Gdy nie ma A, jest B. Test i recenzja telewizora LG OLED65B3

Po dość kontrowersyjnej decyzji LG o niewprowadzaniu telewizorów OLED z serii A3 na rynek polski, niełatwe zadanie bycia najbardziej przystępną serią OLED-ów spadło na B3. Sprawdziliśmy dla Was, co nowego w tej serii i czy jest warta uwagi. Oto recenzja modelu LG OLED65B3.

OLED65B3 może być dobrym wyborem dla użytkowników szukających najtańszego i najbardziej przystępnego telewizora z wyświetlaczem organicznym, ale z najnowszej gamy modelowej. Jest to ekran uniwersalny i sprawdzi się w większości zastosowań (telewizja, kino domowe, sport i gry).

W zasadzie tak. 65B3 ma typowe zalety OLED-ów jak głęboka czerń i kontrast oraz niskie smużenie. Jeżeli traficie na egzemplarz z jednolitym panelem, to zakup 65B3 będzie jak najbardziej uzasadniony  

Niższa jasność niż w serii C3 oraz dość wysoki poziom dithera (specjalnego szumu) mogą u niektórych konsumentów przechylić szalę na korzyść wyższego modelu z serii C3.


O telewizorze LG OLED65B3

B3 to obecnie najbardziej przystępna seria OLED-ów koreańskiego producenta. Choć nie jest tak zaawansowana technicznie, jak wyższa seria C3 (ma m.in. inny procesor oraz mniej złącz HDMI 2.1), jest od niej znacząco tańsza.

LG OLED65B33LA (dalej dla uproszczenia zwany 65B3) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS w wersji 8.1.0-33 oraz oprogramowania systemowego w wersji 03.11.55.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model LG OLED65B33LA
Kraj produkcji Assembled in Poland
Data produkcji 06/2023
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Z wyjątkiem plastikowej podstawy, LG 65B3 jest dość solidną konstrukcją. U mnie, już tradycyjnie, LG dostaje minusik za materiał pilota, ponieważ błyszczący czarny plastik łatwo się rysuje i palcuje.

W konstrukcji LG 65B3 można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu LG OLED65B3
  • stylowa, smukła obudowa;
  • metalowa ramka wokół ekranu o szerokości ok. 1 mm;
  • pokrywa elektroniki wykonana z plastiku;
  • centralna, plastikowa, nieobrotowa podstawa o szer. 416 mm (z przodu);
Wymiary LG OLED65B3
źródło: LG
  • prześwit równy 42 mm;
  • nieodłączalny kabel zasilania (co powinni wziąć pod uwagę użytkownicy zamierzający powiesić telewizor na ścianie, zwłaszcza gdy mają już w niej podprowadzone kable);
  • „magiczny” pilot zdalnego sterowania z kursorem ekranowym (model MR23GA).
Pilot LG OLED65B3 MR23GA

Jakość obrazu LG OLED65B3

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.

Struktura subpikseli LG OLED65B3

Kolory

Odwzorowanie kolorów, zarówno na wprost, jak i pod kątem, jest jednym z głównych atutów LG 65B3. Ponadto telewizor ma spore możliwości dalszej poprawy w drodze kalibracji.

W ustawieniach fabrycznych trybu filmmaker obraz był zauważalnie ocieplony, tj. przejawiał nadmiar składowej czerwonej i niedobór składowej niebieskiej (5854K). Co ciekawe, średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw był niski i wyniósł 2,5, czyli nadal poniżej progu postrzegalności (3,0). Ponadto reprodukcję odcieni ludzkiej skóry (kilkanaście jasnobrązowych słupków po prawej stronie wykresu) można uznać za bardzo dobrą.

Testowany egzemplarz miał dość niejednolitą biel: była ona w jednych miejscach zielonkawa, a w innych czerwonawa.
Jak już wspomniałem we wstępie, telewizor był fabrycznie nowy, a czy w trakcie docierania i użytkowania sytuacja się poprawi, tego niestety nie jestem w stanie przewidzieć. Teoretycznie nie można tego wykluczyć.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 97%, co jest jednym z najlepszych wyników i potwierdza możliwość wyświetlania bardzo szerokiej palety barw. Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 6,8, co jest raczej wynikiem dość przeciętnym. Powód? Zbyt niska jasność.

Czerń i kontrast

Czerń i kontrastowość obrazu to główna i niepodważalna zaleta 65B3. Niestety, testowany egzemplarz miał dość mocno niejednolity panel, co widać na zdjęciu poniżej.
Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR10) wypadła bardzo dobrze: telewizor nie stłumił ani nie zgubił kluczowych przyczerniowych detali.

Niestety, w porównaniu do 55B2 oraz 55C3 dało się zauważyć, że producent dodał do sygnału trochę więcej specjalnego szumu (dithera), który ma za zadanie poprawiać odwzorowanie bardzo ciemnych detali. Z tego to względu niektóre bardzo wymagające sceny, jak np. Diuna (Dune, 2021, Dolby Vision), wypadły bardziej zaszumione niż być powinny.

To trochę zaskakujące, bowiem zeszłoroczny model 55B2 był pod tym względem niemalże czysty jak łza. Kto wie, być może producent odejmie trochę dithera przy okazji kolejnej aktualizacji oprogramowania. Moim zdaniem gra jest warta świeczki. Niestety, obecnie użytkownik nie ma możliwości regulacji poziomu dithera, który telewizor dodaje „od siebie” do oryginalnego sygnału. Na koniec warto wspomnieć, że poziom czerni w ustawieniach fabrycznych trybu filmmaker (SDR) był ustawiony niewłaściwie, co nieco tłumiło przyczerniowe detale. Na szczęście korekta poziomu czerni z fabrycznych „50” na „52” wyeliminowała ten mankament.

HDR

Na treściach HDR LG 65B3 spisze się bardzo dobrze, zwłaszcza w warunkach domowego kina. Przy okazji kolejny raz przypomnę, że użytkownicy pragnący zobaczyć obraz jak najbliższy wzorcowi branżowemu, powinni podczas oglądania treści HDR10 zmienić domyślny (zbyt zimny) tryb HDR standardowy na HDR filmmaker.

W trybie filmmaker (HDR) na planszy 10% maksymalna luminancja na początku trzyminutowego pomiaru wyniosła 550 cd/m^2 i w ciągu 180 sekund wzrosła do 607 cd/m^2.

Są to wyniki akceptowalne z punktu widzenia treści HDR, ale sporo niższe niż w serii C3.

W sposób typowy dla telewizorów WOLED luminancja na pełnoekranowej planszy była sporo niższa niż w oknie o powierzchni 10% i wyniosła zaledwie 119 cd/m^2. To jeden z najniższych wyników, jakie kiedykolwiek zmierzyłem dla wyświetlaczy WOLED.

Ekran LG OLED65B3

Odwzorowanie ruchu

Reprodukcja ruchu stoi w 65B3 na więcej niż przyzwoitym poziomie. Z wyłączoną funkcją maksymalna ostrość obrazów ruchomych wyniosła 300 linii (na 1080 maksimum). Z kolei po włączeniu tej funkcji TruMotion ostrość wzrasta do 600 linii. Są to typowe wartości dla wyświetlaczy WOLED A.D. 2023.

LG 65B3 ma funkcję upłynniania ruchu (opcja de-judder). Zależność pomiędzy trybem pracy a stopniem upłynniania przedstawia zestawienie poniżej:

  • wył – brak upłynniania
  • ruch filmowy – bardzo małe
  • naturalny – średnie
  • płynny ruch – duże
  • wybór użytkownika – regulowane (0-10).

TruMotion generuje w 65B3 trochę więcej artefaktów (zniekształceń) od rywali, dlatego też zalecam rozważnie korzystać z tej funkcji, zwłaszcza w scenach z bardzo szybkim ruchem. W naszej standardowej scenie do testowania artefaktów (Diuna, indeks 1:01:44) 65B3 nie spisał się najlepiej. Przy włączonym upłynnianiu zniekształcenia były duże lub bardzo duże i dopiero całkowite wyłączenie TruMotion lub ustawienie opcji de-judder na „0” pozwoliło zobaczyć tę niezwykle wymagającą scenę przelotu sondy bez zniekształceń.

Jakość dźwięku telewizora LG 65B3

Jakość brzmienia jest ogólnie dobra i nie odbiega od poprzednika. Producent podaje, że moc zastosowanych głośników to 20 W. Moim zdaniem zastosowano przetworniki bardzo podobne lub niemal identyczne, jak te w poprzedniku.

Brzmienie jest wyraźne z dobrze zaznaczonym basem. Do dyspozycji mamy wiele fabrycznie zdefiniowanych trybów dźwięku w tym muzyka i czysty głos. Jest też i korektor, dla tych, którzy lubią dopasowywać brzmienie do własnych upodobań.

Funkcje smart telewizora LG 65B3

Multimedia są jednym z atutów LG 65B3: system webOS 8.1.0.-33 (number1-nairobi) jest łatwy w obsłudze, a aplikacji w bród. Pomimo tego dało się zauważyć, że 65B3 nie jest tak żwawy jak modele z wyższych oledowych serii tego producenta, najprawdopodobniej ze względu na inną (czytaj: mniej zaawansowaną) platformę sprzętową: B3 bazuje na K8HPP, podczas gdy wyższe serie na O22N.

Aplikacje i obsługa multimediów są w zasadzie identyczne z tymi we wcześniej przetestowanym modelu 55C3, w związku z czym, aby się nie powtarzać, odsyłam Was do recenzji LG 55C3.

Złącza i interfejsy

Złącza z boku LG OLED65B3
złącza z boku
W LG OLED55B3 znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.1 eARC
HDMI 4 2.1
Złącza z tyłu LG OLED65B3
złącza z tyłu

Pełną listę złączy podano w specyfikacji LG 65B3.

Współpraca z konsolą i komputerem

LG 65B3 oferuje wiele funkcji dla graczy. Są to, m.in.:
  • tryb „optymalizacja gry”;
  • automatyczny tryb niskiego opóźnienia ALLM;
  • pasek (pulpit) gracza;
  • obsługa G-Sync;
  • obsługa FreeSync;
  • obsługa VRR (w zakresie 40-120Hz);
  • obsługa HGiG.
Na sygnale 1080/60p opóźnienie sygnału (input lag) wyniosło 13,2 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Input lag LG OLED65B3

Podsumowanie testu LG OLED65B3

Widok z góry pod kątem LG OLED65B3
źródło: LG
LG 65B3 sprawdzi się dobrze nie tylko w roli pierwszego telewizora OLED. Do atutów 65B3 należą głęboka czerń, wysoki kontrast oraz dobra reprodukcja barw i to już w ustawieniach fabrycznych trybu filmmaker. Inne zalety to liczne funkcje multimedialne i dla graczy, niski input lag, unikalny pilot z kursorem ekranowym czy nowoczesna stylistyka.

Minusy

  • zbyt dużo dithera
  • niejednolita biel i szarości
  • tłumienie przyczerniowych detali w ust. fabrycznych (SDR)
  • niska jasność w trybie pełnoekranowym
  • nieodłączalny kabel zasilania
  • palcujący się pilot
  • brak gniazda słuchawkowego

Plusy

  • wspaniała czerń i kontrast
  • wierne kolory i szeroka paleta barw
  • bardzo dobre możliwości multimedialne
  • dwa złącza HDMI 2.1
  • pełna rozdzielczość 4K przy 120Hz
  • niski input lag
  • nowoczesny wygląd
  • pilot z kursorem

Ocena redakcji

7/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.