Tankowanie w kosmosie. Orbit Fab uważa, że to możliwe i ma już finansowanie

Tankowanie w kosmosie już niebawem może przestać być domeną filmów science-fiction. Amerykańska firma Orbit Fab pozyskała fundusze na rozwój prac rozwojowych mających doprowadzić do bezpiecznego uzupełniania paliwa w przestrzeni kosmicznej. Mówiąc krótko, szykuje nam się stacja benzynowa na orbicie i to zapewne niejedna, a cała sieć.

Tankowanie w kosmosie z gigantami w tle

By móc wprowadzić w życie tak śmiały projekt, jak tankowanie w kosmosie, potrzeba niemałych pieniędzy. Te firma Orbit Fab pozyskała między innymi od dwóch potentatów sektora obronnego, czyli firm Northrop Grumman i Lockheed Martin. Giganci niewątpliwie widzą potencjał w dalszym rozwijaniu tej koncepcji i trudno im się dziwić. Stacje benzynowe prosperują całkiem nieźle na ziemi, więc i w kosmosie powinno się udać. Zwłaszcza że rynek potencjalnych odbiorców będzie się tylko powiększał.

Według analityków z Morgan Stanley branża kosmiczna będzie tylko rosnąć, więc odpowiednie ulokowanie własnych zasobów już teraz może przynieść akcjonariuszom odpowiednie zyski w przyszłości. Słowem szkoda, że nie mam wolnej gotówki…

Już za parę lat ziemię może oplatać sieć stacji umożliwiających tankowanie w kosmosie. Źródło: Lockheed Martin

Orbit Fab ma RAFTI, czyli system, który pozwoli na tankowanie w kosmosie

RAFTI to skrót od Rapidly Attachable Fluid Transfer Interface, czyli systemu szybkiego tankowania w kosmosie, a w zasadzie szybkiego złącza do przetaczania płynów. Dzięki opracowaniu odpowiedniego przyłącza satelita z niskim stanem paliwa będzie mógł podlecieć pod stację tankującą, uzupełnić zasoby i następnie powrócić do dalszego realizowania zadanej przez człowieka misji. Możliwy jest również odwrotny scenariusz, gdzie to stacja podleci do biorcy, lub wyznaczony będzie jakiś pośredni punkt zborny. Zapewne wszystko będzie zależało od poszczególnych typów satelitów, ich orbit i sytuacji w przestrzeni kosmicznej.

RAFTI jest na tyle uniwersalny, że będzie mógł być również wykorzystywany jako zamiennik dla obecnie stosowanych zaworów napełniania i odpompowywania, co dodatkowo może poszerzyć listę potencjalnych odbiorców systemu.

Śmiały pomysł Orbit Fab może zatem pomóc rozwiązać jedną z większych bolączek współczesnych satelitów. Startują one z ziemi z określonym zapasem paliwa wykorzystywanym do utrzymywania pozycji i przemieszczania się w zakresie wyznaczonym przez aktualną misję. Po jego wyczerpaniu nie ma dla nich ratunku, co jest oczywistym marnowaniem zasobów. Orbit Fab dzięki RAFTI jest w stanie zatrzymać ten niekorzystny trend.

Orbit Fab tankowanie w kosmosie RAFTI
Kluczem do sukcesu tnakowania w kosmosie jest złącze RAFTO. Źródlo: Lockheed Martin

Tankowanie w kosmosie to nie mrzonki, ale przetestowana technologia!

RAFTI zaliczył już pierwsze próby kosmiczne, które miały miejsce w czerwcu tego roku przy użyciu kosmicznego tankowca Tanker-001 Tenzing. Statek miał na pokładzie 35 kilogramów HTP (high-test peroxide), czyli „zielonego” zamiennika hydrazyny.

Zanim jednak firma zaczęła testować przetaczanie paliwa, udało jej się przebojem wskoczyć na salony i w roku 2019 dostarczyła wodę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W eksperymencie chodziło o przetestowani pomp, zaworów i całej hydrauliki urządzenia w mikrograwitacji stacji kosmicznej. Niby nic, ale była to swoista rozgrzewka przed właściwymi próbami ze środkami napędowymi, jakie przeprowadzono w 2021 roku. Pamiętajmy również o tym, że woda w kosmosie również może być wykorzystywana do napędzania obiektów, więc próba była wartościowa również i pod tym względem.

Jak widać przyszłość zapowiada się ciekawie i kosmos będzie nowym dziki zachodem. Może warto go podejrzeć przy pomocy teleskopu astronomicznego? Szeroki wybór urządzeń tego typu znajdziecie w ofercie sklepu combat.pl.

Źródła:
  • https://www.lockheedmartin.com/en-us/news/features/2021/refueling-satellites-in-space.html
  • https://www.orbitfab.space/
  • https://www.defensenews.com/space/2021/09/07/lockheed-northrop-invest-in-a-startup-that-wants-to-refuel-satellites-in-space/
  • https://drive.google.com/file/d/11GNuR7Tq1TZYEmV4eLvQTYH0YUl9r9lR/view
  • https://www.morganstanley.com/ideas/investing-in-space
  • https://www.orbitfab.space/orbit-fab-becomes