Pięćdziesiątka na piątkę? Test i recenzja telewizora Sony 50X75WL

Najbardziej przystępne telewizory 4K firmy Sony znajdziemy w serii X75WL. Tani z reguły oznacza mniej zaawansowany oraz pełen kompromisów. A jak to wygląda w przypadku małej Bravii? Czy w ogóle warto ją kupić? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w recenzji telewizora Sony 50X75WL.

Sony 50X75WL jest solidną propozycją dla tych, którzy potrzebują małego, prostego, ale kompetentnie zaprojektowanego telewizora. 50X75WL sprawdzi się i w dzień, i w nocy, a dzięki całkiem żwawemu systemowi Android nie rozczaruje swoimi funkcjami multimedialnymi.
Tak. Wielu konsumentów przekonało się na własnej skórze, że telewizory z systemem Android nie są takie same. Jeżeli szukasz telewizora z udaną implementacją Androida, to 50-calową Bravią z serii X75WL warto się zainteresować.

Na tej półce cenowej próżno szukać telewizora z wybitnymi parametrami technicznymi, a mała Bravia również nim nie jest. Pomimo tego, osiągnięty kompromis jest całkiem udany.

O telewizorze Sony 50X75WL

Seria X75WL obejmuje najbardziej przystępne telewizory 4K z rocznika modelowego 2023. W jej skład wchodzą modele z ekranami o przekątnych 43, 50, 55, 65 i 75 cali. Do naszych testów trafił model 50-calowy.

Sony KD-50X75WL (dalej dla uproszczenia zwany 50X75WL) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 10 (Google TV) oraz oprogramowania systemowego w wersji 6.7283.0829EUA.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model KD-50X75WL
Kraj produkcji nie podano
Data produkcji 2023/06
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Sony 50X75WL to telewizor klasy budżetowej, o prostej, lecz całkiem udanej stylistyce. Jak na klasę telewizora, materiały są dobrej jakości, a montaż i spasowanie nie budzi większych zastrzeżeń. W konstrukcji Sony 50X75WL można wyróżnić następujące cechy:
Widok z przodu pod kątem Sony 50X75WL
  • tylna ścianka (ze zintegrowaną pokrywą elektroniki): plastik;
  • ramka wokół ekranu: plastik;
  • szerokość ramki: 12 mm;
  • nóżki: plastik;
  • rozstaw nóżek: 713 mm;
  • prześwit: 64 mm;
  • gniazda: po lewej stronie;
  • kabel sieciowy: odłączany;
  • pilot 1: ze zredukowaną liczbą przycisków, niepodświetlany (TX810U);
Pilot główny TX810U Sony 50X75WL
  • pilot 2: tradycyjny, niepodświetlany (TX450E).
Pilot dodatkowy TX450E Sony 50X75WL
Dużym ułatwieniem podczas montażu będą nóżki, które po prostu wsuwamy w otwory w obudowie bez użycia jakichkolwiek wkrętów.

Jakość obrazu Sony 50X75WL

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Struktura subpikseli Sony 50X75WL
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie, co jest dominującym rozwiązaniem na tej półce cenowej.
Termogram Sony 50X75WL

Kolory

Biorąc pod uwagę cenę telewizora oraz jego elementy składowe, reprodukcję barw na wprost ekranu uważam za wyjątkowo udaną: obraz jest wyraźny i ostry, a kolory naturalne.

W ocieplonym (tj. wykazującym niewielki niedobór składowej czerwonej [5870K]) trybie własnym średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,4, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na telewizor tej klasy. Na szczególną pochwałę zasługuje wierna reprodukcja odcieni ludzkiej skóry.

Z tych kilkunastu jasnobrązowych słupków po prawej stronie wykresu żaden nie przekracza żółtej linii (progu postrzegalności), co jest wyjątkowo dobrym wynikiem jak na ustawienia fabryczne.

Ze względu na matrycę LCD typu VA pod kątem kolory ulegają zauważalnej degradacji, chociaż mniejszej niż w wielu innych 50-calowych modelach od bezpośredniej konkurencji.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest oglądanie na wprost lub pod niewielkim kątem.

W testowanym egzemplarzu biel była jednolita i pozbawiona winietowania.

Ten brak winietowania to spory postęp w stosunku do ubiegłorocznych serii X80K i X85K. Najwidoczniej producent wziął sobie do serca krytyczne uwagi recenzentów.

Szeroka paleta barw

W tej klasie telewizory wyświetlają zazwyczaj standardową lub nieznacznie poszerzoną paletę barw, a 50X75WL nie jest wyjątkiem od tej reguły. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 79%, co oznacza, że telewizor oferuje jedynie standardową paletę barw. Jednakże szczegółowa analiza widmowa wykazała, że telewizor oferuje większe niż standardowe możliwości w zakresie reprodukcji barwy czerwonej i jej pochodnych, co nie pozostało bez wpływu na możliwości na treściach HDR.

Średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 4,8, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na telewizor tej klasy.

Powód tego stanu rzeczy wyjaśnimy nieco szerzej w sekcji HDR. 

Czerń i kontrast

W kwestii kontrastu możliwości Sony 50X75WL określiłbym jako więcej niż dostateczne.

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3963:1, co jest całkiem niezłym, choć raczej średnim wynikiem. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu rywali japoński producent nie zdecydował się na sztuczki w rodzaju mocno „podrasowanego” poziomu czerni: tu wystarczyła w zasadzie tylko nominalna korekta z fabrycznych 50 na 51.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła bardzo dobrze, bez utraty kluczowych detali.

Proszę zwrócić uwagę na szczegółowe odwzorowanie kory drzewa po lewej stronie kadru. Przyznam, że dużo gorszą reprodukcję tej sceny widziałem w telewizorach kilkukrotnie droższych od tego 50X75WL. A więc brawo dla Bravii!

HDR

Chociaż jasność wykracza nieznacznie poza przeciętną w tej klasie, Sony 50X75WL nie jest telewizorem do oglądania wymagających treści HDR. W trybie własnym na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 414 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru.

Luminancja ta była stała i niezależna od rozmiaru planszy testowej, co dobrze świadczy o możliwościach telewizora.

Z drugiej strony, aby osiągnąć ten wynik, musiałem wyłączyć funkcję zaawansowane zwiększenie kontrastu (ZZK), która, aby poprawić czerń, w opcji „małe” obniża jasność o 42 kandele, a czasem nawet o więcej. Z drugiej strony największą zmianę daje przełączenie ZZK z opcji „małe” na „średnie”: jasność rośnie, ale pogarsza się widoczność jasnych detali (tzw. przepalenia w światłach).

Z opcjami ZZK można poeksperymentować, tym bardziej że Sony ostatnio często zmienia działanie tej funkcji. Osobiście jednak radzę ZZK wyłączyć.

Nóżka Sony 50X75WL
źródło: Sony

Odwzorowanie ruchu

Z jednej strony Sony 50X75WL cechowała niska ostrość obrazów ruchomych, ale z drugiej skutecznie działający układ upłynniania ruchu.

Sony 50X75WL pokazał zaledwie 150 linii (TVL) na 1080 maksimum, co jest bardzo słabym wynikiem. Z drugiej strony zauważyłem kilka pozytywnych zjawisk, tj.:

  • brak było kolorowych smug (ang. orange/red ghosting);
  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe;
  • smużenie było średnie.

Upłynnianie ruchu działało skutecznie, choć do dyspozycji mamy mniej stopni upłynniania niż u rywali. Ot, taka to już tradycja w soniaczowym Motionflow.

Jakość dźwięku telewizora

50-calowa Bravia oferuje przyzwoite i nieprzejaskrawione, choć raczej mało dynamiczne brzmienie. W sam raz do programów publicystycznych, rozrywkowych i wiadomości.

Sony 50X75WL wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu. Producent podaje, że moc głośników to 2 x 10 W.

Głośnik Sony 50X75WL
Pomiary wykazały, że charakterystyka częstotliwościowa opada gwałtownie przy ok. 78 Hz, co jest częstotliwością rezonansową basrefleksu (zresztą typową dla Sony).
Charakterystyka częstotliwościowa Sony 50X75WL

Bas można poprawić za pomocą korektora, choć w ograniczonym zakresie, bowiem najniższy punkt korekcyjny przypada na 125 Hz. Mimo to gra jest warta świeczki. Miłośnicy głębszych basów będą musieli jednakże rozejrzeć się za jakimś głośnikiem zewnętrznym (grajbelką itp.).

Podobnie do wielu tańszych Bravii z roku 2022 i lat wcześniejszych, również i 50X75WL nie ma żadnych fabrycznie zdefiniowanych trybów dźwięku. Trochę szkoda.

Funkcje smart telewizora Sony 50X75WL

50-calowy telewizor Sony z serii X75WL wykorzystuje system Android 10, co zapewnia bardzo bogate funkcje multimedialne.

Aplikacje:

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • HBO Max
  • Netflix
  • Player
  • Polsat Box Go
  • Polsat Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Fabrycznie zainstalowany odtwarzacz multimediów jest oprogramowaniem niedopracowanym: bardzo długo wczytuje listę plików z USB, gdy jest ich wiele. W dodatku potrafi się zacinać podczas odtwarzania, a czasem po prostu nawet zawiesić. Ponadto, na niektórych plikach brak możliwości włączenia pauzy: pojawia się komunikat: „tej funkcji nie można stosować z tym plikiem”. To zaskakujące, bowiem w starszych modelach pauzowanie tych samych plików było jednak możliwe.  

Standardowy odtwarzacz obsłużył pliki w kontenerach avi, mkv, mov, mp4 i mts, ale nie poradził sobie z flv, tp i wmv. W związku z tym użytkownikom odtwarzającym dużo multimediów z USB zalecam zainstalować dodatkowy odtwarzacz, np. VLC.

Złącza i interfejsy

Złącza Sony 50X75WL
W Sony KD-50X75WL znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC
HDMI 4 2.0

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Sony 50X75WL.

Współpraca z konsolą i komputerem

Jeśli chodzi o funkcje dla graczy, telewizor zasługuje na ocenę dostateczną z plusem: opóźnienie sygnału jest niskie, a funkcje ułatwiające rozgrywkę szersze niż tylko podstawowe. 

Producent deklaruje, że telewizor obsługuje następujące funkcje dla graczy: 

  • tryb gry;
  • samoczynne przełączanie w tryb niskiego opóźnienie (ALLM);
  • automatyczna konwersja tonalna (Auto HDR Tone Mapping);
  • automatyczne dostosowywanie trybu obrazu do rodzaju gier;
  • pasek gracza (Game Bar). 

Jeśli chodzi o input lag, to na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału równe 10,8 ms.

Input lag Sony 50X75WL
Z kolei konsola Xbox Series X podłączona do Sony 50X75WL tak oto oceniła jego możliwości:

Podsumowanie testu Sony KD-50X75WL

Sony 50X75WL
źródło: Sony
Spośród telewizorów 50-calowych, które przetestowałem w ostatnim czasie, Sony 50X75WL pozostawił po sobie bardzo korzystne wrażenie. Choć nie ma zaawansowanych parametrów technicznych, oferuje ponadprzeciętnie dobrą jakość obrazu i to już w ustawieniach fabrycznych. Ponadto działał płynnie i szybko, deklasując nawet sporo droższe modele. Sony 50X75WL nie jest może „pięćdziesiątką na piątkę”, ale na pewno na bardzo solidną czwórkę. Polecam, bo to po prostu dobrze zaprojektowany telewizor.

Minusy

  • kolory bledną pod kątem
  • niska ostrość obrazów ruchomych
  • kontrowersyjne ZZK

Plusy

  • dobra jakość obrazu
  • żwawy system operacyjny
  • niski input lag
  • bogate multimedia
  • akceptowalne brzmienie
  • łatwy montaż bez narzędzi
  • dwa piloty

Ocena redakcji

6/10

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.