Test wideo we flagowych smartfonach do 5 tysięcy złotych

Smartfony oferują coraz to większe możliwości wideo. I w tym miejscu nasuwa się pytanie, które modele robią to najlepiej? Zebraliśmy najlepsze smartfony danych producentów, które mieszczą się w kwocie do 5000 zł i sprawdziliśmy, jak prezentują się w nagrywaniu filmów.

Wideo w smartfonach. Jakie smartfony wybraliśmy do testów?

Tak naprawdę, ile smartfonów, tyle możliwości wideo. Stabilizacja jest niezbędna, by nagrywać filmy w ruchu, ale zwykle obcina to jakość nagrania. Wysoka rozdzielczość i duża liczba klatek na sekundę skutkuje zaś słabszą stabilizacją lub jej brakiem i wyłączeniem HDR-u. Wideo nagrywane w ruchu aparatem przednim najczęściej przypomina trzęsienie ziemi. Z filmami w nocy lub przy słabym oświetleniu radzi sobie mało telefonów.

Jak widać, różnego rodzaju bolączek może być sporo, a w erze mediów społecznościowych jakość filmów nagrywanych smartfonami ma duże znaczenie. Przygotowaliśmy po cztery próbki wideo dla każdego testowanego telefonu pod kątem: stabilizacji, maksymalnej rozdzielczości, możliwości aparatu przedniego i nagrywania w nocy. Bohaterami są zaś smartfony dostępne w cenie do 5000 zł:

Więcej o specyfikacji smartfonów oraz metodologii testu, znajdziecie w artykule: Wielki test smartfonów 2023. Jak przeprowadziliśmy testy foto-wideo flagowców? 

Sprawdźcie również nasze pozostałe zestawienia:

Test stabilizacji obrazu

Stabilizacja obrazu jest niezbędna, by nagrać dobry film w ruchu. W innym wypadku w grę wchodzi jedynie wideo nagrywane w miejscu. W tym teście wybraliśmy najwyższy poziom stabilizacji oferowany przez danego smartfona (niektóre modele proponują dwa). Opis zawiera też maksymalne parametry wideo (rozdzielczość i liczba klatek na sekundę), jakie testowany telefon obsługuje przy włączonej stabilizacji. W filmach oprócz samej stabilizacji warto też zwrócić uwagi, czy aparaty nie gubią ostrości przy nieco bardziej dynamicznym obrazie.

Najlepiej w tym zestawieniu wypadły Apple iPhone 14 i Samsung Galaxy S23 – te smartfony najmniej obcięły rozdzielczość wideo przy włączonej stabilizacji.

Apple iPhone 14 – 2,7K, 60 fps

ASUS Zenfone 9 – Full HD, 60 fps

Google Pixel 7 – Full HD, 60 fps

Infinix Zero Ultra – Full HD, 30 fps

Motorola Edge 30 Ultra – Full HD, 60 fps

Nokia X30 5G – Full HD, 30 fps

Nothing Phone (1) – Full HD, 30 fps

OnePlus 11 5G – Full HD, 60 fps

Samsung Galaxy S23 – QHD, 60 fps

Sony Xperia 1 IV – 4K, 30 fps

Xiaomi 13 – Full HD, 30 fps

Test przy maksymalnej rozdzielczości

Na początku trzeba zaznaczyć, że zrezygnowaliśmy z wideo w 8K, nawet jeśli smartfon taką rozdzielczość obsługuje. Obecnie nagrywanie w 8K nie ma sensu głównie ze względu na to, że mało kto ma sprzęt, który taką rozdzielczość potrafi odtworzyć. Ponadto większość telefonów, nawet jeśli nagrywa w 8K, są to filmy bez stabilizacji i w niskim klatkażu.

Przy każdym przykładowym filmie znajdziecie więc maksymalne możliwości wideo, jakie oferuje dany smartfon i informację, czy obsługuje również 8K. Dodatkowo dowiecie się, dla jakich maksymalnych parametrów dostępne jest nagrywanie z HDR. Na tych przykładach warto zwrócić uwagę na płynność materiałów (zależne od klatkażu) i ilość detali, którą widać na panoramie miasta.

W tej kategorii większość smartfonów dała radę, a wysokie parametry to nie tylko teoria, ale również przełożenie jej na bardzo dobrą jakość wideo. Dlatego nie będziemy wskazywać konkretnego modelu. Natomiast dla wielu użytkowników głównym czynnikiem, wpływającym na jakość, może być wykorzystanie HDR-u na filmach, a w tym wypadku trzeba wyróżnić Samsunga Galaxy S23 i Apple iPhone’a 14.

Apple iPhone 14 – 4K, 60 fps

*Brak obsługi 8K. HDR dostosowywany automatycznie.

ASUS Zenfone 9 – 4K, 30 fps

*Obsługuje 8K przy 24 fps. HDR dostępny maksymalnie dla 4K i 30 fps.

Google Pixel 7 – 4K, 60 fps

*Brak obsługi 8K. HDR dostosowywany automatycznie.

Infinix Zero Ultra – 4K, 30 fps

*Brak obsługi 8K. HDR dostępny maksymalnie dla Full HD i 30 fps.

Motorola Edge 30 Ultra – 4K, 60 fps

*Obsługuje 8K przy 30 fps. HDR dostępny maksymalnie do 4K i 30 fps.

Nokia x30 5G – Full HD, 60 fps

*Brak obsługi 8K i HDR.

Nothing Phone (1) – 4K, 30 fps

*Brak obsługi 8K. HDR dostępny maksymalnie dla Full HD i 30 fps.

OnePlus 11 5G – 4K, 60 fps

*Obsługuje 8K przy 24 fps. HDR dostosowywany automatycznie.

Samsung Galaxy S23 – 4K, 60 fps

*Obsługuje 8K przy 30 fps. HDR dostępny maksymalnie dla 4K i 60 fps.

Sony Xperia 5 IV – 4K, 30 fps

*Brak obsługi 8K. HDR dostępny dla maksymalnych ustawień.

Xiaomi 13 – 4K, 60 fps

*Obsługuje 8K przy 24 fps. HDR dostępny maksymalnie dla 4K i 30 fps.

Test wideo w nocy

Nie oszukujmy się – smartfony (jeszcze) w nocy nagrywać nie potrafią. Choć w zasadzie potrafią, tylko nie wychodzi im to za dobrze. Ale nie ma co się dziwić, pod kątem technicznym nie jest to prosta sprawa i właściwie tylko oprogramowanie jest w stanie wyciągnąć coś z filmów, by nadawały się do obejrzenia.

Test wykonany jest na maksymalnych ustawieniach, a jeśli jakiś smartfon oferuje tryb nocny lub ulepszanie obrazu przy gorszym oświetleniu (kosztem rozdzielczości), to i tak opcję tę wykorzystaliśmy. Mimo wszystko festiwal różnorodności jest dość duży i na próbkach widać, które telefony nieźle radzą sobie w nocy, a które wyraźnie odstają.

Niektóre filmy są dobrze rozjaśnione, ale liczba klatek na sekundę jest zdecydowanie za niska. Są też takie wideo, na których właściwie nic nie widać. Najlepiej, ale to nie oznacza, że dobrze, poradziły sobie iPhone 14 i Pixel 7 – obraz jest płynny i w miarę doświetlony.

Apple iPhone 14 – 4K, 60 fps

ASUS Zenfone 9 – 4K, 60 fps

Google Pixel 7 – 4K, 60 fps

Infinix Zero Ultra – 4K, 20 fps

Motorola Edge 30 Ultra – 4K, 60 fps

Nokia X30 5G – Full HD, 50 fps

Nothing Phone (1) – Full HD, 30 fps (tryb nocny)

OnePlus 11 5G – 4K, 24 fps (ulepszanie obrazu przez SI)

Samsung Galaxy S23 – 4K, 28 fps

Sony Xperia 5 IV – 4K, 30 fps

Xiaomi 13 – 4K, 24 fps (tryb nocny)

Test aparatu przedniego

Najczęściej możliwości wideo aparatów przednich są mniejsze w porównaniu do tych, które znaleźć da się na tylnej obudowie. I dotyczy to właściwie wszystkich parametrów – rozdzielczość, liczba klatek na sekundę czy stabilizacja. Osoby nagrywające vlogi albo rolki smartfonem niejednokrotnie wolą postawić na aparat z tyłu. Czy podobnie jest z testowanymi flagowcami?

Jak zobaczycie na przykładach, radzą sobie różnie. Niektóre standardowo stabilizują obraz (nie da się tej opcji włączyć lub wyłączyć), inne pozwalają wykorzystać stabilizację, ale znacząco obniżając rozdzielczość i liczbę klatek, a są też modele, które nagrywają całkowicie bez stabilizacji. Przykładowe filmy nagrane są w maksymalnej rozdzielczości i klatkażu, jaki oferuje dany smartfon.

W tej kategorii wyróżnić trzeba trzy smartfony – iPhone 14, Pixel 7 i Galaxy S23. Mamy wysoką rozdzielczość i fps-y, a dodatkowo obraz jest stabilny.

Apple iPhone 14 – 4K, 60 fps

ASUS Zenfone 9 – 4K, 30 fps

Google Pixel 7 – 4K, 60 fps

Infinix Zero Ultra – Full HD, 60 fps

Motorola Edge 30 Ultra – 4K, 30 fps

Nokia X30 5G – Full HD, 60 fps

Nothing Phone (1) – Full HD, 30 fps

OnePlus 11 5G – Full HD, 30 fps

Samsung Galaxy S23 – 4K, 60 fps

Sony Xperia 5 IV – 4K, 30 fps

Xiaomi 13 – Full HD, 30 fps

Podsumowanie. Który smartfon nagrywa najlepsze wideo?

Test wideo jasno pokazuje, że możliwości wideo smartfonów są coraz większe. Flagowe urządzenia dobrze radzą sobie niemal we wszystkich kategoriach, a to oznacza, że warto na nie postawić, jeśli ktoś nagrywa filmy w różnych warunkach.

Większość testowanych smartfonów nie ma problemów ze stabilizacją obrazu, ale wyróżnić trzeba te modele, które przy okazji najmniej obcięły rozdzielczość – Apple iPhone 14 i Samsung Galaxy S23. W tym teście zresztą nie sama stabilizacja jest ważna, ale też łapanie ostrości, ponieważ w ruchu nie wszystkie telefony robią to dobrze.

Podobnie jest w kwestii maksymalnych ustawień, a do powyższego grona dołączyć trzeba jeszcze OnePlusa 11, Google Pixela 7, Xiaomi 13 i Motorolę 30 Edge Ultra. Są natomiast dwie szkoły – jednym zależy na wysokiej rozdzielczości, a inni preferują wyższą liczbę fps, nawet jeśli wiąże się to z niższą rozdzielczością (czyli lepsze Full HD i 60 fps niż 4K i 30 fps).

Najlepsze aparaty przednie to iPhone, Galaxy i Pixel. Zaś w teście nocnym wyróżniliśmy Apple’a i Google’a.

Wprowadźmy jednak trochę rywalizacji i uszeregujmy pierwsze miejsca. Najlepiej, naszym zdaniem, wypadł Apple iPhone 14, który trzymał najwyższy poziom, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie. Kolejne miejsce zajęły Samsung Galaxy S23 oraz Google Pixel 7. Wśród tańszych telefonów nieźle prezentuje się Nothing Phone (1). Zdecydowanie więcej oczekiwać można od Xiaomi 13 i OnePlusa 11 szczególnie w kwestii tego, co oferują ich aparaty przednie.

A jakie jest Wasze zdanie o możliwościach wideo testowanych smartfonów? Dajcie znać w komentarzach.