Recenzja Huawei Watch GT 2e – smartwatcha, który wie wszystko o Twoim treningu

Tak, się złożyło że Huawei Watch GT 2e – smartwatch stworzony głównie z myślą o sporcie, trafił do mnie w chwili, gdy największą popularnością w mediach społecznościowych cieszy się hashtag #Zostańwdomu. Jak ważny jest sport dla naszego zdrowia nie muszę chyba nikomu tłumaczyć. Dlatego byłem zadowolony, że to właśnie do mnie na testy trafił ten smartwatch. Jak się spisuje? Co mierzy? Dowiecie się w dalszej części recenzji.

Unboxing Huawei Watch GT 2e

Zawartość pudełka jest raczej typowa dla tego rodzaju produktów. W sześciennym opakowaniu oprócz samego zegarka znajdują się: kabel USB typu C, podstawka indukcyjna do ładowania oraz standardowa papierologia, czyli karta gwarancyjna i instrukcja obsługi. W zestawie brak kostki do gniazdka, natomiast nie jest to jakiś znaczący brak. Całość już w pudełku prezentuje się bardzo dobrze.

Huawei Watchgt2e zestaw

Pierwsze spotkanie

Już pierwsze spotkanie z Huawei Watch GT 2e dało mi jasno do zrozumienia, że mam do czynienia z zegarkiem stricte sportowym. Na testy przyjechał do mnie model z czarną kopertą i opaską w tym samym kolorze, aczkolwiek w ofercie dostępne są jeszcze dwie wersje : czerwona oraz zielona. 46-milimetrowe koperty wszystkich modeli wykonane są ze stali nierdzewnej, a paski – z silikonu. Sam pasek można w bardzo prosty sposób odłączyć, cała operacja trwa maksymalnie 10 sekund, i wymienić na inny model w tym samym rozmiarze (szerokość 22 mm).

Na boku zegarka znajdują się dwa przyciski. Górny służy do wywołania głównego menu,  dolny przycisk można dowolnie zaprogramować z poziomu ustawień (o czym nieco więcej w dalszej części recenzji). Zegarek sprawia wrażenie akcesorium solidnie wykonanego, któremu niestraszne największe przygody, co potwierdza też certyfikat wodoodporności 5ATM.

Ogólnie jakość oceniam wykonania oceniam na solidne 5, podczas kilku tygodni intensywnego użytkowania na zegarku nie pojawiły się żadne rysy czy zadrapania.


Specyfikacja Huaweia Watch GT 2e

Teraz pora przyjrzeć się specyfikacji technicznej i temu, co oferuje zegarek. Co ciekawe, jeśli chodzi o wyświetlacz, producent postawił tutaj na sprawdzony ekran AMOLED, o przekątnej 1,39 cala oraz rozdzielczości 454×454 pikseli – taki sam, jaki wykorzystywany jest w Honor Magic Watch 2, który nie tak dawno recenzował Maciej → Honor Magic Watch 2 – recenzja smartwatcha do 1000 zł. Sportowe czary po raz drugi?

Zarówno jeśli chodzi o jasność wyświetlacza, jak i czytelność, nie mogę się do niczego przyczepić. Nawet w słoneczne dni nie ma problemów z odczytaniem jakichkolwiek powiadomień.

Huawei Watch GT 2e napędzany jest procesorem HiSilicon Hi1132, wspieranym przez 16 MB pamięci RAM. Podczas testowania nie zdarzyły mi się żadne zacięcia czy problemy z płynnością systemu HarmonyOS.

Producent deklaruje 14-dniowy czas pracy na baterii, który oczywiście przy intensywnym korzystaniu maleje. W moim przypadku pełne rozładowanie zegarka zajęło 7 dni – biorąc pod uwagę stale włączone powiadomienia, automatyczną jasność wyświetlacza oraz około godziny ćwiczeń dziennie z włączonym GPS – to wynik bardzo dobry.

Do połączenia z telefonem zegarek wykorzystuje moduł Bluetooth. Zabrakło tutaj NFC, natomiast jest to zasadniczo zrozumiałe, zważywszy na fakt, że Huawei korzysta z własnego systemu – HarmonyOS, a płatności Huawei Pay nie są dostępne w większości krajów Europy, w tym w Polsce.  W związku z czym i tak nie mielibyśmy możliwości pełnego wykorzystania tego modułu.

huawei watchgt2e treningsilowy

Początek przygody z Huawei Watch GT 2e

Przygodę z Watch GT 2e rozpocząć trzeba od instalacji aplikacji Huawei Zdrowie na smartfonie. Sama aplikacja jest też centrum dowodzenia i zbiorem wszelkich informacji o aktywności. Jako że na co dzień korzystam z Huawei Mate 20 PRO, od razu przystąpiłem do dodawania nowego urządzenia. Pierwszym krokiem po sparowaniu była aktualizacja oprogramowania zegarka do najnowszej wersji. W moim przypadku konieczne było pobranie paczki 150 MB, a cała operacja trwała około 10 minut – w sam raz, aby wskoczyć w buty do biegania i przygotować się do sprawdzenia trybów sportowych.

Tarcz nigdy za mało

Zanim to jednak nastąpi, warto napisać kilka słów o personalizacji zegarka. Do wyboru producent oddaje ponad 200 różnych tarcz. Znajdują się wśród nich tarcze sportowe, klasyczne, jak i animowane, które przypadną do gustu także młodszym użytkownikom (dostępna jest również taka z motywem świątecznym 🙂 ). Osobiście wybrałem tarczę „Wielofunkcyjna” ze względu na możliwość jej personalizacji i dokładny wybór informacji, które mają być wyświetlane (w tym pogodę). Myślę, że w tej kwestii każdy znajdzie satysfakcjonujące go rozwiązanie.

Dolny przycisk

Jak już wcześniej wspomniałem, górny przycisk służy do wywołania głównego menu, natomiast do dolnego można przypisać wybrane opcje. I tak po jego kliknięciu można przejść bezpośrednio do widżetu muzyki, ustawień, barometru lub wywołać menu ćwiczeń.

Muzyka, czyli nieodzowny towarzysz sportowca

Huawei Watch GT 2e posiada 4 GB wbudowanej pamięci, dzięki czemu z łatwością pomieści ulubione utwory. Aby jednak korzystać z opcji wbudowanego odtwarzacza, konieczne jest zaopatrzenie się w bezprzewodowe słuchawki, które paruje się bezpośrednio z zegarkiem.

Tak się złożyło, że na moim biurku leżały akurat Huawei Freelace, które na łamach naszego portalu testował Michał → Recenzja słuchawek Huawei FreeBuds Lite i Huawei FreeLace. Co trzy głowy, to nie je jedna. Parowanie trwało dosłownie kilka sekund i już nie musiałem zabierać z sobą telefonu na wieczorny spacer. Oczywiście dostępna jest też opcja podłączenia tradycyjnych, przewodowych słuchawek do smartfona i sterownie muzyką z poziomu zegarka. Co ważne – działa również podczas korzystania z aplikacji Spotify lub Tidal. Konieczne jest w tym przypadku działanie aplikacji Zdrowie w tle.

Pora na odrobinę sportu i statystyk

W końcu przyszła pora przetestować najważniejszą rzecz, a mianowicie funkcje sportowe. Do 15 standardowych dyscyplin, które znane są z większości tego typu sprzętu, producent postanowił dodać aż 85 kolejnych trybów treningu. Dla ułatwienia są one podzielone na kilka grup : W pomieszczeniu, Zabawa, Sport, Wodne, Zimowe, Ekstremalne. Wypisywanie wszystkich zajęłoby sporo miejsca, więc zaznaczę tylko, że znajdziecie wśród nich między innymi: deskorolkę, kilka rodzajów tańca, sztuki walki, tenis, parkour, curling oraz łyżwiarstwo. Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony liczbą i różnorodnością dostępnych opcji, ale podejrzewam, że większość użytkowników może nie wykorzystać nawet połowy z nich.

Oprócz wskazanych trybów, producent udostępnia również 13 treningów biegowych. Każdy z kursów posiada swój opis, poziom trudności, podział na etapy oraz powiadomienia głosowe. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem i znakomite ułatwienie w planowaniu codziennego treningu. Treningi dostępne są też w aplikacji Zdrowie i mam nadzieję, że w kolejnych aktualizacjach ich liczba będzie powiększana i poszerzana o kolejne dyscypliny.

Jazda na rowerze i bieganie

Niestety ze względu na zamknięcie basenów i hali sportowych nie było mi dane przetestować sporej ilości dostępnych dyscyplin. Dlatego w swoich testach skupiłem się na dwóch aktywnościach, zapewne najczęstszych. Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze są automatycznie wykrywane przez zegarek, dzięki czemu nie musiałem się martwić, że trening nie zostanie zapisany. Liczba informacji dostarczanych przez Huaweia Watch GT 2e robi ogromne wrażenie. Oprócz standardowych wiadomości o przebytej trasie, czasie trwania czy kaloriach, otrzymujemy wykresy tętna, prędkości i wysokości. Ciekawostką jest również informacja o wpływie treningu aerobowego i anaerobowego, dzięki czemu mogłem zobaczyć, jakie korzyści przyniósł mój trening.

A po treningu oczywiście pora na odpoczynek. Tu też z pomocą przychodzi Huawei Watch GT 2e, który pokazuje sugerowany czas regeneracji przed kolejnym treningiem. Muszę jednak przyznać, że 48 godzin odpoczynku po 5 km biegu to całkiem sporo.

huawei watch2gte jazdanarowerze

Poziom nasycenia krwi tlenem

Opcja SpO2 w naszym zegarku w najprostszym skrócie mierzy ilość tlenu w naszej krwi. Im wyższy wynik tym lepiej. Dane mają oczywiście charakter poglądowy, natomiast po kilku godzinach pracy w zamkniętym pomieszczeniu poziom ten spadał u mnie poniżej 90%, co było już dla mnie wyraźnie odczuwalne. Po spacerze wynik wzrastał do 99%. Bardzo dobra opcja dla osób, które dużo czasu spędzają w biurze.

Stres i Ćwiczenia oddechowe

Watch GT 2e zbada również poziom stresu. Jeśli będzie on zbyt wysoki, smartwatch poinformuje o tym wibracją i odpowiednią adnotacją na ekranie. Muszę się przyznać, że zdarzyło mi się to tylko raz podczas clutch’a na nuke 1vs3 przy stanie 15:14.

Gdy jednak poziom stresu będzie za wysoki przez dłuższy czas, można skorzystać z ćwiczeń oddechowych. Jest to też bardzo dobra opcja podczas przerwy lub po zakończeniu treningu. Całość polega na wykonywaniu w wdechów i wydechów w określonym tempie.

Dodatkowe aplikacje pomocne w ćwiczeniach

Oprócz wymienionych już opcji, producent oddaje do dyspozycji użytkownika również barometr i kompas, co może się okazać przydatne podczas pieszych wypraw w góry. Ciekawym dodatkiem jest też latarka, działająca na zasadzie maksymalnego zwiększenia poziomu jasności ekranu. Niestety nie było mi dane skorzystać z kontroli aparatu – ta funkcja dostępna jest wyłącznie dla telefonów z EMUI 10.1.

Huawei Zdrowie

Huawei Zdrowie jest bardzo rozbudowaną aplikacją, jednakże każdy bez problemu odnajdzie się w jej menu. Oprócz podstawowych danych z zegarka, mamy tutaj również dostęp do szczegółowych informacji o ćwiczeniach, w tym między innymi zarejestrowaną przez GPS dokładną trasę biegu/jazdy. Aplikacja dostarcza też szczegółowych raportów tygodniowych i miesięcznych, a poszczególne wykonane ćwiczenia nagradzane są medalami.

Z poziomu aplikacji można również zmienić tarczę, ustawić alarm czy zaktualizować oprogramowanie układowe zegarka.

Ważnym aspektem jest kontrola otrzymywanych powiadomień. Dzięki ustawieniom łatwo jest określić, które aplikacje będą mogły je wyświetlać. Co ważne, Huawei Watch GT 2e posiada wyłącznie możliwość podglądu powiadomień, bez opcji odpowiadania nawet szybkimi wiadomościami. Połączenia przychodzące można tylko odrzucić.

Aplikacja pozwala też udostępniać szczegóły swojego treningu na Facebooku, Instagramie lub w wiadomości e-mail. Nie ma natomiast możliwości przesłania danych do Endomondo lub Strava.

Huawei Watch GT 2e moja opinia

Od początku producent nie ukrywa, że jest to sprzęt stworzony z myślą o sporcie, ale znajdzie on fanów nie tylko wśród osób, które pod swoimi zdjęciami z biegania dodają hasthag #fitlover. Tych, którzy do tej pory ograniczali ruch, z całą pewnością może pobudzić do działania.

W chwili pisania tekstu cena zegarka to 699,00 zł, co sprawia, że prezentuje on świetny stosunek ceny do możliwości.

Minusy

Plusy

Zegarki Huawei Watch GT 2e kupicie w sklepie x-kom:

Sprawdźcie również naszą recenzję Huawei Watch GT 2 Sport :