Ranking: najlepsze niszczarki do biura i domu w 2023 roku

Chyba każdy z nas słyszał już o unijnej dyrektywie RODO. Według niej każdy podmiot przetwarzający dane osobowe ma obowiązek kontrolowania obszarów, przez które mogłoby dojść do wycieku, albo np. kradzieży danych osobowych. Aby zatem spać spokojnie, najlepiej zaopatrzyć się w dobrą niszczarkę do dokumentów. Oto proponowane modele do biura i domu na rok 2023.

Czy warto kupić niszczarkę?

Każde chcące profesjonalnie pracować biuro powinno zaopatrzyć się w niszczarkę. Przyda się ona też w domu – wiele osób w dzisiejszych czasach pracuje przecież także po godzinach, w zaciszu własnych czterech kątów. Dlaczego jest to takie ważne?

Każda osoba czy firma, która obraca danymi wrażliwymi powinna zadbać, aby w momencie, gdy są już niepotrzebne, zostały skutecznie zniszczone. Niestety, wyrzucenie ich do kosza, jak można się domyślić, jest metodą mało efektywną. Jej stosowanie może sprawić, że dokumenty z wartościowymi informacjami trafią w niepowołane ręce, a Ty będziesz mieć z tego tytułu niemałe kłopoty. Postaw na niszczarkę i upewnij się, że wszystkie dane, którymi obracasz są bardzo 

Przeczytaj też:

Rodzaje niszczarek do dokumentów

Niszczarki zapewniają szybką i skuteczną utylizację niepotrzebnych już dokumentów. Te małe zgrabne i dające wygodnie ustawić się nawet w najmniejszym pomieszczeniu urządzenia zyskały sympatię zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

Liczy się poziom DIN

Najważniejszym parametrem tego typu sprzętu jest wskaźnik DIN, czyli norma określająca rodzaj niszczenia i poziom zabezpieczenia danych. Im większa cyferka znajduje się przy literce „P”, tym analogicznie poziom zabezpieczenia jest wyższy. Weź pod uwagę, że aby Twoje urządzenie skutecznie zutylizowało dane wrażliwe, powinno pracować minimum na poziomie P-3. Obecnie natomiast najwyższym bezpieczeństwem charakteryzują się niszczarki z zabezpieczeniami z pułapu P-7.

Funkcje ułatwiające korzystanie z urządzenia 

Poza powyższym, niszczarki do dokumentów różnią się między sobą np. głośnością działania, wydajnością, rodzajem wejścia na papier czy długością pracy, jaką oferują bez przerw.  Co więcej, poszczególne modele mogą pochwalić się funkcjami dodatkowymi – specjalnymi czujnikami ruchu, które chronią dzieci i zwierzęta przed nieopatrznym uruchomieniem sprzętu i niechcianym wypadkiem. 

Budowa i przyjemny design 

Możesz również wybierać spośród modeli o różnych wielkościach koszy na ścinki. To wielkość kosza zadecyduje, jak często będzie trzeba fatygować się, aby go opróżniać. Wpływa ona też na gabaryty i design sprzętu. 

A propos designu, niszczarki dostaniesz najczęściej w kolorze białym i czarnym. Masz więc do czynienia z nieśmiertelną klasyką, która idealnie wtopi się w każde pomieszczenie. 

Możesz również wybrać niszczarkę na kółkach – rzecz szczególnie przydatna w biurach, gdzie transportowanie sprzętu z miejsca na miejsce mogłoby bez nich okazać się nieco uciążliwe. Mobilność to wygoda – warto więc wziąć ją pod uwagę. 

Niszczarka nie tylko do papieru. Co jeszcze zniszczy?

Co ciekawe, poszczególne modele niszczarek dostępnych na rynku, oprócz papieru, pozwolą również zutylizować zszywki, spinacze biurowe, płyty CD/DVD, dyskietki oraz karty magnetyczne, np. te do bankomatu. Jeśli zależy Ci także na tej funkcjonalności, upewnij się, że oferowany model ją oferuje. Taką informację znajdziesz zwykle w specyfikacji sprzętu. 

Niszczarki: najczęściej zadawane pytania

Oczywista odpowiedź to: papier. Ale nie tylko. Niszczarka wbrew pozorom nie jest przeznaczona wyłącznie do utylizacji papieru. W zależności od specyfikacji, za jej pomocą można pozbyć się również m.in.: płyt CD/DVD, kartek ze spinaczami i zszywkami, a nawet plastikowych kart, np. do bankomatu. 

Niszczarka szczególnie przyda się do dokumentów, na których zapisane są dane wrażliwe, np. dane osobowe nasze lub naszych pracowników. Szczególnie w kontekście rygorystycznie przestrzeganego RODO. Z powodzeniem znajdzie więc zastosowanie zarówno w biurze, jak i w środowisku domowym.

Stopień tajności niszczarki zależy od poziomu jej zaawansowania i przeznaczenia. Określany jest w skali DIN: od P-1 do P-7, przy czym P-1 to najmniejsze zabezpieczenie, a P-7 najwyższe. Aby skutecznie zniszczyć dane wrażliwe potrzebujesz zabezpieczenia na poziomie minimum P-3.

Ranking: niszczarki do biura i domu na rok 2022