli, która kosztować ma 499 dolarów (czyli o 100$ więcej niż przepowiadał w czerwcu analityk Michael Pachter) oraz – odpowiednio – 499 euro i 449 funtów.

Pamiętacie, jak rozgryziony został „kod Szekspira”, związany z nowym „Plejakiem” (pisaliśmy o tym w artykule: Surowiec, z którego sny się wyrabia – przecieki na temat PlayStation 5 potwierdzone)? Otóż PSErebus zamieścił także tweeta ze stronicą Burzy, mogącą zawierać pewne wskazówki w temacie PS5.

Przy okazji wspomnianego artykułu, pisaliśmy także o wstecznej kompatybilności konsoli. Tu również źródłem był PSErebus, który i teraz ma coś do powiedzenia.

Stare i nowe – gry na PS5

W tym roku mija 25 lat od premiery pierwszej konsoli PlayStation. Wygląda na to, że część świętowania Sony przeciąga na przyszły rok i wiąże je z możliwościami PlayStation 5. PSErebus twierdzi bowiem, że „piątka” obsłuży wszystkie gry, które wyszły na poprzednie platformy, a do tego dorzuca (nieoficjalny) filmik.

Jeśli chodzi o nowe gry, to według PSErebusa startowym tytułem nowej konsoli będzie Gran Turismo 7. Portal VideoGamer.com wspomina także kilka innych – Dying Light 2, Watch Dogs: Legion oraz remake Final Fantasy VII. Bluepoint Games, odpowiedzialne za remastery gier z serii God of War czy Uncharted, oraz zeszłoroczny remake Shadow of the Colossus, również coś przygotowuje, a prezes studia Marco Thrush nie kryje entuzjazmu związanego z możliwościami PS5. Chodzi o szybkość ładowania gier, na którą wpłynie zastosowanie dysku SSD. W czasach kartridży gry ładowały się w zasadzie natychmiast; wracamy w zasadzie do tego, czym konsole były – powiedział Thrush.

Warto wspomnieć – raz jeszcze powołując się na PSErebusa – że obecny w „piątce” dysk będzie miał pojemność 2 TB.

PS5 > Xbox Scarlett?

Skoro o wydajności mowa, to i tutaj pojawiły się pewne wieści. Według użytkownika forum ResetEra o nicku Kleegamefan, również uznawanego za wiarygodnego informatora, PlayStation 5 miałby górować nad konkurencyjną platformą Microsoftu – Xbox Scarlett. Przynajmniej na razie i to w zasadzie dlatego, że Sony zaczęło swoje prace wcześniej i PS5 jest już w bardziej zaawansowanej fazie.

Kleegamefan zwrócił także uwagę, że hardware nigdy nie był głównym obszarem działań Microsoftu. Możliwe zatem, że finalnie dostarczą oprogramowanie, które pozwoli nowemu Xboxowi na bardziej efektywne działanie, nawet jeśli po stronie komponentów będą jakieś niedoskonałości. Powołujący się na forumowicza Chris Smith z BGR przypomniał, że i PS5, i Scarlett będą korzystały z niemal identycznych podzespołów (obie konsole będą korzystały z chipów stworzonych przez AMD). Osiągi obu gamingowych stacji powinny więc być zbliżone (tak też przedstawiał to wiceprezes ds. gier w Microsoft Phil Spencer).

W oczekiwaniu na kolejne wiadomości dotyczące PS5 (i potwierdzenie obecnych) przeczytajcie tekst Igora o dziesięciu najlepszych darmowych grach na PlayStation 4.

Źrodła: PSErebus, BGR, VideoGamer.com, The Verge.