Kontynuacja jest cool. Test i recenzja telewizora LG OLED55C3

Najpierw C1, potem C2, a więc teraz czas na C3. Inaczej mówiąc, nowa wersja znanej i cenionej serii „C” telewizorów OLED jest już na sklepowych półkach. A dlaczego są to jedne z moich ulubionych telewizorów, wyjaśniam w teście recenzji modelu LG OLED55C3.

OLED55C3 będzie znakomitym wyborem dla wszystkich tych, którzy pragną użytkować sprawdzony i dopracowany telewizor OLED. LG 55C3 sprawdzi się nie tylko w warunkach kina domowego, lecz także podczas oglądania telewizji, w tym programów sportowych, oraz w grach.

Tak. O ile w stosunku do poprzednika zmiany nie są duże, to wysoka jakość obrazu, ponadprzeciętna jasność (jak na OLED-a) oraz, a może przede wszystkim, nowe funkcje w systemie webOS (w tym dopracowany interfejs główny) są niewątpliwymi atutami tego modelu. 

Ze względu na rodzaj zastosowanego wyświetlacza LG 55C3 nie nadaje się do bardzo długiego czy nieprzerwanego oglądania programów informacyjnych oraz treści zawierających statyczne logo. Ponadto nie jest to najlepszy ekran do oglądania w dzień w bardzo jasnych pomieszczeniach, w których nie ma ani rolet, ani nawet zasłon.

LG 55C3 i charakterystyka serii C3

C3 jest kolejną generacją telewizorów OLED z serii C i kontynuuje chlubne tradycje takich poprzedników jak CX, C1 czy C2. C3 zachowuje nie tylko wygląd i konstrukcję poprzednika, lecz również wyświetlacz EX. W przeciwieństwie do modelu G3 C3 nie wyposażono w najnowszy wyświetlacz MLA, tj. ten ze specjalnymi mikrosoczewkami zwiększającymi jasność obrazu.

Widok z przodu LG OLED55C3

LG OLED55C32LA (dalej dla uproszczenia zwany 55C3) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS w wersji 8.1.0-4804 oraz oprogramowania systemowego w wersji 03.11.54.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model LG OLED55C32LA
Kraj produkcji Assembled in Poland
Data produkcji 05/2023
Testowany egzemplarz telewizora został udostępniony do testów przez firmę LG, za co dziękujemy.

Design

Podobnie jak poprzednik, LG 55C3 został wykonany solidnie i starannie. Mały minus za pilota, ponieważ błyszczący czarny plastik bardzo łatwo się palcuje.

W konstrukcji LG 55C3 można wyróżnić następujące cechy:

Wymiary LG OLED55C3
  • stylowa, smukła obudowa;
  • metalowa ramka wokół ekranu o szerokości ok. 1 mm;
  • pokrywa elektroniki wykonana z plastiku;
  • centralna podstawa z metalowym frontem o szerokości 470 mm;
  • prześwit równy 60 mm;
  • nieodłączalny kabel zasilający (co powinni wziąć pod uwagę użytkownicy zamierzający powiesić telewizor na ścianie, zwłaszcza gdy mają już w niej podprowadzone kable);
  • „magiczny” pilot zdalnego sterowania z kursorem ekranowym (model MR23GN).
Pilot LG OLED55C3
Chociaż nieobrotowa, to podstawa jest solidna i wykonano ją z metalu oraz tworzywa sztucznego.

Jakość obrazu LG 55C3

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.
Subpiksele LG OLED55C3

Kolory

Reprodukcja barw jest mocną stroną LG 55C3, a telewizor ma spore możliwości dalszej poprawy w drodze kalibracji. Podobnie jak w testowanym wcześniej modelu 55G3, tryb filmmaker w swoich ustawieniach fabrycznych był dość mocno ocieplony, tj. wykazywał niedobór składowej niebieskiej (5755K). Pomimo tego średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,2, czyli nadal poniżej progu postrzegalności (3,0). Zwracam uwagę na bardzo dobrą reprodukcję odcieni ludzkiej skóry (kilkanaście jasnobrązowych słupków po prawej stronie wykresu).

Jestem przekonany, że kalibracja nawet samego balansu bieli zredukowałaby powyższy błąd jeszcze bardziej.

W ustawieniach fabrycznych biel była lekko żółtawa, a czerwień nieco zbyt mocno nasycona (na poziomach 40% i wyższych). Pomimo tego obraz nie raził – wprost przeciwnie. Pod kątem kolory nie ulegają istotnej degradacji, chociaż na pełnoekranowej bieli widać było lekką zmianę odcienia, który stawał się zimniejszy przy dalszej krawędzi ekranu.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 97%, co jest jednym z najlepszych wyników i potwierdza możliwość wyświetlania bardzo szerokiej palety barw. Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 3,4, co jest więcej niż dobrym wynikiem. 

Czerń i kontrast

Jak większość telewizorów OLED, za czerń i kontrastowość swojego obrazu LG 55C3 otrzymuje ode mnie wysoką notę, tj. piątkę z malutkim minusem (w skali 2-5). Zgodnie z oczekiwaniami czerń i kontrast były znakomite, przy czym:

  • obraz był czysty i niezakłócony żadnymi pasami czy ciemnymi plamami;
  • winietowanie (przyciemnianie obrazu) przy bocznych krawędziach ekranu było małe;
  • w niektórych ciemnych scenach lub na bardzo wymagających materiałach dało się zauważyć małe fluktuacje jasności;
  • poziom czerni w ustawieniach fabrycznych trybu filmmaker (SDR) był ustawiony niewłaściwie, przez co telewizor “zjadał”” niektóre przyczerniowe detale; na szczęście niewielka korekta poziomu czerni z fabrycznych 50 na 52-53 pozwoliła odzyskać utracone przyczerniowe detale;
  • statyczna plansza kontrolna dla treści HDR wykazała, że poziom czerni ustawiono właściwie, a późniejsze testy praktyczne na filmach potwierdziły, że telewizor nie gubił ciemnych detali na wymagających treściach HDR;
  • krótko mówiąc, treści SDR wymagały drobnej korekty poziomu czerni, podczas gdy HDR już nie.

Moja standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR10) wypadła bardzo dobrze – ba, telewizor oddał nawet całkiem dobrze zielonkawe zabarwienie tej sceny.

Również i do filmów zakodowanych w Dolby Vision nie mogłem się przyczepić. Diuna (Dune, 2021, Dolby Vision) wypadła bardzo dobrze…

… podobnie jak wymagająca Alita (2019). Bardzo trudna scena ze schodami cieszyła me oczy swą niczym niezakłóconą i niestłumioną szczegółowością.

Znakomicie wypadło ujęcie, w którym dr Ido chowa przepustkę do kieszeni – proszę zwrócić uwagę na wyraźnie i prawidłowo oddane cienie i detale na jego twarzy.

Nie na każdym OLED-zie będzie to wyglądać tak dobrze jak na 55C3!  

HDR

LG 55C3 spisze się znakomicie na treściach HDR. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku OLED-a 55G3, na początku chciałbym przypomnieć, że użytkownicy pragnący zobaczyć obraz jak najbliższy wzorcowi branżowemu, powinni podczas oglądania treści HDR10 zmienić domyślny (zbyt zimny) tryb „HDR standardowy” na „HDR filmmaker”.

W tym właśnie trybie na planszy 10% maksymalna luminancja na początku trzyminutowego pomiaru wyniosła 780 cd/m^2 i w ciągu 180 sekund wzrosła do 883 cd/m^2.

To bardzo dobry wynik jak na OLED-a tej klasy. Przypomnę tylko, że ce-dwójki z roku 2022 świeciły podobnie, choć nieco słabiej (w praktyce różnica będzie pomijalna):

  • 55C2: 749 cd/m^2;
  • 65C2: 765 cd/m^2;

Zgodnie z oczekiwaniami luminancja na pełnoekranowej planszy była znacznie niższa i wyniosła 159 cd/m^2. Jeżeli chodzi o wierność reprodukcji jasności na poszczególnych jej poziomach (EOTF), 55C3 rozjaśniał trochę ciemne i średnie tony. Choć kolorymetr to wykrywał, nie robiłbym z tego dramatu – odstępstwo było, ale było ono stosunkowo niewielkie i myślę, że to rozjaśnienie spodoba się niektórym użytkownikom.

Dynamiczne mapowanie tonów (DMT) po włączeniu pokazuje więcej detali w światłach i to już od 1000 cd/m^2 m (czyli operuje od innego zakresu tonalnego niż np. DMT w 55G3 – tam działało dopiero od 2000 cd/m^2).

Co ciekawe, nowa funkcja „wzmacniacz ekspresji” nie działała w 55C3 w ogóle, choć spisywała się nienagannie w 55G3. Kto wie, być może producent ją włączy w drodze aktualizacji oprogramowania. W każdym razie nie uważam tego za wadę: bez tej funkcji można żyć, bowiem dzięki wysokiej jasności (jak na OLED-a oczywiście) obrazy HDR wyglądały bardzo przekonująco.

Widok z góry LG OLED55C3

Odwzorowanie ruchu

W tej kategorii obeszło się bez rozczarowań, czyli zgodnie z moimi oczekiwaniami. Po aktywowaniu funkcji TruMotion maksymalna ostrość obrazów ruchomych wyniosła 600 linii (na 1080 maksimum). Z kolei po wyłączeniu TruMotion ostrość spadła do 300 linii.

LG 55C3 ma funkcję upłynniania ruchu. Zależność pomiędzy trybem pracy a stopniem upłynniania przedstawia zestawienie poniżej:

  • wył – brak upłynniania;
  • ruch filmowy – bardzo małe;
  • naturalny – średnie;
  • płynny ruch – duże;
  • wybór użytkownika – regulowane (0-10).

Zastosowany w 55C3 (jak i w innych OLED-ach LG) układ upłynniania generuje trochę więcej artefaktów (zniekształceń) od rywali, w związku z czym warto rozważnie korzystać z tej funkcji, zwłaszcza w filmowych scenach z bardzo szybkim ruchem. W naszej nowej scenie do testowania artefaktów układu upłynniania (Diuna, indeks 1:01:44) 55C3 nie spisał się najlepiej. Przy włączonym upłynnianiu zniekształcenia były duże lub bardzo duże i dopiero całkowite wyłączenie TruMotion, lub ustawienie opcji de-judder na „0” pozwoliło zobaczyć tę niezwykle wymagającą scenę przelotu sondy bez zniekształceń.  

Widok z boku LG OLED55C3

Jakość dźwięku telewizora LG 55C3

Moim zdaniem brzmienie nie odbiegało od tego z poprzednika, co jest dobrą wiadomością. Choć audiofila nie zachwyci, jak na telewizorowe standardy 55C3 nie rozczarowuje: dźwięk jest wyraźny, bas dobrze zaznaczony, a trybów dźwięku w bród.

Według producenta moc zastosowanych głośników to 40W, a zastosowano takie przetworniki:

Głośnik LG OLED55C3

Bas jest całkiem mocny w przedziale 60-100 Hz i wykazuje podbicie charakterystyczne dla basrefleksów.

Charakterystyka częstotliwościowa LG OLED55C3
Dla tych, którzy lubią dopasowywać brzmienie do własnych upodobań, jest oczywiście korektor.

Funkcje smart telewizora LG 55C3

Multimedia są mocną stroną LG 55C3: telewizor działał sprawnie (choć mógłby być żwawszy), a aplikacji było bardzo dużo.

LG 55C3 wykorzystuje platformę sprzętową O22N oraz system webOS 8.1.0.-4804 (number1-nairobi). Choć nigdy nie powiedziałbym, że system był powolny, to kręcące się kółeczko oznaczające, że system przetwarza jeszcze polecenie użytkownika, pojawiało się moim zdaniem trochę zbyt często.

Aplikacje

Jeśli chodzi o aplikacje, to nie ma powodu do narzekań:

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • HBO Max
  • Netflix
  • Player
  • Polsat Box Go
  • Polsat Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Odtwarzacz multimediów poradził sobie z większością testowych plików wideo z USB, w tym avi, mkv, mov, mp4, tp, ale bez wmv. Odtwarzał też pliki z kodekiem AV1. Pliki można wyświetlać jako miniatury (domyślny) lub jako listę. Sortowanie: „alfabetycznie” lub „nowo dodane” (czyli wg daty).

Złącza i interfejsy

Złącza z boku LG OLED55C3
W LG OLED55C3 znajdziecie:
HDMI 1 2.1
HDMI 2 2.1 eARC
HDMI 3 2.1
HDMI 4 2.1

Pełną listę złączy podano w specyfikacji LG OLED55C3.

Współpraca z konsolą i komputerem

Pod względem funkcji dla graczy LG 55C3 nie rozczarowuje i otrzymuje ode mnie ocenę dobrą.

Według producenta 55C3 ma następujące funkcje dla graczy:

  • tryb „optymalizacja gry”;
  • automatyczny tryb niskiego opóźnienia ALLM;
  • obsługa Nvidia G-Sync;
  • obsługa AMD FreeSync Premium;
  • obsługa VRR;
  • pasek (pulpit) gracza;
  • granie bez konsoli (GeForce Now).

Na sygnale 1080/60p opóźnienie sygnału (input lag) wyniosło 12,8 ms, czyli dokładnie tyle samo, co w 55G3.

Input lag LG OLED55C3
Z kolei najnowsza konsola Xbox Series X tak oto oceniła możliwości testowanego telewizora:

Podsumowanie testu LG OLED55C3

Widok z przodu LG OLED55C3

LG 55C3 jest bardzo udanym telewizorem, który ma wiele zalet, w tym niezwykle kontrastowy obraz, żywe, lecz naturalne kolory, bogate multimedia, pilota z kursorem czy nowoczesny wygląd. Jednakże jego największą zaletą jest to, że to, co funkcjonowało dobrze w poprzedniku, nie zostało ani zmienione, ani usunięte, lecz pozostawiono to bez zmian. LG 55C3 jest jednym z moich OLED-wych faworytów na rok 2023 i nie waham się go gorąco polecić.

Minusy

  • tryb filmmaker jest trochę zbyt ciepły
  • tłumienie przyczerniowych detali na treściach SDR
  • nieodłączalny kabel zasilania
  • palcujący się pilot
  • brak gniazda słuchawkowego

Plusy

  • wspaniała czerń i kontrast
  • wierne kolory i szeroka paleta barw
  • ponadprzeciętna jasność w trybie HDR
  • czysty panel bez paskowania
  • bardzo dobre możliwości multimedialne
  • cztery złącza HDMI 2.1
  • pełna rozdzielczość 4K przy 120Hz
  • niski input lag
  • nowoczesny wygląd

Ocena redakcji

8/10
PL - Geextra produkt

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.