Recenzja Brother InkBenefit Plus DCP-T520W, czyli świetnego urządzenia wielofunkcyjnego do domu lub małego biura

Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń wielofunkcyjnych i wybierając odpowiedni sprzęt do domu albo małego biura, można złapać się za głowę. W takim razie, na jaką drukarkę postawić, by koszty eksploatacyjne były niskie, jakość druku wysoka, a dodatkowo dało się skanować i kopiować? Już we wstępie napiszę, że warto zdecydować się na testowany przeze mnie Brother InkBenefit Plus DCP-T520W.

Zaczynamy zabawę z Brother DCP-T520W

Brother InkBenefit Plus DCP-T520W jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które już na pierwszy rzut oka świetnie powinno sprawdzić się w domu, a z pewnością nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazło swoje miejsce również w małym biurze. Nietrudno będzie znaleźć mu jakieś dobre miejsce ze względu na kompaktowe rozmiary.

Z wyglądu sprawia wrażenie sprzętu, który stworzony jest do pracy, ale niekoniecznie do tego, by swoim designem wzbogacić wystrój wnętrza. A wspominam o tym dlatego, że są urządzenia, które wizualnie się wyróżniają. Natomiast w przypadku urządzenia wielofunkcyjnego, to nie wygląd odgrywa główną rolę. DCP-T520W ma cechować przede wszystkim tanie drukowanie.

Testowana drukarka obsługuje podstawowe formaty papieru – między innymi A4, A5, A6 oraz najbardziej powszechne rozmiary papieru fotograficznego, czyli 10 x 15 cm oraz 13 x 18 cm. W standardowym podajniku załadować da się około 150 arkuszy papieru, a jeśli od czasu do czasu wykorzystać musicie inny format, do dyspozycji otrzymacie podajnik z tyłu na jeden arkusz. Obydwa podajniki obsługują te same nośniki. Warto później zajrzeć do ustawień drukarki, by sprawdzić, czy po wykryciu papieru w tylnym podajniku, DCP-T520W automatycznie skorzysta właśnie z niego.

W zależności od potrzeb, drukarkę podłączycie z innymi urządzeniami poprzez Wi-Fi lub kabel USB. Możliwe jest również drukowanie i skanowanie ze smartfonów i tabletów. Panel sterujący przydatny jest głównie do kopiowania, ponieważ zawiera niezbędne przyciski, które mogą przydać się do tego procesu właśnie. Na malutkim wyświetlaczu sprawdzicie aktualny status urządzenia.

Zawartość opakowania ze sprzętem

Po odpakowaniu pudła, w środku znajdziecie wszystko to, co niezbędne do tego, by już po chwili móc drukować:

 • urządzenie wielofunkcyjne Brother InkBenefit Plus DCP-T520W,
 • kabel zasilający,
 • tusze startowe – dwie buteleczki czarnego (każdy po 108 ml) i po jednym pojemniku: żółty, cyjan i magenta (każdy po 49 ml),
 • instrukcja szybkiego startu,
 • pozostałe dokmunety.
brother dcp-t520w zestaw

Brother DCP-T520W – łatwa i szybka konfiguracja

By przygotować Brothera DCP-T520W do pracy, potrzebne jest zaledwie kilka minut. Jeśli nie jesteście pewni, jak przeprowadzić wstępną konfigurację, możecie wspomóc się instrukcją szybkiego uruchamiania.

Uzupełnienie atramentu

Dolewanie tuszu do drukarki jest łatwe, ale trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ buteleczki oraz zbiorniki nie mają zabezpieczeń przed rozlaniem. A w przypadku wielu urządzeń, w tym również tych Brothera, czynność ta jest zaprojektowana w taki sposób, by nie uronić ani kropelki. Nawet po otwarciu i przechyleniu buteleczki. Trzeba więc bardzo uważać, żeby nie rozlać atramentu podczas dolewania go do DCP-T520W.

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

Kiedy już wlejecie tusz oraz załadujecie papier do podajnika, przychodzi czas na uruchomienie i konfigurację urządzenia. W tym wypadku trudno akurat napotkać problemy. Pierwszym głównym punktem jest połączenie drukarki z siecią Wi-Fi, a w tym celu wykorzystałem aplikację mobilną iPrint&Scan, dedykowaną dla urządzeń Brothera. Możecie to również zrobić z poziomu komputera lub po prostu podpiąć kabel.

Po ustanowieniu połączenia drukarka uzupełni głowicę drukującą i przewody, a proces ten da się zatwierdzić z poziomu panelu sterującego i trwa kilka minut. Wystarczy, by w tym czasie zrobić kawę. Ostatnim krokiem jest aktualizacja oprogramowania urządzenia, a po tym jest ono całkowicie gotowe do pracy.

Wspomnę jeszcze o aplikacji iPrint&Scan – jest bardzo prosta i umożliwia drukowanie bezpośrednio z urządzenia, chmury (w tym OneDrive i Google Drive) czy poczty elektronicznej. By zeskanować dokument lub zdjęcie i skan zapisać od razu na smartfonie, również przyda się do tego apka. Warto dodać, że DCP-T520W obsługuje Wi-Fi Direct, Moprię oraz AirPrint, więc korzystanie z iPrint&Scan nie jest obowiązkowe, by drukować i skanować z/do telefonu.

Przed rozpoczęciem drukowania warto jeszcze przejść do ustawień na panelu i skorygować wyrównanie, a także podawanie papieru. Jest to właściwie niezbędne, by jakość druku była odpowiednia.

Brother Ink Benefit Plus DCP-T520 i przyjemne drukowanie

Możemy w końcu przejść do głównej części recenzji, a więc sprawdzić, jak drukarka sprawdza się podczas pracy.

Drukowanie zdjęć

Brother DCP-T520W bardzo dobrze radzi sobie z drukowaniem zdjęć, szczególnie biorąc pod uwagę, że nie jest to typowa drukarka fotograficzna. Dlatego jeśli tylko planujecie wywołać jakieś fotki, nie musicie w tym celu iść do fotografa, ponieważ wystarczy DCP-T520W. Drukowanie zdjęć testowałem na błyszczącym papierze Brother BP71GP50, który również sprawdził się świetnie. Fotografie są ostre i mają dobrze odwzorowane kolory. Może nie jest to jakość wybitna, ale na domowe potrzeby w zupełności wystarczy.

Do drukowania zdjęć użyłem wysokiej jakości druku (do wyboru jest jeszcze standardowa, która też sprawdza się dobrze). Wszystko zależy od tego, czy zależy Wam na maksymalnej jakości, jaką oferuje drukarka czy ważniejsza jest dla Was oszczędność materiałów eksploatacyjnych. Czas wydruku fotografii w wysokiej jakości na papierze 10 x 15 cm to około 4 minuty. Zabójcza prędkość to nie jest, ale nie powinna być problemem, jeśli fotki drukujecie sporadycznie.

Poniższe zdjęcia zeskanowane są na tym samym urządzeniu.

Drukowanie dokumentów

Trudno jest mieć jakieś zarzuty pod kątem drukowanych dokumentów. Nie mam żadnych zastrzeżeń, co do ich jakości. Zabrakło mi jedynie druku dwustronnego, ponieważ uważam, że urządzenie wielofunkcyjne w tej cenie powinno dupleks obsługiwać. Średnio jest też z kulturą pracy – przeszkadzać mogą trzaski, które pojawiają się w momencie przesuwania papieru podczas drukowania. Drukując w biurze możecie kogoś wytrącić z rytmu pracy.

Czas drukowania dokumentów w zwykłej jakości na papierze A4 to mniej więcej 10-20 sekund (trudno określić to bardziej precyzyjnie, ponieważ zależy to oczywiście od pokrycia strony tuszem). Przykłady znajdziecie poniżej i one również zeskanowane są na tym samym urządzeniu.

Koszty eksploatacyjne

System stałego zasilania tuszem, który wykorzystuje Brother DCP-T520W ma zasadniczą zaletę – tanie drukowanie. A nie ma co ukrywać, że jest to jeden z najważniejszych czynników, jeśli nie najważniejszy, który bierze się pod uwagę przy zakupie drukarki.

Wydajność pełnego zestawu tuszów, czyli czarnego (108 ml) oraz kolorowych (3 x 48,8 ml) to mniej więcej 5 tysięcy stron. Zakładając, że drukujecie głównie dokumenty w kolorze na papierze A4 i przy standardowej jakości druku. Koszt wydruku jednej strony to zatem niecałe 3 gr (jeśli wziąć pod uwagę ceny tuszu w dniu publikacji recenzji). A nie można zapominać, że wraz z drukarką dostajecie cały zestaw.

Już koszt wydruku strony A4 jest przybliżony, ponieważ wszystko zależy od tego, co drukujecie, a zdecydowanie trudniej oszacować, ile kosztuje wydrukowanie zdjęcia. Na podstawie tego, co zaobserwowałem (ponieważ podczas testów drukowałem zarówno dokumenty, jak i zdjęcia w różnych formatach), koszt jednego zdjęcia na papierze o rozmiarach 10 x 15 cm, to 30-40 groszy. Moim zdaniem jest to wynik niezły, ale nie biorę tutaj pod uwagę kosztu zakupu papieru. By podać bardziej dokładną kwotę wydruku zdjęcia, trzeba wykorzystać cały zestaw atramentów, drukując wyłącznie zdjęcia. Niestety nie miałem możliwości wykonać aż tak szczegółowego testu.

Ustawienia drukowania

W ustawieniach drukowania znajdziecie wszystko, co niezbędne, by wykorzystać pełne możliwości DCP-T520W. Aplikacja iPrint&Scan ma już zapisane domyślne ustawienia osobno dla zdjęć oraz dokumentów. Wystarczy więc wybrać, co zamierzacie drukować. Jeśli zajdzie potrzeba, by zmienić coś ręcznie, do wyboru macie:

 • format papieru,
 • typ nośnika,
 • drukowanie z krawędziami lub bez,
 • liczbę kopii,
 • układ,
 • kolor lub mono,
 • jakość.

Skanowanie z Brother DCP-T520W. Właściwie brak zastrzeżeń

Brother DCP-T520W to urządzenie wielofunkcyjne, które oferuje bardzo dobrej jakości skany. Są ostre i dobrze odwzorowują kolory skanowanego zdjęcia lub dokumentu. Prawdę mówiąc trudno jest mi się do czegoś przyczepić, jeśli chodzi o jakość.

Jedyny zarzut pod kątem skanowania odnosi się do aplikacji iPrint&Scan, która ma bardzo okrojoną liczbę ustawień. Do wyboru jest jedynie kilka rozmiarów skanu (nie wszystkie, które oferuje samo urządzenie) oraz typ skanowania (kolor w normalnej jakości, kolor w niskiej jakości lub mono), a następnie zapis w PDF lub JPG. Jeśli potrzebujecie dodatkowych ustawień, jak chociażby wybór rozdzielczości, OCR czy zapisywanie w chmurze, nie obejdzie się bez skanowania z pomocą aplikacji na komputer. Tam dostępne są wszystkie ustawienia.

Część przykładowych skanów widzieliście już wcześniej, kilka dodatkowych podrzucam poniżej. Czas skanowania dokumentu A4 w zwykłej jakości to około 10 sekund. Mniejsze lub większe formaty to odpowiednio kilka sekund mniej lub więcej.

Brother DCP-T520W i kopiowanie

Ostatnią testowaną funkcją, która z pewnością najbardziej przyda się w biurze, jest kopiowanie. Z kopiarki najwygodniej korzysta się, używając przycisków na panelu. Prawdę mówiąc, takie jest jego główne przeznaczenie. Otrzymujecie tam bardzo łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych ustawień – jakość i liczbę kopii, układ, gęstość, powiększanie/zmniejszanie czy usuwanie koloru tła. Dwa przycisku startu pozwolą Wam zdecydować, czy kopia ma być kolorowa czy monochromatyczna.

Samo kopiowanie sprawdza się dokładnie tak, jak tego oczekiwałem. Czas skopiowania pierwszej strony to około 30 sekund, każda kolejna to już czas samego drukowania.


Brother DCP-T520W świetnie sprawdzi się w domu i nie tylko. Podsumowanie recenzji

Kto zastanawia się nad wyborem urządzenia wielofunkcyjnego do domu (lub małego biura), powinien zwrócić uwagę na Brother DCP-T520W. Spełnia on swoje najważniejsze założenia – drukuje i skanuje dokumenty oraz zdjęcia w bardzo dobrej jakości. Obsługuje najbardziej popularne nośniki i formaty papieru. Świetnie wpisuje się w kategorię urządzeń, które zapewniają tanie drukowanie. Konfiguracja jest bardzo łatwa i zajmuje kilka minut, a z całym procesem poradzi sobie nawet osoba, która nie jest ekspertem w tej dziedzinie.

Oceny celującej jednak nie wystawię. Brakuje przede wszystkim druku dwustronnego, który to obsługuje wiele urządzeń niższej klasy. Sposób dolewania tuszów też dałoby się poprawić, stosując zabezpieczenia przed rozlaniem. W przypadku DCP-T520W pobrudzić się nietrudno. Kultura pracy drukarki też nie jest najwyższa – we znaki mogą dawać się trzaski, które powoduje przesuwanie się papieru.

Ostatecznie jednak Brother InkBenefit Plus DCP-T520W zasługuje na bardzo dobrą ocenę. Przede wszystkim jest to urządzenie wielofunkcyjne, którego jakość idzie w parze z ceną. Minusy, jakie tutaj wymieniłem, obniżają nieco ocenę, ale wszystkie najważniejsze funkcjonalności oferowane przez drukarkę działają bardzo dobrze. Myślę, że DCP-T520W to jedno z najlepszych urządzeń wielofunkcyjnych w kwocie do 1000 zł.

Minusy

 • brak druku dwustronnego
 • najwyżej średnia kultura pracy
 • brak zabezpieczeń przed rozlaniem atramentu

Plusy

 • bardzo dobra jakość wydruku dokumentów i zdjęć
 • wysokiej jakości skany
 • dobra szybkość druku i skanu
 • łatwa i ekspresowa konfiguracja urządzenia
 • dobry stosunek jakości urządzenia do jego ceny

Ocena

8/10