Pan Uniwersalny. Test i recenzja telewizora Sony 55X90J

Zgodnie z obietnicą przechodzimy do testów wyższych modeli telewizorów Sony. Jak zapewne pamiętacie, pierwszymi telewizorami 4K tej marki wyposażonymi w HDMI 2.1 były modele z serii XH90 (2020). Tę platformę sprzętową oznaczono jako VH1, nowszą – jako VH2. Czy X90J (VH2) będzie godnym następcą serii XH90 (VH1)? Co znajdziemy w nim nowego, a co pozostało bez zmian? Odpowiedzi szukajcie poniżej.

Sony XR-55X90J (dalej dla uproszczenia zwany 55X90J) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 6.4048.0498EUA. Telewizor wyprodukowano w marcu 2021 r., a egzemplarz testowy dostarczył sam producent.

nalepka znamionowa telewizora sony 55x90j

Design

Ogólna koncepcja stylistyczna Bravii 55X90J jest podobna do poprzednika, tj. modelu 55XH9005. Główne różnice dotyczą użytych materiałów, a zmiany są zarówno na plus, jak i na minus.

Źródło: Sony
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
  • obudowa grubsza niż u rywali z podświetleniem krawędziowym;
  • plastikowa tylna ścianka (na szczęście wykonana z tworzywa o lepszej jakości niż w 55XH9005);
  • ramka wokół ekranu wykonana (niestety) z tworzywa sztucznego (w 55XH9005 była metalowa);
  • szerokość ramki wynosi 5 mm (z boku);
  • nóżki wykonane jako metalowy rdzeń obłożony tworzywem sztucznym;
  • nóżki montuje się na wcisk, bez użycia jakichkolwiek wkrętów, co jest szybkie, łatwe i bardzo wygodne;
  • do dyspozycji mamy dwa rozstawy nóżek:
    • mniejszy równy 456 mm;
    • większy – ok. 1063 mm.
sony 55x90j widziany z góry
Źródło: Sony
  • prześwit wynosi 72 mm (pod logo);
  • pilot to konstrukcja znana: dość ergonomiczna i z logicznym układem przycisków.
pilot do telewizora sony 55x90j

Choć zastosowanie lepszego tworzywa sztucznego w konstrukcji tylnej ścianki jest niewątpliwie rzeczą pozytywną, nie da się ukryć, że Bravia 55X90J prezentuje się skromniej od poprzednika (55XH9005), któremu szyku dodawała metalowa ramka. Pomimo tego konstrukcja, wykonanie i wykończenie są akceptowalne, choć dążenie do oszczędności zauważyć nietrudno.

Jakość obrazu Sony 55X90J

Wyświetlacz

W Sony 55X90J zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA. Zaletą tego typu wyświetlaczy jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS lub ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie (stąd grubsza obudowa).

Kolory

W lekko ochłodzonym (tj. zaniebieszczonym) trybie własnym (6864K) średni błąd odwzorowania barw był bardzo niski i wyniósł 2,0.

Pod kątem kolory ciemnieją i lekko bledną.

W związku z tym najlepszą jakość obrazu zapewni oglądanie na wprost ekranu lub pod niewielkim kątem.

Na jasnych jednolitych tłach (jak biała plansza poniżej) nietrudno zauważyć, że rogi ekranu są nieco przyciemnione.

Niestety, jest to winietowanie, które, choć mnie osobiście specjalnie nie przeszkadza, jest błędem konstrukcyjnym modułu podświetlenia, który 55X90J dzieli także z braćmi z serii X80J i X85J.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło aż 89%, co jest więcej niż dobrym wynikiem.

W trybie HDR błędy reprodukcji barw były raczej niskie, co wynika nie tylko z wysokiej jasności, lecz także, a może przede wszystkim z dążenia konstruktorów do wiernej reprodukcji luminancji barw.

Czerń i kontrast

Przy włączonym układzie strefowego wygaszania współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4819:1, co, jak się później okaże, jest głównie zasługą matrycy typu VA. Jest to więcej niż dobry wynik jak na telewizor LCD tej klasy – nieco wyższy niż w modelu 55X85J (4307:1), choć niemal taki sam jak w poprzedniku (55XH9005 – 4918:1).

W telewizorze zastosowano wielostrefowe podświetlenie za pomocą diod LED. Zidentyfikowałem 4 strefy w poziomie i 6 w pionie, co daje łącznie 24 niezależne strefy – dokładnie tyle, ile było poprzedniku (55XH9005).

Działanie podświetlenia można zobaczyć w poniższym filmie. Zwracam uwagę na specyfikę działania algorytmu, który utrzymuje podświetlenie poprzedniej strefy, mimo iż jasny obiekt już ją opuścił. To rozwiązanie redukuje występowanie aureol bezpośrednio przy jasnych obiektach, choć ich oczywiście nie eliminuje.

Chociaż podświetlenie wielostrefowe nie jest w stanie poprawić kontrastu ANSI (bowiem stref jest zbyt mało), poprawa czerni w stosunku do pozycjonowanego niżej modelu 55X85J jest bezdyskusyjna. Widać to zwłaszcza na pasach na górze i dole ekranu, które są po prostu znacznie ciemniejsze.

Poniżej tradycyjny testowy kadr z filmu Zjawa (The Revenant, 2015): najpierw czysty, potem z napisami.

Pojawienie się napisów powoduje z jednej strony rozjaśnienie czerni na pasach, a z drugiej… lepszą widoczność ciemnych detali.

Dla wyraźniejszego efektu zobaczmy oba zdjęcia w postaci animowanego GIF-a.

Chociaż nie miałem do porównania modelu poprzedzającego (tj. 55XH9005), to bazując na własnej pamięci, odniosłem wrażenie, że algorytmy działają teraz jednak nieco mocniej, choć nadal bardzo podobnie jak w poprzedniku (różnica wydaje się niewielka).

W ekstremalnie trudnych scenach, jak np. tych z filmu Pierwszy człowiek (First Man, 2018) daje o sobie znać zbyt mała liczba stref – po prostu algorytmy (nawet tak dobre jak te napisane przez inżynierów Sony) nie są w stanie skompensować braku wystarczającej liczby stref. W scenie z księżycem wysuwającym się spod górnej krawędzi granice stref (aureole) widoczne były aż nazbyt dobrze.

Z kolei jeżeli włączymy np. pauzę w odtwarzaczu, to otoczki wokół elementów sterujących będą jeszcze bardziej widoczne.

Pomimo tych mankamentów, wynikających ze zbyt małej liczby stref, układ wygaszania potrafi pozytywnie zaskoczyć swoją subtelnością. I tak, w filmie Na noże (Knives Out, 2019) jest taka jedna scena (przyznam, że moja ulubiona) kiedy to główna bohaterka wychodzi na dwór, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. I właśnie przed domem zostaje przestraszona przez detektywa Blanche’a. Otóż niewidoczny dla Marty (bo siedzący w cieniu) detektyw Blanche włącza zapalniczkę, aby zapalić papierosa. Gdy Marta już ochłonęła, Blanche podejmuje z nią rozmowę, a jego twarz stopniowo i powoli wyłania się z mroku (zwracam uwagę na błysk w prawym oku i brak działania stref).

Ponieważ twarz Blanche’a wyłania się z mroku, rośnie jasność całej sceny. Algorytmy w innych telewizorach już dawno rozjaśniłyby przesadnie ten fragment ekranu, a powstała otoczka zepsułaby jednolitość czerni. Ale nie w Sony 55X90J, którego algorytm był na tyle subtelny, że nie zepsuł mi ulubionej sceny. Dzięki, Sony!

Na koniec postawmy sobie jedno pytanie: jak czerń i kontrast 55X90J ma się do niższego modelu 55X85J? Wielu konsumentów zadaje sobie pytanie, czy wystarczy zadowolić się 55X85J (też ma 120 Hz i HDMI 2.1), czy raczej warto jednak dopłacić do droższego 55X90J? Moim zdaniem, chociaż działanie strefowego podświetlenia w 55X90J nie jest pozbawione niepożądanych skutków ubocznych, to już sama czerń na pasach na dole i górze ekranu jest wystarczającym powodem do wyboru 55X90J – po prostu jest ona generalnie głębsza i ciemniejsza niż w 55X85J i sama w sobie warta tej dopłaty.

Drugim powodem przemawiającym za 55X90J jest wyższa jasność i lepsza lokalizacja efektów HDR, ale o tym w sekcji poniżej.

HDR

W trybie własnym na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru była stabilna i wyniosła aż 811 cd/m^2 (55X85J: 506 cd/m^2).

Jest to znakomity rezultat: o ponad 300 kandeli lepszy niż w 55X85J. Wynik ten zasłużenie plasuje 55X90J w gronie solidnych telewizorów klasy średniej. Brawo!

I to właśnie wyższa jasność jest drugim powodem, dla którego warto dopłacić do 55X90J.

Odwzorowanie ruchu

Jak przystało na telewizor tej klasy, Sony 55X90J wyposażono w funkcję upłynniania ruchu. Zależność stopnia upłynnienia ruchu od wybranej opcji przedstawia zestawienie poniżej:

  • Wył. – brak upłynniania,
  • Auto – duże upłynnianie,
  • Własny – upłynnianie regulowane (za pomocą opcji „gładkość”).

Sony 55X90J posiada również matrycę LCD klasy 120 Hz. Oto wyniki pomiarów ostrości ruchu (rozdzielczości dynamicznej):

  • w trybie własnym, przy gładkości=3 i czystości=3 (g=3, c=3) ostrość obrazów ruchomych wyniosła 600 linii (TVL); co ciekawe, pomimo nominalnie niższego wyniku niż w 55X85J subiektywnie było jednak lepiej niż w 55X865J;
  • przy g=2, c=1 ostrość wynosi 550 linii;
  • przy g=1, c=1 ostrość wynosi 500 linii, ale nie mamy tu już tej pewnej nadpłynności ruchu, jaką daje g=2;
  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE) było małe,
  • smużenie również było małe (w 55X85J: mało-średnie).
Dwie uwagi:
  • rywale mają więcej stopni upłynniania ruchu;
  • tryb kliszy musi być w opcji duży, aby funkcja upłynniania była w ogóle aktywna.
Za odwzorowanie ruchu Sony 55X90J otrzymuje ode mnie ocenę dobrą.

Jakość dźwięku

Sony 55X90J wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu…

sony 55x90j głośniki

…oraz przetworniki wysokotonowe umieszczone w pobliżu bocznych ramek.

głośniki wysokotonowe sony 55x90j

Brzmienie różni się od tego z telewizorów serii X80J/X85J. Do dyspozycji użytkownika są tryby: standardowy, dialogi, kinowy, muzyka, sport, dolby audio. Tryb dialogi dobrze sprawdza się na wiadomościach i programach publicystycznych i mniej wyostrza sybilanty niż muzyka.

Jeśli chodzi o odsłuch utworów muzycznych, to w ustawieniach fabrycznych trybu muzyka dźwięk był nieco zbyt mocno rozjaśniony i uprzestrzenniony (to ostatnie dało się wyłączyć). Niskie tony wypadły przyzwoicie, choć niski bas był zauważalnie obcięty. Na dłuższą metę słuchanie utworów o dużej dynamice (tj. szerokim zakresie rozpiętości tonalnej) było jednak męczące ze względu na ostre i raczej nieprzyjemne wysokie tony. Na przykład głosy członków zespołu Pentatonix miały odchudzoną średnicę, której brakowało wypełnienia, oraz były zbytnio wyostrzone, przez co nienaturalne.

Co ciekawe, moim zdaniem najbardziej uniwersalnym (takim „niemal do wszystkiego”) jest tryb… Dolby Audio, który jest stonowany i nie tak ostry jak pozostałe tryby dźwięku.

W sumie do oglądania telewizji 55X90J nadaje się znakomicie, ale do muzyki trzeba niestety poszukać dobrego głośnika zewnętrznego (np. soundbara).

Funkcje smart telewizora Sony 55X90J

Sony 55X90J posiada niemalże (podkreślam: niemalże) identyczne funkcje i możliwości multimedialne jak testowane przeze wcześniej modele z serii X85J. W związku z tym po szczegółowe informacje na ten temat odsyłam Was do recenzji 65X85J.

Różnicą jest oczywiście możliwość strumieniowania filmów z Bravia CORE, której nie mają telewizory z serii X85J i niższych. Tutaj znajdziecie więcej informacji o tej ciekawej aplikacji od Sony.

Standardowy odtwarzacz multimediów potrafi użytkownika zdenerwować: bardzo długo wczytuje zawartość pamięci USB, zacina się podczas odtwarzania większych plików z USB (dotyczy też pamięci USB 3 i złącza USB 3.0). Ogólnie rzec biorąc, jest to porażka i całe szczęście, że można zainstalować inny np. VLC.

złącza telewizora sony 55x90j

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.1 eARC*
  • HDMI 4 – 2.1*
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Podłączony do 55X90J najnowszy Xbox pokazał (teoretyczną) zgodność z trybem 4K/120Hz.

Złącza HDMI nie oferują niestety pełnych parametrów przewidzianych przez standard HDMI 2.1, w związku z czym na sygnale 4K/120Hz Sony 55X90J będzie redukował rozdzielczość pionową o połowę.

O tym, jakie to ma znaczenie i dla kogo może to stanowić problem, a dla kogo nie, przeczytacie w mojej recenzji bratniego modelu 55X85J.

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4819 : 1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,0
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 89
  • input lag (ms) – 17,1

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
sony 55x90j wygląd
Źródło: Sony

Podsumowanie

Podobnie jak jego poprzednik, Sony 55X90J jest przykładem udanego telewizora, który sprawdzi się w większości współczesnych zastosowań. Do jego licznych zalet należą: wysoka jasność w trybie HDR, wierna reprodukcja barw, dobry kontrast i niezła czerń, szybki system operacyjny, bogate multimedia czy niskie opóźnienie sygnału. To wszystko sprawia, że Bravia 55X90J jest naprawdę uniwersalnym telewizorem, który dobrze spisze się nie tylko w jasnym pomieszczeniu czy wymagających warunkach kina domowego, lecz także podczas korzystania z konsol czy internetowych serwisów filmowych.

Po własnoręcznym przetestowaniu i pomierzeniu 10 modeli telewizorów LCD Bravia z serii X80J, X85J, X90J oraz X95J, mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że moim skromnym zdaniem 55X90J jest telewizorem o najkorzystniejszym stosunku jakości do ceny w całej gamie Sony na rok 2021. Polecam.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 7/10

Kino domowe: 7/10
Sport: 6/10
Gry: 7/10

Sony 55X90J kupicie w x-komie


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.