Serious Sam 4: Planet Badass – Poważny Sam na nowych materiałach wraz z datą premiery

Studio Croteam odpowiedzialne za najnowszą, 4 już odsłonę gry z serii Serious Sam kazało nam czekać aż 7 lat na konkretne informacje odnośnie daty premiery i dodatkowe materiały. Dziś wiemy już znacznie więcej o tym tytule, chociaż informacja o premierze nie wszystkich zadowoli.

Poważny Sam będzie mniej poważny

Tak, dobrze przeczytaliście. Gra Serious Sam 4 została po raz pierwszy zapowiedziana w 2013 roku, a pierwszy gameplay został pokazany dopiero w 2018. Teraz twórcy postanowili w końcu podzielić się z graczami większą ilością informacji wraz z krótkimi urywkami gameplay’u.

Po średnio udanej, nieco wolniejszej i bardziej ponurej 3 części, twórcy chcą powrócić do wesołego naparzania do potworów z wielkich giwer. Nie zabraknie również typowo Samowego, lekko żenującego humoru. I całe szczęście, gdyż grając w Serious Sam 3 sam miałem uczucie grania w coś niezbyt powiązanego ze wcześniejszymi odsłonami tej serii.

Stare giwery, starzy przeciwnicy, lepsza grafika

Na udostępnionych przez twórców materiałach deweloperzy mówią o wspaniałościach swojego nowego tytułu. Nie da się jednak ukryć, że w większości do naszej dyspozycji zostaną oddane dobrze już znane i sprawdzone bronie, takie jak dwururka, rakietnica czy minigun. Pojawiło się natomiast kilka nowych sztuk oręża, a twórcy wspominają także o bardzo satysfakcjonującym systemie walki wręcz. Co to oznacza w praktyce? Na razie nie wiadomo.

Nie mogło również zabraknąć „starych znajomych”, czyli bezgłowych kamikadze z bombami zamiast dłoni i szybko biegających szkieletorów Kleer. Na drodze gracza staną także nowi przeciwnicy o sporych rozmiarach, w których trzeba będzie władować dodatkową dawkę ołowiu, aby ich pokonać. Czy tylko ja na ich widok mam pewne skojarzenia z odświeżonymi DOOM’ami?

Rozwalanie legionów wrogów w rytm epickiej muzyki

Kompozytor i projektant dźwięku Damjan Mravunac w krótkim materiale wspomina o tym, że przez ostatnie dwa lata wsłuchiwał się w muzykę filmową i to ona jest dla niego inspiracją w tworzeniu epickich utworów do Serious Sama 4. Co prawda według mnie do tego typu gier bardziej pasuje heavy metalowa, a nawet death metalowa miazga grająca w rytm latających kończyn, ale z osądem wyniku pracy Damjana poczekam do premiery.

Chyba najciekawiej zapowiada się natomiast nowy system stworzony przez Croteam na potrzeby Serious Sama 4. System ten nazwany Legionem ma odpowiadać za możliwość wyświetlania jednocześnie na ekranie dziesiątek, jak i nie setek tysięcy przeciwników jednocześnie przy zachowaniu płynnej rozgrywki. Patrząc na przedstawione w filmie demo sądzę, że to twórcom udało się osiągnąć, gdyż animacje przeciwników nie są jakoś specjalnie zaawansowane.

No fajnie fajnie, a kiedy premiera?

I tu zaczynają się schody. O ile wersja PC będzie miała swoją premierę na platformie Steam w sierpniu tego roku, czyli 2020, tak gracze konsolowi będą musieli poczekać aż do 2021 roku. Dlaczego producenci podjęli taką decyzję?

Jak informuje serwis Kotaku, platforma streamingowa googla Stadia wykupiła czasową wyłączność na tytuł, przez co wersje PS4 i XOne będą miały swoją premierę dopiero w przyszłym roku.

W międzyczasie na Steam ruszyła promocja gry wraz z przecenami wcześniejszych odsłon serii:

  • Serious Sam 3 – 14.29 zł
  • Serious Sam 2 – 7,19 zł
  • Serious Sam HD The First Encounter – 10,79 zł
  • Serious Sam HD The Second Encounter – 14,39 zł