Smuklak 3G. Test i recenzja telewizora Samsung 55Q77C

Testy najnowszych telewizorów Samsung na rok 2023 rozpoczynamy od serii Q77C, która obejmuje modele z ekranami o przekątnych 55, 65 oraz 75 cali. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jakie zmiany zaszły w nowym modelu i czy warto go kupić, czytajcie dalej. Oto test i recenzja telewizora Samsung 55Q77C.

Telewizor 55Q77C to ciekawa oferta dla tych, którzy szukają telewizora LCD z wyświetlaczem klasy 120Hz. Będzie to też dobry wybór dla graczy oraz tych, którzy chcą mieć telewizor z bardzo smukłą obudową.

Generalnie tak. Poprawa szybkości działania oraz inne drobne udoskonalenia w stosunku do poprzednich modeli z serii Q77, sprawiają, że Samsung 55Q77C stanowi pewien krok naprzód. Dzięki matrycy LCD typu VA jest to również telewizor całkiem uniwersalny, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach. 

Ze względu na smukłą obudowę zabrakło miejsca na rozsądnej wielkości głośniki, w związku z czym miłośnicy mocniejszego brzmienia powinni od razu zaplanować zakup co najmniej dobrej grajbelki. 

O telewizorze Samsung 55Q77C

Ta się składa, że miałem okazję testować zarówno poprzednika Samsunga 55Q77C, czyli model 55Q77B, jak i jego pra-poprzednika, czyli model 55Q77A. Inaczej mówiąc, dokładnym testom poddałem i dziadka (recenzja 55Q77A z 2021 r.), i ojca (recenzja 55Q77B z 2022 r.), jak również i syna (55Q77C z 2023 r.). 

Samsung QE55Q77CATXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55Q77C) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Tizen oraz oprogramowania w wersji 1050.7. 

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model Samsung QE55Q77CATXXH
Kraj produkcji Made in Hungary
Wersja Version No : 02
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy, a udostępnił go nam Samsung Polska.

Design

Konstrukcję telewizora oceniam pozytywnie oraz uważam, że dzięki nowoczesnej stylistyce może się on podobać. W Samsungu 55Q77C można wyróżnić następujące cechy: 

Wymiary Samsung 55Q77C
źródło: Samsung
  • bardzo smukła obudowa;
  • tylna ścianka i ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego;
  • telewizor spoczywa na podstawie o plastikowej nodze i metalowej stopie;
  • szerokość podstawy to 290 mm;
  • szerokość ramki wynosi 5 mm (z boku);
  • prześwit pod logo wynosi 65 mm;
  • pilot to całkowicie nowa konstrukcja o zmniejszonych rozmiarach; liczba przycisków jest podobnie ograniczona jak w modelach z roku 2022, ale obudowę wykonano z tworzywa wyższej jakości; pilot ma wbudowany akumulator, złącze USB-C oraz małe ogniwo słoneczne. 
Pilot Samsung 55Q77C
pilot był tak mały, że nie mogłem się powstrzymać przed porównaniem z pilotem od przystawki Chromecast 4.0 – to dopiero obrazuje skalę zmian

Jakość obrazu Samsung 55Q77C

Wyświetlacz 

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast  ̶̶  wyższy niż w panelach typu IPS czy ADS. 

Struktura subpikseli Samsung 55Q77C
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe (ang. Edge LED), które jest rozwiązaniem droższym niż podświetlenie bezpośrednie, ale za to pozwala uzyskać bardzo smukłą obudowę.
Termogram Samsung 55Q77C
Analiza widmowa barwy białej (tryb filmmaker) wykazała istnienie trzech odrębnych obszarów emisji w zakresach R, G i B, co jest typowe dla rozwiązania „Dual LED” firmowanego przez firmę Samsung. To już czwarta generacja tego obniżającego koszt produkcji podświetlenia (oraz mocno kontrowersyjnego) rozwiązania wprowadzonego na rynek jeszcze w roku 2020.

Kolory 

Za reprodukcję barw 55Q77C dostaje ode mnie czwórkę (w starej, „jedynie słusznej” szkolnej skali 2-5).

55Q77C odwzorowuje kolory dość dobrze. W lekko ocieplonym (tj. wykazującym niedobór składowej niebieskiej) trybie filmmaker (6398K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł zaledwie 2,3, czyli poniżej progu postrzegalności (3,0).  

Pod kątem kolory lekko ciemnieją i bledną, co widać na zdjęciu poniżej.

Szeroka paleta barw 

55Q77C oferuje poszerzoną, a nie szeroką paletę (gamut) barw. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło zaledwie 87%, co jest jednym ze słabszych wyników w tej klasie.  Niestety, takie są uroki oszczędnościowego rozwiązania Dual LED. Zwracam uwagę, że Samsung oferuje bardziej zaawansowane metody konwersji i generowania barw w swoich telewizorach z wyższych serii (np. w QN85 i wyższych). 

Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 6,6, co jest akceptowalnym wynikiem.  

Czerń i kontrast

W tym obszarze Samsung 55Q77C mnie nie rozczarował — z przyjemnością informuję, że był lepszy i od „ojca”, i od „dziadka”. Na początku przypomnę współczynniki kontrastu ANSI, jakie zmierzyłem w poprzednikach, tj.: 

  • 55Q77A (2021) – 4837:1
  • 55Q77B (2022) – 3568:1 

A ile osiągnął najnowszy 55Q77C? 

  • 55Q77C (2023) – 5131:1 

Tradycyjna scena testowa dla treści SDR wypadła bardzo dobrze: 

Szczegółowa analiza wykazała jednak, że 55Q77C lekko ściemnia ciemne szarości oraz lekko rozjaśnia jasne szarości. Nie była to jakaś tragedia, ale możliwe, że jest to celowy zabieg inżynierów, aby podrasować obraz w warunkach kina domowego. 

A oto jak wypadła nasza standardowa ha-de-er-owa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR10): 

Jak widać było jeszcze akceptowalnie, ale część bardzo ciemnych detali została albo ściemniona, albo całkowicie zgubiona.

Pomimo tego, ponieważ można to skorygować, za czerń i kontrast 55Q77C dostaje ode mnie ocenę dobrą. 

HDR 

Biorąc pod uwagę zmierzone parametry, 55Q77C można określić mianem telewizora HDR klasy podstawowej. Ze względów finansowych (brak zgody na płacenie opłat licencyjnych) Samsung nie oferuje w żadnym swoim telewizorze obsługi formatu Dolby Vision, lecz HDR10 i HDR10+. W trybie filmmaker (HDR) na białej planszy o powierzchni 10% maksymalna luminancja wyniosła 487 cd/m^2 i utrzymała się bez zmian podczas całego pomiaru, który trwał 5 minut. 

Luminancja na pełnoekranowej planszy była praktycznie taka sama jak zmierzona w małym oknie, co dobrze świadczy o testowanym telewizorze.

Warto wspomnieć o całkowicie nowej funkcji HDR w menu telewizora, jaką jest … 

Funkcja mapowanie tonów HDR Samsung 55Q77C

Mapowanie tonów HDR ma 2 opcje: „statyczne” i „aktywne” (ang. static & active). Ta druga opcja sprawia, że telewizor lepiej dopasowuje się do metadanych i nie przepala detali w światłach, co ma miejsce w opcji „statyczne”. Krótko mówiąc, „statyczne” daje jaśniejszy obraz, ale z przepaleniami (czyli utratą bardzo jasnych detali). Z kolei „aktywne” daje ciemniejszy obraz, ale z dużo lepszą widocznością bardzo jasnych detali. Moim zdaniem jest to opcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy: 

  • znają materiały źródłowe, z których korzystają;
  • są świadomi ograniczeń swojego telewizora;
  • po prostu wiedzą, co robią i jaki kompromis chcą osiągnąć. 

Moim zdaniem nowa funkcja to krok w dobrym kierunku, ukłon w stronę bardziej zaawansowanych użytkowników oraz … ewidentna zmiana myślenia koreańskich inżynierów. Przypomnę, że w poprzedniku dynamiczne (tj. aktywne) mapowanie tonów realizowane było „cichaczem”, a teraz wreszcie mamy wybór. 

Odwzorowanie ruchu 

W obszarze odwzorowania ruchu 55Q77C zachowywał się trochę lepiej niż poprzednik — widać w nim pewien mały postęp w stosunku do 55Q77B, chociaż niektóre rzeczy w 55Q77C nadal wymagają poprawy w drodze aktualizacji oprogramowania. 

Maksymalna ostrość obrazów ruchomych była trudna do określenia ze względu na duże zwielokrotnienie krawędzi obiektów ruchomych. Moim zdaniem możemy mówić o minimum 550 i maksimum 700 linii (na 1080 maksimum). Jeżeli przyjąć tę drugą wartość, to okaże się 55Q77C jest trochę ostrzejszy od 55Q77B, czyli swojego „ojca”. Zwracam uwagę, że po wyłączeniu funkcji „wyrazistość obrazu” ostrość obrazów ruchomych spada do 450 linii, czyli do wartości typowej dla najlepszych telewizorów 60-hercowych.

Opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) podnosi ostrość ruchu do 900 linii, ale kosztem spadku jasności obrazu, migotania oraz lekkiego „echa” widocznego za ruchomymi obiektami. WRLED pozwala regulować stopień upłynniania ruchu. Z kolei podczas odtwarzania w pętli pliku z USB przy drugim i dalszych odtworzeniach, WRLED tracił skuteczność, a ostrość spadała do 450 linii. Działo się tak pomimo faktu, że w menu widoczna była cały czas niebieska kropka oznaczająca aktywne WRLED. Moim zdaniem może to być wina wczesnej wersji oprogramowania systemowego (1050.7). 

Zwracam uwagę, że niezależnie od trybu obiekty ruchome na planszach testowych miały zwielokrotnione krawędzie (nawet w opcji „wyłączony”). Niestety żadna zmiana czy kombinacja opcji tego nie likwidowała. 

A oto moje pozostałe uwagi odnośnie reprodukcji ruchu: 

  • w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia ruchu w zakresie od 0 do 10;
  • smużenie było średnie;
  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było znikome. 

Jakość dźwięku telewizora

Telewizor nadaje się całkiem dobrze do wiadomości i programów publicystycznych. Co ciekawe, już od pierwszych chwil odsłuchu wydawało mi się, że brzmienie się nieco poprawiło w stosunku do poprzednika. Nie była to jakaś dramatyczna zmiana: bardziej dopracowanie i doszlifowanie tego, co było w starszym modelu (55Q77B).

Tak jak w poprzedniku przetworniki umieszczono pionowo i nie są one widoczne. Nadal mamy tylko dwa tryby dźwięku, tj. standardowy i wzmocnienie. Nadal w tle działa kompresor dynamiki i można zauważyć jego działanie nawet od poziomu wysterowania 50/100 (zależnie od materiału). Ogólnie brzmienie jest spokojne i nieprzejaskrawione. Producent deklaruje moc 20 W (RMS) czyli zapewne 2 x 10 W. 

Pomiar wykazał charakterystyczną dla basrefleksu „górkę” w okolicach 100 Hz. 

Charakterystyka częstotliwościowa Samsung 55Q77C
W sumie brzmienie jest bardzo podobne do tego z poprzednika, ale jakby ciut bardziej doszlifowane i trochę lepiej kontrolowane. 

Funkcje smart telewizora Samsung 55Q77C 

Tu było ogólnie dobrze, chociaż nie obeszło się bez kilku zmian: zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. 

Samsung 55Q77C wykorzystuje platformę sprzętową PONTUSML oraz system Tizen w nowej wersji na rok 2023. Oto moje uwagi: 

  • System ten działał stabilnie.
  • System działał szybciej niż w ubiegłym roku (to była największa pozytywna zmiana).
  • Jeśli chodzi o interfejs, to zmieniło się niewiele.
  • Największą zmianą w pasku szybkiego dostępu (włącza go „zębatka” na pilocie), jest przeniesienie bardzo ważnej opcji „wszystkie ustawienia” na sam prawy koniec paska. Jest to moim zdaniem kontrowersyjne i niewygodne, ale na szczęście pozycje na pasku można przenosić. Niestety nie można tych opcji ani usuwać, ani chować — trochę szkoda, bo najlepsi rywale na to pozwalają.
  • Po wywołaniu paska szybkiego dostępu nawet gdy wcześniej ustawiliśmy tryb filmmaker, przez ułamek sekundy widać na pasku nazwę dynamiczny, która po chwili zmienia się na filmmaker (jakość obrazu nie ulegała zmianie). To chyba jakaś „pluskwa” we wczesnej wersji oprogramowania.


Aplikacje

Jeśli chodzi o wybór aplikacji, to 55Q77C nie ma się czego wstydzić. Podczas testów dostępne były: 

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • HBO Max
  • Netflix
  • Player
  • Polsat Box Go
  • Polsat Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay 

Standardowy odtwarzacz multimediów obsłużył wszystkie testowe pliki wideo z USB, ale bez tych o rozdzielczości nieco wyższej niż UHD (np. 4096 x 2304). 

Złącza i interfejsy

Złącza Samsung 55Q77C
W Samsungu 55Q77C znajdziecie:
HDMI 1 2.1
HDMI 2 2.1
HDMI 3 2.1 eARC
HDMI 4 2.1

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Samsunga QE55Q77C. Chociaż w telewizorze zabrakło gniazda słuchawkowego, można do niego podłączyć słuchawki Bluetooth.

Zwracam uwagę, że podczas testów używam zawsze tego samego kabla internetowego i w 99% przypadków jego wtyczka pasuje do gniazd w telewizorach wielu różnych marek. Do Samsunga też weszła (choć z oporem), ale niestety nie łączyła z internetem. Po zmianie kabla na inny (z nieco inaczej ukształtowaną wtyczką) problem zniknął. 

Współpraca z konsolą i komputerem 

W tej kategorii telewizor otrzymuje ocenę dobrą: ma wiele funkcji dla graczy i stosunkowo niskie opóźnienie sygnału.

Producent deklaruje, że telewizor 55Q77C obsługuje następujące funkcje dla graczy: 

  • automatyczny tryb gry;
  • game motion plus;
  • dynamiczny korektor czerni;
  • ultra szeroki widok w grach;
  • Freesync Premium Pro;
  • HGIG; 

Na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału (input lag) równe 9,6 ms. 

Input Lag Samsung 55Q77C
Z kolei najnowsza konsola Xbox Series X tak oto oceniła możliwości testowanego telewizora: 

Podsumowanie testu Samsung 55Q77C

Samsung 55Q77C to godny polecenia telewizor dolnej klasy średniej. Od poprzednika odróżnia go wyższy kontrast, szybsze i bardziej płynne działanie systemu, poprawione brzmienie oraz całkowicie nowy, mały pilot zdalnego sterowania. Polecam.  

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.