Najpierw C1, potem C2, a więc teraz czas na C3. Inaczej mówiąc, nowa wersja znanej i cenionej serii „C” telewizorów OLED jest już na sklepowych półkach. A dlaczego są to jedne z moich ulubionych telewizorów, wyjaśniam w teście recenzji modelu LG OLED55C3.
OLED55C3 będzie znakomitym wyborem dla wszystkich tych, którzy pragną użytkować sprawdzony i dopracowany telewizor OLED. LG 55C3 sprawdzi się nie tylko w warunkach kina domowego, lecz także podczas oglądania telewizji, w tym programów sportowych, oraz w grach.
Tak. O ile w stosunku do poprzednika zmiany nie są duże, to wysoka jakość obrazu, ponadprzeciętna jasność (jak na OLED-a) oraz, a może przede wszystkim, nowe funkcje w systemie webOS (w tym dopracowany interfejs główny) są niewątpliwymi atutami tego modelu.
Ze względu na rodzaj zastosowanego wyświetlacza LG 55C3 nie nadaje się do bardzo długiego czy nieprzerwanego oglądania programów informacyjnych oraz treści zawierających statyczne logo. Ponadto nie jest to najlepszy ekran do oglądania w dzień w bardzo jasnych pomieszczeniach, w których nie ma ani rolet, ani nawet zasłon.
C3 jest kolejną generacją telewizorów OLED z serii C i kontynuuje chlubne tradycje takich poprzedników jak CX, C1 czy C2. C3 zachowuje nie tylko wygląd i konstrukcję poprzednika, lecz również wyświetlacz EX. W przeciwieństwie do modelu G3 C3 nie wyposażono w najnowszy wyświetlacz MLA, tj. ten ze specjalnymi mikrosoczewkami zwiększającymi jasność obrazu.
LG OLED55C32LA (dalej dla uproszczenia zwany 55C3) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS w wersji 8.1.0-4804 oraz oprogramowania systemowego w wersji 03.11.54.
Informacje z tabliczki znamionowej: | |
---|---|
Model | LG OLED55C32LA |
Kraj produkcji | Assembled in Poland |
Data produkcji | 05/2023 |
Podobnie jak poprzednik, LG 55C3 został wykonany solidnie i starannie. Mały minus za pilota, ponieważ błyszczący czarny plastik bardzo łatwo się palcuje.
W konstrukcji LG 55C3 można wyróżnić następujące cechy:
Reprodukcja barw jest mocną stroną LG 55C3, a telewizor ma spore możliwości dalszej poprawy w drodze kalibracji. Podobnie jak w testowanym wcześniej modelu 55G3, tryb filmmaker w swoich ustawieniach fabrycznych był dość mocno ocieplony, tj. wykazywał niedobór składowej niebieskiej (5755K). Pomimo tego średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,2, czyli nadal poniżej progu postrzegalności (3,0). Zwracam uwagę na bardzo dobrą reprodukcję odcieni ludzkiej skóry (kilkanaście jasnobrązowych słupków po prawej stronie wykresu).
Jestem przekonany, że kalibracja nawet samego balansu bieli zredukowałaby powyższy błąd jeszcze bardziej.
W ustawieniach fabrycznych biel była lekko żółtawa, a czerwień nieco zbyt mocno nasycona (na poziomach 40% i wyższych). Pomimo tego obraz nie raził – wprost przeciwnie. Pod kątem kolory nie ulegają istotnej degradacji, chociaż na pełnoekranowej bieli widać było lekką zmianę odcienia, który stawał się zimniejszy przy dalszej krawędzi ekranu.
Jak większość telewizorów OLED, za czerń i kontrastowość swojego obrazu LG 55C3 otrzymuje ode mnie wysoką notę, tj. piątkę z malutkim minusem (w skali 2-5). Zgodnie z oczekiwaniami czerń i kontrast były znakomite, przy czym:
Moja standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR10) wypadła bardzo dobrze – ba, telewizor oddał nawet całkiem dobrze zielonkawe zabarwienie tej sceny.
Również i do filmów zakodowanych w Dolby Vision nie mogłem się przyczepić. Diuna (Dune, 2021, Dolby Vision) wypadła bardzo dobrze…
… podobnie jak wymagająca Alita (2019). Bardzo trudna scena ze schodami cieszyła me oczy swą niczym niezakłóconą i niestłumioną szczegółowością.
Znakomicie wypadło ujęcie, w którym dr Ido chowa przepustkę do kieszeni – proszę zwrócić uwagę na wyraźnie i prawidłowo oddane cienie i detale na jego twarzy.
Nie na każdym OLED-zie będzie to wyglądać tak dobrze jak na 55C3!
LG 55C3 spisze się znakomicie na treściach HDR. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku OLED-a 55G3, na początku chciałbym przypomnieć, że użytkownicy pragnący zobaczyć obraz jak najbliższy wzorcowi branżowemu, powinni podczas oglądania treści HDR10 zmienić domyślny (zbyt zimny) tryb „HDR standardowy” na „HDR filmmaker”.
W tym właśnie trybie na planszy 10% maksymalna luminancja na początku trzyminutowego pomiaru wyniosła 780 cd/m^2 i w ciągu 180 sekund wzrosła do 883 cd/m^2.
To bardzo dobry wynik jak na OLED-a tej klasy. Przypomnę tylko, że ce-dwójki z roku 2022 świeciły podobnie, choć nieco słabiej (w praktyce różnica będzie pomijalna):
Zgodnie z oczekiwaniami luminancja na pełnoekranowej planszy była znacznie niższa i wyniosła 159 cd/m^2. Jeżeli chodzi o wierność reprodukcji jasności na poszczególnych jej poziomach (EOTF), 55C3 rozjaśniał trochę ciemne i średnie tony. Choć kolorymetr to wykrywał, nie robiłbym z tego dramatu – odstępstwo było, ale było ono stosunkowo niewielkie i myślę, że to rozjaśnienie spodoba się niektórym użytkownikom.
Dynamiczne mapowanie tonów (DMT) po włączeniu pokazuje więcej detali w światłach i to już od 1000 cd/m^2 m (czyli operuje od innego zakresu tonalnego niż np. DMT w 55G3 – tam działało dopiero od 2000 cd/m^2).
Co ciekawe, nowa funkcja „wzmacniacz ekspresji” nie działała w 55C3 w ogóle, choć spisywała się nienagannie w 55G3. Kto wie, być może producent ją włączy w drodze aktualizacji oprogramowania. W każdym razie nie uważam tego za wadę: bez tej funkcji można żyć, bowiem dzięki wysokiej jasności (jak na OLED-a oczywiście) obrazy HDR wyglądały bardzo przekonująco.
W tej kategorii obeszło się bez rozczarowań, czyli zgodnie z moimi oczekiwaniami. Po aktywowaniu funkcji TruMotion maksymalna ostrość obrazów ruchomych wyniosła 600 linii (na 1080 maksimum). Z kolei po wyłączeniu TruMotion ostrość spadła do 300 linii.
LG 55C3 ma funkcję upłynniania ruchu. Zależność pomiędzy trybem pracy a stopniem upłynniania przedstawia zestawienie poniżej:
Zastosowany w 55C3 (jak i w innych OLED-ach LG) układ upłynniania generuje trochę więcej artefaktów (zniekształceń) od rywali, w związku z czym warto rozważnie korzystać z tej funkcji, zwłaszcza w filmowych scenach z bardzo szybkim ruchem. W naszej nowej scenie do testowania artefaktów układu upłynniania (Diuna, indeks 1:01:44) 55C3 nie spisał się najlepiej. Przy włączonym upłynnianiu zniekształcenia były duże lub bardzo duże i dopiero całkowite wyłączenie TruMotion, lub ustawienie opcji de-judder na „0” pozwoliło zobaczyć tę niezwykle wymagającą scenę przelotu sondy bez zniekształceń.
Moim zdaniem brzmienie nie odbiegało od tego z poprzednika, co jest dobrą wiadomością. Choć audiofila nie zachwyci, jak na telewizorowe standardy 55C3 nie rozczarowuje: dźwięk jest wyraźny, bas dobrze zaznaczony, a trybów dźwięku w bród.
Według producenta moc zastosowanych głośników to 40W, a zastosowano takie przetworniki:
Bas jest całkiem mocny w przedziale 60-100 Hz i wykazuje podbicie charakterystyczne dla basrefleksów.
Multimedia są mocną stroną LG 55C3: telewizor działał sprawnie (choć mógłby być żwawszy), a aplikacji było bardzo dużo.
LG 55C3 wykorzystuje platformę sprzętową O22N oraz system webOS 8.1.0.-4804 (number1-nairobi). Choć nigdy nie powiedziałbym, że system był powolny, to kręcące się kółeczko oznaczające, że system przetwarza jeszcze polecenie użytkownika, pojawiało się moim zdaniem trochę zbyt często.
Jeśli chodzi o aplikacje, to nie ma powodu do narzekań:
Odtwarzacz multimediów poradził sobie z większością testowych plików wideo z USB, w tym avi, mkv, mov, mp4, tp, ale bez wmv. Odtwarzał też pliki z kodekiem AV1. Pliki można wyświetlać jako miniatury (domyślny) lub jako listę. Sortowanie: „alfabetycznie” lub „nowo dodane” (czyli wg daty).
W LG OLED55C3 znajdziecie: | |
---|---|
HDMI 1 | 2.1 |
HDMI 2 | 2.1 eARC |
HDMI 3 | 2.1 |
HDMI 4 | 2.1 |
Pełną listę złączy podano w specyfikacji LG OLED55C3.
Pod względem funkcji dla graczy LG 55C3 nie rozczarowuje i otrzymuje ode mnie ocenę dobrą.
Według producenta 55C3 ma następujące funkcje dla graczy:
Na sygnale 1080/60p opóźnienie sygnału (input lag) wyniosło 12,8 ms, czyli dokładnie tyle samo, co w 55G3.
LG 55C3 jest bardzo udanym telewizorem, który ma wiele zalet, w tym niezwykle kontrastowy obraz, żywe, lecz naturalne kolory, bogate multimedia, pilota z kursorem czy nowoczesny wygląd. Jednakże jego największą zaletą jest to, że to, co funkcjonowało dobrze w poprzedniku, nie zostało ani zmienione, ani usunięte, lecz pozostawiono to bez zmian. LG 55C3 jest jednym z moich OLED-wych faworytów na rok 2023 i nie waham się go gorąco polecić.
W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.
mozna wiedziec czy ten input lag jest mierzony normalnie na ustawieniach fabrycznych czy przy włączonym trybie gra ?? bo interesuje mnie jaki jest input lag bez włączonego trybu gra
Anyway, Imput Lag is usually far away worse with 4:3 format or 720p on modern TV, wich is bad for retro gaming.
Input lag mierzymy zawsze w trybie gra, o ile telewizor taki tryb ma. W tym wypadku go miał (optymalizacja gry), a tryb ten działał w swoich domyślnych, fabrycznych ustawieniach. O ile pamiętam, w trybie standardowym input lag przekraczał 100 ms.
Mi w trybie gry w tv Samsung coś miga obraz jak wyłączę tryb gry ale wyłączę też ulepszacze obrazu to ten input lag też będzie niski?
Jak mam włączony tryb gry w tv Samsung to coś mi miga obraz jak go wyłączę jest ok czy jak tryb gry jest wyłączony ale wyłączę też ulepszacze obrazu to input lag też będzie niski??
The most important question : how many time before burn in with a real life use ? I mean, no vivid mode but regulary broadcast and their logo, age limit advertising with each movie/serie, subtitles, etc.
I am afraid that no one will provide you with a definitive answer. A great deal depends on how an OLED TV is used, whether it is left with factory-set panel brightness or whether it is properly left in stand-by mode to carry out necessary panel refresh. Moreover, a lot depends on a panel batch: LG Display classifies its WOLED panels into three quality classes (R,M,B) hence differences with panel durability, banding, uniformity etc.
Witam.
Ponawiam moje pytanie. Czy ma Pan w planach recenzje Samsunga qe55qn85c? Bardzo mnie ciekawi co się zmieniło względem QN85B zeszłorocznego.
Mamy w planach testy tego modelu, jednak jeszcze potrzebujemy kilku chwil na ich dokończenie.
Fajno 👍 Dziękuję.
W 55QN85C w stosunku do 55QN85B zaszły bardzo ważne, a nawet kluczowe zmiany. Na szczęście na korzyść.
Jakie ustawienia zastosowac jeśli chodzio o obraz? Wyłączyć AI Obrazu?
Włączyć oszczędzanie obrazu oled?
SDR: zmienić tryb na filmmaker, zredukować jasność z 80 do 20-40 (dla wieczornego oglądania), dać ostrość na 0. HDR: zmienić domyślny tryb z HDR standardowy na HDR filmmaker oraz wyzerować ostrość. Wyłączyć oszczędzanie energii. Nie włączać AI.
Kiedy recenzja Philipsa 65PUS8818 ?
Serious question for the Law : how OLED can be a TV ? I mean, the manufacturers clearly say in their manual that black bars (movies) or static elements (video games, logo, main menu) can degrade the panel.
So, what can I watch in reality ?
You are quite right. However, OLED TV manufacturers use the phrase „do not dipslay static elements for a prolonged period of time” (or sth like that). At the same time they do not specify what „prolonged” really means (say: 2 hours). Based on that, any lawyer will easily win the case in your favour.
Witam,
Zastanawiam się na zakupem właśnie tego telewizora głównie pod konsolę (być może nawet PC). Czy jest jakiś odpowiednik cenowy od Samsunga z którym ten telewizor może konkurować? (ok. 5-6000 PLN, planuję kupić 48-50 lub max 55 cali)
Dlaczego każdy przy testowaniu TV nie podaje możliwości nagrywania na dysk zewnetrzny.
Czy jest możliwość zaprogramowania nagrywania kilku programu jednocześnie przy wyłączonym telewizorze. Czy nikt tego nie sprawdza ?
Same way for the terrestrial or satellite tv tuner.
How can a Samsung remote control without numbered buttons be so popular?
W recenzjach staramy się podawać te informacje, dane i parametry, których nie podają producenci. Informacje o możliwości nagrywania na dysk zewnętrzny są podane w instrukcji obsługi danego telewizora, którą można pobrać przed jego zakupem.
Czy można szacować że prawie bliźniaczy model LG 55B33LA nie będzie znacznie odbiegał jakością od testowanego ?
Nie testowaliśmy modelu 55B3, a jego większego brata 65B3. Ze względu na samą zastosowaną matrycę 55B3 powinien być bliżej 55B2 bardziej niż 55C3 (jednak bez testów trudno powiedzieć jak bardzo).
Jak podłącze ps5 to tv sam ustawi sie z najnizszym input lag? Jeśli tak to grajac w strzelanke np bf2042 jaki ustawi możliwy najnizszy input lag?
Na stronie agdrtv jest wartość input lag 0.1ms skad taka wartość jeśli wy podajecie z pomiarów 5 do 10ms.?
Wytłumaczenie jest proste – czas reakcji pikseli (zmiany ich kolory) jest znacznie szybszy, niż całej elektroniki począwszy od złącza HDMI (ten czas waśnie mierzymy).
Będę wdzięczny za informację czym różnią się modele c31 i c32 bo jest różnica w cenie.
Pilot bez nfc (c31) i z nfc (c32)
Kolorem obudowy. C31 jest czarna, a C32 srebrno-czarna
Do codziennego użytkowania tj. wieczorem jakieś wydarzenia, plus netflix i od czasu do czasu gra, który będzie lepszy LG C31 czy też Samsung s90c?
Czy podczas wchodzenia do ustawień i innych opcji w telewizorze pojawia się spowolnienie i pojawia się kółko ? (tak zwane wczytywanie ) Będę wdzieczny za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam.
Drodzy eksperci z geex.xkom.pl który telewizor byście kupili- Samsung QE55S90C czy Lg 55OLEDC3 ? Lg ma dwa modele 55OLEDC31LA i 32LA, pewnie ten 32LA jest nowszy ale czy lepszy ? Pilot Samsunga wygląda tragicznie i biednie. Czy wiecie coś o długości wspierania systemu tv przez Samsunga ? Lg obiecuje 4 aktualizacje systemu WebOs w ciągu 5- ciu lat . Będę wdzięczny za pomoc, bo nie wiem który kupić. Obecnie są promocje i można kupić oba modele w tej samej cenie.