W roku 2018 mieliśmy serię XF90, rok później – XG95. W roku 2020 najwyższa seria telewizorów LCD 4K firmy Sony nosi oznaczenie XH95. Do naszych testów trafił model z ekranem o przekątnej 55 cali. Jak się okazało, bardzo podobny do ubiegłorocznego, choć z kilkoma istotnymi zmianami. Oto jak wypadł w naszym teście.
Sony Bravia KD-55XH9505 jest telewizorem 4K HDR z ekranem o przekątnej 55 cali. W trakcie testu telewizor pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 6.4625.0605EUA.
Podczas rozpakowania i montażu konstrukcja 55XH9505 wydała się solidna i wzbudzająca zaufanie. Metalowa ramka wokół ekranu oraz zgrabne nóżki wykonane z metalu bardzo pasują do produktu z górnej półki. Egzemplarz testowy pochodził z puli producenta i choć ogólnie był wykonany solidnie, podczas rozgrzewania się telewizora oraz podczas schładzania (tj. po wyłączeniu po dłuższym seansie) z tyłu obudowy dały się słyszeć ciche trzaski rozszerzającego się i kurczącego tworzywa. Nie był to jakiś duży problem, ale mam nadzieję, że egzemplarze sklepowe będą tych zjawisk akustycznych pozbawione.
Ergonomiczny pilot zdalnego sterowania jest kontynuacją nowego wzoru wprowadzonego na rynek w roku ubiegłym, ale tym razem ma dodatkowy atut: podświetlane klawisze. Razem z metalowym wierzchem sprawia to bardzo korzystne wrażenie. Posmak luksusu potęguje świadomość, że żaden z koreańskich rywali podświetlenia klawiszy niestety nie ma, a najbliższy japoński rywal ma co prawda podświetlanego pilota, ale w kształcie, który od lat prosi się o odświeżenie i stylistyczną aktualizację.
Sony 55XH9505 wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Tego rodzaju ekran zapewnia z reguły ciemniejszą czerń i wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS.
Wyświetlacz ma konwencjonalną strukturę subpikseli RGB. Jednakże widoczne na zdjęciu rozmycie subpikseli spowodowane jest zastosowaniem specjalnego filtra, którego zadaniem jest poprawa reprodukcji kolorów pod kątem. Tego rozwiązania nie miały 55-calowe Bravie z lat ubiegłych i ma ono swój debiut w modelu 55XH9505 (w roku 2019 było ono dostępne dopiero od 75-calowego modelu 75XG9505).
Termogram pokazuje, że w telewizorze zastosowano podświetlenie niekrawędziowe, tzn. bezpośrednie.
Z kolei diagram chromatyczności pokazuje, że badane kolory (szare punkty) siedzą w zasadzie na swoich miejscach (białe kwadraty), czyli tam, gdzie powinny.
Oznacza to, że Sony 55XH9505 oferuje dokładne kolory już w ustawieniach fabrycznych i podobnie jak model 55XG9505 z roku 2019 jest kontynuatorem chlubnych „tradycji rodzinnych”. Brawo!
Kolory nie rozczarowują również w trybie HDR, gdy do głosu dochodzi ich szeroka paleta.
Na szczególną uwagę zasługuje konsekwencja, z jaką 55XH9505 oddaje barwy w trybie HDR, niezależnie od tego, czy uwzględnimy błędy jasności (wykres lewy), czy też ich nie uwzględnimy (wykres prawy).
Przyznam, że jestem pełen podziwu dla kunsztu inżynierów Sony, dzięki którym układ strefowego wygaszania nie ma w zasadzie negatywnego wpływu na luminancję (jasność) barw. Nawet w ciemnych scenach braviowe kolory są żywe, nasycone i naturalne, co widać na przykładzie sceny w katakumbach z filmu Bliźniak (Gemini Man, 2019).
I tu właśnie Bravia 55XH950 miała widoczną gołym okiem przewagę nad innym wygaszanym strefowo rywalem, którego test mojego autorstwa ukazał się na Geeksie wcześniej. Nie wystarczy bowiem wyposażyć telewizor w wygaszane strefowo podświetlenie – trzeba jeszcze napisać takie algorytmy wygaszania, które dążąc do uzyskania głębokiej czerni, nie będą jednocześnie demolować jasności barw (tj. przyszarzać ich).
Jeśli chodzi o reprodukcję barw pod kątem, to Bravia 55XH9505 jest przełomowa również i pod tym względem, bowiem idzie o krok dalej od swojej znakomitej poprzedniczki (55XG9505). Dzięki zastosowaniu specjalnego filtra degradacja barw pod kątem jest mniejsza niż w modelu 55XG9505, który takiego filtra nie posiada.
Przyznam szczerze, że w wielu scenach, zwłaszcza tych, w których jednolite kolory zajmują małą powierzchnię, wyposażona w filtr matryca VA zbliża się do matryc IPS. Z drugiej strony, w innych scenach, jak na przykład na zdjęciu poniżej, pod większym kątem da się jednak zauważyć, że zielona murawa w grze FIFA 2020 ma jednak nieco wyższe nasycenie przy lewej, a niższe przy prawej krawędzi ekranu.
Przy mniejszych kątach ta różnica w stopniu degradacji maleje i summa summarum uważam, że dodanie filtra poprawiającego reprodukcję barw pod kątem było słuszną decyzją. Dodajmy jeszcze, że decyzją niełatwą, bo tak jak każdy kij ma dwa końce, tak i rozwiązania techniczne mają swoje zalety i wady. Negatywnym skutkiem ubocznym zastosowania takiego filtra może być podniesiona jasność czerni i spadek kontrastu, o czym Sony przekonała się już w skądinąd znakomitym modelu KD-65ZF9 z roku 2018. Była to pierwsza Bravia z filtrem poprawiającym kolory pod kątem, a osiągnięty rezultat był znakomity i Sony 65ZF9 mógł śmiało rywalizować z najlepszymi IPS-ami. Niestety, degradacja kontrastu była trudna do zaakceptowania.
W roku 2020 inżynierowie Sony zastosowali już znacznie słabszy filtr i choć poprawa reprodukcji barw pod kątem nie jest tak duża jak w 65ZF9, to jednocześnie uniknięto dużej degradacji kontrastu. No cóż, jako ludzie uczymy się na błędach i nie omija to także inżynierów Sony. Cieszy mnie jednak niezmiernie, że w przypadku Bravii 55XH9505 osiągnięto bardzo dobry kompromis. Tak trzymać!
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 92% (CIExy), a więc 2 punkty procentowe więcej niż w poprzedniczce (88% w 55XG9505). To już bardzo dobry wynik, który, co ciekawe, jest lepszy niż niektórych zaawansowanych QLED-ów z kropkami kwantowymi. Jak widać, te ostatnie tracą pomału swoją przewagę, którą miały jeszcze w latach 2017-2018.
W mojej subiektywnej ocenie kolory na ekranie testowanej Bravii są po prostu znakomite. Do tej pory mam przed oczyma sceny z filmu Bliźniak (4K, HDR, Dolby Vision, 12 bitów) rozgrywane na ulicach i w kamienicach kolumbijskiej Cartageny, w których aż roi się od jasnych i wysoce nasyconych barw. Gdy piszę te słowa, jest 21 lipca 2020 r. i muszę wyznać, że:
Zresztą, po co dużo pisać. Choć zdjęcia nie oddają tego piękna w 100%, zobaczcie sami.
A zatem jeżeli masz ochotę wywrzeć na kimś piorunujące wrażenie swoim nowym ekranem 4K, kup Bliźniaka i Soniaka 55XH9505. A jeżeli superseans w 4K i 12-bitowym Dolby Vision tego kogoś ani nie wzruszy, ani nie poruszy, oznaczać to będzie, że albo powinien udać się do okulisty, albo z niego jest po prostu zimny drań (albo dranica, jeśli w ogóle jest takie słowo). Wężykiem, wężykiem…
I jeszcze jedno: jedną ze sztandarowych cech najbardziej zaawansowanych telewizorów Bravia jest łagodna gradacja. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza przy strumieniowaniu treści wideo, np. z aplikacji YouTube. W modelu 55XH9505 działa ona znakomicie, a jak to wygląda w praktyce, możecie zobaczyć w teście OLED-a KD-55A8 (serio, kliknij i sprawdź, bo pożałujesz).
Podobnie jak w modelach 55XF9005 (2018) i 55XG9505 (2019), w celu poprawy czerni i zwiększenia kontrastu w Sony 55XH9505 zastosowano wielostrefowe podświetlenie z układem lokalnego wygaszania. Diody LED pracują w strefach, których w poziomie jest 6, a w pionie 8, co daje razem 48 niezależnych stref. Jest to o 12 mniej niż w 55XG9505 i tyle samo co w 55XF9005 z 2018 roku. Zmniejszenie liczby stref w połączeniu z zastosowaniem filtra poprawiającego reprodukcję barw pod kątem miało swój wpływ na zmierzony współczynnik kontrastu.
Przy włączonej opcji duża funkcji ALP (automatyczne lokalne przyciemnienie) współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 2920:1, czyli mniej niż w 55XG9505 (3979:1). Czy to oznacza, że 55XH9505 oferuje gorszą czerń od poprzednika? Jak się okazuje, wcale nie, bowiem nie uwzględniliśmy zmian w algorytmach wygaszania. Zresztą proszę spojrzeć na wysoce kontrastowe sceny z (niedocenianego moim zdaniem) filmu Ocean ognia (Hunter Killer, 2018).
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, zdjęcia należy oglądać w ciemnym pomieszczeniu przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
Jak widać, czerń jest głęboka, a subiektywnie postrzegany kontrast bardzo wysoki. Muszę przyznać, że pomiaru liczby stref dokonałem dopiero po obejrzeniu na ekranie 55XH9505 kilku filmów i do czasu pomiaru byłem święcie przekonany, że liczba stref jest taka sama jak w poprzedniku. Dopiero po policzeniu liczby stref uświadomiłem sobie, jak dobrą robotę wykonali inżynierowie Sony: zmniejszyć liczbę stref i nie pogorszyć jakości czerni, zwłaszcza tej na pasach na górze i dole ekranu? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że jednak jest to możliwe, a to dzięki postępowi w algorytmach wygaszania.
Algorytmy te działają subtelnie i starają się w maksymalnym stopniu zachować oryginalny przekaz dzieła filmowego. A że czasami naruszą integralność terytorialną czarnych pasów na dole i górze ekranu, to tym gorzej dla pasów. Proszę zwrócić uwagę na poniższą scenę z filmu La La Land (2016).
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, zdjęcia należy oglądać w ciemnym pomieszczeniu przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
W chwili, gdy główny bohater podnosi głowę w trakcie koncertu, aby spojrzeć na ukochaną, jego włosy oświetlone silnym snopem światła przesuwają się w stronę górnego czarnego pasa na ekranie. Powoduje to jego rozświetlenie, jednakże nie na tyle, aby zdemolować scenę, przykuwając uwagę widza do lokalnego rozjaśnienia na pasie.
Algorytmy są na tyle subtelne, że analizują wybrane obszary ekranu i rozjaśniają je wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne, jak w przykładzie powyżej. Kilka scen dalej, w tym samym filmie, mamy do czynienia z gitarzystą, którego klucze gitary zbliżają się do czarnego pasa. Tym razem jednak, algorytm analizujący uznał, że jasny element jest na tyle mały i/lub ma na tyle niską jasność, że nie ma potrzeby szaleć z jasnością, co poskutkowało… brakiem rozjaśnienia pasów. Sprytnie!
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, zdjęcia należy oglądać w ciemnym pomieszczeniu przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
Jak widać, algorytmy opracowane przez inżynierów Sony to nie byle co, lecz skrypty wysoce inteligentne. Paradoksalnie, mimo że Sony nie stosuje algorytmów sztucznej inteligencji w procesorach swoich telewizorów, osiąga dużo lepsze wyniki niż ci producenci, którzy twierdzą, że stosują SI w swoich strefowo wygaszanych elcedekach. Niech zatem ktoś mi wytłumaczy, jak to jest: Sony oferuje lepszy obraz bez SI, a rywale gorszy z SI, ale chwalą się, że i tak dzięki SI mają przewagę. Gdzie tu sens? Z pewnością znajdą się i tacy, którzy im uwierzą, ale ja, jako niewierny Tomasz, nie uwierzę, jak nie zobaczę. A na razie to, co widziałem na ekranie 55XH9505, każe mi niedowierzać możliwościom SI w telewizorach rywalizujących z Bravią. No dobra, koniec dygresji.
Na koniec zacytuję sam siebie i przytoczę to, co napisałem w grudniu 2019 roku o poprzedniku testowanego telewizora, czyli modelu 55XG9505:
Toczka w toczkę to samo można powiedzieć o Sony 55XH9505.
Hmm, być liderem w algorytmach local dimmingu i mimo postępów jednego z konkurentów pozostać nim nadal, to dopiero sztuka. Brawo Sony!
I jeszcze jedno: układ wygaszania diod LED w Sony nie gubi szczegółów w cieniach jak niektórzy rywale, ale jakiś nawiedzony purysta, gdyby chciał to zrobić, może w Bravii układ ten całkowicie wyłączyć. Po prostu producent na to pozwala. Niestety, telewizory głównego rywala Sony nadal gubią ciemne detale i nie dają możliwości wyłączenia układu wygaszania. Sorry, mówcie co chcecie, ale w tym wypadku zdecydowanie wolę podejście japońskich inżynierów.
Tak jak w przypadku modelu 55XG9505 z roku 2019, możliwości 55XH9505 w trybie HDR są również im-po-nu-ją-ce.
1113 cd/m^2 na planszy 10% po trzech minutach katowania ekranu przez bezwzględnego recenzenta to naprawdę wspaniały wynik. Jest on co prawda ciut gorszy (13%) niż w 55XG9505, ale przy luminancji powyżej 1000 kandeli i tak nie ma to większego praktycznego znaczenia: efekt HDR i tak jest wspaniały. Nie wiem, czy jakikolwiek 55-calowy telewizor będzie mógł w tym roku zmierzyć się z Sony 55XH9505. Jedynym kandydatem jest Samsung 55Q90T, ale jego jeszcze nie testowałem. Z kolei 55Q80T jest blisko, ale nie na tyle aby wygrać w tej kategorii. O OLED-ach nie wspomnę. [szloch]
A zatem, krótko mówiąc:
Sony 55XH9505 to świetny telewizor do oglądania treści HDR. Jeden z najlepszych na rynku.
Gradacja bardzo jasnych tonów była typowa dla Sony i zgodna z dotychczasowymi preferencjami inżynierów tej firmy: telewizor pokazuje wszystkie jasne tony do granic swoich możliwości, a potem wchodzi w clipping (utratę rozróżnialności jasnych odcieni). To mądre podejście – purystyczne.
Pisząc o wspaniałych możliwościach 55XH9505 w zakresie dynamiki tonalnej, nie można nie wspomnieć o funkcjach podnoszących jakość materiałów konwencjonalnych, tj. SDR. Choć jest to temat dość kontrowersyjny (wiadomo, wszelkie zmiany w oryginalnych sygnale), funkcja X-tended Dynamic Range (XDR) działa w telewizorach Sony naprawdę subtelnie i nie demoluje oryginalnego obrazu. Wprost przeciwnie: dzięki skutecznej konwersji tonalnej delikatnie, ale na tyle zauważalnie rozjaśnia jasne elementy sceny, że oglądany obraz SDR zyskuje nową jakość i zaczyna wyglądać niemal jak łagodny HDR.
Do tej pory mam w pamięci scenę ze świetnego, choć mało znanego filmu Churchill z 2017 r. (ze znakomitą rolą Briana Coxa), w której to główny bohater pod wpływem ciążącego na nim brzemienia odpowiedzialności i świadomości własnych ograniczeń dosłownie zmusza się do modlitwy. Po włączeniu funkcji XDR wypełniony światłem lamp i dymem z cygara pokój przechodzi niesamowitą transformację zyskując niemal całkowicie nowy realizm, a nawet pewien stopień trójwymiarowości. A przecież to materiał ze zwykłej płyty Blu-ray (1080p, 2D)!
Niestety, nie da się tego uchwycić na zdjęciu, ale efekt jest na tyle sugestywny, że trzeba to zobaczyć samemu. To właśnie możliwość „konwersji SDR-HDR” za pomocą funkcji XDR jest jednym z wyjątkowych atutów Bravii 55XH9505, których nie znajdziemy nie tylko u rywali, lecz także w znakomitych OLED-ach tej marki. Dlaczego? Bo OLED-y nie mają takiego zapasu jasności.
Dzięki matrycy LCD klasy 120Hz, ostrość obrazów ruchomych jest wysoka (700 linii na 1080 maksimum), co oznacza stosunkowo ostre obrazy ruchome. Do pełni szczęścia przydałoby się więcej stopni upłynniania (gładkości), zwłaszcza jeden pośredni pomiędzy wartościami 1 a 2. Ogólnie jest bardzo dobrze, także ze względu na niewielką liczbę artefaktów (niepożądanych skutków ubocznych) układu upłynniania ruchu.
Nie stwierdziłem istnienia zjawiska brudnego ekranu (ang. DSE), które mogłoby przeszkadzać np. podczas oglądania futbolu.
Sony 55XH9505 wyposażono w dwa przetworniki średnio-niskotonowe ze stożkowymi membranami. Umieszczono je w dolnej części obudowy, promieniują do dołu, a energia tylnej strony membrany wydostaje się przez okrągły kanał. Membrany mają nietypowy, gruszkowaty kształt, który ma poprawiać ich właściwości (najprawdopodobniej sztywność przy dużych wychyleniach). To najważniejsza zmiana w stosunku do 55XG9505 z roku 2019.
To oczywiście nie wszystkie przetworniki. W górnej części tylnej ścianki obudowy umieszczono głośniki wysokotonowe, o czym świadczą dwie szczeliny.
To rozwiązanie Sony określa mianem Acoustic Multi-Audio, a ponieważ debiutowało ono w roku 2019, w Bravii 55XH9505 mamy do czynienia z jego drugą generacją. Czy brzmi lepiej? Moim zdaniem tak.
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w uszy, jest przestrzenność dźwięku. Spore oddalenie wysokotonowców od nisko-średniotonowców i ich skierowanie na boki daje wrażenie sporej przestrzeni, nawet przy korzystaniu ze źródeł stereo. Poprawił się także bas. Choć nadal jest krótki, zwarty i dość twardy, jest przede wszystkim szybki, niedudniący i głębszy niż w modelu ubiegłorocznym. Warto też dodać, że sporo zyskuje po kilkutygodniowym dotarciu.
Ogólnie rzecz biorąc, brzmienie Bravii 55XH9505 nie zastąpi dobrej grajbelki, ale jak na telewizor jest całkiem dobre. W każdym razie postęp w stosunku do ubiegłorocznego 55XG9505 jest słyszalny.
Sony 55XH9505 pracował pod kontrolą systemu Android w wersji 9. Bravię 55XH9505 opracowano na tej samej nowej platformie sprzętowej, która debiutowała w roku 2019 w modelach z serii XG95 oraz XG85. Z tego względu posiada ona wiele nowych funkcji, jak na przykład jak „szybkie ustawienia”, dzięki którym możliwa jest bardzo szybka, w zasadzie błyskawiczna zmiana jasności obrazu za pomocą tylko… 2 (słownie: dwóch) naciśnięć klawiszy na pilocie. Tak szybkich „szybkich ustawień” nie ma żaden rywal na rynku!
W stosunku do modelu 55XG9505 zaszły jednak pewne zmiany:
Sony 55XH9505 odtwarza wiele formatów plików wideo z USB i dysku sieciowego (NAS), w tym: avi, mov, mp4, mts, ale bez flv, tp i wmv. Pomimo wielu cennych usprawnień przy odtwarzaniu z NAS-a nie można niestety powtarzać plików (ale być może aktualizacja oprogramowania to zmieni). Powtarzanie jest możliwe przy odczycie z USB.
Ogólnie rzecz biorąc, system operacyjny i multimedia działają w Bravii 55XH9505 bardzo dobrze.
Warto zaznaczyć, że:
Sony 55XH9505 to świetny telewizor 4K HDR, który jest jak przeźroczyste okno dające niczym niezmącony wgląd we wspaniały świat filmów 4K HDR. Znakomitą Bravię 55XH9505 skonstruował ktoś, kto kocha oglądać naturalne, niezmanipulowane, zgodne z oryginalnym zamysłem twórcy obrazy, co można poznać po niezrównanych kolorach, wybitnej plastyce i ogromnej masie detali, których… nie widać u rywali. Krótko mówiąc, Sony 55XH9505 jest telewizorem z obrazem tak wysokiej jakości, że mógłbym mieć go u siebie w domu na stałe. I niech tych kilka szczerych słów od recenzenta telewizorów z 10-letnim doświadczeniem wystarczy za całą rekomendację.
Gorąco polecam.
W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.
po raz kolejny Sony pokazuje klasę 🙂 brawo!
przy okazji zapytam czy i kiedy można się spodziewać testu Sony XH90? no i z ciekawości zapytam czy x-kom zamierza wprowadzić do sprzedaży markę Hisense i ich sztandarowy tv U8QF?
pozdrawiam!
Postaramy się przetestować również model Sony XH90, ale aktualnie nie jesteśmy w stanie podać przybliżonej daty recenzji. Jeśli chodzi o ofertę x-kom to poecamy bezpośredni kontakt ze sklepem.
Zabójca oledów? Naprawdę? Oledy nie mają konkurencji z LCD , w szczególności z czernią.
Tytuł odnosi się do samej jakości obrazu, której na próżno szukać u konkurentów w podobnym przedziale cenowym. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją.
Mam ten model tv w 65 calach od dwóch tygodni, i jeżeli chodzi o czerń to jest znakomita, a widziałem już czerń w kilku oledach, to ten model nieźle daje radę. 🙂
Czerń faktycznie w oledzie będzie lepsza, ale w ciemnych miejscach w danej scenie zobaczysz dwa razy więcej detali niż na oledach, no i co najważniejsze w LCD takim jak xh95 masz biel, a nie szary czy jasny błękit. To ma bardzo duże znaczenie jeśli jesteś fanem obrazu 4kHDR, gdzie czerń i jasność mają duże znaczenie.
Moją miłość i zachwyt Oledami zabiły powidoki (wypalenie matrycy) powstałe w moim TV po oglądaniu programów informacyjnych. Stało się to zaraz po upływie gwarancji producenta.
Dlatego właśnie podjąłem decyzję o zakupie Sony KD-65XH9505.
powidoki to jeszcze nie wypalenie.. więc rozróżniaj! ale okej, ja z kolei podjąłem taką decyzję jak Twoja ZANIM kupiłem oleda, aby właśnie nie przytrafiło mi się to co Tobie, bo oglądam też informacje (a poza tym lubię włączyć sport w dzień w pełnym słońcu itp) i dziwię się, że zaryzykowałeś wiedząc jaki typ materiału zdarza Ci się oglądać. Wziąłem przedłużoną gwarancję nawet na LCD X95H (nie mówiąc już o 5 -letniej gwarancji na oledy), wiedząc, jak mój poprzedni LCDek się wypalił paskiem pionowym tuż po gwarancji producenta. Brać 5 lat a nie 2!
Mam LG C8 i Sony XF9005. LG bez kalibracji za kilkaset złotych nie nadawał się do oglądania. Po kalibracji super, ale XF9005 będąc tańszym w zakupie, bez kalibracji ma już świetne odwzorowanie barw – pozwoliłem sobie go postawić koło skalibrowanego C8 i odtwarzając te same materiały różnic nie widać gołym okiem. Jasność Sony w HDR jest porażająca, a biele są przepiękne. Biele są tak piękne jak piękna jest czerń OLEDa. Za to OLED w bielach kuleje, co widać porównując właśnie z XF. Czerń OLED jest oczywiście totalna, a w trybach HDR, kiedy mamy ciemno w pomieszczeniu, w Sony XF widać co nieco światła tam gdzie go ma nie być, ale uwierz, miałbym teraz ogromną trudność, gdybym musiał wybrać jeden z nich.
Jeśli chodzi o dźwięk, to Sony powinno się wstydzić modelu XF. Android TV – porażka. To czym właśnie Sony się broni jest jakość obrazu od razu po wyciągnięciu z pudełka (pudła) i niebezpieczny dla oczu HDR 😉
Czy telewizor posiada hdmi 2.1 żeby w pełni wykorzystać go pod nowe konsole 🙂
Kamil, ten model został wyposażony w złącze HDMI 2.1, aczkolwiek bez wszystkich funkcji (posiada eARC).
55XH9096BAEP czy ten model też będzie testowany?
Postaramy się przetestować ten telewizor.
oprócz ceny ?czym się różni 55 cali a 65 cali?
Panie Tomaszu, cenie Pana jako rzetelnego recenzenta , lecz wydaje mi się że artykuł jest lekko stronniczy ( że tak powiem), w serii XG (95) gloryfikował Pan ten model ( nawet jako Oled Killer 🙂 ) lecz w internecie jest mnóstwo recenzji (także Video) mówiący o tym że ten TV jest porostu średni ( sterowanie czernią, rozświetlone czarne paski , bezsensowny poziom regulacji płynności itp) ) a przypomina że to Top model. Ciekawe jest to że w kwestii sterownia czernią niechlubny Samsung bije XG95 na głowę (np Q70 mega średni model).
Tutaj jest podobnie , zejście na 48 stref to jest porażka a Pan stwierdza że tego nie widać, xf 90 to ogólnie słaby TV lecz w dobrej cenie (oczywiście poruszamy się tutaj w raczej topowych TV ) , a tam był mega problem z strefami (cloudnig itp). Jestem Mega zniesmaczony tym że Sony Idze w stronę ”dopracowania algorytmów” a nie w strony powiększania stref co jest i pokazał to Samsung dobra drogą. Prywatnie jestem fanem OLED Panasonica , od 15 lat branży Video i mam wrażenie że Japończycy idą w złym kierunku i zostanie nam tylko Korea ( może za niedługo aż Korea 🙂 ) Pozdrawiam.
Zgadzam się w 100procentach
W q70 t wszystko w cieniach znika, zamienia się w jedną ciemna plamę, jedynie g90r wygrywał z xg. Samsung też zjeżdża w dół że strefami i to dużo bardziej, tegoroczne serie są tego przykładem.
bauehauehauheaueuahue xf90 słaby telewizor ;D odpal sobie jakas plyte 4khdr (polecam aquamana) na xf90 i powiedz ze on jest słaby…..to najlepszy tv cena/jakosc na swiecie….nie ma lepszego na rynku w takiej cenie.
hehe, Czyli rozumiem że w kółko oglądasz Aquamana :). Obejrzyj sobie inne filmy gdzie dużą role ogrywa gra Świtałami i zobacz sobie czarne paski . Zwróć uwagę także na białe napisy , na czarnym tle itp, no i jeszcze ten android :).
Test nie jest kompletny, bo autor ocenia bez podania jaki mamy współczynnik gamma w fabrycznym ustawieniu w jakim sprawdza telewizor.
W trakcie testu wykonujemy dużo więcej pomiarów i procedur testowych niż wynika to z opublikowanej recenzji. Mierzona jest także gamma (SDR) i EOTF (HDR) na planszach o różnych stopniach pokrycia ekranu, z włączonym i wyłączonym ALP (automatycznym lokalnym przyciemnieniem). Testowany Sony 55XH9505 ma dobry przebieg gammy w ustawieniach fabrycznych trybu własny, który nie powoduje utraty widoczności bardzo ciemnych detali. Nie przejawia też żadnych rażących odchyleń, które mogłyby świadczyć o celowej i zamierzonej manipulacji krzywą jasności. Załączam wykres.
Niestety te trzaski obudowy wystepują . Poza tym Tv ok.
Witam,
Śledzę Pana testy i muszę przyznać, że ten test jest lekko zabarwiony emocjami. Niestety co innego pomiary a co innego realne warunki eksploatacji telewizora. Zgadzam się, że jest to bardzo dobry telewizor ale nie jest lepszy ani od ubiegłorocznego Samsunga QE55Q90RA ani tegorocznego QE55Q95TA. Oba Samsungi mają lepsze algorytmy wygaszania strefowego i więcej stref. Szczególnie ubiegłoroczny model, który jest najlepszym telewizorem LCD. Co prawda wymaga korekty kolorów bo fabryczne tryby są po prostu słabe ale gdy to już zrobimy to Sony ma dużo gorszy obraz (niższy HDR, gorsze podświetlenie i gorszą reprodukcje ruchu). Sprawdziłem to doświadczalnie gdyż belgijska firma Exelcior umożliwia wypróbowanie TV w domu. Miałem te telewizory w domu (po dwa naraz) plus Oled Philipsa i wiem co mówię. Wybrałem Samsunga serii 90RA bo oferował najlepszy obraz w jasnym pokoju. Oled niestety odpadł z powodu bocznych okien salonu, które odbijały się niemiłosiernie w ekranie. Może na papierze kolory Sony wyglądają lepiej ale w realu są po prostu zbyt mdłe a kolor skóry nienaturalny. W Samsungu też nie jest idealnie ale po kalibracji jest bardzo dobrze a poziomem czerni bije na głowę Sony.
Ja bym nawet zaryzykował tezę że Q80 ( line-up 2019) jest bardziej dopracowany odnośnie czerni niż XG95… niestety. Co do kolorów to według mojej opinii Sony ma bardziej dopracowaną skalę i reprodukcje barw i mniej błędów delta. Osobiście dla mnie kolory w Samsungu są za bardzo plastikowe- ale zakładam że to kwestia gustu.
Tak to prawda z tymi kolorami. Sa bardzo nienaturalne ale głównie w trybie dynamicznym, w trybie film sa już całkiem dobre. Trzeba tylko zwiększyć podświetlenie bo tryb film jest zbyt ciemny. Jeśli chodzi o czerń i strefy wygaszania sa o wiele lepiej dopracowane niż w Sony. W Sony w skrajnych sytuacjach widać całe pasy a w Samsungu serii 90 nic takiego nie ma miejsca. Sa stosowne porównania w internecie obu telewizorów zarówno w wersji ubiegłorocznej jak i z tego roku. Sony nadal uważam za bardzo dobry TV ale w testach zagranicznych to właśnie Samsung nazywany jest OLED killer. Dzięki temu, ze mam kontrakt w Belgii i często tam jestem mogłem sprawdzić telewizory w mieszkaniu. Nie ukrywam, ze chciałem OLEDA ale niestety przegrał ze zbyt jasnym salonem. To duża wada, poza tym ekran jest jak lustro i odbija każdy mebel i okna. W sumie po zakupie Samsunga jestem zadowolony.
Tak, Samsung ma lepsza czern i więcej stref
Oczywiście tego aż tak okiem nie widzisz
Natomiast w testach wszelakich algorytm Samsunga jest daleko w tyle i przez to suma summarum Sony daje lepsze obraz i lepsze wyniki
Problemem nie jest nawalanie stref żeby mieć czerń ale właśnie algorytm włączania/wygaszania stref i tutaj Samsung jest daleko w tyle
Samsung wcale nie jest w tyle, nie mówiąc o daleko. W recenzji 55Q80T na Geeex, nie będącego modelem flagowy Samsunga, można przeczytać: „Jest to bardzo ciekawy w działaniu algorytm, który, choć podobny do tego z Bravii XG i XH, pod jednym względem jest nawet trochę lepszy od tego z telewizorów Sony. Zastosowany w QE55Q80TA algorytm wygaszania nie powoduje tak częstego rozświetlania czarnych pasów na górze i dole ekranu, jak to ma miejsce u japońskich rywali. Nie sądziłem w ogóle, że kiedykolwiek to napiszę, ale wygląda na to, że Samsung uczy się na błędach i III generacja qledowego local dimmingu zaczęła serio zagrażać Japończykom”.
Poniżej do Marcina
Oczywiście nie zwróciłeś uwagi na cały tekst w tym teście odnośnie wygaszania i wkleiłeś to, co Ci wygodnie.
I oczywiście nie przeczytałeś tego testu wyżej, gdzie się okazuje, że Sony poszło jeszcze dalej. Przypomnę – ten test w/w SONY jest dwa miesiące po teście tego Samsunga, czyli p. Tomasz pisał opinie o Samsungu przed testem tego Sony.
Szkoda, że nie umiesz logicznie tego połączyć…..
No dobra. Dziś te kłótnie nie mają sensu, cena robi swoje:
Sony KD-55XH9505 4799 pln.
Samsung QE55Q90RA 5976 pln.
Za 1200 pln to ja wolę SONY.
Posiadam wersję 65″… i co do samej jakości wykonania: nóżki metalowe nie zapewniają dostatecznej stabilności (telewizorem buja) oraz przy 65″ potrafią odstawać od wewnętrznej strony, na tyle obudowy widać „zgrzewy” na plastikach, TV faktycznie od czasu do czasu lubi strzelić… noż kurna… za 8k zł powinno się oczekiwać czegoś więcej.
Tak te odstawanie nóżek to jest słabe. Tez mam 65″ Wszystko potwierdzam. Na żadnym zdjęciu reklamującym ten TV tego nie widać .
Potwierdzam z tymi nóżkami to była katastrofa. Po wyjęciu z pudełka okazało się, że nie mam go jak umieścić na stoliku. Na szczęście są regulowane. Ale i tak są gorsze niż w Samsungu czy w Oledzie Philipsa, które miałem okazje wypróbować. Inne elementy obudowy wyglądają solidnie. Telewizor miałem kilka godzin do przetestowania- nie był to nowiutki egzemplarz tylko właśnie taki do wypróbowania, który już ktoś wcześniej miał ale nie słyszałem żadnych trzasków. Jedyny problem to co pewien czas zanikający obraz. Po wymianie kabla HDMI wszytko działało dobrze.
jeszcze raz wytłumaczcie sensowniej o co chodzi z tymi nóżkami? 😉 mam go rok i nie zauważyłem nic
Jak to jest z tym rozstawem nóżek w modelu 55XH95, bo na stronie sony w opisie jest napisane : ” POŁOŻENIE PODSTAWY – 2 sposoby ustawienia (ustawienie wąskie) „,
czyli jest możliwość regulacji nóżek właśnie od modelu z przekątną 55 „. A w recenzji brak regulacji jest zaliczony jako minus. Kto się myli ?
Weryfikujemy tą informację. Wkrótce wrócimy z odpowiedzią.
W modelu 55XH95 można ustawić nóżki w dwóch położeniach : wąskim i szerokim. Po prostu zamienia się je miejscami co zajmuje 1 min.
Mam 55″ i stoi stabilnie na nóżkach w ustawieniu „wąskim”. W ustawieniu szerokim nóżek tv wygląda dobrze, ale na długim meblu, tak min: 150 cm.
Fajnie można rozwiązać podświetlenie ściany za telewizorem co przydaje się przy wieczornym oglądaniu. Do tv dołączone są 4 śruby do montażu na ścianie. Wystarczy dwie wkręcić w odpowiednie gniazda z tyłu obudowy – w te śruby (mają gwint!) wkręcić długie śruby, tak żeby wystawały poza krawędź tylnej ściny tv. Na tych śrubach można spokojnie położyć listwę led.
Nic się nie grzeje, listwa prawie nic nie waży a efekt ciekawy. Ja użyłem listwy led podszafkowej PORIA 60 cm z Leroy.
Nie warto montować takiego podświetlenia za szafką, na której stoi tv bo 55XH95 stoi wysoko na nóżkach i blask podświetlenia daje mocno po oczach spod dolnej krawędzi tv.
ostrość obrazów ruchomych na poziomie 700 względem 950 w q80. Czy to zauważalna różnica w trakcie dynamicznych scen?
W tym przypadku różnica nie powinna być aż nadto zauważalna.
Czy ten tv ma wbudowane mikrofony i można nim sterować wydając komendy bez pilota.(zeszłoroczny podobno ma)? Jaki rozmiar ma rozstaw nóżek w najwęższym układzie? Informacja o rozstawie nóżek powinna być podawana w głównej specyfikacji dotyczy to wszystkich marek telewizorów.
Tak, telewizor ma wbudowany mikrofon i rozpoznaje polecenia bez konieczności użycia pilota. Co do rozstawu nóżek, to nie mamy jeszcze tej informacji, ale postaramy się ją uzyskać jak tylko model ten trafi ponownie w nasze ręce.
W jaki sposób tv rozpoznaje polecenia bez konieczności użycia pilota, nie trzeba wciskać guzika mikrofon na pilocie
Jest szansa na test Sony KD-55XH9096? Bo rozumiem, ze to następca KD-55GF9005 czy też jeszcze coś innego..? Jak wypada w porównaniu do testowanego XH9505 i ew XG9505?
Postaramy się przetestować ten model.
Kupiłem OLEDA 55 cali LG no i cały czas mi wygaszał obraz w statycznych scenach albo jako monitor PC ! co chwila trzeba go wybudzać bo ściemnia obraz, zrobiono to po to żeby nie wypalić OLEDa !!! szok ! zwróciłem telewizor bo to ściema-ściemnia i można dostać nerwicy !!
A może trzeba było wyłączyć tryb eco 😉
To nie jest tryb eko, tylko ten telewizor po prostu tak już ma, to samo jest nawet przy oglądaniu Netflixa z DV lub w trybie gra z włączonym HDR. Rozumiem że to zabezpieczenie przed wypaleniem ale też nieźle zaczęło mnie to irytować, dlatego rezygnuje z CX 55 i będę testował owego Sony.
Witam! Jestem nowicjuszem. Mam zamiar po ośmiu latach użytkowania Toshiby 42″ VL963(120hz) kupić Sony 49XH8505 ale nigdzie nie mogę nic znaleźć na jego temat.
Czy będzie test tego Sony?
Proszę mi podpowiedzieć czy to dobry wybór za 3,5 tys?
Jeśli tylko będziemy mieli taką możliwość, to przetestujemy ten model.
Witam. Ciekawe recenzje pan pisze, są bardzo potrzebne.
Co może Pan napisać o sygnale z HDMI który ten telewizor obsługuje, mam zamiar podłączyć go do komputera z grafiką RTX 2080 Ti :
Obsługiwane sygnały wideo
Sygnał HDMI™: 4096 × 2160p (24, 50, 60 Hz), 3840 × 2160p (24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p (30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080/24p, 1080i (50, 60 Hz), 720p (30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Czy to oznacza że ten telewizor, podłączony przez HDMI wyświetli obraz 4K tylko w 60 Hz.
Tak, przy podłączeniu do komputera wyświetlany obraz 4K będzie miał maksymalne odświeżanie 60 Hz.
Witam i ja. Fajne recenzje Pan robi. Muszę zmienić telewizor i padło na Sony który będzie używany głównie do oglądania Netflixa ale zamierzam kupić nową konsolę PS5 I tu pytanie , bo ja nastawiłem się na XH95 65cali a w sklepie mi doradzono do konsoli XH90. Który model Pan by polecił. 90 jest dedykowana do nowej konsoli gdyż ma port 2.1 z odświerzaniem 120hz ale czy 95 nie jest ogólnie lepszym modelem? Czy będzie to jakaś widoczna różnica pomiędzy tymi modelami. Nie chciałbym kupić słabszego niby pod konsolę a później żałować .
Dziękuję bardzo za dobre słowo. Niestety, nie testowałem jeszcze Sony 65XH9005. Od wiarygodnych recenzentów, których znam osobiście wiem, że model ten oferuje niższą (powtarzam: niższą) jakość obrazu od 65XH9505. Jeśli chodzi o obsługę 4K/120Hz to Sony 65XH9005 też tego aktualnie nie potrafi. Sony obiecuje co prawda aktualizację oprogramowania, ale fakt jest faktem, że w chwili obecnej obsługi 4K/120Hz w tym modelu nie ma. Osobiście, nie podjąłbym nigdy decyzji o zakupie nowego TV w oparciu o obietnice producenta: dla mnie liczą się zmierzone i potwierdzone parametry. Po drugie, o tym jak „telewizory z obsługą 4K/120Hz” rzeczywiście będą działać z nowymi konsolami przekonamy się dopiero, jak te konsole pojawią się w sprzedaży. Z doświadczenia wiem, że pierwsza generacja urządzeń zawsze ma jakieś większe czy mniejsze „choroby wieku dziecięcego”, dlatego warto poczekać aż produkt „dojrzeje”, no chyba że ktoś nie ma nic przeciwko byciu „beta testerem”. Dlatego radzę jeszcze poczekać, przynajmniej do chwili aż Sony wypuści do 65XH9005 obiecaną aktualizację – myślę, że będzie to najpóźniej w okolicach premiery PS5.
Z zakupem konsoli mogę się powstrzymać ale telewizor chciałbym kupić już i stąd moje pytanie. Jeżeli nie będzie wielkiej różnicy w graniu na ps5 między tymi telewizorami to wolałbym kupić lepszy do oglądania filmów ale jeśli miały by być jakieś mankamenty widoczne przy graniu to już trzeba by się zastanowić . Ale w sumie to większość ludzi kupi konsolę i nie będzie do niej kupować telewizora tylko będą grać na tym co mają.
Bierz X H 95 i nawet się nie zastanawiaj to wyższy model od X H 90 A portu HDMI 2.1 i tak nie wykorzystasz to zwykła ściema Marketingowa jak narazie
Aktualnie mam LG43″ lm660 tam efekt brudnego ekranu jest bardzo duży. Jak ty wygląda w SAMSUNG 65Q80T, SONY 65XH9095, SONY 65XH9505? Pozdrawiam
Dzień dobry. Jestem zainteresowany kupnem tego modelu, tylko z większym ekranem 85„. Czy tak duża różnica w wielkości ekranie (testowany 55„) ma wpływ na jakości obrazu? Pozdrawiam.
Jakość obrazu jest zależna od zastosowanej matrycy. Ta używa w modelu 85” powinna mieć porównywalne parametry, ale nie mieliśmy możliwości testu, aby to potwierdzić. W razie zakupu i braku zadowolenia istnieje możliwość zwrotu w terminie 15 dni od otrzymania zamówienia.
65XH9005 ma juz aktualizacje do obslugi HDMI 2.1, jest to port 3 i 4. 🙂
Witam,
Czy ktoś zaobserował w tym telewizorze efekt tęczy na ekranie wynikający z zastosowanego filtra wide-angle ? Podobno jest widoczny w specyficznych warunkach oświetlenia.
Tak mam ten telewizor od tygodnia, każde źródło światła przed ekranem powoduje efekt tęczy który jest bardzo irytujący bez rolet na oknach i pogaszonych żarówkach nie da się normalnie oglądać
Dzień dobry, czy telewizor ten (55XH9505) lub wspamniany 55XG9505 w artykule obsługe HDMI 2.1? Myślę poważnie o zakupie któregoś z tych egzemplarzy, który będzie lepszy pod konsole PS5? (dźwięk mało ważny)
Z góry dziękuję za pomoc!
Wskazane modele nie obsługują HDMI 2.1. Prezentowany przez nas w recenzji model będzie bardzo dobrym wyborem do gier ze względu na niski inpul lag oraz bardzo dobrą czerń i kontrast.
Witam Panie Tomku 🙂
Czy mógłby mi Pan nieco pomóc w wyborze TV 55′ z DTS? Głównie potrzebuję do filmów z dysku i sportu przy oglądaniu wieczorem z włączonym światłem o średnim nasileniu. Po własnych poszukiwaniach już tylko myślę nad modelami LG C9, XF9005, XG9505 i XH9505. Czy warto jest dopłacić do jakości obrazu do w/w modeli względem tego najtańszego XF ? Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Pozdrawiam i dziękuję za świetne recenzje, które Pan przygotowuje.
Podał Pan bardzo interesujące zestawienie modeli, bowiem pochodzą one z różnych lat: XF z roku 2018, XG i C9 z 2019, a XH z 2020. Jest tylko jeden obszar, w którym XF góruje nad pozostałymi telewizorami, a mianowicie ostrość obrazów ruchomych. Pomimo tego XG i XH oparto na nowej platformie sprzętowej, dzięki czemu są one szybsze i wygodniejsze w obsłudze. Z kolei C9 ma przewagę w dziedzinie czerni i kontrastu, ale XG i XH biją go na głowę w kwestii jasności w trybie HDR. Z drugiej strony C9 ma podobno pełne HDMI 2.1 (nie sprawdzałem co prawda jak działa), więc warto go rozważyć gdyby rozważał Pan zakup konsoli nowej generacji. Wybór nie jest łatwy, bo każdy z ww. modeli ma swoje mocne i słabe strony. Ponieważ w zapytaniu wymienił Pan aż 3 modele Sony, może optymalnym rozwiązaniem dla Pana byłby OLED tej marki?
Również prosiłbym o przetestowanie Sony 49XH8505. Chce kupić tv do 3500zl. Na chwilę obecną skłaniam się ku modelowi z 2018 tj KD-55XF9005. Akurat w tym przedziale cenowym się mieści. Tylko będę musiał wiszące regały przesunąć bo zabraknie mi 3cm żeby ten tv zmieścić. Dlatego przyłączam się z prośbą o test 49XH8505. Również jest w przedziale 3500zl, a jest to nowszy model bo z tego roku, i nie będę musiał wiercić dziur na szynę i przesuwać regałów wiszących 😀 Głównie chce używać tv do oglądania filmów 4k uhd z Netflix oraz z płyt Blu-ray 4K, a moim odtwarzaczem będzie Xbox one X. Liczę że dojdzie do testu. Do dźwięku używam soundbar JBL BAR 5.1 z odłączanymi tylnymi głośnikami. Obsługuje jedynie format dźwięku Dolby Digital i DTS. To mi narazie wystarcza. Czy oba tv obsluguja Dolby Digital?
Panie Tomaszu a czy będzie możliwość przetestować ten model ale 49cali? Nie ukrywam że to 1tys zł taniej. A chciałbym wiedzieć czy parametry również będzie miał takie dobre jak 55. Poważnie się zastanawiam nad kupnem kd-49xh9505.
Postaramy się przetestować równiez model 49-calowy.
Dziękuję serdecznie z góry. Bardzo mi na tym zależy, a dobrego tv szukam od dłuższego czasu. Chce kupić raz a dobrze na kilka lat. Jeszcze raz z góry dziękuję.
Naczytalem sie sporo opinii o tym, ze w poprzednim modelu, tj. XG9505 ogladanie filmow z napisami w warunkach kinowych, stanowilo nie lada udreke. Pojawiajace sie napisy mialy rozswietlac zdecydowanie zbyt wielka przestrzen wokol, burzac harmonie kolorystyczna ciemnych scen. Jak to wypada w przypadku modelu XH9505? Jest lepiej, czy tez mamy do czynienia z rodzajem przypadlosci, ktora bedzie nekac telewizory wykonane w technologii Full Array LED juz do konca?
Wyświetlanie napisów rzeczywiście jest piętą achillesową telewizorów z wielostrefowym podświetleniem. Aby mieć niezmącony obraz podczas filmów z napisami trzeba albo całkowicie wyłączyć lokalne wygaszanie (w Sony i LG się da, ale w Samsungach już nie), albo … kupić OLED-a. Pewnym wyjściem w przypadku filmów z odtwarzacza blu-ray jest zmniejszenie jasności napisów w menu odtwarzacza, ale nie wszystkie odtwarzacze to potrafią (taką funkcję ma np. Panasonic DP-UB820). W przypadku serwisów VOD pomaga zmniejszenie napisów (mniejsza czcionka), ale różne serwisy mają różne opcje wyświetlania napisów. Jeżeli ogląda Pan naprawdę bardzo dużo filmów z napisami i zależy Panu na stabilnej czerni oraz braku jej fluktuacji, to najlepszym wyjściem jest OLED, potem telewizor z wyłączanym lojalnym wygaszaniem. Proszę pamiętać, że niektóre telewizory bez wielostrefowego wygaszania, np. te z podświetleniem krawędziowym też potrafią gwałtownie zwiększać jasność całego kadru z chwilą pojawienia się napisów, co na dłuższą metę może być męczące dla oczu.
Witam
Panie Tomaszu, jestem na etapie wyboru telewizora. Dużo czytam o rożnych modelach niestety nie wszystko rozumiem może latka nie te 69.
Telewizor będzie służył do oglądania, jak to mówią telewizji, naziemnej z dekodera oraz z internetu, to co oferuje dany model. Żadne gry mnie nie interesują, ani filmy z płyt. Mam zamiar oglądać w dzień jak i wieczorami w dosyć jasnym salonie. Gdyby pan był łaskawi coś doradzić
Poproszę o jakieś propozycję. Z tego co wyczytałem, (oczywiście bardzo wiele określeń technicznych nic mi nie mówi), to mam 3 typy : LG OLED 65CX3LA, Samsung QULED QE65Q90 lub 80TAT i SONY LED 65XH9505BAEP. Bardzo proszę o podpowiedz.
Z podanych przez Pana modeli jeden to OLED, a pozostałe to zaawansowane telewizory LCD, które ze względu na wysoką jasność obrazu spiszą się lepiej z jasnym salonie (spośród nich Q90T ma specjalny filtr przeciwodblaskowy). Z kolei do kina domowego (czyli do oglądania w ciemnych pomieszczeniu, najlepiej nada się OLED czyli 65CX3, a to ze względu na najlepszą czerń i kontrast. Z drugiej strony do długotrwałego oglądania programów informacyjnych i kanałów telewizyjnych lepiej nadadzą się telewizory LCD, ze względu na brak ryzyka „wypalenia się” ekranu. Trudno mi jednoznacznie coś Panu polecić, bo nie znam dokładnie Pańskich wymagań i preferencji, ale gdybym miał wskazać tzw. bezpieczny zakup, czyli telewizor, który sprawdzi się w każdych warunkach i nada niemal do każdych zastosowań, to proponowałbym wybrać pomiędzy 65XH9505 albo którymś z Samsungów (spośród nich Q80T będzie miał znacznie lepszy stosunek jakości do ceny i nieco ostrzejszy obraz od Q90T).
Czy ktoś potrafi mi powiedzieć czy USB zastosowanie w modelu KD-75XH9505 to już standard 3.0 czy są to jeszcze USB 2.0. Nigdzie nawet na stronie Sony nie znalazłem tej informacji. Z kolei model KD-XG9505 chwali się 3 portami USB, z czego jeden port to USB 3.0 ???
Niestety producent nie podaje dokładnej specyfikacji portów USB. Najprawdopodobniej będzie to 2.0.
Sony podaje, że jeden z portów USB jest 3.0. Należy więc chyba przyjąć, że drugi USB (bo są łącznie dwa) to nadal 2.0
Dzień dobry 🙂
Od tygodnia wałkuję temat telewizorów
Zależy mi głównie na kontraście i możliwie fajnych kolorach. Zajmuję się fotografią więc jestem troszkę wyczulona. Ale nr. 1 kontrast więc tylko matryca VA! W oleda nie chcę inwestować, ponieważ oglądamy też kanały sportowe, informacyjne itp. Netflix, HBO, filmy itp Nie chce patrzeć na zgaszony tv z obawy, że jak włączę to się wypali haha
Wytypowałam tę trójkę SONY 55XH9505, lub SAMSUGA Q90T/80T Póki co po Pana recenzji moim numerem 1 jest Sony tylko nie wiem przy przez ten rozstaw nóg zmieści mi się na szafce 😀 Kwestia 1 cm ale w opisie jest umieszczona informacja o możliwości regulacji
Gdybym zdecydowała się na Samsunga nie wiem czy jest sens dopłacać do 90? Jakie są najważniejsze różnice? Bo jak tylko powłoka antyrefleksyjna to aż tak mi na niej nie zależy.
Kolejny ważny dylemat mam troszkę słaby internet a na światłowody poczekam z rok. Chciałabym już cieszyć się fajnym telewizorem, ponieważ mój staruszek z tamtej epoki ale nie wiem czy nie lepiej poczekać na zdecydowanie lepszy internet niż kupić fajny telewizor a nie cieszyć się w pełni z jego możliwościami.
Myślę to jest kwestia czasu tylko czy za np. pół roku nie będę żałować, że nie poczekałam
Wiadomo nikt nie jest jasnowidzem i kto wie jak jakie telewizory wymyślą 😉
Mam straszny mętlik w głowie i będę wdzięczna za pomoc 🙂
Samsung Q90T pod względem kolorystycznym (przynajmniej w pewnych aspektach) będzie niestety ustępował modelowi Q80T. Skąd to wiem, skoro go nie testowałem? Otóż w modelu Q90T zastosowano specjalny filtr, który poprawia jakość kolorów pod kątem oraz specjalne algorytmy wysterowania panelu (subpixel rendering), które też służą temu celowi. Problem w tym, że działanie ww. rozwiązań, choć w wielu aspektach dobroczynne, ma też swoje skutki uboczne jak np. pewne rozmycie obrazu i mniejsza dokładność reprodukcji barw. Pod tym względem Q80T będzie jednak lepszy, ale i on musi uznać wyższość 55XH9505, bowiem w Q80T kolory w bardzo ciemnych scenach mają nieco niższe nasycenie i jasność niż przewiduje norma, w związku z czym osobie wrażliwej na kolorystyczne niuanse proponowałbym jednak 55XH9505. A tak w ogóle, to aby zobaczyć pełnię kolorystycznych możliwości warto zamówić profesjonalną kalibrację, zwłaszcza do modelu Q80T.
Witam,
Panie Tomaszu szukam nowego telewizora dla siebie w rozmiarze 55″ i przeczytałem obie recenzje (bardzo rzeczowe) modeli które mnie interesują czyli Q80T i XH9505.
Wiem, że cenowo jest między nimi różnica ale wielu zagranicznych recenzentów porównuje te właśnie modele.
Telewizor głównie służy mi do oglądania TV (kablówka), Netflix, HBO GO oraz sporadycznego grania na konsoli ale to najmniejszy % z użytkowania.
Głównie konsumpcja treści odbywa się wieczorem przy sztucznym oświetleniu lub w zupełnej ciemności.
Mam też zamiar wymienić konsolę na nową generację PS5 (obecnie PS4Pro).
Trochę poczytałem i przy okazyjnym graniu nie powinienem brać tak bardzo pod uwagę opcji HDMI 2.1 (Sony) ale Samsung jest tańszy i ma ten port jednak nie ma Dolby Vision które jest w Netflix i Apple TV.
Apropos Apple TV, to ważne jest dla mnie AirPlay ponieważ działam głównie na produktach Apple.
Panie Tomaszu proszę o podpowiedź co mam wybrać i czy jest sens dopłacać do Sony?
A jak Sony to czy wiele stracę przy graniu na nowej generacji konsolach?
A może ma Pan jeszcze inną alternatywę, proszę o pomoc w wyborze.
Zadał mi Pan trudne pytanie. Kupno telewizora to sztuka kompromisu, bowiem żadne pieniądze nie kupią nam ideału. Jeśli chodzi o dylemat 55XH9505 kontra 55Q80T to powiem tak: ze względu na jakość obrazu wybrałbym Sony, ze względu na jakość brzmienia i stosunek ogólnej jakości do ceny wybrałbym Samsunga. Czy warto dopłacić do Sony? Gdyby wybór sprowadzić tylko i wyłącznie do jakości obrazu to moim zdaniem tak. Jeśli zaś chodzi o gry, to jeżeli ograniczy się Pan do grania w 4K/60Hz to oba modele sprawdzą się doskonale. Co innego przy 4K/120Hz. Nie jestem jednakże pewien, jaką faktyczną maksymalną przepustowość oferuje złącze HDMI nr 4 w Samsungu 55Q80T: czy 24Gb/s czy 32GB/s czy 40Gb/s. W każdym razie nie będzie to raczej pełne HDMI 2.1 (48Gbs/s).
Panie Tomaszu ostatecznie wybrałem Sony i jestem zachwycony jakością obrazu.
Różnica między starym a nowym tv jest kolosalna, zacząłem oglądać filmy które już wcześniej widziałem i mam wrażenie że to jakieś zupełnie inne produkcje.
Czy wg Was można liczyć na pojawienie się aktualizacji w tym modelu na odblokowanie złącza HDMI 2.1 ? Chce kupić telewizor pod PS5 lub nowy Xbox
Postaramy się to zweryfikować i wrócimy z odpowiedzią.
No właśnie mnie również to nurtuje. Czy brak hdmi 2.1 w tym modelu Sony oznacza, że nie ma go fizycznie czy programowo? Tzn. – czy jakaś aktualizacja oprogramowania mogłaby obecne 2.0 „przekształcić” w 2.1? Jeśli tak by było – to spora szansa, że Sony taką aktualizację programową jednak wypuści.
Cześć,
Szukam telewizora 55 cali (większy się niestety nie zmieści).
Głównie przeznaczony do TV (UPC), Netflix, HBO GO i konsola (teraz ps4pro) ale planuje zmianę na PS5 (granie to tylko 10-15% całego czasu używania TV).
Wertuje różne fora i testy i mam już mentlik w głowie co wybrać.
Jak fajny obraz to nie ma hdmi 2.1, jak jest hdmi to gorszy obraz lub nie ma dolby vision.
Szukam czegoś do 5k mogę się lekko nagiąć i już miał być Sony xh9096 ale po recenzji xh9505 i jego walorach obrazu zacząłem się wahać z wyborem.
To jeszcze weszły w rachubę Samsungi Q80T lub Q90T ale nie mają dolby vision.
Proszę dajcie jakieś podpowiedzi co wybrać lub czym się kierować.
Lepiej wybrać lepszy obraz kosztem hdmi 2.1, czy lepiej zrezygnować z dolby vision a mieć hdr10+ (Samsung) i hdmi 2.1.
Obecnie mam jedne z pierwszych LG LCD 4K z 3D z podświetlaniem krawędziowym.
Głównie korzystam z telewizora późnym popołudniem i wieczorem przy sztucznym oświetleniu lub w zupełnej ciemności.
Panie Tadeuszu, mam pytanie odnosnie hdmi 2.1 gdyz w tym modelu nie zastosowano 2.1 (xh9505) a chce kupic tv takze pod katem grania (w planie zakup ps5) wiem ze model (xh90) posiada hdmi2.1ale co ciekawe nie ma tego modelu w sprzedazy w Islandi a mieszkam wlasnie tam. Znalazlem info ze jest za to model 65xh9299 w polsce takiego nie znalazlem w necie ale ktos stwierdzil ze to sa te same modele tyle ze zmieniono nazwe modelu na potrzeby rynku (skandynawia niemcy) wiec majac do wyboru xh 9505 bez hdmi2.1 lub model xh9299 z hdmi 2.1 rodzi sie pytanie co dzieli te dwa modele lod wzgledem i jakosci obrazu matrycy itd. Zestawiajac dane techniczne okazuje sie ze sa identyczne. Roznica jest tylko w tym ze pilot w xh9299 jest niepodswoetlony no i byc moze funkcje smart sa inne, nie sprawdzalem tego. Prosze o pomoc w jak najszybszym czasie 🙂 dzieki i pozdrawiam.
Z tego co widziałem na stronie sony.de to XH9505 i XH9299 nie są identyczne. Ten drugi wygląda na lokalny/handlowy wariant modelu XH9005, a więc w porównaniu do XH9505 (flagowego 4K) będzie miał zapewne niższą jasność w trybie HDR oraz mniej stref wygaszania w podświetleniu. Jakością obrazu będzie zatem ustępował modelom z serii XH9505. Jeżeli nie będzie Pan grał w trybie 4K/120Hz, to XH9505 w zupełności wystarczy, a odwdzięczy się wspaniałą jakością obrazu. Tym bardziej, że implementacja HDMI 2.1 w XH9005 (i jak mniemam również w XH9299) nie jest pozbawiona wad. Szczegóły znajdzie Pan w moim teście modelu 55XH9005 (https://geex.x-kom.pl/recenzje/prekursor-test-i-recenzja-telewizora-sony-55xh9005/ )
Recenzja jest dobra, chociaż o trzaskaniu pisali tu szczerze. Według licznych opinii z rynku rosyjskiego na temat KD-55XH9505, jest wiele skarg na pękanie tylnej obudowy podczas ogrzewania i chłodzenia – dla niektórych zdarza się to nawet do dwóch godzin. Dlatego w sypialni takiego telewizora nie da się ustawić, telewizor ten nie pozwoli zasnąć po seansie. To tyle, jeśli chodzi o „To Sony”. Sony nie uważa takiej wady za małżeństwo. Nawiasem mówiąc, ten model jest dostarczany na rynek rosyjski z tanim plastikowym pilotem zamiast metalowego. Tutaj uratowali, tam uratowali, to jest flagowy LCD Sony w 2020 roku. / przetłumaczone przez Google, jeśli coś poszło nie tak – przepraszam, znaczenie, mam nadzieję, jest jasne /
Witam. Czy jest funkcja przekazywania dźwięku (HDMI bitstream / passthrough) do amplitunera dla formatów DTS, DTS-HD oraz True-HD czy też dźwięk jest przetwarzany do PCM ??
Pozdrawiam,
JS
Pamiętam, że w czasie testu Sony 55XH9505 nie dysponowałem jeszcze testowym soundbarem z eARC i obsługą Atmosa, ale 55XH9505 na 100% ma eARC i jeżeli amplituner podłączymy do tego złącza to moim zdaniem będziemy w stanie dostarczyć do niego sygnał bitstream. Udało mi się to zrobić w niższym modelu Sony, więc zakładam, że i w wyższym, tj. XH95, będzie to możliwe.
Dziękuję, fajna recenzja, czytam ją już drugi raz, po miesiącu przerwy na schłodzenie głowy, ale zakup TV zbliża się wielki krokami jak i święta. Mam trudne pytanie. Chcę kupić 2 tv, jeden do salonu jako główny do oglądania najczęściej, także wieczorami w ciemności, rozmiar 65 cali. Najlepszy byłby OLED (A8 lub AG9), ale boję wypaleń z uwagi na zastosowanie i używanie także przez dzieci. Stąd przyglądam się 65XH9505. Dylemat jest następujący. Drugi, mniejszy tv będzie w „sypialni”, optimum i max to 48 cali. TV będzie używany okazjonalnie wieczorami/w nocy i do filmów, więc tu byłby OLED, no i pytanie: czy oglądając okazjonalnie oleda nie będę rozczarowany 65 w salonie (chodzi o czerń na wieczornych seansach)?
I drugie jeszcze pytanie o te trzaski, czy faktycznie jest to częste występowanie i czy dotyczy też 65 cali?
Zamówiłem ten model teściom w ramach spłaty pożyczki i dzisiaj oglądałem na nim jakiś film na netflixie i z ustawieniem „Synchronizacja Netflix” (czy jakoś tak) wygląda to naprawdę kozacko!!
Dźwięk 5.1 również jest bardzo słyszalny.
Generalnie porównując to do mojego 60-XF8305 zazdroszczę im tego nowszego modelu:)))
Zakupiłem recenzowany model tv i bacznie przyglądam się opisywanym przez autora artykułu właściwościom. Za wcześnie na wydawanie generalnych osądów, lecz z kilkoma mogę się już zgodzić. Aktualnie szukam pomocy w naprowadzeniu mnie, w jaki sposób uruchomić PIP na dwóch kanałach tv z SAT. Mam podpięte dwa kanały z konwertera quadro, skonfigurowany telewizor na obu tunerach, ale nigdzie nie znalazłem opcji uruchamiającej PIP na dwa kanały SAT. Czy może ktoś mi pomóc? Z góry dziękuję.
Jak to u mnie. Stoi razem z 55xh9005 (drugi egz) pod kablem z UPC.
Kąty na xh90 jak i Xh95 są zbliżone. Wolę xh90 z lekko, ale to naprawdę lekko jak ma VA plowiejacymi kolorami niż tęczę przy jakimkolwiek źródle światła, które odbije sie od matrycy Xh95 i rozejdzie linią po całej szerokości ekranu. Na szczęście mam go jak postawić aby sporadycznie to denerwowało.
Kontrast czy tam czerń utracona przez tę powłokę to mniejsza strata niż ostrość oraz tęcza. Owszem, drugi Mój egz xh9005 wykazuje się niesamowitą wręcz ostrością i szczegółowością przede wszystkim twarzy i liter/tekstu z sygnału telewizyjnego (daleko w tyle q74t, q77t, hx580, gx810, lepiej niż xh80, xh85 i pierwszy egz xh90, tuż nad nano903, hx940 i Xh95. Taki egz mi się trafił.) , do tego kolory od wyjecia z pudła miodzio. Wklepywanie wszelakich ustawień dla bieli i kolorów nie przynosiło odczuwalnego skutku. Produkcja 01/2021
55xh9505 (08/2020) wymagał jednak korekty kolorów (wg rtings ok) ale jest teraz bardzo ok. Ostrość niestety nie tak dobra jak na moim drugim aktualnym egz xh9005, brakuje mu odrobinkę. I tu sedno. Właśnie przez tę powłokę zwiększającą kąty.
Netflix tryb skalibrowany nfx oba są wręcz identyczne. Oczy różnic nie wyłapały praktycznie żadnych. YT podobnie cały czas pamiętając, że przewaga w ostrości xh90 rośnie wraz ze spadkiem rozdz. Udało mi się zbliżyć ją do siebie powiedzmy 18/20 ale i tak lepiej niż wcześniej wymienione TV, które miałem u siebie.
Biorąc pod uwagę różnice w cenie, to albo trafi nam się dobra szt xh90 jak mnie albo w cenie Xh95 kupmy oleda 😉
Pozdrawiam
Musze jeden oddać i uwiercie – rzucam wręcz monetą 😉
XH9505 dla wielkości 75, 65 i 55″ ma regulowany rozstaw nóżek. Tu w tekście jak również dzisiaj w markecie usłyszałem, że jest tylko jedno położenie.
Na stronie Sony ( w animacji pokazane są możliwości konfiguracji i wymiary podstaw dla poszczególnych wielkości telewizorów. Szczególnie mnie to ucieszyło bo akurat mam miejsca ile mam i muszę się zmieścić w rozstawie max 86 cm a 55″ jedno z dwóch położeń ma 80,5 cm. Do tej pory użytkuję oleda LG B7V też 55″ ale muszę go zmienić ze względu na wypalone paski, które pojawiły się tuż po upływie gwarancji. Na szczęście był ubezpieczony i 100% początkowej wartości wpłynęło na konto. Nauka dla mnie jest taka, że jak oglądasz filmy, mecze czy grasz to oled jak najbardziej, ale jeśli to ma być normalny telewizor gdzie niestety lepsza połowa permanentnie ogląda wiadomości to się musi skończyć wypaleniem pasków. Dzisiaj w markecie usłyszałem, że gdyby oglądała narodową a nie jakiś tam zagraniczne to by się jeszcze szybciej wypaliło.
Można prosić o recenzję qe55q90t?
Zapisujemy i sprawdzimy, co da się zrobić 🙂
Czy bloetooth w sony xh9505 umożliwia transmisję dźwięku do słuchawek? Pozdrawiam
Tak. Mam ten tv i bez problemu można podłączyć słuchawki bluetooth.
Od 2 dni stoi u mnie nowo kupiony LG CX 55 cali – OLED. Dźwięk, kąty widzenia i wygląd bardzo dobre, ale przeżywam duże rozczarowanie obrazem. Kolory nienaturalne, liczne niedoskonałości na normalnej telewizji kablowej FHD, nawet 4K HDR zostawia niedosyt. Perfekcyjna czerń to nie wszystko. Prezentacja w sklepie mnie po prostu zwiodła. Zwracam ten telewizor w ramach 14 dniowego prawa zwrotu. Zamówiłem już SONY 9505. Oglądałem ponownie u znajomych dłuższy czas i w salonie SONY. Jednak plastyczność obrazu, dynamika i kolory Sony są nie do pobicia. Poza tym OLED LG okazał się za ciemny do mojego mocno nasłonecznionego salonu.
witam a czasem ten nie posiada 60 stref wygaszania w układzie 10×6
Sprawdziłem ponownie notatki testowe i według moich obserwacji testowany telewizor miał 6 stref w poziomie i 8 w pionie, czyli razem 48.
Witam, potrzebuje bardzo pomocy i państwa dowiadczenia w temacie. Od wielu tygodni zastanawiam się, który tv wybrać, proszę o rzetelną pomoc w wyborze. Tv to 65 cali xh9505 czy qe55qn91aat? Zastosowanie to przede wszystkim sport piłka nożna i Netflix w dużych ilościach, czasami bajki dla dzieci, a z rzadka gry.
Nie testowałem niestety wersji 65-calowych, lecz tylko 55-calowe ww. modeli. Na wstępie przyjmuję założenie, z dużym stopniem prawdopodobieństwa, że oba telewizory nie będą miały innego rodzaju matrycy niż VA (w przypadku Sony to pewne, w przypadku Samsunga mniej, choć moim zdaniem jest bardzo mało prawdopodobne, aby w 65QN91A był panel ADS). Moim zdaniem, w oparciu nie o faktyczne testy, lecz dedukcję, 65QN91A będzie miał przewagę pod względem czerni, kontrastu, jasności w trybie HDR i szerszej palety barw. Z kolei Sony nie będzie wcale albo tak bardzo jak Samsung gubił detali w cieniach, algorytmy strefowego wygaszania będą mniej agresywne, drobne jasne elementy nie będą stłumione jak w Samsungu oraz będzie miał lepszą luminancję kolorów w ciemnych scenach. O obsłudze Dolby Vision nie wspomnę bo to oczywiste. Wybór niełatwy, ale jeśli ktoś szuka czegoś co zbliża się bardziej do OLED-a w ciemnych scenach, to Samsung będzie miał tu przewagę, choć z pewną utratą subtelności w porównaniu do Sony.
Interesuje mnie model XH9505 75 calowy. Czy odległość 2,5 – 3 m nie jest za mała? Chodzi mi głównie o naziemną telewizję i jakość oglądanego obrazu z tej odległości. Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi/podpowiedzi.
Przy tej odległości od tak dużego ekranu wiele zależy od jakości oglądanych materiałów. Zakładając, że będzie to minimum 1080i, to nie widzę przeszkód. Poza tym zaawansowane telewizory Sony (a takim mianem z pewnością można określić model 75XH9505) są znane z tego, że radzą sobie bardzo dobrze z sygnałami o niższej jakości / rozdzielczości – powiedziałbym nawet, że najlepiej na rynku. Tak więc nie widzę przeszkód.
Kupiłem ten telewizor 49 cali. Obraz super ale aplikacje to porażka ciągły problem z łączenie z internetem. Nikt nie wie o co chodzi. Łączenie jest poza użytkownikiem. Na forach dopiero teraz doczytałem ,że ten typ tak ma (Sony), Sądząc po opisach sposobu uruchamiania złącza jest to zdarzenie losowe i przypadkowe. Efekt pakuje go dobrze ,że nie minęło 14 dni. Jeszcze raz obraz super (jak jest)
Panie Tomaszu, pomocy 🙂
Po przeczytaniu mnóstwa Pana recenzji zdecydowałem się kupić Sony 65XH9505 i właśnie okazało się że „wyszły” – są już tylko modele poekspozycyjne.
Szukam telewizora 65” do 6500 tys zł, do dużego, jasnego salonu z oknami na dwóch ścianach, który trudno będzie całkowicie zaciemnić. Używam TV kilka razy w tygodniu, głównie filmy i seriale Netflix, inne VOD, sporadycznie sport w TV i chyba pojawią się bajki dla dzieci też sporadycznie.
I klops. Chyba wykupione po Pana recenzjach 😉 Zastanawiam się teraz nad:
– poekspozycyjny Sony 65XH9505 z kilkoma tysiącami h pracy
– LG OLED65CX3LA
– Samsung QE65Q80TA
– czy czekać na dostawy Sony 65XH9505 (?) czy może jakiś inny model by Pan polecał?
Będę wdzięczny za sugestie…
Poekspozycyjny Sony 65XH9505 nie musi być złym wyborem, pytanie tylko ile tak naprawdę godzin świecił w sklepie. LG OLED65CX3LA to bardzo dobry wybór, choć raczej nie do bardzo jasnego salonu. Samsung 65Q80TA to udany telewizor uniwersalny, choć pod względem parametrów technicznych ustępuje Sony 65XH9505. Moim zdaniem z ww. telewizorów do jasnego salonu Sony 65XH9505 będzie chyba najlepszym wyborem, tym bardziej, że można go jeszcze upolować. Przed chwilą (6 września) sprawdziłem oferty na Ceneo i znalazłem go w 2 sklepach. Innym wyjściem jest zakup jego następcy 65X95J, ale cena będzie niestety sporo wyższa.
Czy 55xg9505 obsługuje Dolby Digital 5.1 z youtuba? Netflix normalnie działa z poniższymi ustawieniami i mam dzwięk 5.1.
Mam ustawienia:
eARC wyłączone, bo mam połączenie optyczne kablem do odbiornika tx-sr606 onkyo;
Cyfrowe Wyjście audio automat 1;
Wyjście dolby digital plus;
Tryb przekazywania automat;
Podczas odtwarzania youtube, odbiornik audio wyświetla Dolby 2.0…
Czy to wina aplikacji, Czy może jednak jakies ustawienie…?
Dolby Digital 5.1 w YouTube jest nową funkcją, która jest dopiero wdrażana, zarówno przez twórców filmów, jak i programistów optymalizujących platformę. Aktualną listę modeli TV wspierających dźwięk 5.1 znajdziesz w zakładce pomocy aplikacji YouTube.
W jaki sposób tv rozpoznaje polecenia bez konieczności użycia pilota, nie trzeba wciskać guzika mikrofon na pilocie
Niestety ale telewizory Sony Bravia Led, szczególnie najnowsze wersje 90, fatalnie wpływają na oczy (pieczenie, ból, pogorszenie widzenia). Są jak spawarki. Lepiej wybrać oleda.
Zaklinam Was, nie kupujcie tego telewizora. Po pół roku wymieniałem płytę główną. Teraz, półtora roku po zakupie na matrycy pojawiły się plamy. Autoryzowany serwis z Radomia, jedyny w woj. mazowieckim, nie uznał reklamacji. Napisałem do Sony. W/g nich wszystko gra. Telewizor jest wentylowany i może dostawać się do niego kurz i owady (sic!) Kilkanaście mail-i, nerwówa, nic to nie daje. I nieśmiertelna formułka- telewizor musi być używany w warunkach do tego przeznaczonych. Tak więc pokój nie jest tym miejscem. Matryca jest nierozbieralna, więc pozostaje mi przyglądać się na coraz ciemniejsze plamy i ich coraz większą ilość, lub skierować sprawę do odpowiednich instytucji. I tak też zrobiłem, sprawa w toku. Podsumowując, nowy telewizor Sony ma wadę konstrukcyjną, do której firma się nie przyznaje. Zapraszam wszystkich na oficjalną stronę Sony. W społeczności opisałem całą sytuację ze szczegółami. Takich przypadków jak mój jest tam kilkanaście. Pozdrawiam.
Moje doświadczenia z tym modelem są bardzo mieszane, mieszkam na Islandi i cena zakupu tego modelu znacznie przewyższyła cene w Polsce, i teraz kilka faktów… jakość obrazu, kolory, ostrość czy to oglądając filmy (netflix, prime, hbo max itd) czy też grając – ps4-ps5, robiły pozytywne mocne wrażenie więc odnosząc się do opisu testu jaką pan Tomasz przeprowadzał, zgadzałem się ale… po jakimś czasie zaczęła się pojawiać w lewym dolnym rogu ciemna plamka, – myślałem ze to winieta o której w minusie podczas podsumowania oceny padła. to się stało jakoś po roku czasu intensywnego używania, po kolejnych 6 mcach ukazał się kolejny cien tym razem po prawej stronie tv wzdłuż ramy, więc czytając że inni mają te same problemy zastanawiało mnie czy to jest jakaś plaga nieudanego modelu który jedynie z początku wydaje sie bardzo dobrym tv? – tylko pytam, bo nie wiem o co w tym modelu chodzi że w tak wielu przypadkach jest feralny. I to jedyne co mnie zniesmaczyło w tym tv… ciekawostką natomiast jest to że tu na islandi jest zupełnie inne podejście do takich sytuacji – tv kupiłem 18 grudnia 2020, bałem się ze gwarancja na ten model wynosiła 2 lata, zadzwoniłem do serwisu i pozytywnie mnie zaskoczyli mówiąc że gwarancji jest 5 lat. Tv zawiozłem do sprawdzenia, – odpowiedź po 4 dniach że mogę dostać zwrot kasy lub nowy tv, nie ma że boli… więc tu chyle czoła dla sprawności. Teraz pytanie tylko na jaki model zamienić ? Panie Tomaszu, czy Pan jeszcze tu bywa? jeśli tak, prosze o pomoc w wyborze, chciał bym tv o bardzo podobnych parametrach…