Podcast x-perci: iPhone 2007 – 2019, czyli jak było i jak będzie

Apple po raz pierwszy roztoczyło swój smartfonowy czar w roku 2007, pokazując światu iPhone 2G. Jedyny wówczas telefon z dotykowym ekranem. Bez klawiatury, za to z wyświetlaczem 3,7” i aparatem 2 Mpix. Ta premiera rozpoczęła prawdziwą lawinę innowacji, która do dziś nie zwolniła ani odrobinę. Posłuchajcie, jak zmieniały się iPhone’y na przestrzeni lat i jak może wyglądać iPhone 2019.

Historia iPhone’a zaczęła się w 2007 roku

Dziś parametry pierwszego iPhone’a przywołują na twarz raczej uśmiech politowania. Jednak wtedy, w roku 2007 można się było zachwycić. Wyświetlacz 3,5”, obsługiwany wyłącznie dotykiem, robił wrażenie na wszystkich. To nie był już zwyczajny telefon. To był inteligentny telefon – inteligent phone, czyli właśnie iPhone. Jego design rzecz jasna biegunowo odbiegał od współczesnego, znanego z ostatnich generacji. Niemniej od czegoś zaczęto.

Więcej o historii iPhone przeczytacie w artykule: Flashback: Historia iPhone’a. Modele od 2007 do 2019 roku.

W roku 2008 iPhone 3G obsługiwał już sieć 3G oraz GPS. Jego wzmocniona wersja, 3G s otrzymała ciut lepszy aparat z opcją filmowania w rozdzielczości VGA. iPhone 4 to już aparat 5 Mpix z 5-krotnym zoomem oraz totalnie odmienione wzornictwo.

iPhone 5, 5s i 5c twardo trzymają się wielkości 4”, zwiększając moc procesora oraz funkcje łączności z sieci. Wkracza 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.0. w iPhone z numerem 6 pojawiają się wyświetlacze daleko większe, niż zakładał Jobs. iPhone 6 świecił ekranem 4,7”, 6 Plus zachwycał panelem aż 5,5”.

Zmiany kontynuowano, aż nastał rok 2018, kiedy to zaprezentowano jednocześnie 3 serie: iPhone Xs, Xs Max oraz Xr. Jak będzie w roku 2019? Dużo mówi się o możliwości wprowadzenia rysika oraz potrójnego aparatu. Premiera iPhone’ów będzie też pokazem siły, bo zaledwie tydzień później prezentacji swoich flagowców dokona Huawei. To wszystko i wiele więcej omawia z Piotrem Kaletą niezastąpiony Kamil Szwarbuła.

x-kom podcast

Słuchaj nas tam, gdzie lubisz