Smuklak. Test i recenzja telewizora Samsung 50AU8002

Testowanie telewizorów marki Samsung z gamy na rok 2021 zaczynamy od jednego z modeli Crystal UHD. Seria AU80xx jest jedną z najwyższych pośród telewizorów „krystalicznych” i mniej więcej odpowiada ubiegłorocznej TU85xx. Sprawdziliśmy zatem, co nowego i czy warto ten telewizor kupić. Oto test i recenzja Samsunga 50AU8002.

Samsung UE50AU8002K (dalej dla uproszczenia zwany 50AU8002) jest telewizorem LCD z 50-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1052.3. Zaznaczam, że testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 3 (Version No : 03). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Słowacji, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

nalepka znamionowa telewizora samsung 50UA8002

Design

50AU8002 nie odbiega wyglądem od wcześniejszych modeli Samsunga.

Źródło: Samsung

Jego obudowa jest niezwykle szczupła – jest jeszcze smuklejsza niż w ubiegłorocznych modelach z serii TU71xx i TU85xx.

Źródło: Samsung

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • Tylną ściankę i ramkę wokół ekranu wykonano z tworzywa sztucznego.
  • Telewizor spoczywa na dwóch nóżkach w kształcie odwróconej litery „T”.
  • Rozstaw nóżek wynosi 746 mm.
  • Nóżki mają nowatorską konstrukcję, która pozwala na mniejszy bądź większy prześwit.
  • Maksymalny prześwit wynosi 67 mm, co pozwala wsunąć niektóre grajbelki.
  • Szerokość ramki wynosi 5 mm (z boku).
  • Szerokość obramowania to 10 mm.
  • Pilot ma inną konstrukcję niż w modelach Crystal UHD z roku 2020; producent skopiował rozwiązanie znane z QLED-ów, ale zastosował nie metalową, lecz plastikową obudowę.

Jakość obrazu Samsunga 50AU8002

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA.

matryca samsunga 50au8002

Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS i ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe.

termogram telewizora samsung 50au8002

Kolory

W dość ocieplonym trybie film (5986K – czyli z nieco zbyt dużą zawartością składowej czerwonej, co jest najprawdopodobniej niepożądanym skutkiem ubocznym zastosowania rozwiązania Dual LED, czyli mieszanki diod niebieskich i czerwonych) błędy odwzorowania były niskie (średnio 2,9; pomiar w oknie 10%), niższe niż w ubiegłorocznych telewizorach z serii TU8502.

Pod kątem kolory nieco bledną i ciemnieją, co widać na poniższym zdjęciu 75-procentowej czerwieni.

To całkiem niezły wynik jak na matrycę VA.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 83%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej, ale jeszcze nie szerokiej palety barw. Widać, że o ile nasycenie czerwieni jest bardzo dobre, o tyle zieleń odbiega od wzorca i to właśnie ona zaniża pokrycie.

Błędy reprodukcji barw w trybie HDR były wysokie, i to zarówno z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), jak i zbyt małego nasycenia.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3227:1, co jest przyzwoitym, choć nie rekordowym wynikiem jak na matrycę typu VA. Z drugiej strony jest to wynik dużo lepszy niż w matrycach IPS i ADS, co oznacza, że 50AU8002 sprawdzi się w domowym kinie.

samsung 50au8002 widziany z góry
Źródło: Samsung

Pomimo użycia matrycy VA, inżynierowie Samsunga zdecydowali się dynamicznie „poprawiać” subiektywny kontrast i zastosowali lekkie przyciemnianie globalne (tzw. frame dimming). Ponadto, przesunięto punkt czerni, tak więc aby w testownym egzemplarzu ustawić go właściwie, musiałem opcję szczegóły cieni zmienić z fabrycznego „0” na „4”.

Jasność maksymalna na pełnoekranowej planszy była niska i wyniosła zaledwie 253 cd/m^2.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 264 cd/m^2.

To bardzo niski wynik, który oznacza, że mamy do czynienia z telewizorem klasy budżetowej, nadającym się bardziej do oglądania treści SDR, a nie HDR.

Odwzorowanie ruchu

W 50AU8002 zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika wyniosła 150 linii (na 1080 maksimum). To bardzo niski wynik – jeden z najsłabszych pośród telewizorów 60-hercowych. Nic więc dziwnego, że smużenie było średnio-duże. Opcja „wyraźny ruch (LED)” poprawia ostrość ruchu do 950 linii, ale z zauważalnym migotaniem obrazu, spadkiem jasności oraz bardzo dużym, zielonkawym echem po lewej stronie ruchomych obiektów.
samsung 50au8002 pilot i nóżki

Niewątpliwym atutem Samsunga 50AU8002 jest upłynnianie ruchu, bowiem w tej klasie wiele telewizorów jest tej funkcji pozbawionych. W trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia w zakresie od 0 do 10. Domyślne ustawienie „3” jest dobrym kompromisem pomiędzy płynnością a naturalnością, ale oczywiście można to zmieniać wedle upodobań.

Kolejnym atutem jest brak zjawiska brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect), które potrafi zepsuć obrazy ruchome nawet w telewizorach o znacznie lepszej rozdzielczości dynamicznej.

Podobnie jak we wszystkich Samsungach A.D.2020 mankamentem układu reprodukcji ruchu jest sporadyczne okresowe zacinanie się ruchu, widoczne na niektórych treściach SD.

Jakość dźwięku

Samsunga 50AU8002 wyposażono w kilka przetworników, z których żaden nie jest widoczny gołym okiem – są one ukryte wewnątrz smukłej obudowy. To kluczowa zmiana w stosunku do modeli z roku 2020.

głośniki telewizora samsung 50au8002

Niestety, wyszczuplenie obudowy miało negatywny wpływ na jakość brzmienia. Najbardziej ucierpiał bas, który stał się płytszy, co poskutkowało węższym zakresem dynamiki. Z powodu obcięcia niskich tonów w stosunku do modeli z roku 2020, predefiniowane tryby dźwięku dopasowujący się i wzmocnienie, które wcześniej dość mocno podbijały bas, teraz działają nieco inaczej, głównie podbijając górę, która zwłaszcza w trybie wzmocnienie, bywa teraz nieprzyjemnie przenikliwa i nienaturalna. Co gorsza, w trybie wzmocnienie przy głośności powyżej 70/100 działający w tle ogranicznik dynamicznie redukuje poziom głośności, czego skutkiem są słyszalne wahania/stłumienia (ot taki mały „dławik-tajniak”).

Moim zdaniem brzmienie to ewidentny regres w stosunku do starszych modeli, ale jest to cena, jaką Samsung zapłacił za znacznie smuklejszą obudowę. W fizyce cudów nie ma – po prostu coś za coś.

Pomimo tego w tej klasie cenowej jest wiele telewizorów, które brzmią zdecydowanie gorzej od Samsunga 50AU8002, za którego brzmienie wystawiam mu trójkę w starej szkolnej skali ocen (3/5).

Funkcje smart Samsung 50AU8002

Samsung 50AU8002 pracuje pod kontrolą systemu Tizen, który działa żwawiej niż w ubiegłorocznych modelach z serii TU85xx. System ten oferuje szeroki wybór aplikacji zapewniających dostęp do serwisów filmowych, w tym:

A oto aplikacje do strumieniowania muzyki:

Zaskoczył mnie brak Tidala, którego używam regularnie. Czyżby Samsung nie przedłużył umowy z tym serwisem? Czy jest to raczej chwilowy błąd, który zostanie naprawiony poprzez aktualizację oprogramowania? Postaram się zapytać o to przedstawicieli Samsunga przy najbliższej okazji.

50AU8002 obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym avi, flv, mkv, mov, mp4, tp (tylko USB) oraz wmv. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

tylna ścianka telewizora samsung 50au8002

Złącza i interfejsy

  • HDMI 2.1 – 0
  • HDMI eARC – 1
  • HDMI 2.0 – 2
  • HDMI ARC – 0
  • USB – 2
  • Ethernet – 0
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 50
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 3227:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,9
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 83
  • input lag (ms) – 9,1

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Moim zdaniem Samsung 50AU8002 jest udanym telewizorem klasy budżetowo-podstawowej, którego głównymi zaletami są niezły kontrast, dobrze oddane kolory, upłynnianie ruchu oraz bogate multimedia. Użytkowników grajbelek z pewnością ucieszy duży prześwit, a miłośników dobrego wzornictwa – stylowy i wygodny pilot, którego nie będą musieli już więcej zazdrościć posiadaczom droższych QLED-ów. Polecam.

samsung 50au8002 wygląd

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 2/10
Gry: 2/10

Telewizor Samsung 50AU8002 można kupić w sklepie x-kom


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.