Sprawdź, która marka wie o Tobie najwięcej

W dobie wszechobecnie panującego internetu przywykliśmy już do tego, że wszystkie portale i aplikacje, chcą wyciągnąć od nas jak najwięcej danych. Eksperci z Clario Tech postanowili przygotować listę marek, które śledzą nasze dane osobowe. Sprawdź, która z nich wie o Tobie najwięcej.

Firmy, które zbierają najwięcej danych o użytkownikach

Zastanawiałeś się kiedyś, ile tak naprawdę danych zbierają i przetrzymują największe serwisy, z których korzystasz? Nie jesteś jedyny. Eksperci z Clario Tech – firmy zajmującej się bezpieczeństwem i prywatnością w sieci – przyjrzeli się bliżej tematowi. Przygotowali oni listę wszystkich usług, portali i aplikacji, które gromadzą największą ilość informacji. Tabela została podzielona na 32 kryteria. Wśród nich znalazły się m.in. e-maile, imię i nazwisko, płeć, hobby i wiele innych z pozoru błahych danych.

Tak prezentuje się lista wszystkich marek

Ranking aplikacji zbierających dane
Chyba nikogo nie zdziwi, że Facebook zarówno ze swoją spółką, jaką jest Instagram, znaleźli się na pierwszym jak i drugim miejscu. Serwisy zbierają kolejno 70,59 % danych oraz  58,82 %. Te dane są potrzebne m.in. do lepszego spersonalizowania reklam. Im więcej portal o Tobie wie, tym więcej ich może sprzedać. Według ujawnionych statystyk z 2018 roku Facebook zarobił na samych reklamach aż 16,6 miliarda dolarów. Jeśli natomiast chodzi o Instagrama, to zbierane informacje wykorzystywane są prawdopodobnie w podobny sposób. Dodatkowo mogą posłużyć jako wyznacznik proponowanych kont do obserwowania. Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się aplikacje randkowe takie jak Tinder i Grindr. Ten pierwszy w przeciwieństwie do innych portali zapisuje nawet numer Twojego konta bankowego. Śledzi on również, w jaki sposób korzystasz z serwisów społecznościowych (o ile połączysz swoje konta). Jeśli chodzi o sklepy internetowe, to o dziwo nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Amazon, eBay, PayPal i Ikea przechwytują 23,53 % informacji. To mniej niż chociażby Netflix – 26,47 %.

Które z aplikacji zbierają najmniej danych?

Z tych bardziej znanych możemy wymienić TikToka (14,71 %) i WhatsAppa (11,76%). Jeśli chodzi o wygraną w tym zestawieniu, to na samym dole znalazł się Pornhub, który sprawdza jedynie, z jakiego rodzaju telefonu lub urządzenia korzystasz oraz czym się interesujesz. Nie chce on nawet znać Twojego adresu e-mail, w przeciwieństwie do prawie każdej usługi, które znalazły się w zestawieniu. Pełny raport wraz z głębszą analizą przeczytasz na stronie internetowej Clario Tech.