Mapowanie tonów HDR ma 2 opcje: „statyczne” i „aktywne” (ang. static & active). Ta druga opcja sprawia, że telewizor lepiej dopasowuje się do metadanych i nie przepala detali w światłach, co ma miejsce w opcji „statyczne”. Krótko mówiąc, „statyczne” daje jaśniejszy obraz, ale z przepaleniami (czyli utratą bardzo jasnych detali). Z kolei „aktywne” daje ciemniejszy obraz, ale z dużo lepszą widocznością bardzo jasnych detali. Moim zdaniem jest to opcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy:
- znają materiały źródłowe, z których korzystają;
- są świadomi ograniczeń swojego telewizora;
- po prostu wiedzą, co robią i jaki kompromis chcą osiągnąć.
Moim zdaniem nowa funkcja to krok w dobrym kierunku, ukłon w stronę bardziej zaawansowanych użytkowników oraz … ewidentna zmiana myślenia koreańskich inżynierów. Przypomnę, że w poprzedniku dynamiczne (tj. aktywne) mapowanie tonów realizowane było „cichaczem”, a teraz wreszcie mamy wybór.
Funkcja mapowania w HDR jak w Panasonicu, to na pewno na plus, bo tam to dobrze działa. Ale tak jak i Panasonic, krawędziowe podświetlenie nie nadaje się do HDR, tu albo OLED, albo FALD. Co ciekawe, Panasonic się przebudził z LCD i nagle w tym roku pojawi się od nich QLED z podświetleniem FALD na matrycy VA, no i ich pierwszy Mini LED. Może się uda panu zdobyć któryś do testów, bo to na pewno jedna z ciekawszych nowości w tym roku. Fajnie, jakby się jeszcze Samsung przebudził z Dolby Vision…
Czy modele tegoroczne również nie posiadają funkcji PVR tak jak te z 2022 roku ?
Wygląda na to, że niestety nie mają. Na stronie producenta nic o tym nie ma. Dodatkowo sprawdziłem model 55Q80C i wygląda na to, że również i on nie ma tej funkcji. Co do wyższych modeli, to nie wiem, bo jeszcze nie sprawdzałem.
Kiedy będzie recenzja tv samsung 80C 65 cali ?.
Dzień dobry, czy ma Pan w planach recencję telewizora TCL z serii C845?
Przykro mi, ale tego telewizora nie ma aktualnie w planach.
Dzień Dobry, czy ma Pan w planach zrecenzować również wersję 65 calową tego telewizora?
Nie mieliśmy jeszcze w planach testów wersji 65″ – sprawdzimy, czy będziemy mieć taką możliwość.
Witam. Uwielbiam Wasze recenzje, są chyba najlepsze jakie można znaleźć, bardzo rzeczowe i praktycznie w ogóle nie subiektywne (surowe testy). Mam w związku z tym pytanie czy pojawią się wkrótce testy tegorocznych nowości 43″: Samsung QE43Q67C, Sony KD-43X80L i Philips 43PUS8818? Bardzo mi zależy, bo muszę kupić TV na prezent do 16.09. Z góry dzięki!
Nie mieliśmy jeszcze tych modeli na liście naszych testów. Sprawdzimy, czy będziemy mieć możliwość ich przetestowania w przyszłości (już po 16.9).
W tym tescie napisales ze 120hz wszystko gra. A przy recencji sony 50x85k sa takie same ustawienia w zzdjeciach kiedy podlaczane jest XBOX ale tam jest podkreslone ze nie ma 120hz na konsoli przy 4k. Ale przeciez tu jest dokladnie tak samo. To wkoncu Jest to 120hz w grach prpzy 4k tu i tam czy w obu nie ma? Prosze was poprawcie to bo mi glowa peka od szukania wlasciwego telewizora i teraz nie wiem co robic a juz mialem kupowac.
Xbox raportuje przyjęty sygnał przez telewizor, jednak telewizor może nagiąć swoje ograniczenia techniczne i korzystać z ograniczonej rozdzielczości (wyświetlać mniej wyraźny tekst) przy wyświetlaniu 120 Hz. W grach i na konsoli nie będziesz widział tego efektu, ale po podłączeniu do PC litery przy 60 Hz będą wyraźniejsze niż przy 120 Hz.
„zastosowano podświetlenie krawędziowe (ang. Edge LED), które jest rozwiązaniem droższym niż podświetlenie bezpośrednie” Skąd pomysł, że podświetlenie krawędziowe jest rozwiązaniem droższym od podświetlenia pełnego? Przecież jest dokładnie odwrotnie. Podświetlenie krawędziowe to najtańsze możliwe rozwiązanie na rynku, które nie bez powodu stosuje się w tańszych telewizorach