10-lecie Microsoft 365. Więcej niż pakiet biurowy

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj pracę bez aplikacji pakietu Microsoft Office. Word, Excel czy PowerPoint są nie tylko wszechobecne, ale stały się wręcz synonimami podstawowych programów do pracy biurowej. Ale dziesięć lat temu rozpoczęła się niemała rewolucja w produktywności spod szyldu giganta z Redmond. Jej owocem jest platforma Microsoft 365, która łączy najważniejsze usługi od Microsoftu w jednej subskrypcji. Poznaj jej historię i sprawdź, jak wiele zrobiła dla naszej produktywności – w pracy i w domu.

10 lat Microsoft 365, czyli razem raźniej

Niekwestionowany fundament pakietu Office, Microsoft Word, trafił do użytkowników… w październiku 1983 roku. Aż trudno uwierzyć, ile czasu już upłynęło od premiery tej aplikacji, która dziś towarzyszy milionom osób na całym świecie. Jednak przez wiele lat kolejne programy, tworzące razem pakiet Microsoft Office, wymagały instalacji na komputerze. Co trzy lata pojawiała się nowa wersja pakietu, wyposażona w funkcje niedostępne dla starszych edycji. Niemal 30 lat po premierze Worda wszystko zaczęło się zmieniać.

W styczniu 2013 roku wystartowała usługa Office 365, która po raz pierwszy działała na zasadach subskrypcji. W jednym pakiecie zawierała aplikacje Office, pakiet połączeń międzynarodowych w Skype oraz 20 GB w SkyDrive (od 2014 roku OneDrive). Niedługo później do usługi dołączył Office Mobile na smartfony iPhone. Co kluczowe, subskrybenci nie musieli już co kilka lat kupować nowej wersji Office’a – przez cały czas otrzymywali aktualizacje, w tym zawierające zupełnie nowe funkcjonalności i programy. A to dopiero początek.

Microsoft 365 na przestrzeni lat

Globalny standard w produktywności online – w pracy i w domu

Rozwój Office 365 w kolejnych latach tylko nabierał tempa. Pojemność OneDrive dla subskrybentów wzrosła w 2014 roku do 1 TB – to przestrzeń, która wciąż robi wrażenie, nie mówiąc o sytuacji 9 lat temu. W tym samym okresie pojawił się Office 365 Personal, czyli subskrypcja dla jednego użytkownika. Także w 2014 roku usługa Office Web Apps przeszła rebranding, stając się Office Online. Dostęp do aplikacji pakietu Office przez przeglądarkę był jeszcze prostszy. Edycja dokumentów nie wymagała instalacji programów –  wystarczył dowolny niemal komputer.

2015 rok to czas znacznych ułatwień w produktywności, także poza biurem czy domem. Wtedy wówczas wydano Office dla systemu Android oraz Outlook Mobile dla iOS oraz Androida. Dużym krokiem naprzód stała się również funkcja współtworzenia dokumentów czasie rzeczywistym w aplikacjach online. Kilka osób mogło pracować nad tym samym plikiem w tym samym czasie. A komputerowi zbieracze w 2017 roku odetchnęli z ulgą – funkcja Pliki na żądanie w usłudze OneDrive dawała dostęp do swoich danych bez zajmowania cennego miejsca na dysku twardym.

Interfejs aplikacji OneDrive
Źródło: Microsoft

W kwietniu 2020 roku Office 365 został oficjalnie przemianowany na Microsoft 365. Nie ma co się dziwić – coraz szerszy zakres pakietu wyszedł już poza biurowe ramy, a stał się towarzyszem życia. W 2021 roku Microsoft Teams, nieoceniony program do internetowej komunikacji, trafił do użytkowników prywatnych, podobnie jak niecały rok wcześniej Microsoft Forms. A najmłodszą gwiazdą platformy jest udostępniony we wrześniu 2022 Clipchamp – nowa aplikacja do prostej edycji wideo. Aż przypomina się złota era filmików z legendarnego Windows Movie Makera.

microsoft teams na windows 11 se
Microsoft Teams

Microsoft 365 rok po roku. Poznaj dokładną historię usługi

Chcesz przekonać się, jaką metamorfozę przeszła platforma Microsoft 365 w ciągu ostatniej dekady? Sprawdź poniższą infografikę, na której zaznaczono kamienie milowe w jej rozwoju.

Kolejne 10 lat Microsoft 365. Co czeka użytkowników w przyszłości?

Poznaliście najważniejsze kamienie milowe, które doprowadziły do współczesnego kształtu platformy Microsoft 365. W ciągu dziesięciu lat liczba aplikacji w ramach usługi uległa podwojeniu, a miejsce w chmurze wzrosło 50-krotnie. Jednocześnie cena Microsoft 365 nie uległa zmianie, pomimo dynamicznego rozwoju platformy. A to przecież nie koniec, gdyż przed nami kolejna dekada na innowacje. Już teraz wiemy, że w 2023 roku zadebiutuje pełna wersja programu Designer, wszechstronnego narzędzia dla twórców graficznych, wspieranego przez technologię DALL-E 2 AI.

Trudno jednak przewidzieć, co jeszcze przyniesie następne 10 lat platformy Microsoft 365. Jakie nowe funkcje i programy zagoszczą w naszych biurach i domach? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach!

Dowiedz się więcej o usługach od Microsoft:

Poznaj pełną ofertę oprogramowania Microsoft 365 oraz Microsoft Office w x-komie

Artykuł powstał we współpracy z Microsoft.