W roku 2019 firma LG niektóre swoje telewizory LCD określiła mianem „NanoCell”. Gama tych urządzeń jest dość zróżnicowana: od najbardziej przystępnej serii SM8200, poprzez droższe SM8600 i SM9010, aż do flagowej SM9800 z wielostrefowym wygaszaniem podświetlenia. Do naszych testów trafił 55-calowy model z serii SM8600, którego pełna recenzja znajduje się poniżej.
LG 55SM8600 jest telewizorem 4K z ekranem o przekątnej 55 cali.
Na pierwszy rzut oka telewizor wygląda nowocześnie: smukłą obudowę osadzono na jednej centralnej nodze zakończonej stopą w kształcie łuku. Tylną ściankę telewizora wykonano z metalu, co sprzyja odprowadzaniu ciepła, natomiast stopa ma metalowy rdzeń, na którym spoczywa dopasowana plastikowa kształtka imitująca metal. Telewizor może się podobać, choć użyte materiały (zwłaszcza w podstawie) mogłyby być lepszej jakości.
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS wyprodukowany przez siostrzaną w stosunku do LG Electronics spółkę LG Display.
Zaletą tego typu matryc jest dobra jakość kolorów pod kątem. Wadą – jaśniejsza czerń i niższy kontrast niż w matrycach LCD typu VA.
Pod kątem w poziomie kolory nie tracą w zasadzie swego nasycenia, ale lekko ciemnieją: na przykład biały szarzeje, potocznie mówiąc – staje się lekko przybrudzony.
W bardziej wymagającym trybie HDR odwzorowanie kolorów było nieco lepsze…
…choć diagram chromatyczności wykazał niedosycenie stuprocentowej zieleni, cyjanu, a także mało i średnio nasyconych poziomów czerwieni.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 86%.
To niezły wynik, chociaż do poziomu najlepszych elcedeków i OLED-ów jednak trochę brakuje.
Współczynnik kontrastu ANSI był typowy dla paneli IPS i wyniósł zaledwie 857:1. Czerń była bardzo jasna, a sytuację dodatkowo pogarszało niezbyt jednolite podświetlenie. Jeżeli mamy do czynienia ze stosunkowo jasną sceną (jak na dwóch pierwszych zdjęciach w poniższej galerii), telewizor radzi sobie całkiem nieźle. Natomiast sytuacja pogarsza się wraz ze spadkiem jasności sceny. Inaczej mówiąc, im więcej czerni w oryginalnym sygnale, tym telewizor ma większe kłopoty z jej reprodukcją.
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia najlepiej oglądać w ciemnym pomieszczeniu przy dużej lub maksymalnej jasności wyświetlacza.
Sytuację można radykalnie zmienić, włączając lokalne wygaszanie. LG 55SM8600 ma ekran z podświetleniem krawędziowym, w związku z czym, z powodów konstrukcyjnych, może stosować lokalne wygaszanie za pomocą pionowych pasów: jedne rozświetla, inne przyciemnia lub całkowicie wygasza. Tych pasów albo „stref” jest zaledwie 6 (słownie: sześć), a więc trudno mówić o precyzji.
Włączenie lokalnego wygaszania ma następujące – zarówno dobre, jak i złe – skutki:
Muszę przyznać, że długo oglądałem sceny z filmu „Zjawa” (The Revenant, Scott, 2015) i nie mogłem się zdecydować, jak ustawić telewizor: włączyć lokalne wygaszanie czy też nie? W końcu postanowiłem oglądać jednak z wyłączonym „local dimmingiem”, aby uniknąć zmęczenia oczu.
Krótko mówiąc, z powyższych względów trudno mi polecić 55SM8600 do oglądania filmów w warunkach kina domowego.
Jasność maksymalna w trybie HDR jest bardzo niestabilna. Na początku trzyminutowego pomiaru na planszy 10% telewizor przesterowuje diody LED, aby osiągnąć jak najwyższą jasność (ok. 480 cd/m^2). Po 60s, gdy osiągnięta zostanie temperatura krytyczna, jasność spada dwukrotnie – do około 240 cd/m^2.
Przy korzystaniu z treści HDR należy przełączyć się z domyślnego trybu obrazu „HDR standardowy” na „technicolor”, bowiem to właśnie ten drugi daje obraz bardziej zbliżony do wzorca.
W telewizorze zastosowano dwa szerokopasmowe przetworniki z owalną membraną o długości ok. 6 cm.
Parametry membrany poprawiają liczne przetłoczenia, a energia jej tylnej strony uchodzi przez niewielki kanał.
Brzmienie pozytywnie zaskakuje mocnym basem, który osiągnięto przez podbicie górnego subpasma. Niestety tony wysokie i średnie rozczarowują swą jakością, ale dialogi są dość klarowne i zrozumiałe. Dla bardziej wymagających użytkowników i melomanów zakup soundbara lub zestawu głośników będzie raczej koniecznością.
System webOS jest bardzo przyjazny użytkownikowi (wiadomo: „magiczny pilot”), a jego możliwości multimedialne stawiają go w czołówce telewizorowych systemów operacyjnych. Duża liczba aplikacji VoD, bogate możliwości konfiguracyjne oraz intuicyjna obsługa sprawiają, że naprawdę trudno się do czegokolwiek przyczepić.
LG 55SM8600 obsługuje wiele rodzajów plików, jak: avi, mkv, mov, mp4, mts, tp (USB, nie NAS), ale bez wmv. Możliwe jest także automatyczne powtarzanie plików i odtwarzanie treści 4K o rozdzielczości pionowej większej niż 2160 linii.
Nie ulega wątpliwości, że ze względu na kluczowe parametry decydujące o jakości obrazu LG 55SM8600 nadaje się dobrze do jednych zastosowań, a do innych gorzej lub wcale. Telewizor ten sprawił mi najwięcej frajdy podczas oglądania wiadomości oraz programów publicystycznych, buszowania po YouTubie oraz, a może przede wszystkim, w trakcie oglądania meczów piłki nożnej, a to dzięki nieblednącym pod kątem kolorom oraz dobrej ostrości obrazów ruchomych (matryca klasy 120Hz). Ze względu na niewielkie opóźnienie sygnału LG 55SM8600 także dobrze sprawdzi się w grach. I do takich właśnie zastosowań mogę go warunkowo polecić.
W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.
Świetna recenzja.
serio recenzja jest ok
Nie wiem ile osób czyta te opinie. Chyba mało. Zrobiłem sobie sobie kopię tego artykułu na wszelki wypadek żeby nie było potem że to ja się pomyliłem. X-kom i inne sklepy sprzedają ten telewizor jako LED. To teraz nie wiem. Czy sklepy się się mylą albo oszukują ludzi? Czy autor artykułu się myli?
Czy może ja czegoś nie wiem i te dwie technologie (LCD i LED) to jedno i to samo?
Nieco w skrócie – LCD to rodzaj wyświetlacza, a LED podświetlenia. Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/slownik-pojec-i-terminow-tv/
Witam, u was w recenzji ten telewizor ma podane odświeżanie 120, w sklepach jest napisane 100,to w końcu jak to jest?
Ten model posiada matrycę z odświeżaniem 120 Hz.
Czy ten tv ma złącze HDMI 2.1 czy to fake?
Czy gry na ps5 pójdą w 120 Hz?
Ten model nie wspiera sygnału HDMI 2.1 w 4K i 120 Hz.
Wreszcie solidny test tego TV pokazujący jego wszystkie słabości. Kupiłem go (zanim ten test się pojawił) i dość szybko sprzedałem bo kompletnie nie dało się oglądać filmów wieczorami…
Myślę powaznie o kupnie tego TV wymieniając w końcu swój wysłużony LG 450LK . TV głównie do Netflixa, sportu i konsoli i to nie w jakiś znacząco dużych nasiadówkach. Jednak przeraża mnie te lokalne wygaszanie, strasznie to wygląda. Nie oglądam nigdy TV przy zgaszonym świetle więc nie wiem czy będzie to tak przeszkadzać? Ciekawi mnie też odświeżanie 120hz tylko w trybie FHD czy w 4K też? Patrząc, że najbliższe ME oraz IO mają być w 4K jest to bardz o ważna informacja.
Mam pytanie czy LG LED 50UM7450PLA ma matrycę VA?
Tak 🙂
Dziękuję
Teraz pytanie najważniejsze ,a zarazem gorąca prośba o pomoc w wyborze.
Mam wybrane dwa modele LG 49SM8050PLC Nanocell i LG LED 50UM7450PLA potrzebuje telewizora do ogólnego oglądania i w dzień i w nocy ,95% na wprost ekranu.niestety obecnie dysponuje tylko anteną naziemną w przyszłości się to zmieni.Większość programów to sport/telewizyjne gadania i kabaret mało filmów.
Bardzo proszę o wskazanie jednego z ww modeli LG bez Waszej pomocy nie dam rady 🙂
Przez 17 lat miałem Plazmę Samsung 42 ” HD Rady na której oglądam do dziś!teraz będzie zmiana.
mam 49sm8050plc i porażka jeśli chodzi o oglądanie filmów z dużą ilością czerni w nocy, to lokalne wygaszanie z jasnymi pionowymi pasami w gdy pojawiają się jasne obiekty bądź napisy męczą okrutnie
Witam, bardzo przydał mi się ten artykuł, bo przymierzałam się do zakupu tego telewizora, aczkolwiek ta czerń jest chyba nie do przyjęcia, tym bardziej, że większość czasu na oglądanie telewizji mam dopiero wieczorem :/ dlatego moja prośba, jaki telewizor by Pan polecił 49- max50 cali do 3 tys zł. Będę bardzo wdzięczna.
Co oznacza PLA w nazwie modelu na końcu?
Czy ten TV posiada HDMI 2.1 ?
Z tego co wiem ostatnia litera oznacza kolor obudowy. Najczęściej występują A i B, z których A to (najprawdopodobniej) ciemnoszary, a B (najprawdopodobniej) srebrny. Pozostałe litery musielibyśmy wyjaśnić z LG. Co do HDMI 2.1, wydaje mi się, że ten telewizor obsługuje tylko wybrane funkcje ze specyfikacji HDMI 2.1, jak np. ALLM. Pełnej funkcjonalności najprawdopodobniej nie posiada. Zresztą niewiele telewizorów 4K na rynku ją ma, np. OLED-y tej marki oferują 83% pełnej przepustowości złącza HDMI 2.1, mimo iż ogólnie mówi się że one „mają” HDMI 2.1. Niestety, sprawa z HDMI 2.1 jest dużo bardziej skomplikowana niż się wydaje.
panowie co wybrać LG 55SM8500 czy Panasonic 58GX830 do Netflixa, oglądania sportu,
konsola ps4 , nintendo switch,
Masz 120Hz vs 60Hz, z czego jeśli SM8500 ma taką samą matrycę jak Nano 86 to oba osiągają po 450 linii. Takze najszybsze 60Hz vs wolne 120Hz. Jakość obrazu imo lepsze w Panasonic.
Miałem GX810 ale oddałem przez zielonego pixela. Obraz był lepszy niż w Samsungu Q77t, którego mam teraz.