O małym, lecz 120-hercowym telewizorku z HDMI 2.1 marzy wielu. Tego typu marzenia ma szanse spełnić 43-calowa Bravia z serii X85J. To już drugi test telewizora z podstawowej 120-hercowej serii, jaką jest X85J. Jak model ten wypadł w porównaniu do 50X85J, czy spełnia pokładane w nim nadzieje i wreszcie, czy go polecam, tego wszystkiego dowiecie się z recenzji poniżej.
Sony KD-43X85J (dalej dla uproszczenia zwany 43X85J) jest telewizorem LCD z 43-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. Telewizor wyprodukowano w sierpniu 2021 r., a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.
W trakcie testu telewizor działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 6.3790.0473EUA (z takim przyjechał „na pokładzie”). Po instalacji telewizor wykrył nowe oprogramowanie w wersji 6.3800.0474EUA, ale nie chciał się zaktualizować i wyświetlał komunikat: „wystąpił błąd…”.
Przyznam, że z czymś takim zetknąłem się po raz pierwszy – nie tylko w modelach z serii X80/X85J, lecz także we wszystkich dotychczasowych telewizorach tej marki. W związku z tym test przeprowadziłem na oryginalnej, tj. fabrycznej wersji oprogramowania (tj. 6.3790.0473EUA).
Na pierwszy rzut oka 43-calowę Bravię z serii X85J nie sposób odróżnić od modelu 50X85J, nie mówiąc o tych z niższej serii X80J. Wszystkie te modele cechują się prostą i spokojną stylistyką.
W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:
Podobnie jak w innych telewizorach z serii X85J i X80J, wykonanie i wykończenie modelu 43X85J nie jest wyszukane, ale po prostu akceptowalne.
W Sony 43X85J zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA. Zwracam uwagę na ośmiodomenową strukturę czerwonych subpikseli (rzadkość w tej klasie przekątnych), która będzie miała pozytywny wpływ na reprodukcję kolorów pod kątem.
Główną zaletą matryc VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie (stąd gruba obudowa).
W lekko ochłodzonym (tj. zaniebieszczonym) trybie własnym (6665K) średni błąd odwzorowania barw był zaskakująco niski i wyniósł zaledwie 1,7.
Pod kątem kolory lekko bledną i ciemnieją (w pionie zdecydowanie mocniej niż w poziomie), ale nie tak bardzo jak sugerowałby to rodzaj zastosowanej matrycy (VA).
Mniejsza niż spotykana zazwyczaj w matrycach VA degradacja barw pod kątem jest zasługą większej liczby domen w czerwonych subpikselach. Pomimo tego najlepszą jakość obrazu uzyskamy oglądając na wprost lub pod niewielkim kątem.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło aż 93% (!), co jest świetnym i zaskakującym wynikiem w tej klasie cenowej.
Podobnie jak w modelu 50-calowym z tej samej serii, w trybie HDR błędy reprodukcji barw były średnie, a to dzięki dobremu pokryciu szerokiej palety barw.
W tej klasie cenowej taki wynik moim zdaniem zasługuje na uznanie.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3235:1, co jest dobrym wynikiem – lepszym niż w modelu 50X85J (2614:1). Oznacza to, że Sony 43X85J w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu spisze się całkiem dobrze. Jako dowód zamieszczam zdjęcie z filmu Zjawa (The Revenant, 2015).
Także w moim innym rutynowym teście, tj. tym ze statkiem kosmicznym na tle gwiazd, 43-calowa Bravia nie miała się czego wstydzić – żadna gwiazda nie została „wchłonięta” przez czerń.
Podobnie jak w modelach 50X80J oraz 50X85J, również i w 43X85J warto wyłączyć ZZK czyli „zaawansowane zwiększenie kontrastu” (ZZK). Więcej informacji o tym, dlaczego warto to zrobić, znajdziecie w recenzji modelu 50X80J.
Na koniec kilka uwag dodatkowych:
Pomimo tego moim zdaniem 43X85J sprawdzi się dobrze w warunkach kina domowego – na pewno lepiej niż telewizory z niskokontrastowymi matrycami IPS czy ADS.
W trybie własnym na planszy 10% maksymalna luminancja wyniosła 441 cd/m^2 i była stabilna w trakcie całego trzyminutowego pomiaru.
I znowu jest to wynik ponadprzeciętny i trochę (o 10 kandeli) wyższy niż w modelu 50X85J. 43X85J ma też inną zaletę: nie trzyma się kurczowo metadanych, lecz stara się zachować jasność, a nie gradację (choć tę pokazuje dobrze do poziomu 1000 cd/m^2).
Zwracam uwagę, że podobnie jak w modelu 50X85J opcja zaawansowane zwiększenie kontrastu (ZZK) ma negatywny wpływ na jasność w trybie HDR, ponieważ:
Okazuje się, że tzw. „zaawansowane” zwiększenie kontrastu (ZZK) obniża luminancję maksymalną aż o 48 kandeli. Z kolei wyłączenie ZZK zwiększa maksymalną jasność i sprawia, że krzywa jasności ma przebieg bardziej zbliżony do wzorca.
Sony 43X85J wyposażono w matrycę LCD klasy 120Hz. Oto wyniki pomiarów:
Podobnie jak bliscy krewniacy z serii X80J i X85J, Sony 43X85J posiada funkcję upłynniania ruchu. Zależność stopnia upłynnienia ruchu od wybranej opcji przedstawia zestawienie poniżej:
Podsumowanie:
Moim zdaniem Sony 43X85J ma nieco lepszą rozdzielczość dynamiczną (tj. ostrość ruchu) od modelu 50X85J i z dwojga modeli do gier wybrałbym ten mniejszy.
Sony 43X85J wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.
Moim zdaniem jakość brzmienia jest identyczna jak w modelu 50X80J, a zatem aby się nie powtarzać, odsyłam Was do jego recenzji.
Liczba i dostępność aplikacji oraz funkcje multimedialne Sony 43X85J są identyczne jak w modelu 50X85J. Aby uniknąć powtórek, odsyłam Was do jego recenzji.
Chociaż 43X85J ma dwa złącza klasy HDMI 2.1, wiele wskazuje na to, że nie są one pełnowartościowe. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w recenzji większego, 50-calowego modelu.
Warto zaznaczyć, że:
Podobnie jak 50-calowy model z tej samej serii, Sony 43X85J jest specyficznie wyposażonym telewizorem klasy podstawowej, który w porównaniu do modeli z niższej serii X80J może się pochwalić 120-hercową matrycą oraz dwoma złączami HDMI 2.1. W związku z tym ma szanse spełnić wymagania graczy i to nawet nieco lepiej niż model 50-calowy z tej samej serii. Polecam.
Aktualizacja wewnętrznego oprogramowania do wersji v6.4284
Dodano obsługę VRR (tylko serie X85J_X86J_X89J)
Dodano funkcje dla użytkowników PlayStation 5
Świetne wieści dla graczy.
Fajnie, że producenci ładują takie bebechy do mniejszych telewizorów. Trochę zaskakuje mnie przeciętny kontrast w Soniakach, bez FALD to powinno być minimum 5000:1.
Mam ten tv w 43 calach i powiem tylko, ze czern i kontrast sa swietne. Sa filmy gdzie zapiera dech z zachwytu nad kolorami i wlasnie czernia.
Dziś Rozpoznałem temat moze mi ktoś doradzić który z tych modeli bedzie najlepszy do Netflixa, PS5 i telewizja naziemna, cyfra + (wszyskie mieszcza sie w moim budzecie do 3500 zł ) :
1. LG 50NANO863
2. Sony 50X85J
3. LG 55NANO883
4. Samsung QE55q75A
Zdecydowanie Sony. LG ma kiepskie podświetlenie, a Samsung nie ma Dolby Vision, które na Netflix robi robotę.
Mam pytanie nie z tematu tego telewizora.Czy w telewizorach qled w którym też jest szeroka paleta barw,hdr ,tą lepszą jakość kolorów(kropki kwantowe,więcej barw,soczystość) widać tylko na kanałach 4k i może jeszcze z hdr,czy również widać różnicę na kanałach sd,hd z telewizji naziemnej ?i czy kropki kwantowe qled pokazują różnice w barwach kolorów porównując do telewizorów led na kanałach sd,hd bo w 4k to napewno.
Kropki kwantowe (KK) służą tylko i wyłącznie do poszerzenia palety barw, dlatego telewizor z tym rozwiązaniem pełnię swoich możliwości pokaże na treściach, które mają zakodowane właśnie barwy tego typu (czyli zazwyczaj 4K HDR). Niestety, w praktyce wiele zależy od implementacji oraz od podrodzaju KK. Inaczej będzie w telewizorach Dual LED (które najprawdopodobniej mają tylko jeden rodzaj kropek – zielone), inaczej w typowych QLED-ach jak np. Q80A Samsung, gdzie mamy dwa rodzaje KK, a nieco inaczej w Neo QLED-ach, które wykorzystują najnowszy rodzaj folii z KK. Kropki kwantowe mogą mieć zarówno dobroczynny wpływ na jakość obrazu, jak i wpływ negatywny, jeżeli to rozwiązanie jest niezbyt dobrze zaimplementowane. Inaczej mówiąc, w telewizorach z KK, których natywne kolory są bardzo nasycone, podczas odtwarzania treści SDR (z wąską paletą barw) telewizor powinien trzymać kolory w ryzach, czyli mówiąc dosadnie „za mordę” aby się nie porozjeżdżały i nie były zbyt nasycone. Niestety, nie wszyscy producenci stosujący KK opanowali tę sztukę, stąd zdarzają się telewizory QLED, które mniej lub bardziej przekłamują barwy na treściach SDR. Wszystko zależy od implementacji w konkretnym modelu.
Macie błąd w opisie: kontrast jest lepszy niż w modelu 50X85J , ale 50 cali będzie dobry w ciemnym pomieszczeniu.
„Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3235:1, co jest dobrym wynikiem – lepszym niż w modelu 50X85J (2614:1). Oznacza to, że Sony 50X85J w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu spisze się całkiem dobrze.”
Racja, tu powinno być o modelu 43″ – już poprawiliśmy ten fragment.
Który telewizor ma lepszy kąt widzenia 43 czy 50 cali
W poziomie różnica nie jest dramatyczna, ale moim zdaniem 50-tka ma jednak lekką przewagę.
W sklepach mówią, żę w tych telewizorach są stosowane matryce IPS, skąd w tym egzemplarzu matryca VA.
Posiadam ten tv od ok dwóch miesięcy. Przesuwając palec po matrycy tworzy się łuna, czyli charakterystyczna cecha dla matryc VA. U mnie nie ma ramek metalowych po bokach, ale obraz świeci w pewnej odległości ok krawędzi. Wydaje się więc że są dwie, a może więcej wersji modelu 43x85j.
Witam. Czy w telewizorze sony 43X85J z odświeżaniem 120hz jest możliwość zmiany częstotliwości odświeżania z 120hz na 60 Hz ?Bo czytałem że przy 120hz twarze postaci w filmach są cytuje plastikowe. Drugie pytanie czy ten telewizor ma tryby oszczędzania energii? Trzecie pytanie który telewizor lepszy Sony 43X85J czy Samsung 43Q67A ?
Chętnie poczytałbym jakie macie ustawienia obrazu. Może jest gdzieś instrukcja co, jak ustawić dla wydobycia najlepszego obrazu w tym modelu tv?
Totalna porażka, od początku do końca.
TV wydaje się słabej jakości, ale system Google TV jest dobijajacy. Praktycznie brak możliwości połączenia z komputerem bezprzewodowo , przewodowo też niska jakość. DEX z Note 20 Ultra nie działa. System Google się wiesza, a to dopiero początek użytkowania. Ekran na minimalnej jasności razi po oczach, odświeżanie 120Hz to jakiś mit.
Witam. Od dwóch dni mam ten model. Chciałem zastosować się do wskazówek w recenzji, ale udało mi się tylko zmienić poziom czerni z 50 na 51. Nie mogę w ustawieniach znaleźć miejsca na wyłączenie ZZK i „trybu kliszy ” by zmienić na duży.
Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Sprawdź nasz poradnik o konfiguracji telewizorów Sony:
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-sony/
Dziękuję. Przydał się 😉
Wiele osób w Internecie narzeka na „frame skipping”, ponieważ ten telewizor ma częstotliwość 120 Hz. Widziałeś coś takiego?
Mam KD-43x89j. Proszę o ocenę jak zwykle fachową. Mam jeszcze 12 dni na zwrot, waham się –
żadne ustawienia obrazu ( 2dni walki) niezbyt mi odpowiadają – czerń za słaba (niezależnie od źródeł – antena powietrzna, tuner sat. via HDMI, w miarę OK: Netflix, HBO Max, C+. ) Poza tym zaskoczoczony jestem poborem ~12W w trybie wyłączenia /standby. Około 15 min działa ostro biorąc 11,8-12,3W, po czym 0,0 ale ponawia po jakimś czasie. Po wyłączeniu wszelkich aktualizacji danych o programach DVBT2 i bluetootha pobór po wyłączeniu tym razem 0,0W, ale za 5 min znów cosik robi. Lekki skandal, problem znany ze starszych Sony TV. Najnowszy firmware. Mam też w drugim domu KD-50x85jaep – byłem zachwycony obrazem, tu nie jestem zbyt euforyczny.. Pozdrowienia i dziękuję za świetną pracę.
Ja zakupiłem telewizor sony bravia 43x85k 120 hz to był na prawdę słaby i drogi wybór.
Z gwarancją i montażem dałem prawie 5 tysięcy, po 3 miesiącach zaczęły pojawiać mi się plamy pod matryca, mimo dobrego internetu przycina przeglądarka.
Rok temu kupiłem mamie telewizor do 2 tysięcy i jeśli chodzi o obsługę i poruszaniu się menu jak i internet, wybieram ten tańszy.
Szkoda kasy na Sony Bravie Szajjssss!
Witam właśnie chcę kupić ten tv pod pc , obecnie posiadam mante 4204 w pc mama ryzena 5700x i rx 6800 kusi mnie ten tv bo ma 120hz czy warto go kupić pod gierki aaa??