Zrób to sam! Apple wprowadza program samodzielnych napraw iPhone’ów i Maców

27 kwietnia 2022 roku oficjalnie wystartował Apple Self Service Repair. Gigant z Cupertino po latach krytyki, kontrowersji i pozwów sądowych nareszcie pozwolił użytkownikom na własnoręczne dokonywanie napraw urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem. Jak do tego doszło i na czym polega program samodzielnych napraw Apple?

Apple Self Service Repair wystartował. Ukłon w stronę majsterkowiczów

Apple już ładnych parę lat mierzy się z zarzutami utrudniania jakiejkolwiek samodzielnej ingerencji w sprzęt. Tim Cook i spółka zaciekle walczyli z majsterkowiczami, między innymi blokując funkcjonalności po samodzielnej naprawie, pozywając nieautoryzowanych serwisantów, a także nie udostępniając w oficjalnej sprzedaży części zamiennych. W związku z tym naprawy mogły być wykonywane tylko w autoryzowanych serwisach, zwykle za niemałe pieniądze.

Aż w listopadzie 2021 roku piekło zamarzło, kiedy ogłoszono Apple Self Service Repair – program samodzielnych napraw iPhone’ów oraz Maców. Apple wreszcie przestało opierać się tzw. „prawu do naprawy”, gdyż firma zauważyła, że rynek podrabianych części szkodzi jej finansowo. Ponadto łatka nienaprawialnych sprzętów nie sprzyja wizerunkowo, nawet jeżeli tłumaczono to chęcią zapewnienia jak najlepszej kultury pracy urządzeń.

Apple Self Service Repair zostało więc przyjęte z entuzjazmem przez osoby walczące o „prawo do naprawy”. Ale czy jest to już powód do otwierania szampana?

Apple Self Service
Źródło: Apple

Samodzielna naprawa urządzeń Apple. Zasady działania programu

Urządzenia objęte Self Service Repair

W ramach programu uruchomiony został sklep Self Service Repair Store, w którym dostępne są wyłącznie oryginalne części i niezbędne narzędzia do naprawy. Póki co Apple umożliwia zakup najczęściej wymienianych elementów do iPhone’ów 12, 13 i SE 3. generacji – wyświetlaczy, baterii czy aparatów. W kolejnych etapach rozwoju programu Apple wprowadzi części do komputerów Mac z procesorami M1. Wśród urządzeń objętych programem samodzielnych napraw nie ma póki co iPadów oraz starszych, ale oficjalnie dostępnych urządzeń takich jak iPhone 11.

Ponadto nie można po prostu zamówić komponentu i wsadzić go do swojego iPhone’a. Smartfony z nadgryzionym jabłuszkiem nie lubią „przeszczepów”, nawet jeżeli komponenty pochodzą z innego egzemplarza tego samego modelu. Dlatego części zamienne trzeba sparować z konkretnym urządzeniem. W tym celu należy skontaktować się z obsługą sklepu i podać numer seryjny urządzenia, które będziemy naprawiać. Zakupiona część nie zadziała w związku z tym w innym urządzeniu.

Samodzielna naprawa iPhone
Źródło: Apple

Nie taka tania naprawa na własne ryzyko

Firma wyraźnie podkreśla, że program samodzielnych napraw iPhone’ów i Maców kierowany jest do doświadczonych techników. Na stronie internetowej Apple zamieszczone są instrukcje przeprowadzania napraw konkretnych urządzeń, a za 49 dolarów można wypożyczyć profesjonalny zestaw naprawczy. Teoretycznie więc każdy może skorzystać z programu, należy jednak pamiętać, że uszkodzenie sprzętu wiąże się z utratą gwarancji. Dlatego niedoświadczeni użytkownicy powinni nadal korzystać z autoryzowanych serwisów Apple.

Zwłaszcza że finalny koszt samodzielnej naprawy nie jest aż tak niski. Przykładowo pakiet naprawczy wyświetlacza iPhone’a 13 Pro kosztuje 269 USD, a Usługa wymiany ekranu w autoryzowanym serwicie kosztuje 279 USD, tylko 10 USD więcej niż koszt samoobsługi. Apple jest jednak eko, i zachęca do zwrotu starych komponentów, które następnie poddaje recyklingowi. Klienci otrzymują za to częściowy zwrot środków – w przypadku ekranu iPhone’a 13 Pro jest to 33,60 USD. Prawie 45 dolców zysku na naprawie to już niemały grosz.

Apple Self Service Repair – kiedy w Polsce?

Program samodzielnych napraw sprzętu Apple wystartował 27 kwietnia 2022 roku w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozszerzy się na inne kraje. Niestety obecnie nie podano informacji kiedy program zagości do Polski i czy w ogóle to nastąpi. Mając jednak na uwadze wprowadzanie przez Apple coraz większej liczby usług w Polsce, między innymi Apple One w naprawdę niezłej cenie, można nieśmiało liczyć na start Apple Self Service Repair także w naszym kraju.

Zobacz także:

Źródła: Apple, Engadget, 9to5Mac