Jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać? Ranking wyciskarek wolnoobrotowych 2021

Sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia nigdy za wiele. A jeśli znajdą się takie, które nie nadwyrężą domowego budżetu, to już w ogóle super. Na szczęście nie trzeba szukać daleko. Można na przykład zaczynać każdy dzień od pysznego, samodzielnie przygotowanego soku. Taki bogaty w witaminy i mikroelementy napój pomoże zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego sprawdźcie nasz ranking wyciskarek wolnoobrotowych na rok 2021 i dowiedzcie się, jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać.

Co to właściwie jest i jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

To dość proste urządzenie, którego zadaniem – jak sama nazwa mówi – jest wyciskanie soku z owoców i warzyw. W większości modeli (jeśli nie we wszystkich) odpowiada za to charakterystyczny „ślimak”. Uformowany w kształt zbliżony do świdra, z dużą siłą przesuwa i miażdży wrzucone do wyciskarki produkty. Wytłaczany sok przepływa przez sitka i spływa do naczynia wydzielonym kanalikiem (przetworzone warzywa i owoce trafiają do innego pojemnika).

wyciskarka wolnoobrotowa phlipis

Czy wyciskarka wolnoobrotowa jest lepsza od sokowirówki?

Oba urządzenia mają swoje plusy i minusy. Sokowirówka jest prostsza w obsłudze i szybciej przygotowuje sok. Uzyskany dzięki niej napój jest klarowny, zbliżony do tego, który można dostać w sklepach. Wyciskarka z kolei wymaga pewnej wprawy w obsłudze oraz wytwarza gęstszy, bardziej zawiesisty sok. Są też takie składniki, z których uda się go uzyskać tylko dzięki wyciskarce. Mowa na przykład o warzywach liściastych czy o bardzo twardych bulwach.

Trzeba tu jeszcze zaznaczyć, że wyciskarka jest bardziej efektywna od sokowirówki i z takiej samej porcji produktów wyprodukuje więcej soku. Co ważne, napój wytłoczony w wyciskarce nadaje się do przechowywania w lodówce. Można więc odmierzyć porcję i zostawić na późniejszą porę.

Jakie właściwości ma sok z wyciskarki?

Sposób przyrządzania soku ma dość duży wpływ na jego właściwości. Wyciskarki do owoców i warzyw pracują naturalnie, stopniowo i z dużą siłą przetwarzając podane składniki w niskiej temperaturze, bez użycia jakichkolwiek ostrzy. Dzięki temu przygotowany napój jest bogatszy w substancje odżywcze i w przeciwutleniacze.

Z jakich owoców i warzyw można przygotowywać sok w wyciskarce wolnoobrotowej?

Jednym z największych atutów wyciskarek wolnoobrotowych jest wszechstronność. Urządzenia te sprawnie wytłaczają sok także z tych warzyw i owoców, w przypadku których sokowirówki nie są efektywne. Wyciskarka pomoże więc przyrządzić napoje z cytrusów, jabłek, ananasów, marchewek, buraków, a także z selera naciowego, szpinaku, czy kapusty. Warto jednak wiedzieć, że duży wpływ na efektywność urządzenia ma jego moc (ale o tym za chwilkę).

Dlaczego wybór wyciskarki wolnoobrotowej się opłaca?

Wyciskarka wolnoobrotowa do soków ma ten plus, że pyszny napój da się w niej przygotować nawet tych owoców i warzyw, które nie wyglądają już zbyt okazale. Wystarczy je odpowiednio „obrobić” i na przykład wyciąć nienadające się do spożycia fragmenty. Litr pełnowartościowego, zdrowego soku może więc kosztować mniej niż w sklepie.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Too Good To Go zadebiutowało w Polsce. Z czym to się … „je”?

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych, czyli jaką wyciskarkę do soków wybrać w 2021

Pora trochę bliżej przyjrzeć się samym urządzeniom. Ich wybór jest ogromny, podobnie zresztą jak przedział cenowy, w którym są dostępne. Czy tanie wyciskarki wolnoobrotowe sprawdzą się w Waszej kuchni? Czemu funkcja reverse jest taka ważna? I czy w wyciskarce można przygotować tylko sok? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Moc wyciskarki, czyli najważniejsze kryterium

Dla wielu osób najważniejszym kryterium podczas wyboru wyciskarki wolnoobrotowej będzie jej moc. I słusznie, bo od niej w dużej mierze zależy to, jak efektywnie urządzenie będzie rozprawiać się ze składnikami. W naszym rankingu wyciskarek wolnoobrotowych znajdziecie modele o mocy od 150 do 400 W. 

Już te pierwsze (zazwyczaj najbardziej przystępne cenowo) pozwolą cieszyć się sokami ze szpinaku czy selera naciowego, ale to te mocniejsze będą zdecydowanie bardziej efektywne w takich zastosowaniach. Po prostu wytłoczą więcej soku i zrobią to sprawniej.

Liczba obrotów

Tutaj zasada jest prosta. Im wyższa liczba obrotów, tym więcej soku wyciskarka wytłoczy z owoców i warzyw. Mocniejsze urządzenie o większej prędkości zdecydowanie lepiej poradzi sobie też z trudnymi produktami, jak na przykład liście szpinaku. Ale i niska prędkość ma swoje zalety – pozwala uzyskać napój bogatszy w składniki odżywcze.

Wyciskarka pionowa czy pozioma?

W rankingu wyciskarek na 2021 rok umieściliśmy urządzenia o konstrukcji poziomej i pionowej. Jak duże znaczenie ma ta różnica? Cóż, sprowadza się głównie do tego, że wyciskarki pionowe zajmują mniej miejsca i są odrobinę łatwiejsze w obsłudze. To dlatego, że w ich przypadku ślimak ustawiony jest pionowo, więc składniki przepychane są w dół. W przypadku wyciskarek poziomych często trzeba sobie pomagać popychaczem. Ale coś za coś – większość modeli poziomych jest łatwiejsza w czyszczeniu.

kobieta wyciska sok

Co to jest funkcja reverse w wyciskarce?

To rozwiązanie, które uratowało niejeden sok. Po aktywacji tego trybu ślimak obraca się w drugą stronę, a więc przesuwa owoce i warzywa w kierunku wlotu. Dzięki temu można rozładować zatory, które czasem przydarzają się urządzeniom o mniejszej mocy.

Co ważne, nie wszyscy producenci stosują angielską nazwę. Niektórzy opisują tę funkcję jako dwa kierunki pracy silnika albo bieg wsteczny.

Sitka, czyli co oprócz soku można przygotować w wyciskarce?

Dzięki różnym sitkom, które są dostępne w zestawie z wybranymi wyciskarkami, można z łatwością regulować konsystencję soku. Sitko o gęstej filtracji pomoże uzyskać lżejszy sok o konsystencji zbliżonej do wody, o rzadkiej – gęstszy, z zawartością miąższu.

Są jeszcze sitka przeznaczone na przykład do przygotowywania sorbetów lodowych, musów i dżemów. Niektórzy producenci dołączają je do swoich wyciskarek, inni natomiast oferują je osobno.

Jakie jeszcze cechy powinna mieć wyciskarka wolnoobrotowa?

Oczywiście warto się upewnić, że jej elementy mające kontakt z żywnością zostały wykonane z bezpiecznych tworzyw i nie zawierają np. BPA. W naszym rankingu wyciskarek znajdziecie wyłącznie takie urządzenia. Przy okazji warto sprawdzić pojemność dołączonego naczynia na sok, choć je akurat często można zastąpić na przykład ulubionym kubkiem.

Praktycznym udogodnieniem są również antypoślizgowe nóżki. Dzięki nim urządzenie nie przemieszcza się po blacie, a w konsekwencji łatwiej utrzymać czystość.

Jak dbać o wyciskarkę wolnoobrotową?

Jeśli już wiecie, jaką wyciskarkę wolnoobrotową wybrać, to jeszcze jedna rada, tym razem w temacie konserwacji sprzętu. Dobrą, wręcz bardzo dobrą praktyką jest mycie urządzenia zaraz po użyciu. Zaschnięte owoce, które przywierają do ścianek, są nie tylko nieestetyczne, ale także niewdzięczne do usunięcia. No i mogą utrudniać pracę urządzenia. Dlatego jeszcze przed wypiciem szklanki soku warto zdemontować sprzęt i umyć pod bieżącą wodą lub – jeśli nie ma przeciwwskazań – umieścić wszystkie elementy w zmywarce.

Odpowiednio czyszczona i konserwowana wyciskarka do warzyw i owoców na pewno odwdzięczy się długą i efektywną pracą. Tak przynajmniej jest w moim przypadku.😊