Telewizory Sony 2021 – co nowego?

Obecnie wiemy już sporo o nowej gamie telewizorów Sony na rok 2021. Zmian jest wiele, choć może nie zawsze są tam, gdzie się ich spodziewaliśmy. Pomimo tego nowa oferta zapowiada się atrakcyjnie, choć jest raczej ewolucją, a nie rewolucją.

Nowy rok, nowe oznaczenia telewizorów Sony

Zanim przejdziemy do analizy nowej gamy, najpierw dwie informacje porządkujące:

 1. Nowe telewizory oznaczono literą „J”, co odróżnia ich od ubiegłorocznych „H” (literę „I” przeskoczono, a dlaczego – nie wiadomo).
 2. Japoński producent ujednolicił oznaczenia telewizorów europejskich i amerykańskich: aktualnie określenie roku (J) jest po oznaczeniu serii (np. X90J), a nie przed nim (jak np. w ubiegłorocznym XH90). Tym samym Sony wybrała „amerykański” sposób oznaczania swoich modeli. Co to tym zadecydowało, tego niestety nie wiem, ale i tak uważam, że europejski system był lepszy. 😊

Co jest największą zmianą w nowych telewizorach?

Największą zmianą wydaje się być wprowadzenie nowego procesora XR – mocnego „mózgu” najbardziej zaawansowanych modeli. Nie wszystkie Bravie A.D. 2021 otrzymają nowe procesory. Do szczęściarzy zaliczymy:

 • serie A90J oraz A80J (OLED),
 • serie Z9J (8K), X95J oraz X90J (LCD),

Oznacza to, że w seriach X85J i niższych nie ma procesorów XR, lecz starsze układy, jak np. X1.

Ze względu na zastosowanie nowego procesora gama telewizorów dzieli się teraz na dwie grupy:

 • telewizory Bravia XR (X90J i wyższe),
 • telewizory Bravia (X85J i niższe).
logo sony xr

Co wnosi nowy procesor?

Według producenta nowy procesor XR:

Naśladuje […] działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie — czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.

Przyznam, że podchodzę dość ostrożnie do tego rodzaju deklaracji, bowiem implementacja sztucznej inteligencji w konkurencyjnych telewizorach nie przyniosła dotychczas moim zdaniem żadnych istotnych zmian w jakości obrazu. Czy w przypadku telewizorów Sony Bravia XR będzie inaczej? Pożyjemy, zobaczymy.

Sony 85X95J

Cokolwiek by o nowych Soniaczach nie mówić, zastosowanie procesorów XR będzie miało jeden skutek praktyczny: tylko w Braviach XR dostępne będą najbardziej zaawansowane funkcje, także multimedialne, jak np. Bravia CORE.

Co to jest Bravia CORE?

Choć dosłownie po angielsku core oznacza rdzeń, dla Sony jest to skrótowiec od słów Centre Of Real Entertainment (dosł. centrum prawdziwej rozrywki). W istocie jest to nowy serwis VoD mający w zamierzeniach stanowić odpowiednik i zarazem rywala tak znanych rozwiązań, jak: Netflix, Amazon Prime Video czy Disney+. Bravia CORE:

 • zapewni dostęp do bogatych zasobów filmowych Sony Pictures Entertainment (wśród których są takie pozycje jak np. Spiderman, Men in Black, Crown, 2012, Underworld i wiele, wiele pozycji z katalogu dawnej Columbia Pictures oraz IMAX Enhanced),
 • zaoferuje (wg Sony) strumień danych nawet do 80Mb/s, a więc kilkukrotnie „gęstszy”, czyli o lepszej jakości niż aktualni rywale,
 • będzie dostępna tylko w telewizorach marki Sony i to wyłącznie w modelach Bravia XR, czyli tych wyposażonych w najnowszy procesor.
bravia core logo

Ponieważ nowy serwis CORE będzie dostępny tylko i wyłącznie w telewizorach marki Sony, nietrudno odgadnąć, że producent liczy na to, że dzięki niemu zwiększy sprzedaż telewizorów Bravia. Choć będzie to niewątpliwie jeden z atutów nowych Bravii, nie będzie łatwo, ponieważ:

 • konkurencja na rynku VoD jest coraz ostrzejsza, zwłaszcza w perspektywie wejścia na rynek takich serwisów jak Disney+, HBO Max czy, w późniejszym terminie, Paramount+;
 • nie wiadomo, czy serwis zdąży z przygotowaniem ścieżek dźwiękowych i napisów we wszystkich planowanych językach (CORE ma być dostępny w całej Europie, i to już na starcie, tak więc przed Sony ogrom pracy);
 • zapowiedziane przez producenta „zachęty” (10 bezpłatnych filmów w serwisie CORE dla nabywców najbardziej zaawansowanych Bravii XR lub 5 bezpłatnych filmów dla nabywców mniej zaawansowanych Bravii) wydają się mało atrakcyjne, tym bardziej że konkurencja (np. Apple TV) oferuje rok bezpłatnego serwisu przy zakupie ich urządzenia. Moim zdaniem, rok (lub przynajmniej pół) bezpłatnego dostępu powinna zaoferować również i Sony. Pięć filmów to oferta, którą można skonsumować nawet w jeden weekend, a to zbyt mało czasu aby przekonać się do nowego serwisu i wykupić subskrypcję.

Pomimo tego osobiście trzymam kciuki za nowy serwis, ale czas pokaże, czy nowa usługa okaże się hitem.

Co nowego w telewizorach OLED marki Sony?

W przeciwieństwie do sytuacji z roku ubiegłego, gdzie mieliśmy do czynienia z jedną nową serią A8 i kontynuacją starszej serii AG9 z roku 2019, w tym roku Sony od razu wprowadza na rynek dwie nowe serie telewizorów OLED:

 • A90J (55, 65, 83 cale),
 • A80J (55, 65, 77 cali).

I przy okazji znacznie je różnicuje pod względem technicznym i funkcjonalnym.

A90J jest bardziej zaawansowaną serią określaną jako „Master”, w skład której wchodzą trzy modele: 55, 65 i 83 cali. Największy 83-calowy OLED to nowość w ofercie, którą wyróżnia nie tylko ekran o największej przekątnej, lecz także nowy, jaśniejszy panel organiczny. Aby osiągnąć wyższą jasność, zastosowano następujące rozwiązania:

 • Aluminiowy radiator lepiej odprowadzający ciepło z tylnej ścianki wyświetlacza.
 • Analiza i kontrola temperatury w kilkunastu (a może nawet kilkudziesięciu) punktach, w celu ograniczenia ryzyka wypalenia się ekranu i tym samym przedłużenia jego żywotności.
 • Nowy sposób wysterowania subpikseli WRGB, dzięki któremu uniknięto desaturacji jasnych barw (w celu osiągnięcia wyższej jasności „z pełną mocą” świeci teraz nie tylko biały subpiksel [W], lecz także wszystkie pozostałe subpiksele [RGB]).

Ww. rozwiązania są zarezerwowane wyłącznie dla serii A90J, a modele z serii A80J ich nie posiadają. Tym samym Sony wyraźnie różnicuje swoje OLED-y na bardziej i mniej zaawansowane i unika sytuacji z lat ubiegłych, w której OLED-y z niższych serii, lecz wprowadzone na rynek później, świeciły tak samo lub niemal tak samo dobrze, jak OLED-y flagowe, co nie ułatwiało wyboru konsumentom. W tym roku sytuacja ma być jasna: jeśli chcesz mieć najlepszego OLED-a od Sony, to zainteresuj się serią Master (czyli A90J).

Dodatkowe informacje o OLED-ach z serii A90J znajdziecie w poniższym filmie:

Z drugiej strony, bardziej przystępne OLED-y z serii A80J będą dostępne w kilku wariantach handlowych, jak np. A80J, A83J i A84J, a różnice będą dotyczyć kolorystyki, pilota, obecności mikrofonu w obudowie telewizora oraz dostępności w określonych sieciach handlowych. Na ostateczne określenie, które modele trafią do polskich sklepów, musimy jeszcze trochę poczekać.

Dodatkowe informacje o OLED-ach z serii A80J znajdziecie w poniższym filmie:

Co nowego w telewizorach LCD marki Sony?

Telewizory LCD będą występować w następujących seriach:

 • Bravia XR:
  • Z9J: 75, 85 cali (oba 8K),
  • X95J: 65, 75, 85 cali,
  • X90J: 50, 55, 65, 75 cali (plus warianty X92J/X93J/X94J).
 • Bravia (zwykła, nie XR):
  • X85J: 43, 50, 55, 65, 75, 85 cali,
  • X80J: 43, 50, 55, 65 cali (plus model 75X81J).

Które telewizory będą mieć matryce klasy 120Hz?

Tego typu wyświetlacze będą dostępne w seriach od X85J w górę. Tym samym będzie to oznaczać, że aż 13 z 17 telewizorów Bravia 4K będzie mieć matryce wyższej klasy (tj. 120Hz).

Które z nowych telewizorów będą mieć złącze HDMI 2.1?

Wszystkie 8K i 4K, z wyjątkiem najniższej serii X80J. Na razie nie wiemy jednak, jaką przepustowość będą zapewniać te złącza: czy pełną (tj. 48Gb/s, jak w serii XH90xx z 2020 r.), czy raczej ograniczoną, jak u niektórych rywali.

Jaki system operacyjny będzie w telewizorach Bravia 2021?

W telewizorach 8K i 4K będzie to Google TV, czyli nowe wcielenie Androida. Z kolei w serii W800 będzie to dobrze znany Android 9.

Sony 65X90J

Czy w ofercie będą telewizory 4K bez systemu Android, jak w latach poprzednich?

Nie. Chociaż firma Sony miała w ofercie serię X70, nie będzie ona miała swojego następcy. Oznacza to, że wszystkie Bravie A.D. 2021 będą oferować pełnego „Androida”, czy to w odmianie Google TV, czy w starszej wersji 9.

Dlaczego w gamie telewizorów brak modeli z ekranami o przekątnej 49 cali?

Wynika to z zaprzestania produkcji tych paneli przez głównego dostawcę – Samsung Display. W miejsce modeli 49-calowych pojawią się modele 50-calowe, choć oczywiście z matrycami od innych producentów (najprawdopodobniej CSOT, Innolux itp.). Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie ekrany 50-calowe są typu VA, a więc wysokokontrastowego.

Sony 65X85J

Co z dostępnością OLED-ów w rozmiarze 48-cali?

Zaprezentowana gama telewizorów nie przewiduje tego typu modeli, ale być może pojawią się w II połowie 2021 roku. Na szczęście telewizor KD-48A9 z roku 2020 pozostaje w produkcji (przynajmniej na razie).

Czy w gamie telewizorów Sony na rok 2021 będą jakieś telewizory z podświetleniem Mini LED?

Nie, przynajmniej nie w pierwszej połowie roku. Wydaje się, że w obliczu ogromu zmian (nowy, bardziej zaawansowany procesor, nowy system operacyjny, serwis Bravia CORE, konieczność usunięcia błędów z implementacji HDMI 2.1 w serii XH90) inżynierowie Sony nie mieli czasu, aby wdrożyć całkowicie nowy rodzaj podświetlenia. Co oczywiście nie znaczy, że tego nie zrobią w latach następnych.

Wydaje się, że decyzję taką niekoniecznie trzeba uważać za błąd strategiczny. Żadna pierwsza generacja nowych rozwiązań technicznych nie była dotychczas doskonała i wolna od „chorób wieku dziecięcego” i na 100% będzie podobnie w przypadku telewizorów z podświetleniem Mini LED. Być może stratedzy Sony chcą po prostu poczekać, sprawdzić, jak ta nowinka się przyjmie, rozebrać i zbadać Mini LED-y konkurencji i dopiero podjąć ostateczną decyzję.

Pamiętajmy też, że Sony testuje prototypowe wyświetlacze QD OLED-y od Samsung Display i być może rokują one na tyle dobrze, że z biznesowego punktu widzenia nie ma sensu wchodzić w „Mini LED-y”, lecz od razu w nowe QD OLED-y RGB. Moim zdaniem takiej opcji nie da się wykluczyć.

Poza tym wybór właściwej podtechnologii Mini LED, a więc COB, POB czy COG nie jest decyzją prostą ani łatwą i być może Sony chce po prostu poczekać aż to novum okrzepnie. Czas pokaże, czy była to decyzja słuszna, czy nie i czy przypadkiem nie oddano meczu walkowerem. Z drugiej strony jeden mecz można przegrać po to, aby wygrać cały turniej. I być może Sony o to właśnie chodzi. Czyżby taki „miniledowy gambit”? Pożyjemy, zobaczymy.

sony 65x80j
Sony 65X80J

Dlaczego we flagowej serii telewizorów 4K (X95J) nie będzie modelu 55-calowego?

Zapytany o to przeze mnie przedstawiciel Sony, tłumaczył taką decyzję trendami rynkowymi. Osobiście uważam to jednakże za duży błąd strategiczny, tym bardziej, że oznacza to brak kontynuacji tak znakomitej „dynastii” telewizorów jak 55XF9005, 55XG9505 czy „OLED kiler” 55XH9505. Szkoda, bo to koniec pewnej pięknej epoki, a rywale już się cieszą (tak Samsung, dokładnie Ciebie mam na myśli).


Czy w ofercie Sony będą jakieś telewizory Full HD i niższe?

Tak, w nowej gamie będzie seria W800 (na razie tylko w rozmiarze 32-cali), czyli telewizory z ekranami o rozdzielczości niższej od 4K i pracujące pod kontrolą systemu Android 9, a nie Google TV.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że ww. informacje mają charakter wstępny i nieostateczny. Pełną gamę telewizorów Sony przeznaczoną na rynek krajowy poznamy wiosną br. Tymczasem więcej informacji o nowych telewizorach Sony znajdziecie w poniższych filmach:

Seria X80J

seria X90J

seria X95J

seria Z9J (telewizory 8K)