Długo wyczekiwana nowość: premiera lokalizatora Apple AirTag

Dziś, 20 kwietnia spełniły się oczekiwania wielu użytkowników Apple. Podczas pierwszej w tym roku konferencji gigant z Cupertino oficjalne zaprezentował lokalizator Apple AirTag. Przedsprzedaż rozpocznie się już w najbliższy piątek 23 kwietnia. Dowiedz się więcej na temat tego urządzenia.

Co to jest Apple AirTag?

  • Bezprzewodowy lokalizator Bluetooth ułatwiający odnajdywanie zagubionych przedmiotów
  • Cena jednej sztuki urządzenia zaczyna się od 159,00 zł za jedną sztukę lub 549,00 zł za zestaw 4 sztuk
  • Start przedsprzedaży odbędzie się już w najbliższy piątek 23 kwietnia o 14:00, a realizacja zamówień od kolejnego piątku 30 kwietnia 

Premiera Apple AirTag

W ofercie konkurencji lokalizatory Bluetooth są dostępne w sprzedaży od kilku lat, premiera AirTag była wyczekiwana już od dawna. W końcu Apple zaprezentowało swoje urządzenie, a patrząc na jego specyfikację i prezentację funkcjonalności, warto było czekać. Wydaje się, że jest to jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) sprzęt w swojej klasie.

premiera apple airtag

Jak działa lokalizator Apple?

Zasady działa Apple AirTag są bardzo proste (wręcz intuicyjne). Urządzenie przypinamy do dowolnego przedmiotu (walizki, plecaka, portfela, kluczy itd.) i konfigurujemy w aplikacji Lokalizator (preinstalowana aplikacja na urządzeniach Apple). Jeśli przedmiot gdzieś się zagubi lub pozostawimy go w nieporządnym miejscu (np. portfel na sklepowej ladzie), otrzymamy powiadomienie o zgubie.

Apple AirTag sprawdzi się w najpopularniejszych sytuacjach:

  • jeśli w domu zgubimy np. klucze, zlokalizujemy je dzięki wywołaniu efektu dźwiękowego we wbudowanym w lokalizator głośnikowi (dostępne dla modeli od Apple iPhone SE), nowsze modele urządzeń Apple (od iPhone 11) pozwolą dodatkowo wyświetlać precyzyjne wskazówki (odległość i kierunek) na ekranie smartfona
  • a jeśli zostawi się „coś” w odległym miejscu (np. w parku, na siłowni lub gdziekolwiek), aplikacja Lokalizator pozwoli zlokalizować przedmiot dzięki innym urządzeniom Apple, które przekażą nam powiadomienie, gdzie znajduje się nasza zguba. Wszystko odbędzie się z zachowaniem prywatności. Tryb utracony pozwoli też na udostępnienie naszych danych osobie, która znajdziesz nasz przedmiot. Ułatwi to ewentualny kontakt
odnajdywanie apple airtag

Zasięg Apple AirTag

W trakcie prezentacji, ani w materiałach udostępnionych o konferencji Apple nie potwierdził maksymalnego zasięgu urządzenia. Wiadomo jednak, że będzie ono działać z wykorzystaniem łączności Bluetooth. W tym przypadku zasięg zależy od obszaru, w którym się znajdujemy. Będąc w terenie zabudowanym, będzie on mniejszy w zależności od otoczenia (inne urządzenia mogące zakłócić sygnał lub grubość murów). Prawdopodobnie dokładny zasięg potwierdzą dopiero pierwsze recenzje.

Prywatność jest najważniejsza

Producent zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczeństwo i w największym możliwym stopniu dba o prywatność użytkowników Apple AirTag:

  • dane i historia miejsc jest przekazywana w szyfrowany sposób wyłącznie do właściciela lokalizatora
  • informacje o lokalizacji pozostają anonimowe (Apple nie ma możliwości śledzenia urządzeń)
  • AirTag utrudnia również niepożądane śledzenie, czyli jeśli w Twoich rzeczach zajdzie się cudzy lokalizator, a tej osoby nie będzie w pobliżu, otrzymasz natychmiastowe powiadomienie 

Wymienna bateria Apple AirTag

Apple AirTag jest zasilany wymienną baterią (producent jeszcze nie potwierdził dokładnego typu, przypuszczalnie będzie to najpopularniejszy model: CR2032, informację zaktualizuję, gdy uzyskam potwierdzenie). Czas pracy na jednej baterii może wynieść do 12 miesięcy, a w razie potrzeby jej wymiany przypomni o tym powiadomienie na telefonie.

Apple AirTag jest również odporny na zachlapania, wodę oraz pył (spełnia normę IEC 60529), oznacza to, że może spędzić do 30 minut na głębokości 1 metra. 

Cena i dostępność Apple AirTag

Przedsprzedaż lokalizatorów Apple rozpocznie się już w piątek 23 kwietnia o 14:00. Pierwsze urządzenia trafiają do klientów tydzień później w piątek 30 kwietnia.

Cena Apple AirTag wynosi 159,00 zł za jedną sztukę, 549,00 zł w przypadku zakupu zestawu 4 sztuk. Poza urządzeniami Apple AirTag do oferty trafiają specjalne breloki Apple ułatwiające przymocowanie lokalizatora np. do kluczy lub plecaka.

apple airtag breloki