Jaki czajnik elektryczny wybrać? Ranking czajników elektrycznych

Dobry czajnik elektryczny to bezcenne wsparcie. Zwłaszcza zimą, kiedy miło jest usiąść w fotelu, mając w rękach kubek gorącego napoju. A potem następny i następny… Istnieje więc prawdopodobieństwo, że spośród wszystkich kuchennych sprzętów to właśnie czajnik jest tym, z którego korzysta się najczęściej. Dlatego nie warto kupować pierwszego lepszego modelu (niżej podpisany coś o tym wie…). Trochę wskazówek dotyczących wyboru dobrego urządzenia podsunie Wam nasz ranking czajników elektrycznych.

Czajnik elektryczny czy gazowy albo na indukcję?

Zaraz, zaraz. Ale po co w ogóle kupować czajnik elektryczny, skoro wodę można ugotować też na gazie, indukcji czy płycie elektrycznej? Na to „życiowe” pytanie warto poszukać odpowiedzi.

czajnik tradycyjny i czajnik elektryczny

Ile kosztuje gotowanie wody w czajniku elektrycznym i na gazie

Na początek kryterium ekonomiczne. W tym temacie zapisano już setki wirtualnych stron. Dominuje pogląd, że gotowanie wody w czajniku elektrycznym jest nieco droższe niż na gazie czy indukcji. Warto jednak pamiętać, że w takich obliczeniach duże znaczenie mają zmienne, jak na przykład: typ i jakość posiadanego sprzętu, stawki u dostawców energii czy indywidualne nawyki.

Obliczenia

Jeśli chcecie obliczyć, ile energii zużywa lub będzie zużywał dany czajnik, wykonajcie następujące kroki:

  1. Dla czajnika elektrycznego:
  • Sprawdźcie jego moc, która powie Wam, ile kilowatogodzin zużywa urządzenie w ciągu godziny (dla czajnika o mocy 2000 W będą to dwie kilowatogodziny).
  • Zmierzcie lub oszacujcie, w ile minut gotuje litr wody (przyjmuje się, że urządzenie o mocy 2000 W potrzebuje na to około trzech minut).
  • Następnie pomnóżcie godzinowe zużycie prądu przez czas gotowania wody (np. 1800 W * 4 minuty = 1,8 kWh * ~0,07 h = 0,126 kWh; przyjmijmy, że cena kilowatogodziny to 59 groszy, co da sumę około 7 groszy za litr wrzątku).
czajnik elektryczny na tle kuchni
  1. Dla płyt zasilanych prądem możecie wykonać podobne obliczenie, tylko z uwzględnieniem mocy pól, których używacie (takie informacje znajdziecie w specyfikacji urządzenia).
  1. Z kuchenkami gazowymi też nie jest trudno. Jeśli Wasz dostawca podaje cenę za metr sześcienny, to po prostu sprawdźcie na liczniku, o ile zmieniła się wyświetlana wartość. Jeżeli natomiast rozliczenie jest w kilowatogodzinach, przeliczcie na nie m3, korzystając z współczynnika konwersji, który znajdziecie na przykład na rachunkach. Wystarczy, że pomnożycie ilość zużytego gazu (w m3) przez ten współczynnik.

W dużym uogólnieniu zagotowanie litra wody na gazie będzie kosztować od 2 do 6 groszy (w zależności od taryfy, płyty, czajnika, kaloryczności surowca itp.).

Generalnie można więc przyjąć, że czajnik elektryczny jest rozwiązaniem droższym niż gaz czy nawet niektóre płyty elektryczne. To, o ile droższym, zależy również od częstotliwości, z jaką gotujecie wodę. Przy standardowym używaniu (2-3 razy dziennie) różnica nie powinna być wyższa niż kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Teraz warto sprawdzić, czy wyższy koszt gotowania wody przekłada się na jakieś inne korzyści.

dwa czerwone kubki na tle czajnika elektrycznego

Wygoda i praktyczność – największe zalety czajnika elektrycznego

Zaskoczenia nie będzie. Gotowanie wody w czajniku elektrycznym jest wygodniejsze niż na płycie kuchennej. Przede wszystkim dlatego, że urządzenie samo się wyłącza, gdy woda osiągnie temperaturę wrzenia (bądź zadaną). Nie trzeba więc stać przy kuchence. Czajnik elektryczny jest również bezpieczniejszy – coraz częściej traficie na modele o nienagrzewającej się obudowie. I jeszcze jedno: po gotowaniu w „elektryku” nie trzeba martwić się o rozgrzaną płytę elektryczną czy kuchenkę (szczególnie ważne, jeśli w domu są koty).

Zaletą czajnika elektrycznego jest również jego praktyczność. Nie zajmuje on miejsca na płycie, można go dowolnie przestawiać. Ponadto większość dostępnych obecnie modeli oferuje nie tylko podziałkę i termometr, ale również możliwość wyboru, do ilu stopni ma być podgrzana woda, a także funkcję utrzymywania temperatury. Niektóre można nawet uruchamiać za pomocą aplikacji.

Ranking czajników elektrycznych – na te cechy warto zwrócić uwagę

Jeśli czajnik elektryczny to opcja właśnie dla Was, sprawdźcie, na jakie parametry takiego urządzenia warto zwrócić uwagę. Dzięki temu nie skończycie z niepraktycznym urządzeniem, które mogłoby osłabić Waszą miłość do herbaty.

Jaka pojemność czajnika elektrycznego?

Tutaj sprawa jest prosta. Im więcej osób korzysta z urządzenia, tym większa powinna być jego pojemność. W naszym rankingu czajników elektrycznych znajdziecie modele o pojemności od 0,8 litra (idealne dla par i singli) do aż 3 litrów (świetne dla dużych rodzin).

Czajnik elektryczny o jakiej mocy wybrać?

Moc czajnika – wyrażana w watach – ma wpływ na to, jak szybko czajnik będzie gotował wodę. Im większa moc, tym krócej poczekacie na wrzątek (oczywiście warto jeszcze uwzględnić pojemność czajnika). Nasz ranking czajników elektrycznych prezentuje modele o mocy od 1100 do 3000 W.

Dlaczego warto wybrać cichy czajnik elektryczny i jak to zrobić?

Czy jest coś gorszego niż budzik? Tak. Głośny czajnik elektryczny, który bezczelnie budzi Was pięć minut przed budzikiem, bo ktoś właśnie gotuje wodę (dużo zależy tu oczywiście od układu mieszkania). Poza tym takie hałaśliwe bestie potrafią czasem zagłuszyć radio czy telewizor.

Najgłośniejsze czajniki elektryczne mogą emitować dźwięk na poziomie około 80 dB. Dla porównania napiszę, że typowy biurowy szum to około 60 dB. Pamiętajcie jednak, że na odbiór dźwięku wpływa także odległość.

Jak zatem wybrać cichy czajnik elektryczny? Najlepiej sprawdzić specyfikację produktu. Jeśli w niej nie znajdziecie informacji o głośności, warto poszukać testu bądź recenzji takiego urządzenia.

Jaki typ grzałki powinien mieć czajnik elektryczny?

Obecnie niemal wszystkie dostępne na rynku modele mają grzałki płytowe. To one odpowiadają za dość wysoką głośność urządzeń, ale też przyczyniły się do zmniejszenia minimalnej ilości gotowanej wody. Alternatywą dla nich są grzałki spiralne, które możecie pamiętać ze starszych czajników. Są ciche, ale też bardziej podatne na uszkodzenia wywoływane osadzaniem się kamienia.

Czajnik metalowy czy plastikowy?

Wbrew pozorom nie jest to jedynie kwestia wyglądu. Czajniki metalowe dłużej utrzymują temperaturę wody, ale wiele z nich nagrzewa się po zewnętrznej stronie. Wyjątek stanowią te wyposażone w podwójne ścianki. Plastikowe modele są z kolei lżejsze i nie nagrzewają się na zewnątrz. Za to krócej trzymają temperaturę.

A może szklany?

Szklane czajniki elektryczne coraz częściej trafiają do nowoczesnych kuchni. Trzeba bowiem przyznać, że wyglądają świetnie. A co jeszcze mają do zaoferowania? Są łatwe w czyszczeniu, nie rdzewieją i nie wpływają na smak wody.

Jaki rodzaj filtra?

W większości czajników elektrycznych filtr jest niezbędnym elementem. To dzięki niemu do Waszych napojów nie trafią odrywające się z grzałki płytki kamienia. Najlepiej wybrać czajnik z wymiennym filtrem, który będzie można zastąpić, kiedy się zużyje.

wyjmowany filtr czajnika DeLonghi KBJ

Praktyczne funkcje czajników elektrycznych

W naszym rankingu znajdziecie czajniki elektryczne o szerokim zakresie funkcjonalności. Obok podstawowych, najbardziej przystępnych cenowo modeli zestawiamy takie, które oferują szereg praktycznych rozwiązań. Należą do nich m.in.:

  • Możliwość podgrzewania wody do wskazanej temperatury – przydatna dla miłośników napojów parzonych w temperaturze niższej niż 100 °C.
  • Podtrzymywanie temperatury – użyteczne, jeśli często pijecie więcej niż jedną herbatę.
  • Zabezpieczenie przed włączeniem bez wody.
  • Sterowanie za pomocą aplikacji w smartfonie – wygodne rozwiązanie, dzięki któremu ustawicie na przykład żądaną temperaturę wody.

Ranking czajników elektrycznych – polecane modele

Oto polecane przez nas czajniki elektryczne. Ułożyłem je rosnąco pod względem pojemności