Niestety, ze względu na ograniczenia techniczne powyższe zdjęcie jest tylko nędznym cieniem tego, co widziałem na ekranie Bravii 65X95K – tę scenę trzeba zobaczyć samemu, aby uwierzyć, jak wiele tracimy oglądając ją nawet na czołowych OLED-ach.
Oczywiście o zaletach i wadach miniledowego podświetlenia w Sony 65X95K można by napisać dużo więcej i nadal nie wyczerpać tematu. Ważne, aby mieć na uwadze to, że każde podświetlenie wielostrefowe jest kompromisem i nigdy nie pokaże w 100% obrazu zamierzonego przez twórcę. Konstruktorzy muszą wybierać czy preferują głęboką czerń, czy też zachowanie oryginalnej jasności. Sony wybrało tę drugą opcję. Szanuję ten wybór i zdaję sobie sprawę z zalet tego rozwiązania. Z drugiej strony widziałem też rywali, którzy w swych algorytmach postawili na głęboką czerń i to kosztem redukcji oryginalnej jasności.
Jak już wspomniałem, żadne rozwiązanie nie jest idealne i będzie miało swoich zwolenników i przeciwników. Oczywiście pewnym wyjściem są telewizory OLED, ale również i one dostają zadyszki w jasnych scenach, nie mówiąc o gubieniu detali w cieniach. Kto wie, być może wyjściem byłoby dodanie przez Sony (a także konkurentów) dodatkowej opcji w menu, która wskazywałaby algorytmom, co preferuje widz. Mam tu na myśli:
- zachowanie oryginalnej jasności (luminance preference);
- najgłębsza czerń (black preference).
Takich opcji lokalnego wygaszania nie ma jeszcze nikt, ale gdyby je wprowadzono i dobrze zaimplementowano, wtedy to każdy wymagający użytkownik i wideofil mógłby wreszcie wybrać ten rodzaj kompromisu, który najbardziej mu odpowiada.
Podsumowując: z jednej strony 65X95K stanowi ogromny postęp w stosunku do poprzednika (65X95J), natomiast z drugiej nie można powiedzieć, że stanowi ostatnie słowo w dziedzinie kontrastu i czerni. Pomimo tego, moim zdaniem pod względem reprodukcji jasnych detali Sony 65X95K jest w absolutnej czołówce wśród telewizorów 4K.
Witam nosze sie z zamiarem zakupu TV 65cali,jaki by pan poleciľ w cenie do 6tys. zł,chodzi głownie o jakość oglądania i ewentualnie internet bezprzewodowy.
Z góry dziěkuję za odpowiedż
Panie Tomaszu, czy będzie test Sony X90K, ciekaw jestem porównania z X90J.
Też bym przeczytał test sony 65x90K bo zamierzam kupić (albo i nie) można prosić o test ?
Już możesz o nim przeczytać u nas:
https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-sony-65x90k/
Witam, dlaczego w kinie domowym tylko 6 punktów. Dobra czern bez gubienia detali, dobra jasnosc itd
Jednak te aureole psują oglądanie
W takim razie pozostaje ci tylko OLED, bo nic lepszego w technice LCD od mini LED z setkami stref podświetlenia ekranu nie znajdziesz.
Znajdzie znajdzie i to o klasę lepszego . Samsunga mini led QN91 którego jakość obrazu trudno odróżnić od dobrej klasy oleda . Potwierdza to recenzja QN91B 43 całe.
Zależy jak ustawisz TV, nadal będą, ale niekoniecznie tak mocno świecące.
Panie Tomaszu, w niniejszej recenzji napisał Pan, że „Pomimo tego, najprawdopodobniej dzięki zastosowaniu dodatkowego procesora, Sony 65X95K był w stanie pokazać pełną rozdzielczość na sygnale 4K/120Hz.”. W jednym z komentarzy pod Pana recenzją modelu Sony 65X95J pytałem właśnie o przepustowość złączy HDMI 2.1 i niepełną rozdzielczość 4k przy 120 Hz, otrzymałem od jednego użytkownika następującą odpowiedź: „Z tego co wiem, to w modelach z 2021 roku Sony rozwiązało problem niepełnego 4K przy 120 Hz, przez dodanie dodatkowego chipa odciążającego główny procesor.”. Więc chciałem Pana zapytać czy ten „dodatkowy chip” był umieszczony także w modelach Sony z 2021 roku (albo przynajmniej tych ze średniej/wyższej półki np. X90J, X95J czy Oledach Sony) ? Może mógłby Pan rozwinąć ten temat przy okazji recenzji modelu Sony X90K i tego czy owy model również posiada ten „dodatkowy procesor” ? (bo ufam, że prędzej czy później zrecenzuje Pan ten model).
Mam dla Pana dobrą wiadomość: podobnie jak 65X95K również i 65X90K jest w stanie pokazać pełną rozdzielczość 4K (3840 x 2160) na sygnale 120Hz. Co ciekawe, potrafi to też OLED 55A75K (recenzja wkrótce). Jeśli chodzi o modele z roku 2021, to ani X95J ani X90J nie był w stanie pokazać pełnego 4K, redukując rozdzielczość pionową o połowę. Chociaż nic mi nie wiadomo o tym, aby któryś z dziennikarzy rozebrał telewizor Bravia i zrobił zdjęcie temu dodatkowemu scalakowi tym samym potwierdzając jego istnienie, jego zastosowanie wydaje się wielce prawdopodobne. Inaczej mówiąc, w 2022 roku po raz pierwszy w historii swoich modeli z HDMI 2.1 firma Sony zaoferowała telewizory, które są w stanie wyświetlić pełne 4K przy 120Hz. Wcześniej nie było to możliwe i nadal nie jest np. w niższych seriach (X85K). Również i wśród konkurentów korzystających z tego samego głównego procesora (np. Philips, TCL) występuje problem niepełnej rozdzielczości. Co ciekawe, pierwsza z wymienionych w nawiasie marek nawet się z tym nie kryje i otwarcie podaje w specyfikacji „4K1K@120Hz” jako maksymalny format wyjściowy.
Panie Tomaszu, bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak się składa, że przeczytałem Pana recenzje m.in. modeli Sony z 2021 z HDMI 2.1, serii X85J, X90J, X95J, a także serii z 2022 roku, X85K, X90K oraz X95K. Muszę stwierdzić, że przy recenzji modelu 55X85J przeprowadził pan szczegółowy test tego czy ten telewizor jest w stanie wyświetlić pełny sygnał 4k60hz i 4k120hz po HDMI 2.1, przesłał pan oba te sygnały i opatrzył Pan recenzje zdjęciami wraz z opisem jak czytać obydwa zdjęcia, z przeprowadzonego testu jasno wynikało, że Sony 55X85J jest w stanie wyświetlić 4k60hz w pełnej rozdzielczości, natomiast przy 4k120hz redukował rozdzielczość pionową o połowę do 3840×1080. Nie mniej przy kolejnych recenzjach telewizorów Sony nie ma żadnych wzmianek o tym, czy przeprowadził pan również ten szczegółowy test przy telewizorach z serii X90J, X95J, X85K, X90K, X95K, w przypadku serii X90J, X95J, a także X85K stwierdził Pan, że telewizor nie może wyświetlić pełnej rozdzielczości 4k120hz ze względu na niepełną przepustowość HDMI 2.1 (pełna przepustowość 48Gb/s, taktowanie ograniczone do 600 MHz), opatrując przeważnie recenzję zdjęciem elektronicznej wizytówki telewizora EDID, zdjęciem z najnowszego Xboxa i ewentualnie odsyłając do testu 55X85J, natomiast w przypadku serii X90K i X95K stwierdził Pan, że mimo takiego samego problemu z HDMI 2.1 modele te są w stanie wyświetlić pełne 4k120hz po HDMI 2.1 ze względu na obecność (prawdopodobnie) dodatkowego procesora. W związku z powyższym chciałem Pana zapytać, czy w przypadku modeli X90J, X95J, X85K, X90K, X95K również przeprowadził Pan taki sam szczegółowy test jak w przypadku 55X85J (mimo iż nie zamieścił Pan o tym żadnej wzmianki w recenzjach tych modeli) ? Test, który jasno potwierdziłby, że modele X90J, X95J i X85K nie są w stanie wyświetlić pełnego 4k120hz po HDMI 2.1, natomiast X90K, X95K są w stanie wyświetlić taką rozdzielczość po HDMI 2.1.
Z przetestowanych przeze mnie telewizorów Sony Bravia a rocznika 2022, jedynie modele 65X90K, 65X95K oraz 55A95K (QD OLED) potrafiły wyświetlać pełne 4k przy 120Hz (podejrzewam, że również inne modle z tych samych serii to potrafią, ale oczywiście to tylko przypuszczenie niepotwierdzone faktycznym testem). Prawidłową reprodukcję sygnału 4K/120Hz ustaliłem podłączając telewizorów najnowszą konsolę Xbox, która wyświetlała specjalistyczną planszę kontrolną w rozdzielczości 4K przy 120Hz. Na ww. modelach plansza ta została wyświetlona prawidłowo – widać było wszelkie wymagane detale. Z kolei wyświetlenie tej samej planszy na modelach z serii X85K dało wynik negatywny – przy 120Hz telewizory te nie były w stanie wyświetlić pełnej rozdzielczości 4K (ale wyświetlały ją przy 60Hz). Dodam, że szczegółowy test rozdzielczości 4K przy 120Hz przeprowadzam zawsze i za każdym razem w odniesieniu do wszystkich telewizorów (nie tylko marki Sony), które są w stanie przyjąć tego rodzaju sygnał. Z drugiej strony przyznaję, że tylko w jednym przypadku zamieściłem zdjęcia z tego testu, ponieważ założyłem, że osoby dociekliwe (takie jak Pan) uznają, że tę samą procedurę stosuję wobec pozostałych telewizorów – i tak w rzeczywistości jest, chociaż o tym nie piszę i nie publikuję zdjęć (chociaż po Pańskim komentarzu ponownie przemyślę tę kwestię). Niestety, w roku 2022 problem z 4K przy 120Hz nadal istnieje i chociaż telewizory z HDMI 2.1 przyjmują sygnał 4K/120Hz to nie zawsze potrafią go poprawnie wyświetlić. Myślę, że jest wielce prawdopodobne iż nowe modele z serii X85L (jeśli będą miały akurat takie oznaczenie, a nie np. „M” na końcu) z roku 2023 będą w stanie wreszcie poradzić sobie z wyświetlaniem 4K/120Hz bowiem najprawdopodobniej zostaną wyposażone w najnowszy procesor Mediateka. No chyba, że producent pozostawi serię X85L ze starym procesorem, ale wtedy ryzykowałby, że prześcigną go rywale. Bardzo jestem ciekaw, co zrobi Sony i inni producenci, których telewizory 4K mają problemy z rozdzielczością przy 120Hz. Osobiście liczę w roku 2023 na przełom w tej kwestii, ale kto wie – wszystko jest możliwe. Potestujemy, zobaczymy.
Chciałem się upewnić, że informacje zawarte we wskazanych przeze mnie, a przeprowadzonych przez Pana recenzjach są oparte o taki test czy może bardziej są oparte o przypuszczenie (na zasadzie, że skoro 55X85J nie mógł wyświetlić takiej rozdzielczości, to modele wyższe z serii X90J i X95J również tego nie mogą ze względu na również niepełną przepustowość HDMI 2.1) albo o dane zawarte w recenzjach innych recenzentów czy też dane zawarte na forach branżowych.
Chciałbym jeszcze wskazać, że wydawało mi się do tej pory, że modele oznaczone jako XR z nowym procesorem obrazu (m.in. X90J i X95J i Sony OLED z 2021 r. oraz modele oznaczone jako XR z 2022 r. – od X90K w górę) są w stanie wyświetlić pełne 4k120hz po HDMI 2.1 ze względu na obecność tego dodatkowego procesora, natomiast modele niższe z HDMI 2.1 (nie XR), czyli X85J z 2021r. i X85K z 2022 r., też pierwszy tv Sony z HDMI 2.1 z 2020 r. – XH90 nie są w stanie pokazać takiej rozdzielczości w 120 Hz (ograniczone HDMI 2.1 i brak dodatkowego procesora). Stąd też moje pytanie, czy przeprowadził pan ten szczegółowy test sygnału 4k120hz we wskazanych przeze mnie seriach (przede wszystkim chodzi o X90J i X95J, bo co do tych tylko modeli mam wątpliwości).
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Dobry wieczór.
Jako że Święta za pasem chciałbym podjąć decyzję o zakupie TV i trzeba to zrobić szybko.
Chcę dokonać wyboru pomiędzy testowanym TV Sony a SAMSUNG QE65QN95B 65″.
Czy może Pan wskazać jakieś istotne różnice ?
Co skłaniałoby Pan do dokonania wyboru pomiędzy tymi jednostkami ?
Niestety nie testowaliśmy jeszcze tej serii i w szczególności tego modelu, sprawdzimy, czy będziemy mieć taką możliwość (inny polski serwis już wykonał jego testy, więc możesz sprawdzić również ich wyniki).
A może jeszcze inny TV byłby godny zarekomendowania w tym obszarze cenowym i jakościowym ?
Nie biorę pod uwagę ekranów OLED.
Nie OLED czy OLED – oto jest pytanie ?. ( w kontekście planowanego zakupu).
Krótką listę za i przeciw OLED znajdziesz w naszym artykule:
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jaki-telewizor-wybrac-oled-czy-qled/
Kupiłem 65X95K.
Czy przy dzisiejszych cenach 65x90k ok 5 tys zł i x95k ok 10 tys zł jest sens dokładać drugie tyle do droższego modelu ? Wg testòw parametry są zbliżone.
Skok między X90K a X95K, to nie tylko lepsze ogólne noty w naszych podsumowaniach i suche parametry. Porównaj sekcje dotyczące matrycy i podświetlenia: https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-sony-65x90k/
Proszę o podpowiedź,
czytałem dwie recenzje i nad takim wyborem się zastanawiam
1.Samsung QE75QN85BA
2. Sony XR-75X94K – 75″ – 4K – Google TV
Co wybrać ?
Dziękuje
Podłączam się do pytania 🙂
Chcesz żeby telewizor dłużej pochodził ?, Chcesz premium ? Będziesz podłączał konsolę PS5 ? Chcesz lepsze smart tv z google tv: bardziej elastyczne z większą ilością opcji — >bierz Sony 🙂