Jaką płytę indukcyjną wybrać? Poznaj polecane modele

Twoja stara kuchenka odmówiła posłuszeństwa? A może robisz remont i rozglądasz się za nowoczesnymi rozwiązaniami do kuchni? Dowiedz się, jak działa płyta indukcyjna i jak pomoże w przygotowaniu dań rodem z instagrama, jednocześnie oszczędzając Twój czas. Sprawdź ranking płyt indukcyjnych i wybierz model, który pozwoli Ci zyskać tytuł master chefa w swojej kuchni.

Płyta gazowa czy indukcyjna?

Gotowanie na gazie ma tyle samo przeciwników co zwolenników i argumenty każdej strony mają swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Jeśli więc na przykład odpalanie palnika z płomieniami lub zapach gazu wzbudzają u Ciebie dyskomfort, to pomyśl o wymianie swojej kuchenki na płytę indukcyjną. Jej dużą zaletą jest to, że nie wykorzystuje ognia, więc podczas korzystania nie ma możliwości poparzenia.

Zmieniasz design swojej kuchni? Płyty indukcyjne dostępne są w różnych kolorach i nie posiadają nachalnych elementów, takich jak odstające ruszty czy gałki, dzięki czemu idealnie dopasują się do każdego stylu. Jednak zanim przejdziemy do kolejnych zalet płyt indukcyjnych, to sprawdźmy, jak działają te urządzenia.

płyta indukcyjna

Jak działa płyta indukcyjna

Wbrew pozorom płyta indukcyjna nie jest skomplikowanym urządzeniem. Składa się z górnej części, czyli płyty ceramicznej, zazwyczaj o grubości około 4 mm. Tafla jest bardzo odporna na temperatury (w końcu jest przekaźnikiem ciepła) oraz wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, takie jak obicia, pęknięcia i obciążenia. Jaki mechanizm skrywa się pod płytą?

Pod ceramiczną taflą znajdują się palniki, które działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej i do procesu nagrzewania wykorzystują spiralne zwoje drutu miedzianego. Jest to tak zwana cewka indukcyjna. Te „palniki” do działania nie potrzebują ani grzałki, ani ognia. Ich motorem napędowym jest siatka obwodów elektrycznych, która w relacji z odpowiednim garnkiem wytwarza pole magnetyczne. Dzięki niemu powstają prądy wirowe nagrzewające naczynie. Im wyższą temperaturę palnika ustawimy, tym częściej wysyłane są fale.

Jak to zatem jest, że płyta sama z siebie się nie nagrzewa? Dzieje się tak dlatego, że cały proces oddziałuje tylko na metal ferromagnetyczny znajdujący się w dnie garnków przeznaczonych do płyt indukcyjnych. To jedynie naczynie może oddawać na nią swoje ciepło. Dla pełnego bezpieczeństwa płyty wyposażone są we wskaźnik ciepła resztkowego oznaczonego literą H. Jeśli na panelu sterowania płyty jest widoczny ten symbol, to oznacza, że płyta może być ciepła i mimo wszystko trzeba zachować ostrożność. 

Moc płyt indukcyjnych

Żeby kuchnia indukcyjna działała poprawnie ważne jest, aby odpowiednio ją przyłączyć. Konieczna zatem będzie wiedza, jaką instalację elektryczną masz w swojej kuchni: jednofazową 230V czy trójfazową 400V. Płyty obecnie dostępne na rynku zazwyczaj mają już możliwość podpięcia pod te dwa rodzaje instalacji. Jeśli w Twojej kuchni jest napięcie jednofazowe – nie masz się czym martwić. Indukcja i tak będzie działać poprawnie, a przy normalnym użytkowaniu nie odczujesz różnicy w mocy. Płyty indukcyjne 400V z tak zwaną „siłą” będą gotowały szybciej dopiero w momencie jednoczesnego włączenia 3 lub 4 palników.

Obsługa płyty indukcyjnej

Obsługa płyty indukcyjnej jest bardzo prosta, intuicyjna i odbywa się przez panel dotykowy. Nie znajdziemy na płycie pokręteł ani gałek znanych z kuchenek gazowych. Do uruchomienia urządzenia zazwyczaj jest osobny przycisk. Natomiast, aby włączyć konkretny palnik należy go wskazać na panelu, a następnie wybrać moc z jaką ma podgrzewać. I tutaj spinamy wszystko elektryczną klamerką, bo aby płyta zaczęła działać, trzeba położyć na palniku odpowiedni garnek, który uruchomi cały proces indukcji.

płyta indukcyjna

Garnki do płyty indukcyjnej

Jeśli zdecydujesz się na zakup płyty indukcyjnej musisz też wziąć pod uwagę wymianę lub dokupienie odpowiednich garnków. Te ze zwykłym dnem nie będą spełniać swojej funkcji i płyta nie będzie działała. Garnki przeznaczone do płyt indukcyjnych wyróżniają się charakterystycznym, grubym dnem. Im grubsze dno garnka tym lepiej, bo to oznacza większą liczbę warstw, między którymi znajdują się aluminiowe lub miedziane wkładki, przekazujące energię do wnętrza garnka. Garnki z dwiema warstwami będą już bardzo dobrze spełniać swoją funkcję. Jednak im dno grubsze tym dłużej naczynie posłuży w dobrej kondycji.

Podejrzewasz, że garnki, które już masz na wyposażeniu kuchni mogą nadawać się do indukcji? Jeśli jednak nie masz stuprocentowej pewności, to wykonaj prosty test. Przyłóż magnes do dna garnka i zobacz, co się stanie. Jeśli się przyczepi, to oznacza, że garnek nadaje się do używania na płycie.

Zalety płyty indukcyjnej

  • Ma wysoką odporność na temperatury i uszkodzenia mechaniczne.
  • Dzięki temu, że płyta się nie nagrzewa nie przypala pokarmów, które przypadkowo ją pochlapią.
  • Przyspiesza gotowanie potraw, na przykład dzięki funkcji booster, która gotuje wodę w kilka chwil.
  • Niektóre modele mają możliwość łączenia kilku pól grzewczych w jedno (funkcja bridge/flex), co pozwala na używanie większych garnków.
  • Prosta w obsłudze i czyszczeniu.

Polecane płyty indukcyjne