Jaki termometr bezdotykowy wybrać? Zadbaj o szybki i precyzyjny pomiar temperatury

Zdrowie i bezpieczeństwo Twoje i najbliższych osób to priorytet. Kiedy czujesz, że infekcja wisi w powietrzu, a pierwsze symptomy choroby już nadchodzą, sprawdź temperaturę ciała za pomocą termometru bezdotykowego. Szybki pomiar i intuicyjna obsługa sprzętu pomogą adekwatnie zareagować na gorączkę i zwalczyć chorobę. Przyjrzyj się bliżej jego działaniu i zobacz, jak jeszcze można wykorzystać go w codziennych czynnościach. Przeczytaj nasz ranking najlepszych termometrów bezdotykowych.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy to najszybszy i najprostszy sposób na to, by sprawdzić ciepłotę ciała. Wykorzystanie technologii podczerwieni umożliwia sprawdzenie temperatury w zaledwie kilka sekund bez kontaktu ze skórą. Wystarczy więc wycelować czujnik termometru w konkretny obszar i nacisnąć przycisk, by już po chwili uzyskać wynik pomiaru, który pojawi się na wbudowanym w urządzenie wyświetlaczu. W naszym rankingu najlepszych termometrów bezdotykowych znajdziesz modele, które umożliwiają odczyt już po sekundzie.

Sprawdzenie temperatury ciała termometrem bezdotykowym jest bezpieczne i higieniczne oraz minimalizuje kontakt z chorym i tym samym zmniejsza ryzyko zakażenia. Margines błędu w termometrach bezdotykowych jest niewielki. Zazwyczaj waha się pomiędzy 0,1 – 0,2 °C.

Aby odczyt był precyzyjny, a wynik powtarzalny, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • temperatura otoczenia – powinna mieć stałą wartość. Oznacza to, że pomiaru nie powinno się dokonywać w miejscu, w którym występują skoki temperatur, na przykład tam, gdzie panuje przeciąg. Pomiaru nie powinno dokonywać się bezpośrednio po przyniesieniu urządzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Szybka zmiana temperatury może mieć wpływ na niepoprawny odczyt.
  • miejsce pomiaru – to istotny czynnik, który również może wpłynąć na poprawność wyniku. Pomiaru dokonuje się zazwyczaj na karku, środku czoła lub skroni. Można spotkać się z modelami dousznych termometrów bezdotykowych. O tym, gdzie przystawić sensor termometru można przeczytać w instrukcji obsługi urządzenia.
  • odległość pomiaru – czyli wyrażony w centymetrach dystans, jaki powinien pozostać pomiędzy ciałem a czujnikiem urządzenia w trakcie mierzenia temperatury. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu centymetrów. Dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu z czujnikiem odległości.
  • stan urządzenia – na prawidłowy odczyt składa się również stan użytkowy termometru. Ważne jest, aby baterie były naładowane, ponieważ gdy ich moc słabnie, może to zaważyć na precyzji pomiaru.

Kiedy warto zainwestować w termometr bezdotykowy?

Termometry bezdotykowe są proste w obsłudze i zapewniają szybki pomiar temperatury ciała. Dlatego coraz częściej znajdują zastosowanie w domowych warunkach. To podstawowy element wyposażenia domowej apteczki. Sprawdzą się dobrze w przypadku niemowląt i małych dzieci, które podczas choroby stają się niecierpliwe. W tradycyjnych termometrach cieczowych pomiar trwał nawet do kilkunastu minut. Bezdotykowe modele skracają ten czas nawet do jednej sekundy. To także wygodne rozwiązanie, kiedy chcesz zmierzyć temperaturę śpiącemu dziecku. Nie musisz wybudzać go ze snu. Tutaj warto zwrócić uwagę na tryb nocny, który charakteryzuje się cichym działaniem (możliwość wyciszenia dźwięków).

Termometr bezdotykowy – inne zastosowania

Elektroniczne termometry bezdotykowe mogą pełnić również inne, przydatne funkcje. Oprócz sprawdzenia ciepłoty ciała i kontrolowania zmian w przebiegu gorączki, za ich pomocą określisz temperaturę wody, powietrza, a także sprawdzisz, czy przygotowane dla dziecka mleko lub dziecięca zupa nie są zbyt gorące. Warto więc sprawdzić, czy wybrany model oferuje te możliwości oraz jaki jest jego zakres pomiarowy.

Kalibracja termometru bezdotykowego

Wśród termometrów bezdotykowych można spotkać urządzenia z autokalibracją, które samodzielnie dopasowują się do temperatury otoczenia i tym samym zwiększają dokładność odczytanego wyniku oraz modele, w których kalibracja odbywa się ręcznie.

Aby sprawdzić, czy termometr działa poprawnie, najlepiej jest zrobić kilka pomiarów jeden po drugim. Jeśli wyniki nie są rozbieżne, oznacza to, że termometr działa poprawnie. Tutaj trzeba pamiętać również o tym, aby stosować się do zamieszczonej instrukcji obsługi i przystawić termometr w odpowiedniej, zalecanej odległości.

Ranking najlepszych termometrów bezdotykowych – jaki model wybrać?

Zastanawiasz się jaki termometr bezdotykowy kupić? Zanim podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii, które decydują o łatwości i długim czasie użytkowania oraz dokładności pomiarów.

Ergonomiczny kształt

To ważna cecha, która decyduje o komforcie korzystania z urządzenia. Aby sprawdzenie temperatury przebiegło bezproblemowo i sprawnie, ważne jest, aby termometr bezdotykowy posiadał dobrze wyprofilowaną i długą rączkę oraz stosunkowo niewielką wagę, a jednocześnie był wykonany z solidnych materiałów. Poręczny model o niedużym kształcie łatwiej też będzie przechowywać w domowej apteczce. W rankingu najlepszych termometrów bezdotykowych znajdziesz modele, które posiadają w zestawie praktyczne etui ochronne.

Wyświetlacz

Czytelny odczyt temperatury umożliwia wyświetlacz. Najlepiej, by miał funkcję podświetlania, dzięki czemu można odczytywać pomiar nawet w ciemnym pomieszczeniu. Warto też sprawdzić, czy na ekranie urządzenia wyświetla się nie tylko temperatura, ale również informacja o jednostce pomiaru oraz włączonym trybie pracy.

Sygnał dźwiękowy

Alarm dźwiękowy ułatwia szybką ocenę wyniku po zmierzeniu temperatury. Sygnał uaktywnia się, gdy temperatura podwyższy się lub pojawi się gorączka.

Kod kolorystyczny

Niektóre termometry posiadają także wbudowany kod kolorystyczny. Oznacza to, że po zmierzeniu temperatury kolor wyświetlacza zmieni się i w ten sposób zasygnalizuje, że temperatura jest podwyższona. Zazwyczaj można spotkać się z urządzeniami, które podświetlają się na zielono przy optymalnym wyniku pomiaru, pomarańczowo, gdy pojawia się niska gorączka oraz czerwono w przypadku wysokiej gorączki.

Innym rozwiązaniem jest podświetlenie na dwa kolory – zielony (tutaj zakres temperatur to zazwyczaj: 35°C do 37,5°C) oraz czerwony (między 37,6°C, a 42°C).

Możliwość pomiaru w stopniach °C lub °F

Większość termometrów bezdotykowych umożliwia odczyt temperatury w stopniach Fahrenheita i Celsjusza. Można łatwo przełączać się między stopniami.

Automatyczne wyłączanie

Dodatkowa, praktyczna funkcja termometrów bezdotykowych. Gdy zapomnisz wyłączyć urządzenie po odczytaniu wyniku pomiaru, po upłynięciu około minuty wyłączy się ono automatycznie. Takie rozwiązanie zapewnia oszczędność baterii.

Zapamiętywanie pomiarów

Historia zapisów pomiarów to kolejna przydatna funkcja, która pozwala na śledzenie zmian temperatury, a tym samym monitorowanie przebiegu choroby. Na rynku dostępne są modele, które oferują historię ostatnich 60 pomiarów, ale znajdą się też takie, które zapamiętają znacznie mniejszą liczbę – i przechowają w historii około 10 zapisów. Dodatkowo niektóre urządzenia umożliwiają synchronizację i przesyłanie pomiarów do dedykowanej aplikacji.  

Ranking najlepszych termometrów bezdotykowych

Zastanawiasz się gdzie kupić termometr bezdotykowy? Sprawdź ofertę sklepu internetowego al.to. Znajdziesz tam modele od różnych producentów w szerokim przedziale cenowym.

Termometr bezdotykowy do działania wykorzystuje podczerwień. Dzięki temu pomiar jest bezpieczny i higieniczny. Wystarczy ustawić termometr we właściwej odległości i skierować sensor urządzenia w dedykowany obszar na ciele, a następnie przycisnąć przycisk. Wynik pomiaru będzie gotowy już po kilku sekundach.

Ceny termometrów bezdotykowych będą różnić się w zależności od jakości wykonania oraz oferowanych funkcji. Zakres cenowy waha się w okolicach od 40 do 400 zł.