ASUS wraca ze swoim topowym sprzętem do smartfonowego grania. Seria ROG Phone 9 nie ma już przed nami tajemnic. Śmiało można powiedzieć, że jest tu elitarnie, na co wpływają szczególnie zastosowane w tym sprzęcie podzespoły. W tym artykule poznasz specyfikację, wygląd i cenę ASUS-a ROG Phone 9 | ROG Phone 9 Pro.
Elitarny smartfon musi działać na procesorze o niemniej elitarnych możliwościach. I dokładnie tak się stało w przypadku nowego ROG Phone’a, bo ten może pochwalić się Snapdragonem 8 Elite. Ma to być ideał do gier mobilnych. Za utrzymywanie odpowiedniej temperatury przy wysokich obciążeniach odpowiada specjalny system GameCool 9. Warto dodać, że zmian konstrukcyjnych, które mają wpływać na wydajność chłodzenia, doczekał się AeroActive Cooler X Pro – akcesorium ma radzić sobie 29% skuteczniej z odprowadzaniem ciepła.
W zależności od wersji dostajemy 12, 16 lub 24 GB RAM-u (LPDDRX5) oraz 256/512 GB albo 1 TB pamięci na dane (UFS 4.0). Bateria ma pojemność 5800 mAh, a da się ją naładować przewodowo (65W) lub bezprzewodowo (15W). Jest tu też 10-watowe ładowanie zwrotne.
Ekran zawsze był mocną stroną ROG Phone’ów i nie inaczej jest w przypadku nowych modeli. Wyświetlacz to 6,78-calowy AMOLED E6 z rozdzielczością FHD+, jasnością szczytową 2500 nitów (HBM – 1600 nitów) oraz dynamicznym odświeżaniem ekranu 1-185 Hz (w trybie standardowym do 165 Hz). Głośniki, jak co roku, to jeden ze znaków rozpoznawczych ROG-a. Grają świetnie i trudno to podważać.
Seria ASUS ROG Phone 9 działa na systemie Android 15 z nakładką producenta. Nie zabrakło też funkcji AI, które królują w 2024 roku – tapety AI, transkrypcje notatek głosowych, tłumaczenie rozmów telefonicznych na żywo czy redukcja szumów AI podczas rozmów.
A co z aparatami? ROG Phone’y były zawsze smartfonami do grania, ale niekoniecznie do robienia wybitnych zdjęć. W nowej serii główny obiektyw to 50-megapikselowe oczko, a szeroki kąt ma matrycę 13 Mpix. Różnicą pomiędzy modelem podstawowym a Pro jest trzeci obiektyw – w przypadku tego pierwszego jest to obiektyw makro 5 Mpix, a drugi ma teleobiektyw 32 Mpix z 3-krotnym zoomem optycznym.
Skoro jesteśmy przy różnicach, warto zwrócić uwagę na podświetlenie plecków, czyli AniMe Vision. W wersji podstawowej jest to 85 diod LED, a w Pro aż 648. Oświetlenie pozwala oczywiście ustawiać animacje dla powiadomień, połączeń czy nawet gier (AniMe Play).
Smartfony gamingowe są raczej niszą, ale też śmiało można je traktować jak coś, co pasuje do półki premium. Dlatego też ceny są zbliżone do flagowców innych producentów. Od 19 listopada 2024 roku ruszyła przedsprzedaż serii ASUS ROG Phone 9.