Wielki test smartfonów 2023. Jak przeprowadziliśmy testy foto-wideo flagowców?

Dobry aparat w smartfonie to dziś jedna z kluczowych kwestii przy zakupie nowego modelu. Tylko jak dokonać najlepszego wyboru? Sama specyfikacja niewiele mówi nam o faktycznych możliwościach aparatu, możemy się ich tylko domyślać. Recenzje są już świetną podpowiedzią, jeśli wiesz, czego konkretnie oczekujesz. A my poszliśmy jeszcze krok dalej. Przygotowaliśmy porównanie 19 flagowych smartfonów w ofercie na 2023 rok. Przetestowaliśmy ich aparaty w najróżniejszych okolicznościach. Oto wyniki.

Test smartfonów flagowych na miarę 2023 roku

Który telefon ma najlepszy aparat do robienia zdjęć? Jaki model najlepiej sprawdzi się do nagrywania wideo? Jeśli te pytania spędzają Ci teraz sen z powiek, spieszymy z pomocą. Wraz z redakcyjnymi kolegami, Robertem i Grzegorzem, przygotowaliśmy test 19 flagowych smartfonów z aktualnej oferty na 2023 rok.

Nie udzielimy Ci jednoznacznej odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Prawda jest taka, że często wybór zależy od Ciebie. Zaawansowane możliwości foto-video współczesnych smartfonów flagowych sprawiają, że ciężko doszukiwać się znaczących defektów w zdjęciach czy filmach. Wiele zależy od stylu fotograficznego, jaki reprezentuje model danego producenta. Jeden będzie odwzorowywał mocne kontrasty i nasycone kolory, a drugi zaprezentuje bardziej naturalne, jaśniejsze obrazy. Pytanie, który z nich Tobie najbardziej przypadnie do gustu.

Oczywiście nie ma co idealizować. Niektóre testy całkowicie obnażyły braki czy mniejsze lub większe niedociągnięcia zarówno w warstwie software’owej, jak i hardware’owej testowanych smartfonów. Często natomiast jedna przegrana bitwa nie oznaczała przegranej wojny. Doskonale widać to w teście smartfonów premium, gdzie jeden oblany test nie oznaczał całkowitej deklasacji, ponieważ kolejne porównanie przynosiło już zupełnie odwrotne wyniki.

Listę smartfonów, ich specyfikację oraz metodologię badań znajdziesz poniżej. A jeśli chcesz, możesz już teraz przejść do Wielkiego testu aparatów w smartfonach 2023:

Jakie modele wzięły udział w wielkim teście smartfonów?

Do testu wytypowaliśmy najnowsze modele z garażu popularnych producentów. Jest między innymi Apple i Samsung, nie zabrakło Huawei i Xiaomi, a stawkę zamykają raczkujący na rynku Nothing czy Nokia, która zdawałoby się lata świetności ma już za sobą.

By porównanie było kompletne, zebraliśmy sporo materiałów – zdjęcia w dzień i w nocy, w pomieszczeniu i na zewnątrz, wideo statyczne i w ruchu. Dlatego, dla ułatwienia analizowania efektów, naszych 19 bohaterów podzieliliśmy na dwie grupy.

Pierwsza z nich to flagowe smartfony, których cena zamyka się w przedziale do 5000 zł. Druga to topowe flagowce powyżej 5000 zł, często ulepszone warianty podstawowych modeli wyróżnione przydomkiem Pro lub Ultra. To smartfony, które zostały wyposażone przez producentów w najlepsze i najnowsze rozwiązania technologiczne, jakimi dysponują.

wielki test aparatów w telefonach

(Przybliżona) Specyfikacja aparatów we flagowych smartfonach 2023 roku

Często spoglądając na specyfikację aparatów w smartfonie, zwraca się uwagę jedynie na rozdzielczość obiektywów, czyli megapiksele. Jest to natomiast tylko jeden z wielu parametrów determinujących ostateczną jakość zdjęcia. Jeśli zależy nam na dobrym aparacie, szczególną uwagę należy zwrócić także na:

  • jasność (oznaczoną parametrem f, gdzie im mniejsza liczba, tym szersze otwarcie przesłony i tym samym jaśniejszy obiektyw)
  • rozmiar sensora (wyrażony w calach. Im większy sensor, tym lepiej)
  • wielkość piksela (podawany w mikrometrach μm. Im większy piksel, tym lepiej, ponieważ przechwytuje więcej światła. By poprawić szczegółowość i jasność obrazu, np. w trybie nocnym, producenci stosują także technologię łączenia pikseli na przykład czterech lub dziewięciu w jeden większy, stąd w poniższej tabeli oznaczenia typu 4-w-1 2,0 μm).

W poniższej tabeli ze specyfikacjami znajdziesz także takie dane jak:

  • model czujnika (np. Sony IMX766)
  • stabilizacja obrazu – OIS, czyli optyczna, HIS, czyli hybrydowa optyczna+cyfrowa albo wbudowany gimbal (stabilizacja odpowiada za stabilny obraz wideo oraz fotografie bez rozmyć wywołanych drżeniem ręki)
  • FOV – Field Of View, kąt pola widzenia, czyli obszar, jaki może objąć dany obiektyw
  • Obsługa funkcji macro z minimalną odległością od obiektu dla dobrego autofocusa.

🤳 Więcej informacji dotyczących parametrów znajdziesz także w naszym rankingu smartfonów z najlepszymi aparatami

Niezwykle istotne jest również oprogramowanie, o którym niestety nie dowiemy się nic z danych technicznych. Znajdziemy tam natomiast informacje o procesorze, który jest prawdziwym motorem napędowym wszystkich funkcji smartfona. To od niego zależy, jak duże możliwości foto-video udźwignie smartfon.

Testowane przez nas smartfony mają tę przewagę, że w zdecydowanej większości wyposażone są w najnowsze CPU. Dzięki temu ostateczne efekty świadczą przede wszystkim o zdolności producentów do odpowiedniej optymalizacji hardware’u i software’u, parametrów i funkcji AI.

Specyfikacja aparatów w smartfonach do 5000 zł

Specyfikacja aparatów w smartfonach Pro|Ultra

Metodologia testów aparatów w smartfonach

Dziewiętnaście flagowych smartfonów poddaliśmy rozmaitym testom, sprawdzającym ich możliwości pod kątem foto oraz video. Aparaty musiały sprostać różnym warunkom oświetleniowym i wykazać się najlepszym odwzorowaniem rzeczywistego obrazu, tekstur, detali czy kolorów.

Zdjęcia i filmy wykonywaliśmy za dnia i w nocy. Na zewnątrz oraz w pomieszczeniu. Przy naturalnym i sztucznym świetle. Wypróbowaliśmy wszystkie dostępne obiektywy – główny, szerokokątny, teleobiektyw i przedni do selfie. Sprawdziliśmy również,  jak radzą sobie z bliskimi kadrami (typu macro).

aparaty w smartfonach

Nasze ujęcia nie zawsze są idealne. Gdzieś odchylił się aparat, gdzieś się coś ucięło. Każde z nich prezentuje jednak realne możliwości fotograficzne i filmowe smartfonów. Ukazuje efekty, które uzyskasz, wyciągając telefon z kieszeni i strzelając szybką fotkę na pamiątkę.

Zdjęcia wykonywaliśmy w trybach automatycznych. Nie ingerowaliśmy w ustawienia aparatów, aby pokazać, jak smartfon sam reaguje na uchwyconą scenerię.

Tym sposobem jedne modele od razu informowały nas, że wiedzą, co fotografują, wyświetlając komunikat „jedzenie” czy „HDR” i tym samym poprawiały swoje parametry dla uzyskania jak najlepszych ujęć.

Drugie wykonywały swoje zadanie w milczeniu, a mimo to zaskakiwały efektem. A jeszcze inne pokazywały, na jakim polu odstają od reszty, gdy ręcznie nie poszpera się w ich ustawieniach.

Staraliśmy się, aby ujęcia wykonane każdym ze smartfonów były identyczne, aby można było łatwo i rzetelnie porównać efekty pracy aparatów. Oczywiście nie zawsze było to możliwe, na przykład z powodu pracy na tak żywej scenerii jak mecz Rakowa Częstochowa. Warto także zaznaczyć, że nawet zdjęcia tych samych statycznych kadrów nie zawsze będą identyczne, ponieważ obiektywy poszczególnych smartfonów różnią się kątami pola widzenia, przez co obejmują szerszy bądź węższy obszar.