Suszarka do grzybów i owoców – jaką wybrać? Poznajcie nasz ranking

Suszarka do grzybów i owoców przyda się nie tylko na Święta. Można korzystać z niej także w innych okresach roku. Jak wybrać najlepszą suszarkę do grzybów i owoców? Na co zwrócić uwagę? Sprawdźcie nasz ranking suszarek do grzybów i owoców.

Najlepsza suszarka do grzybów i owoców dla Was. Na co zwrócić uwagę, gdy jej szukacie?

suszarka do owoców Sencor owoce
Źródło: Sencor

Rodzaj suszarki i jej rozmiary

Suszarka do grzybów i owoców może mieć postać cylindra z sitami, jedno nad drugim, a także pudła, które przypominają piekarnik, z wysuwanymi tackami. W pierwszym przypadku podgrzewanie oraz wentylator, które odpowiadają za pracę urządzenia, znajdują się na dole lub na górze, a w drugim z tyłu. Modele pudełkowe uważa się za bardziej wydajne. Można też spotkać modele, które przypominają połączenie obu rodzajów (sześcienny design, ale sposób pracy cylindra).

Sprawdźmy też, czy suszarka do grzybów i owoców pasuje gabarytowo do naszej kuchni oraz tego, ile i jak często planujemy suszyć.

Sita lub tacki suszarki do grzybów i owoców oraz jej pojemność

Ich liczba waha się zależnie od modelu. Sugerowane są minimum 4-5 piętra na sita czy tacki, a 6 i powyżej przy suszeniu większej ilości. Sprawdźmy, jakie są ich rozmiary i odległość między nimi. Czy można je dokładać, wyjmować lub składać (bardziej kojarzy się to z suszarkami cylindrycznymi – jest to też ich zaleta w porównaniu do suszarek z wysuwanymi tackami). Informacje te są istotne w perspektywie suszenia produktów o dużych rozmiarach. Również w suszarkach cylindrycznych spotkamy sitka obrotowe (możemy je obracać sami lub automatycznie).

Z sitami czy tackami związana jest też pojemność suszarki. Zależy ona od modelu. Im więcej chcemy jednocześnie suszyć, tym powinna być ona większa.

Severin suszarka sita
Źródło: Severin

Moc suszarki do grzybów i owoców

Waha się od 200 do 500 W lub nawet więcej. Im większa suszarka do grzybów i owoców, tym więcej mocy potrzebuje (choć nie należy też z nią przesadzać). Od mocy zależy również to, jak szybko owoce będą suszone. Jako minimalną można wskazać około 200-240 W (do okazjonalnego suszenia), do jednorazowego suszenia większej ilości sugeruje się większą. Wyjściem może być suszarka do grzybów i owoców z regulowaną mocą.

Regulacja temperatury

W niektórych suszarkach do grzybów i owoców może być ona stała, w niektórych można ją regulować. Trzeba sprawdzić jaka jest górna granica; najlepiej, by suszarka do grzybów i owoców pracowała w temperaturze między 30-35 a 70-75 stopni Celsjusza.

Dobrym dodatkiem jest automatyczny ogranicznik temperatury (suszarka do grzybów i owoców się dzięki temu nie przegrzeje). Istotnym uzupełnieniem jest z kolei dodawana instrukcja z opisem właściwych temperatur dla poszczególnych produktów (mogą być inne w jednym modelu, a inne w drugim). Przy czym można spotkać sugestię, by do podanych informacji podchodzić z ostrożnością, notować w jakich temperaturach się suszyło i jakie były rezultaty, a następnie wyciągać wnioski.

Jako ważny czynnik wskazuje się też równomierne rozprowadzanie ciepła, co przekłada się na równomierne suszenie.

Niewiadów suszarka do grzybów owoców ranking
Źródło: Niewiadów

Ustawienie czasu i sterowanie suszarką

Tutaj chodzi o to, na jak długo możemy na timerze ustawić suszenie (różny jest czas dla poszczególnych produktów) oraz czy jest automatyczne wyłączenie. W kwestii sterowania: może być mechaniczne, z przełącznikami czy pokrętłami, lub cyfrowe, z przyciskami i wyświetlaczem (powinien być on także odpowiednio czytelny).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na kulturę pracy suszarki do grzybów i owoców (czyli jak głośno pracuje) czy jakość materiałów i wykonanie elementów. Choć często poleca się suszarki z przezroczystego tworzywa sztucznego (do pooglądania suszenia bez podnoszenia pokrywy), można spotkać się z krytyką plastikowych suszarek jako możliwie toksycznych. Rozwiązaniem mogą być suszarki z elementami plastikowymi, ale wolne od Bisfenolu A (BPA-Free). Jednak nawet i tutaj znajdą się głosy, że lepsza będzie suszarka całkiem pozbawiona plastiku (można znaleźć takie z elementami z nierdzewnej stali).

Ważne jest także, by urządzenie było szczelne. A także byśmy wiedzieli, czy poszczególne elementy możemy myć w zmywarce, czy niekoniecznie

Co jeszcze może oferować suszarka do grzybów i owoców?

  • regulacja nawiewu czy nadmuchu – dzięki niej możemy ustawić z jaką szybkością przepływa powietrze (przekłada się to na szybkość suszenia);
  • dodatkowe zabezpieczenia – wspomniane wyżej przed przegrzaniem czy podkładki antypoślizgowe;
  • dodatkowe akcesoria – na przykład maty na skórki owoców czy bardziej ociekające produkty.
Najlepsza suszarka do grzybów i owoców ranking do suszenia
Źródło: MPM

Polecane suszarki do grzybów i owoców – ranking al.to

suszone owoce w słojach ranking najlepsza suszarka do grzybów i owoców
Źródło: Pixabay

Warzywa, zioła, mięso i wędliny (także ryby), ale też pestki i orzechy, chleb kukurydziany, ryż czy… keczup lub sos BBQ, a nawet kwiaty. Przeznaczenie ususzonych produktów może być różne. Czasem czysto smakowe lub dekoracyjne, a także zdrowotne czy kosmetyczne.

Przede wszystkim borowiki, podgrzybki i koźlarze. Poza nimi wymienia się także smardze, kurki, kanie czy pieczarki, ewentualnie maślaki (jednak dopiero po usunięciu śliskiej skórki z kapelusza). Lista może być oczywiście dłuższa. Można suszyć grzyby z kapeluszami i trzonami (kroimy je wzdłuż trzonu), w całości (te mniejsze) albo trzony pokrojone na krążki grube na pół centymetra lub centymetr. Niektóre grzyby można potem sproszkować i trzymać jako przyprawę. Pamiętajmy, że suszymy tylko grzyby zdrowe i świeże – odpadają uszkodzone, podgniłe i robaczywe. Niektóre grzyby (te mniejsze) poleca się także raczej do marynowania.

Suszone warzywa czy owoce są zdrowe, obniżają ryzyko wielu poważnych chorób czy problemów z trawieniem, nie zawierają zbędnej chemii (za to jest w nich dużo błonnika). Składniki odżywcze suszonych produktów również utrzymują się dłużej niż przy świeżej żywności. Ususzone owoce lub warzywa mogą być też dobrymi zamiennikami dla słodyczy, choć nie należy z nimi przesadzać. Do tego dochodzą korzyści finansowe, gdyż nie musimy kupować sklepowych (droższych) suszonych produktów. Suszone produkty również mogą być dłużej przechowywane (trzeba również pamiętać, by trzymać je z dala od powietrza i wilgoci, w szczelnie zamkniętych, wysterylizowanych pojemnikach).

Wszystko zależy od konkretnego produktu i powinno się indywidualnie sprawdzić właściwe wskazówki. W większości przypadków powinno się je umyć (przy grzybach sugeruje się raczej je przetrzeć) i usunąć zbędne elementy (szypułki, pestki, twardą skórkę…). Potem namoczyć w odpowiednich konserwantach (jest to zależnie od produktu) i wreszcie pokroić (na kawałki tej samej grubości, przy czym mięso i wędliny sugeruje się kroić jak najcieniej). Niektóre produkty można suszyć w całości (małe owoce).

Suszenie może pozbawić produkty witamin A czy C, ograniczyć poziom witaminy B i pewnych minerałów, a także podnieść kaloryczność czy poziom cukru (dlatego nie poleca się opierania swojej diety tylko na suszonych produktach). Większość witamin, minerałów, enzymów czy niezbędnych kwasów tłuszczowych jest jednak pozostawiona. Raczej nie mieszajmy jednak produktów (nawet jeśli mamy same grzyby czy zioła lub mięsa, ale różnią się one między sobą), bo pomieszają się zapachy (czasem nie musi być to złe, ale lepiej uważać z eksperymentowaniem, zwłaszcza nie do końca chętnym). Pokrojone produkty muszą być ułożone obok siebie, ale bez zachodzenia. Zapoznajmy się też ze wspomnianą instrukcją producenta oraz tym, ile sugeruje się suszyć dany produkt (i sprawdźmy też w innych źródłach). Generalnie jeśli produkty są zbyt miękkie lub lepkie, to znaczy, że nie zostały poprawnie wysuszone i muszą być jeszcze potrzymane (choć bywają wyjątki).

Jest to pewna alternatywa, zwłaszcza jeśli chcemy coś ususzyć raz od wielkiego dzwonu. Jak pisze Rebecca Ciaramidaro z Choice, efekty suszenia w piekarniku mogą być takie same lub lepsze. Ważne jest jednak, by piekarnik taki posiadał termoobieg oraz mógł pracować w niskich temperaturach rzędu 50-70/90 stopni Celsjusza (ich uzyskanie i utrzymanie nie zawsze jest proste). Nie może to być piekarnik gazowy, ze względu na osadzające się szkodliwe spaliny. Zaletą suszarki do grzybów i owoców jest natomiast to, że można w niej utrzymać stałą temperaturę. Uznaje się ją także za bardziej energooszczędną względem piekarnika.

suszona pomarańcza ranking najlepsza suszarka do owoców
Źródło: Pixabay

Polecamy też: