Ranking robotów kuchennych. Sprawdź, jakiego robota kuchennego wybrać

W kuchni zawsze dużo się dzieje. Czasem nawet zbyt dużo. Wtedy zdecydowanie przydałaby się dodatkowa para rąk. Na przykład taka, która mogłaby utrzeć masę albo ugnieść ciasto, podczas gdy Ty przygotowujesz owoce albo studzisz galaretkę. Na szczęście masz w zasięgu wsparcie, które nigdy nie marudzi ani nie narzeka, a każdy kolejny obowiązek wykonuje z niesłabnącym zapałem. To oczywiście robot kuchenny. No bo w sumie kto inny?

Jak działa i co robi robot kuchenny?

To zależy. Są takie roboty, które oferują najwyżej kilka funkcji, i są też takie, które z powodzeniem wykonają za Ciebie całą pracę. Najprościej rzecz ujmując: robot kuchenny to jedno urządzenie łączące w sobie funkcje i możliwości kilku(nastu) innych sprzętów kuchennych. I właśnie dlatego przed wyborem takiego urządzenia warto się zastanowić, do jakich zadań najczęściej będzie potrzebne.

zamyślony mężczyzna w kuchni

Lista obowiązków, w których może wyręczyć Cię robot kuchenny, jest długa. Znajdują się na niej m.in.:

  • Cięcie, krojenie na plastry, rozdrabnianie, siekanie – przyda się, gdy chcesz zrobić sałatkę, bo akurat godzinę temu znajomi z innego miasta napisali, że są w pobliżu i chętnie Cię odwiedzą.
  • Mielenie (mięsa, serów, warzyw) – pod tym kątem roboty raczej nie ustępują maszynkom do mielenia, mogą za to mieć znacznie okrojony wybór nasadek, więc w przypadku bardziej wymagających może nie obejść się bez wyspecjalizowanego sprzętu.
  • Miksowanie i mieszanie – absolutna podstawa, jeśli pieczesz ciasta i inne smakołyki. Ale robot wyposażony w odpowiednie końcówki wymiesza dla Ciebie także pyszną sałatkę.
uśmiechnięta kobieta stoi przy robicie kuchennym
  • Zagniatanie ciasta – to z kolei funkcja, która pomoże wyrobić na przykład ciasto drożdżowe na pizzeriny czy chrupiące bułeczki. Z kruchym zresztą też sobie poradzi.
  • Blendowanie – pomoże szybko przygotować owocowo-warzywne smoothie albo kremową zupę.
  • Ubijanie – szybko przekształci białka w pianę czy ubije śmietanę.

Oczywiście tych funkcji jest znacznie więcej. Są bowiem roboty kuchenne, które gotują (także na parze), wyciskają sok, smażą, a nawet napełniają kiełbasy.

Ranking robotów kuchennych – rodzaje urządzeń

Zakres czynności robota kuchennego zależy oczywiście od jego budowy i wyposażenia. W zestawie z tańszymi urządzeniami najczęściej znajdziesz na przykład tylko w malakser albo samą misę. Jak łatwo się domyślić, im wyższa jest cena robota, tym więcej dołączonych do niego akcesoriów. Najdroższe produkty to już wielozadaniowe urządzenia kuchenne, których wyposażenie może przyprawić o (pozytywny) ból głowy. Maszynka do mielenia, blender kielichowy, wyciskarka do cytrusów, misa, malakser i kilkanaście końcówek. Taki sprzęt z powodzeniem zastąpi Cię w większości obowiązków.

Roboty kuchenne dzieli się właśnie ze względu na wyposażenie. Najpopularniejsze modele to:

philips robot kuchenny z malakserem
  • Robot z malakserem – kompaktowy, przeznaczony głównie do krojenia, szatkowania, ubijania, niekiedy także do wyrabiania.
  • Robot kuchenny planetarny z misą – mają więcej zastosowań: wyrabiają ciasto, ubijają pianę, mieszają itp.
  • Wielofunkcyjne urządzenia kuchenne – tę grupę tworzą najbardziej zaawansowane roboty kuchenne. Pierwszą podgrupę tworzą roboty planetarne, do których dołączono malakser i inne akcesoria, dzięki czemu znacznie poszerzono zakres ich działania. Do drugiej podgrupy zalicza się z kolei urządzenia, które dodatkowo gotują (również na parze), podtrzymują ciepło itp.

Wybór konkretnego typu jest oczywiście uzależniony od tego, co i jak często gotujesz. Jeśli większość czynności wykonujesz samodzielnie i sprawia Ci to prawdziwą przyjemność, prawdopodobnie obędziesz się bez robota lub wystarczy Ci taki, który zastąpi Cię w najmniej przez Ciebie lubianych zadaniach. Jeśli natomiast jesteś w kuchni tak nieporadny(-a), jak niżej podpisany, najpewniej zrobisz użytek z bogato wyposażonego wielofunkcyjnego robota kuchennego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota kuchennego?

Zanim przejdziemy do rankingu robotów kuchennych, warto jeszcze przyjrzeć się najważniejszym parametrom tych urządzeń.

  • Moc – można przyjąć, że im wyższa moc urządzenia, tym lepiej wykonuje ono poszczególne czynności. Robot zakupiony z myślą o krojeniu nie musi mieć tylu watów, co ten, który będzie też ugniatał ciasto. Warto jednak mieć na uwadze, że wysoka moc może oznaczać duży poziom hałasu podczas pracy.
  • Możliwość regulacji pracy – nieoceniona funkcja, która pomaga dostosować tempo i intensywność pracy do potrzeb.
  • Liczba programów – im więcej programów, tym więcej czynności wykona robot.
  • Pojemność misy lub malaksera – określa na przykład, ile porcji ciasta jednorazowo przygotujesz. Jeśli gotujesz dla dużej liczby osób – wskazana jest jak największa pojemność.
  • Wielkość robota – także ma znaczenie. W małej kuchni duży, wyposażony w kilkanaście akcesoriów robot może okazać się po prostu niepraktyczny. W takiej sytuacji lepszym wyborem może być postawienie na mniejsze, ale konkretnie wyspecjalizowane urządzenie.
urządzenie wielozadaniowe mpm akcesoria
  • Możliwość mycia w zmywarce – zmywanie to bardzo niedoceniana czynność, której większość osób nie znosi. Należysz do tego grona? Upewnij się, że elementy Twojego robota kuchennego można bez obaw myć w zmywarce.
  • Zabezpieczenia – wzmocniony przewód, antypoślizgowe nóżki czy blokada uruchomienia, kiedy np. malakser nie jest domknięty, to funkcje znacznie poprawiające bezpieczeństwo codziennego korzystania z robota.
  • Wyposażenie – tutaj wybór zależy od tego, co najczęściej robisz w kuchni. Jeśli wiesz już, jaki typ robota wybrać, upewnij się, że ma on te akcesoria, na których Ci zależy. Na przykład wtedy, kiedy chcesz, aby urządzenie wyrabiało za Ciebie ciasto, w zestawie powinien znajdować się odpowiedni hak. Takie informacje znajdziesz na kartach produktowych.

Czy warto kupić robota kuchennego?

Chyba każdy ma listę kuchennych zadań, których nie lubi. Może chodzić o krojenie cebuli, ubijanie piany, mieszanie składników. Pierwszym argumentem za robotem kuchennym jest to, że z łatwością ogarnie mniej lubiane czynności za Ciebie.

Z kolei wyspecjalizowane i bardziej zaawansowane roboty znacznie rozszerzą zakres Twoich kuchennych możliwości. Chcesz na przykład przygotować burgery? Z odpowiednim robotem samodzielnie zmielisz odpowiednie kawałki mięsa, a potem wyrobisz ciasto na domowe bułki. Masz ochotę na słodki deser? W misie robota planetarnego szybko ubijesz pianę na bezę albo przyrządzisz mus czekoladowy.

mieszanie masy w misie

Ranking robotów kuchennych – polecane urządzenia do 1000 zł

W rankingu robotów kuchennych do 1000 zł znajdziesz roboty z malakserem, podstawowe roboty planetarne oraz najprostsze urządzenia wielofunkcyjne. Wybrane przez nas modele to dobre propozycje, jeśli szukasz praktycznego, łatwego w obsłudze robota.

Ranking robotów kuchennych – polecane urządzenia do 2000 zł

Wśród robotów kuchennych do 2000 zł znajdziesz już zaawansowane, wyspecjalizowane modele. W tej grupie pojawiają się już także urządzenia z rozbudowaną funkcjonalnością, które potrafią nawet przygotowywać potrawy.

Ranking robotów kuchennych – polecane modele powyżej 2000 zł

W tym przedziale cenowym znajdują się najbardziej zaawansowane urządzenia, często używane w profesjonalnych kuchniach.