Tipy Na… obniżanie temperatury w PC

Wraz z nadejściem wiosny każdego dnia wzrasta słupek rtęci w termometrze za oknem. Podnoszenie się temperatury nie zawsze jest jednak czymś dobrym, a wręcz może zaszkodzić . Tyczy się to różnych obszarów życia, w tym korzystania ze sprzętu elektronicznego. Co zrobić, by uniknąć przegrzania się naszego peceta? Dowiecie się w pierwszym wpisie z cyklu Tipy Na…, w którym prezentujemy rady i wskazówki dotyczące rozmaitych palących tematów z dziedziny technologii.

tipy na...

Robi się gorąco?

Wysoka temperatura komputera skutecznie utrudnia pracę przy nim czy granie w gry. Może nawet uszkodzić poszczególne komponenty i poskutkować nieplanowanym wydatkiem na naprawę i nowe części. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, przedstawiamy porady, które uratują Twojego peceta przed gorączką, nie tylko sobotniej nocy.

Tipy prezentuje trzech pozytywnie zakręconych geexów. Łukasz, który swoją wiedzą podzielił się w ramach cyklu #TwójTip na naszym fanpage’u. Jeden z influencerów regularnie pojawiających się na naszym kanale YouTube – Jarek „Black” Arczyński. Oraz pracujący dla x-kom specjalista w dziedzinie overclockingu Marcin „ryba” Rywak, który może poszczycić się tytułami mistrzowskimi w zawodach w podkręcaniu procesora.

pc wysoka temperatura

Dobierz właściwą obudowę….

Dbanie o niskie temperatury wewnątrz peceta zacząć należy od… zewnątrz, czyli dobrania właściwej obudowy. Wiele osób ten podzespół traktuje po macoszemu i jest to błędem – mówi Black. Dobra obudowa jest – jak napisał Łukasz – cicha, ofiltrowana, ale nie powinien to być także piekarnik zabudowany.

Black sugeruje obudowę z przepływem negatywnym, gdzie więcej powietrza jest wyciągane niż wtłaczane. Sprawdzi się ona szczególnie przy zestawach z nowoczesnymi GPU, których chłodzenie oddaje więcej ciepła do wnętrza komputera. Jedyny minus takiego rozwiązania to więcej kurzu w środku peceta. Zdaniem ryby jest to sposób bardziej skuteczny przy niewielkich obciążeniach.

Pamiętać trzeba także o tym, by zapewnić obudowie odpowiednią przewiewność. Dlatego stawiając ją na podłodze, na której położony jest dywan, należy zadbać o prześwit, by wentylator na zasilaczu miał skąd zasysać świeże powietrze.

… i chłodzenie

Odpowiednio dobrane i usytuowane chłodzenie to kolejna rzecz, na którą wskazują nasi eksperci. Wentylatory powinny być nie tylko odpowiednio rozmieszczone, ale też poprawnie skonfigurowane w BIOS-ie, na co zwraca uwagę ryba.

W przypadku procesora Black radzi, by wybierając chłodzenie dla tego podzespołu sprawdzić, ile ciepła jest ono w stanie odprowadzić. W przypadku CPU z ośmioma rdzeniami lub większą ich ilością, sugerowany jest cooler AIO (All In One). Zdaniem Blacka pozytywne efekty jego działania odczuje się szczególnie przy podkręcaniu procesora. Zła strona takiego rozwiązania to z kolei wysokie temperatury sekcji zasilania płyty głównej. Dlatego Black doradza, by cooler zamontować na górze obudowy.

Istotne jest również odprowadzanie ciepła z dysków twardych, zwłaszcza półprzewodnikowych na złącze m.2. Można albo zaopatrzyć się w stosowne odpromienniki, albo wybrać płytę główną, która ma je już zainstalowane we właściwych slotach.

Skonfiguruj podzespoły

Nie wystarczy schłodzić procesor przy pomocy coolera. Trzeba także ustawić właściwe taktowanie. Tu znowu ryba odsyła do BIOS-u, gdzie należy wprowadzić odpowiednie ustawienia. Łukasz sugeruje natomiast, by obniżyć napięcie zarówno CPU, jak i karty graficznej (czyli przeprowadzić undervolting).

Zadbaj o konserwację sprzętu

Podobnie jak w przypadku doboru obudowy, wydaje się to raczej mało istotną kwestią. Nic bardziej mylnego. Komputer musi być czysty, sprzątaj i czyść filtry – nawołuje ryba. Łukasz przypomina natomiast o wymienianiu pasty termoprzewodzącej, która zapewnia większą powierzchnię przewodzenia ciepła. Sugeruje zastosowanie ciekłego metalu – dzięki niemu, w połączeniu ze skalpem CPU, udało się obniżyć temperaturę o 20 stopni Celsjusza.

Jak podobają się Wam zaprezentowane tipy? Korzystaliście kiedyś z nich? Podzielcie się własnymi w komentarzach.

Napiszcie także o czym chcielibyście dowiedzieć się w kolejnych wpisach. Jeśli natomiast chcecie, by znalazły się w nich Wasze tipy, obserwujcie nasz fanpage i wypatrujcie hashtaga #TwójTip.