Kolory, barwy, odcienie. Test i recenzja telewizora Sony 75X75WL

Kontynuujemy testy przystępnych telewizorów wielkoekranowych. Tym razem nasz wybór padł na 75-calową Bravię z serii X75WL. 50-calowy model z tej serii dostał naszą rekomendacją, ale jak będzie z jego droższym i dużo większym bratem? Przeczytajcie recenzję Sony 75X75WL, to się dowiecie.

Sony 75X75WL będzie znakomitym wyborem dla tych, którzy z telewizora korzystają głównie w dzień lub wieczorem, ale przy włączonym świetle. Jest to ekran dla miłośników precyzyjnych kolorów, w związku z czym sprawdzi się szczególnie dobrze przy oglądaniu telewizji, zwłaszcza programów krajoznawczych, przyrodniczych, a także rozrywkowych, w czym pomoże całkiem udane brzmienie.
Tak. Niewiele telewizorów ma tak dobre odwzorowanie kolorów i to już w ustawieniach fabrycznych. I to niezależnie czy oglądamy siedząc na wprost, czy też pod kątem.
Niższy kontrast niż w telewizorach z matrycami typu VA sprawia, że 75X75WL nie spisze się szczególnie dobrze w domowym kinie.

O telewizorze Sony 75X75WL i serii X75WL

Seria X75WL obejmuje najbardziej przystępne telewizory 4K z rocznika modelowego 2023. W jej skład wchodzą modele z ekranami o przekątnych 43, 50, 55, 65 i 75 cali. 50-calowy model 50X75WL przetestowaliśmy dla Was w listopadzie, a teraz zajmiemy się 75-calowym. Okazuje się, pomimo przynależności do tej samej serii, 75X75WL jest propozycją dla innego grona użytkowników niż 50X75WL.

Sony KD-75X75WL (dalej dla uproszczenia zwany 75X75WL) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 10 (Google TV) oraz oprogramowania systemowego w wersji 6.7283.0829EUA.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model KD-75X75WL
Kraj produkcji nie podano
Data produkcji 2023/08
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Sony 75X75WL jest telewizorem o stosunkowo prostym, lecz udanym wzornictwie. Materiały są dobrej jakości, a montaż i spasowanie nie budzi większych zastrzeżeń.

W konstrukcji Sony 75X75WL można wyróżnić następujące cechy:

Zdjęcie główne Sony 75x75WL
 • tylna ścianka (ze zintegrowaną pokrywą elektroniki): plastik;
 • ramka wokół ekranu: plastik;
 • szerokość ramki: 16 mm;
 • nóżki: plastik;
 • rozstaw nóżek: maks. 1337 mm;
 • prześwit: 79 mm;
 • gniazda: po lewej stronie;
 • kabel sieciowy: odłączany;
 • pilot 1: ze zredukowaną liczbą przycisków, niepodświetlany (TX810U);
Pilot główny TX810U Sony 75x75WL
 • pilot 2: tradycyjny, niepodświetlany (TX450E).
Pilot dodatkowy TX450E Sony 75x75WL
Chociaż ze względu na duże gabaryty wyjęcie telewizora wymaga sporego wysiłku, montaż jest bardzo łatwy bowiem nóżek nie przykręcamy, lecz po prostu wsuwamy w otwory w obudowie.

Jakość obrazu Sony 75X75WL

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu ADS. Główną zaletą matryc typu ADS jest dobra reprodukcja barw pod kątem (czytaj: mała degradacja). Główną wadą – niski kontrast.
Struktura subpikseli Sony 75x75WL

Analiza termogramu wykazała, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie: dominujące rozwiązanie w tej klasie.

Termogram Sony 75x75WL

Kolory

Krótko podsumowując: w kwestii odwzorowania barw mamy do czynienia z telewizorem wybitnym w swojej klasie. Reprodukcja barw przez 75X75WL jest wyjątkowo dobra – to główna i niepodważalna zaleta tego telewizora.

W lekko ocieplonym (tj. wykazującym niewielki niedobór składowej niebieskiej [6129K]) trybie własnym średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,0, co jest wybitnym wynikiem jak na telewizor z tej półki cenowej!

Korzystając z okazji pragnę zwrócić Waszą uwagę na wierną reprodukcję odcieni ludzkiej skóry: żaden z kilkunastu jasnobrązowych słupków po prawej stronie wykresu nie przekracza żółtej linii (progu postrzegalności). Ponadto, tylko jeden delikatnie przekracza poziom oznaczający błąd równy 2,0.
To oczywiście nie koniec zalet związanych z kolorami. Dzięki wyświetlaczowi typu ADS kolory pod kątem nie ulegają istotnej zauważalnej degradacji – tylko lekko ciemnieją, a nasycenie nie spada.

To oczywiście bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy oglądają telewizor nie siedząc na wprost, lub korzystają z niego w większym gronie.

Na koniec słówko o bieli, która w testowanym egzemplarzu była jednolita i pozbawiona winietowania.

Szeroka paleta barw

Sony 75X75WL nie oferuje ani szerokiej, ani poszerzonej, lecz jedynie standardową paletę barw. Dowodem na to jest pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy), które wyniosło zaledwie 80%. Średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 6,8, co jest wynikiem całkiem przeciętnym.

Czerń i kontrast

Ze względu na wyświetlacz LCD typu ADS, Sony 75X75WL nie oferuje wysokiego kontrastu natywnego.

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 1091:1, co jest wynikiem niskim. Być może dlatego japoński producent zrobił to, czego nie zrobił w modelu 50-calowym: mocno „podrasował” poziom czerni. Aby naprawić sytuację musiałem zastosować korektę poziomu czerni z fabrycznych 50 na 54.

Jeśli chodzi o drugi koniec skali szarości, to sytuacja również nie wygląda różowo. Bardzo jasne detale są przepalone, a redukcja opcji kontrast do zera nie daje niestety nic.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła słabo: czerń była jasna, odcinała się od ciemnego pomieszczenia, a część ciemnych detali gdzieś przepadła.

Pod kątem sytuacja również nie wyglądała dobrze.

Otóż głębia czerni poprawia się na treściach SDR, tj. wtedy, gdy podświetlenie nie pracuje z pełną mocą. Poniższe zdjęcie wykonałem przy ustawieniu podświetlenia na 5/50, które daje luminancję rzędu 120 cd/m^2.

Jak widać, tego typu materiał SDR wyglądał na 75X75WL całkiem znośnie, oczywiście pod warunkiem redukcji jasności podświetlenia z wysokich fabrycznych 40/50 do przyjemnych dla oczu 5/50.

HDR

Sony 75X75WL nie jest telewizorem do oglądania wymagających treści HDR. W trybie własnym na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 386 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru, a więc 28 kandeli… mniej niż w modelu 50-calowym z tej samej serii.

Na szczęście luminancja ta była stała i niezależna od rozmiaru planszy testowej.

Podobnie jak w modelu 50X75WL, aby osiągnąć ten wynik, musiałem dezaktywować funkcję zaawansowane zwiększenie kontrastu (ZZK), która, aby poprawić czerń, w opcji „małe” obniża jasność o całe 57 kandeli (!).

Wbrew swojej nazwie ZZK wcale nie zwiększa kontrastu, lecz obniżając ogólną jasność, przyciemnia też i czerń, w związku z czym część osób może uważać działanie tej opcji za dobroczynne. Jednakże moim zdaniem gra nie jest warta świeczki, chociaż ostateczna decyzja, czy wyłączyć ZZK, czy też nie należy zawsze do użytkownika.

Nóżka Sony 75x75WL
źródło: Sony

Odwzorowanie ruchu

Sony 75X75WL mógł się pochwalić akceptowalną ostrością obrazów ruchomych oraz skutecznym układem upłynniania ruchu.

Sony 75X75WL pokazał 400 linii (TVL) na 1080 maksimum, co, jak na telewizor klasy 60 Hz, jest niezłym wynikiem. Zwracam uwagę, że jest to rezultat o 250 linii lepszy niż modelu 50-calowego z tej samej serii.

A oto pozostałe uwagi odnośnie jakości obrazów ruchomych:

 • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe (co jest warte odnotowania ze względu na bardzo duży ekran);
 • smużenie było średnie;
 • brak było kolorowych smug (ang. orange/red ghosting).

Upłynnianie ruchu działało skutecznie, choć do dyspozycji mamy mniej stopni upłynniania niż u rywali.

Jakość dźwięku telewizora Sony 75X75WL

Sony 75X75WL brzmi całkiem nieźle i nadaje się nie tylko do wiadomości czy programów publicystycznych, lecz także do mniej wymagającej muzyki.

Telewizor wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu. Producent podaje, że moc głośników to 2 x 10 W.

Głośnik Sony 75x75WL
Pomiary wykazały, że charakterystyka częstotliwościowa opada gwałtownie przy ok. 85 Hz, co jest częstotliwością rezonansową basrefleksu.
Charakterystyka częstotliwościowa Sony 75x75WL

Chociaż najlepsi rywale schodzą nieco niżej, bas jest przyjemnie miękki, co umila słuchanie muzyki. Można go też podbić za pomocą korektora, chociaż w dość ograniczonym zakresie, bowiem najniższy punkt korekcyjny przypada na 125 Hz.

Tak jak 50-calowy krewniak z tej samej serii oraz wiele tańszych Bravii z roku 2022 i lat wcześniejszych, również i 75X75WL nie ma jakichkolwiek fabrycznie zdefiniowanych trybów dźwięku. Wiem, że to dziwne i zastanawiające, ale staje się to niejako wizytówką najtańszych Bravii.

Funkcje smart telewizora Sony 75X75WL

Bravia 75X75WL wykorzystuje system Android 10, dzięki czemu na funkcje multimedialne naprawdę trudno narzekać.

Aplikacje:

 • Apple TV
 • Canal+
 • Deezer
 • Disney+
 • Filmbox
 • HBO Max
 • Netflix
 • Player
 • Polsat Box Go
 • Polsat Go
 • Prime Video
 • Rakuten TV
 • SkyShowTime
 • Spotify
 • Tidal
 • TVP VOD
 • YouTube
 • Viaplay

Tak jak w innych Braviach z gamy modelowej na rok 2023, fabrycznie zainstalowany odtwarzacz multimediów jest oprogramowaniem niedopracowanym: bardzo długo wczytuje listę plików z USB, gdy jest ich wiele. W dodatku potrafi się zacinać podczas odtwarzania, a czasem po prostu nawet zawiesić. Ponadto, na niektórych plikach brakuje możliwości włączenia pauzy: pojawia się komunikat: „tej funkcji nie można stosować z tym plikiem”. To zaskakujące, bowiem w starszych modelach pauzowanie tych samych plików było jednak możliwe.  

Podczas testu standardowy odtwarzacz multimediów obsłużył pliki w kontenerach avi, mkv, mov, mp4 i mts, ale nie poradził sobie z flv, tp i wmv. W związku z tym użytkownikom odtwarzającym dużo multimediów z USB radzę zainstalować dodatkowy odtwarzacz, np. VLC.

Widok z przodu pod kątem Sony 75x75WL
źródło: Sony

Złącza i interfejsy

Złącza Sony 75x75WL
W Sony 75X75WL znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC
HDMI 4 2.0

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Sony 75X75WL.

Współpraca z konsolą i komputerem

Jeśli chodzi o funkcje dla graczy, telewizor zasługuje na ocenę dostateczną z plusem: opóźnienie sygnału jest niskie, a funkcje ułatwiające rozgrywkę szersze niż tylko podstawowe. 

Producent deklaruje, że telewizor obsługuje następujące funkcje dla graczy: 

 • tryb gry;
 • samoczynne przełączanie w tryb niskiego opóźnienie (ALLM);
 • automatyczna konwersja tonalna (Auto HDR Tone Mapping);
 • automatyczne dostosowywanie trybu obrazu do rodzaju gier (Auto Genre Picture Mode);
 • pasek gracza (Game Bar). 

Jeśli chodzi o input lag, to na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału równe 11,4 ms.

Input lag Sony 75x75WL
Z kolei konsola Xbox Series X podłączona do Sony 75X75WL tak oto oceniła jego możliwości:

Podsumowanie testu Sony 75X75WL

Sony 75x75WL
źródło: Sony
Jeżeli szukasz 75-calowego telewizora, który miałby bardzo dobrą reprodukcję barw i to już w ustawieniach fabrycznych, a nie dopiero po profesjonalnej kalibracji, to Bravia z serii X75WL może być bardzo dobrą propozycją. Sony 75X75WL spełnia wszystkie te warunki i to nie tylko przy oglądaniu na wprost, lecz także pod kątem. Komuś, kto ogląda telewizję głównie w ciągu dnia lub przy zapalonym świetle, 75-calową Bravię z serii X75WL można śmiało polecić.

Minusy

 • niski kontrast i jasna czerń
 • jasność poniżej przeciętnej
 • przeciętna ostrość obrazów ruchomych
 • kontrowersyjne ZZK
 • brak trybów dźwięku

Plusy

 • świetna reprodukcja barw, także pod kątem
 • szybki system operacyjny
 • niski input lag
 • bogate multimedia
 • akceptowalne brzmienie
 • łatwy montaż bez narzędzi
 • dwa piloty

Ocena redakcji

5/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.