Rok 2020 na ekranach 120 Hz. OnePlus 8 kontra Samsung S20

Jeszcze dobrze nie odespaliśmy noworocznych imprez, a tytani rynku mobile już toczą zażarte boje. Dosłownie ani się obejrzymy, kiedy poznamy nowe smartfony od Samsunga i OnePlusa. Dlaczego jednak stawiam te marki obok siebie? Ano z takiego powodu, że obaj giganci zamierzają skusić nas w podobny sposób.

Ekraniku powiedz przecie, kto jest najlepszym liderem w świecie?

Choć ani OnePlus, ani Samsung, nie staną się w ten sposób pionierami, to zdaje się, że na pewien parametr ekranu producenci położyli szczególny nacisk w swoich nadchodzących modelach. A mianowicie, wyświetlacze Samsunga Galaxy S20 i OnePlusa 8 mają się wyróżniać częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz i chociaż, co już przed chwilą powiedziałam, nie będzie to nowe rozwiązanie na rynku (patrz: Rog Phone 2, Razer Phone 2), to ekrany tych dwóch firm cieszą się od jakiegoś czas szczególnym uznaniem. Samsungowe AMOLED-y to już marka sama w sobie, a OnePlus pokazał klasę zeszłoroczną serią 7.

Wspomnieć tutaj trzeba niestety o doniesieniach, według których Samsung faktycznie zaoferuje wyższą częstotliwość ekranu, ale kosztem niższej rozdzielczości.

Jest to interesujące tym bardziej, gdyż w opozycji stoją słowa CEO OnePlusa, który w rozmowie z redakcją The Verge na temat nowych smartfonów wspomina o współpracy z Samsungiem właśnie w kwestii OLED-owej matrycy. I obiecuje, że zaprezentuje najlepsze panele 2020 roku. Czy to tylko czcze gadanie, o tym przyjdzie nam się dopiero przekonać. Ale już teraz dostajemy kilka teoretycznych informacji.

Specyfikacja ekranu nowego OnePlusa 8

Dalej bowiem szef OnePlusa, Pete Lau, zdradza, że w pracy nad nowym wyświetlaczem skupiono się także nad poprawą animacji gestów systemowych oraz wykorzystano niestandardowy układ MEMC, co ma zapewnić większą płynność obrazu i jeszcze szybszy czas reakcji ekranu. W rezultacie sygnał wideo ma być konwertowany do 120 kl./s.

Oprócz tego dowiadujemy się też, że dopieszczony ekran obsługiwać będzie jasność szczytową o wartości 1000 nitów i HDR, 10-bitową paletę barw oraz prędkość śledzenia ruchu palca użytkownika na poziomie 240 Hz. Z powyższego równania wynika jedno. W tym roku to zdecydowanie specyfikacje ekranów będą przykuwać nasz wzrok.

Czyżby OnePlus miał na tym polu zdeklasować Samsunga? Nie wiem, naprawdę nie wiem. Mam tylko nadzieję, że coś zmieni się w kwestii wydajności baterii, abyśmy mogli pocieszyć się tą niesamowicie zapowiadającą się płynnością dłużej niż na mrugnięcie oka.

Źródło: The Verge, Twitter