LG 55SM8600 – test i recenzja telewizora LCD 4K

W roku 2019 firma LG niektóre swoje telewizory LCD określiła mianem „NanoCell”. Gama tych urządzeń jest dość zróżnicowana: od najbardziej przystępnej serii SM8200, poprzez droższe SM8600 i SM9010, aż do flagowej SM9800 z wielostrefowym wygaszaniem podświetlenia. Do naszych testów trafił 55-calowy model z serii SM8600, którego pełna recenzja znajduje się poniżej.

LG 55SM8600 jest telewizorem 4K z ekranem o przekątnej 55 cali.

Design

Na pierwszy rzut oka telewizor wygląda nowocześnie: smukłą obudowę osadzono na jednej centralnej nodze zakończonej stopą w kształcie łuku. Tylną ściankę telewizora wykonano z metalu, co sprzyja odprowadzaniu ciepła, natomiast stopa ma metalowy rdzeń, na którym spoczywa dopasowana plastikowa kształtka imitująca metal. Telewizor może się podobać, choć użyte materiały (zwłaszcza w podstawie) mogłyby być lepszej jakości.

nóżka i pilot telewizora LG55SM8600

Jakość obrazu LG 55SM8600

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS wyprodukowany przez siostrzaną w stosunku do LG Electronics spółkę LG Display.

układ pikseli telewizora lg55sm8600

Zaletą tego typu matryc jest dobra jakość kolorów pod kątem. Wadą – jaśniejsza czerń i niższy kontrast niż w matrycach LCD typu VA.

Kolory

Spośród 10 trybów obrazu najlepszą jakość w ustawieniach fabrycznych zapewniają „kino”, „technicolor” oraz dwa tryby z „isf ekspert” w nazwie. Odwzorowanie barw w ustawieniach fabrycznych trybu „technicolor” na materiałach SDR nie było zbyt dokładne. Średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 5,3, czyli sporo powyżej tzw. progu postrzegalności (żółta, pozioma linia na wykresie). Choć odwzorowanie barw podstawowych było dobre, największe błędy dotyczyły oddania odcieni ludzkiej skóry (twarze).

Pod kątem w poziomie kolory nie tracą w zasadzie swego nasycenia, ale lekko ciemnieją: na przykład biały szarzeje, potocznie mówiąc – staje się lekko przybrudzony.

W bardziej wymagającym trybie HDR odwzorowanie kolorów było nieco lepsze…

…choć diagram chromatyczności wykazał niedosycenie stuprocentowej zieleni, cyjanu, a także mało i średnio nasyconych poziomów czerwieni.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 86%.

To niezły wynik, chociaż do poziomu najlepszych elcedeków i OLED-ów jednak trochę brakuje.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI był typowy dla paneli IPS i wyniósł zaledwie 857:1. Czerń była bardzo jasna, a sytuację dodatkowo pogarszało niezbyt jednolite podświetlenie. Jeżeli mamy do czynienia ze stosunkowo jasną sceną (jak na dwóch pierwszych zdjęciach w poniższej galerii), telewizor radzi sobie całkiem nieźle. Natomiast sytuacja pogarsza się wraz ze spadkiem jasności sceny. Inaczej mówiąc, im więcej czerni w oryginalnym sygnale, tym telewizor ma większe kłopoty z jej reprodukcją.

Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia najlepiej oglądać w ciemnym pomieszczeniu przy dużej lub maksymalnej jasności wyświetlacza.

Sytuację można radykalnie zmienić, włączając lokalne wygaszanie. LG 55SM8600 ma ekran z podświetleniem krawędziowym, w związku z czym, z powodów konstrukcyjnych, może stosować lokalne wygaszanie za pomocą pionowych pasów: jedne rozświetla, inne przyciemnia lub całkowicie wygasza. Tych pasów albo „stref” jest zaledwie 6 (słownie: sześć), a więc trudno mówić o precyzji.

Włączenie lokalnego wygaszania ma następujące – zarówno dobre, jak i złe – skutki:

  • Poprawia czerń, zmniejszając jej jasność.
  • Maskuje większość lokalnych prześwietleń („wycieków światła”),
  • Powoduje zlewanie się bardzo ciemnych szarości z czernią, przez co gubią się ciemne detale, oraz uwypukla tony średnie, co widać na wykresie poniżej.
podświetlenie w lg55sm8600
  • Pojawienie się napisów na ekranie zmusza mocno przyciemnione podświetlenie do chwilowego rozjaśnienia ekranu, co przywraca utracone detale w cieniach, ale powoduje nieprzyjemne „pompowanie” kontrastu (jak na zdjęciu poniżej).
jak działa wygaszanie w lg55sm8600
  • Ponieważ ekran ma niejednolite podświetlenie, jego chwilowe rozjaśnienie powoduje także przywrócenie widoczności wszelkich nierównomierności podświetlenia, które zostały wcześniej zamaskowane przez aktywny układ wygaszania (miejsca A i B na zdjęciu poniżej).
nierównomierne podświetlenie lg55sm8600
  • Algorytmy wygaszania są bardzo agresywne, co prowadzi do zaburzenia dzieła filmowego przez szybkozmienne pionowe pasy, które w wymagających scenach na przemian rozświetlają się i gasną, niestety często bez ładu i składu.

Muszę przyznać, że długo oglądałem sceny z filmu „Zjawa” (The Revenant, Scott, 2015) i nie mogłem się zdecydować, jak ustawić telewizor: włączyć lokalne wygaszanie czy też nie? W końcu postanowiłem oglądać jednak z wyłączonym „local dimmingiem”, aby uniknąć zmęczenia oczu.

Krótko mówiąc, z powyższych względów trudno mi polecić 55SM8600 do oglądania filmów w warunkach kina domowego.

HDR

Jasność maksymalna w trybie HDR jest bardzo niestabilna. Na początku trzyminutowego pomiaru na planszy 10% telewizor przesterowuje diody LED, aby osiągnąć jak najwyższą jasność (ok. 480 cd/m^2). Po 60s, gdy osiągnięta zostanie temperatura krytyczna, jasność spada dwukrotnie – do około 240 cd/m^2.

Przy korzystaniu z treści HDR należy przełączyć się z domyślnego trybu obrazu „HDR standardowy” na „technicolor”, bowiem to właśnie ten drugi daje obraz bardziej zbliżony do wzorca.

Jakość dźwięku

W telewizorze zastosowano dwa szerokopasmowe przetworniki z owalną membraną o długości ok. 6 cm.

zdjęcie głośnika lg55sm8600 z przyłożoną miarką

Parametry membrany poprawiają liczne przetłoczenia, a energia jej tylnej strony uchodzi przez niewielki kanał.

głośnik telewizora lg55sm8600

Brzmienie pozytywnie zaskakuje mocnym basem, który osiągnięto przez podbicie górnego subpasma. Niestety tony wysokie i średnie rozczarowują swą jakością, ale dialogi są dość klarowne i zrozumiałe. Dla bardziej wymagających użytkowników i melomanów zakup soundbara lub zestawu głośników będzie raczej koniecznością.

Funkcje smart telewizora LG 55SM8600

System webOS jest bardzo przyjazny użytkownikowi (wiadomo: „magiczny pilot”), a jego możliwości multimedialne stawiają go w czołówce telewizorowych systemów operacyjnych. Duża liczba aplikacji VoD, bogate możliwości konfiguracyjne oraz intuicyjna obsługa sprawiają, że naprawdę trudno się do czegokolwiek przyczepić.

webos w lg55sm8600

LG 55SM8600 obsługuje wiele rodzajów plików, jak: avi, mkv, mov, mp4, mts, tp (USB, nie NAS), ale bez wmv. Możliwe jest także automatyczne powtarzanie plików i odtwarzanie treści 4K o rozdzielczości pionowej większej niż 2160 linii.

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 4
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 857:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 5,3
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 86
  • input lag (ms) – 13,7
Warto zaznaczyć, że:
  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
wygląd telewizora lg55sm8600

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że ze względu na kluczowe parametry decydujące o jakości obrazu LG 55SM8600 nadaje się dobrze do jednych zastosowań, a do innych gorzej lub wcale. Telewizor ten sprawił mi najwięcej frajdy podczas oglądania wiadomości oraz programów publicystycznych, buszowania po YouTubie oraz, a może przede wszystkim, w trakcie oglądania meczów piłki nożnej, a to dzięki nieblednącym pod kątem kolorom oraz dobrej ostrości obrazów ruchomych (matryca klasy 120Hz). Ze względu na niewielkie opóźnienie sygnału LG 55SM8600 także dobrze sprawdzi się w grach. I do takich właśnie zastosowań mogę go warunkowo polecić.

Minusy

Plusy

W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.