Suszarka bębnowa do ubrań – co warto wiedzieć przed zakupem?

Od zrobienia prania do wyprasowania i złożenia ubrań w szafie jeszcze długa droga. Wielogodzinnym, a czasem trwającym nawet kilka dni procesem jest suszenie ubrań. Sterty mokrego prania rozwieszone na sznurkach w łazience – doskonale znasz ten widok? Inwestycja w suszarkę bębnową wybawi Cię z tej opresji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu i jaką suszarkę bębnową wybrać, by spełniła wszystkie Twoje oczekiwania.

Suszarka bębnowa – jaką wybrać?

To pomocnik, który wyręczy Cię w niewdzięcznym zadaniu. Wysuszy ubrania za Ciebie i pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, ale również i miejsca. W zależności od wyboru konkretnego modelu możesz pokusić się o energooszczędny sprzęt. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, przeanalizuj istotne parametry i sprawdź, jakie są rodzaje suszarek. To ułatwi Ci podjęcie decyzji i pomoże w znalezieniu idealnej suszarki bębnowej.

Zobacz nasz ranking suszarek bębnowych i wybierz model skrojony na miarę Twoich potrzeb.

ubrania na wieszaku

Suszarka bębnowa czy pralko-suszarka – co sprawdzi się lepiej?

Plusy i minusy pralko-suszarek

Wybór jest naprawdę szeroki. Możesz zdecydować się na rozwiązanie 2w1 i postawić na pralko-suszarkę. Ten typ sprzętu zapewnia dwie korzyści – zrobienie prania oraz wysuszenie ubrań w jednym. To bez wątpienia wielka zaleta, jednak trzeba pamiętać o tym, że hybrydowe urządzenia zazwyczaj odznaczają się mniejszą efektywnością. Są też mniej wydajne, ponieważ proporcja załadunku ubrań przeznaczonych do prania i suszenia nie jest równomierna. Oznacza to, że po wykonanym praniu, część ubrań i tak trzeba będzie wysuszyć w sposób tradycyjny.

Wielkim plusem pralko-suszarek jest to, że zajmują one o połowę mniej miejsca, niż w przypadku, gdy decydujesz się na zakup dwóch oddzielnych sprzętów. A to z kolei wiąże się także ze zmniejszonymi kosztami zakupu.

Plusy i minusy suszarek bębnowych

W przypadku suszarek bębnowych niewątpliwie największym plusem jest szybkość suszenia ubrań oraz zaoszczędzenie sporej ilości czasu. Warto jednak pamiętać o tym, że ilość mokrych ubrań załadowanych do wsadu suszarki nie będzie taka sama jak w przypadku pralki. Mokre ubrania zwiększają swoją objętość, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę podczas zakupów.

Najlepiej wybrać suszarkę bębnową, która ma zbliżoną, najlepiej nieco większą pojemność niż pralka. Zasada jest prosta – suszenie wymaga więcej miejsca niż pranie.

Jednorazowy koszt zakupu suszarki bębnowej jest sporą inwestycją. Jeśli zdecydujemy się także na zakup nowej pralki, to koszty zwiększą się dwukrotnie. Pod tym względem bardziej opłacalne jest zainwestowanie w pralko-suszarkę. Trzeba jednak pamiętać o wspomnianych już ograniczeniach dotyczących suszenia ubrań w takim sprzęcie. Niektóre rzeczy i tak trzeba będzie rozwiesić w łazience, na tarasie lub balkonie.

suszarka bębnowa

Jak działa suszarka do ubrań – rodzaje suszarek bębnowych

Suszarka ewakuacyjna (wentylacyjna)

To suszarka bębnowa, która odznacza się najprostszą budową i najniższą ceną. Występuje pod nazwą suszarki wentylacyjnej lub wywiewowej. Najczęściej określa się ją mianem ewakuacyjnej ze względu na sposób działania. Pod wpływem powietrza, które jest pobrane z pomieszczenia, a potem ogrzewane w komorze, następuje proces osuszania mokrych tkanin. Następnie para wodna zostaje odprowadzona z wnętrza suszarki za pomocą przewodu wentylacyjnego. Ten typ suszarek sprawdzi się przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie wydzielona jest przestrzeń na pralnie z dostosowaną siecią instalacji sanitarnych.  

Suszarka kondensacyjna

Ośrodkiem pracy w suszarce kondensacyjnej jest umieszczona w jej wnętrzu grzałka. Podgrzewa ona pobierane z otoczenia powietrze. Podczas procesu suszenia wytworzona para jest schładzana i zamienia się w wodę, która trafia do specjalnego, wydzielonego pojemnika. Może być także usuwana za pomocą przewodu odpływowego. W tym celu wystarczy podpiąć urządzenie do sieci kanalizacyjnej. Suszarka kondensacyjna znajduje zastosowanie zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu.

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła

W miejsce grzałki zamontowana jest specjalna pompa ciepła. Niewątpliwą zaletą jest tu niższe zużycie energii. Co prawda koszt zakupu jest droższy niż w przypadku wyżej wymienionych modeli, jednak wraz z upływem czasu i użytkowaniem sprzętu pieniądze się zwracają. Pompa tworzy zamknięty obieg powietrza, co zapobiega utracie ciepła i zapewnia ekonomiczną pracę suszarki. W porównaniu do innych modeli suszarka z pompą ciepła pobiera o 60% mniej prądu.

Oprócz tego ten rodzaj suszarek zapewnia wysuszenie ubrań w temperaturze zaledwie 45-55 °C. Dla porównania modele z grzałką potrzebują znacznie wyższych, bo sięgających nawet do 80 °C. To duża różnica, w szczególności gdy zależy nam nie tylko na szybkości pracy, ale i ochronie delikatnych tkanin.

Programy suszarek bębnowych

Każda automatyczna suszarka do ubrań jest wyposażona w programy, dzięki którym proces suszenia przebiega szybko i komfortowo. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Opóźnienie startu – suszarka uruchomi się o wybranej przez Ciebie godzinie
  • Mix – program, który jest przeznaczony do tkanin różnego rodzaju. W jednym cyklu suszenia możemy załadować do bębna zarówno ubrania z tkanin syntetycznych, jak i bawełnianych
  • Program do prasowania – po wyjęciu ubrań z suszarki są one lekko wilgotne, aby łatwiej można było je wyprasować
  • Program do szafy – pranie idealnie suche i gotowe do ułożenia w szafie. Nie trzeba prasować tkanin przed ich złożeniem
  • Outdoor – program dedykowany do suszenia odzieży wierzchniej, np. wodoodpornej
  • Fuzzy Logic – suszarka automatycznie dobiera czas pracy oraz temperaturę do ilości załadowanych ubrań
  • Czujnik czyszczenia – otrzymasz powiadomienie, kiedy filtr będzie wymagał czyszczenia
  • Program redukcji zagnieceń – w ostatniej fazie suszenia do bębna wpuszczane jest zimne powietrze, które chroni ubrania przed pojawieniem się zagnieceń

Ile prądu zużywa suszarka do ubrań

Wszystko zależy od wybranego modelu oraz klasy energetycznej, czyli parametru określającego zużycie prądu oraz efektywność urządzenia. Suszarka kondensacyjna, wentylacyjna lub pralko-suszarka – każda z nich ma oddzielną skalę.

Informację o klasie energetycznej, ale również ładowności bębna suszarki i poziomie generowanych dźwięków znajdziesz na etykiecie energetycznej. Producenci podają informację o rocznym zużyciu prądu przez suszarkę oraz jaki jest pobór energii podczas jednego cyklu suszenia.

Suszarki wentylacyjne, chociaż najtańsze, odznaczają się również najwyższym zużyciem prądu. Optymalnym rozwiązaniem są suszarki kondensacyjne, a jeśli zależy Ci na energooszczędnym rozwiązaniu, wybierz suszarki z pompą ciepła. W porównaniu z wcześniej wymienionymi modelami urządzenia z pompą pobierają nawet o 60% mniej prądu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku dodatkowym kosztem jest konserwacja i wymiana pompy. Rzeczywiste zużycie energii zależy również od sposobu użytkowania urządzenia – częstotliwości oraz wybieranych trybów pracy.

Suszarka do ubrań – do zabudowy czy wolnostojąca?

To zależy od indywidualnych preferencji. Niewątpliwą zaletą suszarek wolnostojących jest swoboda ustawienia – można zamontować je praktycznie w dowolnym miejscu w kuchni lub łazience. Wybierając model wolnostojący, możesz zdecydować się na suszarkę ładowaną od frontu lub od góry.

W przypadku opcji do zabudowy drzwiczki muszą być zamontowane od frontu. Jeśli zależy Ci na aranżacji wnętrza i spójnej stylistce wybierz model do zabudowy i zamontuj suszarkę w ciągu szafek. Zakryta blatem i frontem meblowym będzie zupełnie niewidoczna.

Niezawodne i nowoczesne – wybierz sprzęt na miarę swoich potrzeb

Jeśli zastanawiasz się, w który sprzęt zainwestować jako pierwszy – sprawdź promocyjne ceny w sklepie al.to. Znajdziesz tam pralki, suszarki i pralko-suszarki skrojone na miarę Twoich potrzeb. Skorzystaj z promocji i wybierz urządzenie pełne przydatnych technologii.

Postaw na inteligentne rozwiązania i wybierz sprzęt, który połączysz ze swoim smartfonem. Dzięki dedykowanej aplikacji możesz sterować urządzeniem, wybierać programy i funkcje oraz otrzymywać powiadomienia o kończących się środkach piorących. A jeśli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni – postaw na praktyczne rozwiązanie i ustaw pralkę z suszarką w słupku. Pomogą w tym specjalne listwy. Dzięki niej bezpiecznie zamontujesz urządzenia w kolumnie.