Test i recenzja Oclean X Pro Digital. Szczoteczka, z którą mycie zębów nabiera innego wymiaru

Prawie 500 zł za szczoteczkę do zębów to mało czy dużo? Po możliwości przetestowania Oclean X Pro Digital wiem, że to innowacyjne urządzenie jest warte każdej złotówki. A nawet i więcej. Zatem, jeśli i Ty marzysz o zdrowych i pięknych zębach, to jesteś w dobrym miejscu. Przeczytaj recenzję, sprawdź co oferuje inteligentna szczoteczka soniczna Oclean X Pro Digital i przekonaj się, czy faktycznie może Ci ona dać powód do uśmiechu.

Test i recenzja Oclean X Pro Digital

Ta szczoteczka marki Oclean to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą świadomie podchodzić do kwestii higieny jamy ustnej, a do tego cenią praktyczne rozwiązania w nowoczesnej formie. 

Szczoteczka soniczna Oclean oferuje szeroki wachlarz funkcjonalności, które ze znakomitym efektem pomagają dbać o higienę zębów i przestrzeni pomiędzy nimi. Duża moc, spora ilość trybów czyszczenia, a także możliwość ich personalizacji to jej główne atuty i powody, dla których warto kupić to urządzenie. W zestawie znajdują się też dwie końcówki do różnych zastosowań. 

Pod względem działania i efektów mycia nie zauważyłam wad. W samym zestawie brak jest kostki do ładowania - producent udostępnia jedynie kabel. Urządzenie naładujemy przez uchwyt, ale wyłącznie po włożeniu go do bazy w standardowy sposób. 

Szczoteczka soniczna Oclean X Pro Digital

Oclean to jedna z marek wchodzących w skład znanej i lubianej na całym świecie spółki Xiaomi. Wymieniony producent jest liderem w kontekście patentów na innowacyjne rozwiązania w zakresie higieny jamy ustnej, a także laureatem licznych nagród w zakresie unikatowego i bardzo nowoczesnego designu szczoteczek sonicznych. 

W przeciągu zaledwie kilku lat marka Oclean zaczęła obracać  swoimi produktami w ponad 170 krajach i regionach na całym świecie, stając się jednym z pionierów inteligentnych produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Przez ten stosunkowo krótki czas zyskała ogromne uznanie, uwagę i zadowolenie użytkowników na całym świecie. 

Więcej o marce Oclean przeczytasz tutaj:

Model X Pro Digital, który miałam okazję testować, to jedna z flagowych propozycji tego producenta. Szczoteczka soniczna Oclean w tej odsłonie wyróżnia się wieloma trybami pracy, niebanalnym wzornictwem (z przykuwającym uwagę wyświetlaczem na czele) oraz solidnymi komponentami, które mają bezpośredni wpływ na jakość i komfort szczotkowania zębów. Producent reklamuje ją jako najcichszą i najbardziej inteligentną szczoteczkę, jaka kiedykolwiek powstała. A jak jest w praktyce? Na to odpowie poniższa recenzja. Najpierw jednak kilka najważniejszych informacji na temat tego urządzenia. 

W sklepie al.to  szczoteczkę z linii  X Pro Digital możesz kupić w kilku wariantach:

Unboxing X Pro Digital i pierwsze wrażenia 

Testowany przeze mnie model to Oclean X Pro Digital srebrny. Urządzenie otrzymałam w jasno opisanym pudełku producenta. Paczka zawierała:

 • szczoteczkę soniczną X Pro Digital w kolorze srebrnym
 • dwie końcówki o różnym rodzaju włosia – miękkim i twardym 
 • broszury informacyjne oraz instrukcję obsługi (m.in. w języku polskim)
 • magnetyczną bazę do ładowania szczoteczki, pełniącą również rolę uchwytu ściennego
 • kabel do ładowania z wejściem USB-C
ocelan x pro digital test unboxing

Model X Pro Digital przedstawiany jest jako jeden z najbardziej zawansowanych produktów marki Oclean. W związku z tym, również moja poprzeczka została mu postawiona dość wysoko. I muszę jasno stwierdzić, że pierwsze wrażenie było po prostu… piorunująco dobre. 

Przyznaję też, że po uruchomieniu X Pro Digital, niemal od pierwszej chwili poczułam, że mam do czynienia ze sprzętem, który ma do zaoferowania coś więcej, niż tylko czyszczenie zębów. Przekonał mnie do tego nie tylko wygląd i ergonomiczna konstrukcja sprzętu, ale również cała forma podania szczoteczki, a w szczególności innowacyjny wyświetlacz, który od samego początku stał się dla mnie czymś w rodzaju multimedialnego centrum dowodzenia nad codzienną pielęgnacją jamy ustnej. 

Doceniam też, że producent dodaje do zestawu dwie, różne końcówki oraz wygodne rozwiązanie uchwytem ściennym, znane również z innych modeli tej marki, np. Oclean X10. 

Konstrukcja, design i kolorowy ekran LCD

Co tu dużo mówić. X Pro Digital w kolorze srebrnym wygląda po prostu genialnie. Struktura obudowy szczoteczki sonicznej Oclean mieni się pod światło, załamując przy tym swoją barwę, co nadaje urządzeniu niewymuszonego uroku. Smukła i niezwykle gładka konstrukcja prezentuje się bardzo klasycznie i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo estetycznie wykonana.

Nowoczesne spojrzenie na design podkreślają też proste linie, minimalizm w formie i wspomniany wyświetlacz LCD, który po uruchomieniu urządzenia zachwyca kolorowymi ikonami. Tuż pod nim znalazło się miejsce dla profilowanego przycisku mechanicznego, który okazuje się nieoceniony przy obsłudze sprzętu podczas codziennego szczotkowania zębów. 

A jak sprawdza się to w praktyce? Ekran reaguje doskonale – zarówno na sucho, jak i na mokro. Konstrukcja szczoteczki Oclean jest oczywiście całkowicie wodoodporna, co potwierdza przyznana jej norma IPX7, a czego oczywiście nie omieszkałam nie sprawdzić. Potwierdzam zatem, że Oclean X Pro Digital można używać swobodnie, np. pod prysznicem, a po zakończonym czyszczeniu, można bez najmniejszych obaw obmyć ją pod bieżącą wodą, mając przy tym pewność, że jej to nie zaszkodzi. 

Nie sposób też pominąć faktu, że testowany produkt jest wyjątkowo lekki – przynajmniej w porównaniu do mojej wysłużonej 3-letniej szczoteczki sonicznej innej firmy. Byłam tym bardzo pozytywnie zaskoczona i niemal od razu odczułam różnicę, która ostatecznie wpłynęła na to, że mycie przebiegało dla mnie wygodniej i nie wymagało zbędnego wysiłku z mojej strony. 

ocelan x pro digital test końcówki w zestawie

Synchronizacja i obsługa X Pro Digital

Soniczna szczoteczka marki Oclean udostępnia cały pakiet funkcji smart i inteligentnych trybów mycia, które możemy wykorzystać zarówno do codziennej pielęgnacji zębów, jak i np. ich wybielania. Aby było to możliwe, najpierw urządzenie musi być jednak odpowiednio zsynchronizowane z dedykowaną aplikacją mobilną Oclean Care+. Takie połączenie następuje poprzez zaimplementowany w szczoteczce moduł Bluetooth, który współpracuje ze swoimi odpowiednikami w wersji 4.2 oraz nowszymi. 

Obsługa z poziomu szczoteczki 

Za pośrednictwem szczoteczki X Pro Digital możemy wybrać jeden z trzech trybów czyszczenia, podejrzeć bieżący stan umycia zębów, a także kontrolować czas, który pozostał do końca szorowania jamy ustnej. 

Konkretne opcje mycia wybiera się tu za pomocą dotykowego menu z infografikami, które w tej wersji urządzenia zostały (nareszcie!) podpisane. Co prawda napisy są maleńkie, ale liczy się to, że są – co nie było takie oczywiste w poprzednich generacjach szczoteczek Oclean. Uważam, że jest to duży atut tego modelu, który skutecznie eliminuje konieczność domyślania się, co oznacza konkretny obrazek. Efekt? Poruszanie się po menu szczoteczki staje się o wiele bardziej intuicyjne. 

Z kolei, aby zatwierdzić konkretny wybór, wystarczy skorzystać z funkcjonalności jedynego przycisku mechanicznego, który znajduje się tuż pod dotykowym wyświetlaczem. Wszystko odbywa się sprawnie i bardzo naturalnie. 

Aplikacja Oclean Care+ 

Program Oclean Care+  jest niczym innym, jak poszerzeniem funkcjonalności szczoteczki. Bez najmniejszych problemów współpracuje z systemami iOS, Android oraz Apple Health.

Co ciekawe, przy okazji pierwszej rejestracji i synchronizacji ze szczoteczką, dedykowana aplikacja zbiera najważniejsze i charakterystyczne dane, które mają wpływ rekomendacje i sposób mycia zębów dla konkretnej osoby. Zapyta np. czy palimy papierosy, albo ile pijemy kawy, herbaty czy czerwonego wina. Mam wrażenie, że daje to poczucie indywidualnego podejścia, które bierze pod uwagę realne potrzeby, a przez to daje pewność, że praca szczoteczki przyniesie efekty w obszarach, na których nam szczególnie zależy. Co istotne, informacje te nie są zapisywane na stałe i można je w każdej chwili modyfikować w ustawieniach aplikacji – zgodnie z bieżącym stanem rzeczy. 

Ważne są także raporty mycia. To właśnie one najbardziej świadczą o inteligencji szczoteczki X Pro Digital. Powstają w oparciu o jej funkcjonalności i rejestrowane podczas mycia dane, które następnie mogą być przeanalizowane przez innowacyjne algorytmy tego urządzenia.

W ten sposób otrzymujemy skondensowaną dawkę wiedzy na temat swoich tendencji i postępów, m.in. w ujęciu czasowym – w tym raporty dzienne, tygodniowe i miesięczne. Istnieje tu także możliwość wygodnego spersonalizowania programów mycia – adekwatnie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań (tryb personalny). 

Dla zainteresowanych przydatne mogą okazać się też wskazówki, na co zwrócić uwagę przy myciu zębów kolejnym razem oraz dlaczego jest to takie ważne. Jednym słowem znajdziemy tu wszystko, co jest konieczne, aby bardziej świadomie i rozsądnie podchodzić do kwestii higieny jamy ustnej na co dzień.

Podsumowując, aplikacja Oclean Care+ nie zawodzi. Stanowi doskonałe uzupełnienie funkcjonalności X Pro Digital. Co ważne, jest bardzo jasno rozpisany, a przede wszystkim dostępny w polskiej wersji językowej, zatem z jego obsługą poradzą sobie również osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z takim sprzętem. 

Inteligentne tryby czyszczenia szczoteczki X Pro Digital

Z poziomu szczoteczki możemy wybrać jeden z trzech trybów mycia zębów. Chodzi konkretniej o:

 • program poranny 
 • program wieczorny 
 • program personalny

Tryb poranny i wieczorny

Są to dwa standardowe tryby, które zostały predefiniowane przez producenta i dostępne są od początku z poziomu szczoteczki. Nie da się ich usunąć, zmienić, ani zastąpić innymi. Tryb wieczorny i poranny różnią się od siebie długością trwania i sposobem szczotkowania – program wieczorny jest zdecydowanie dłuższy i intensywniejszy. Najpewniej po to, aby skutecznie oczyścić jamę ustną po całym dniu i skutecznie pozbyć się zalegających w niej resztek oraz brudu przed spaniem. 

ocelan x pro digital recenzja

Tryb personalny 

Tu rozpoczyna się prawdziwe WOW. Tryb personalny daje możliwość wyboru i ustawienia wybranego programu z opcji dostępnych w aplikacji Oclean Care+, lub zaprojektowania własnego systemu mycia, zgodnego z indywidualnymi potrzebami użytkownika. 

Decydując się na stworzenie własnego programu czyszczenia zębów, możemy dostosować czas i siłę szczotkowania, ale także wybrać jeden z trybów: czyszczenie, wybielanie, delikatny lub masaż. Dopasowanie powyższych cech do własnych potrzeb daje nie tylko gwarancje niesamowitych efektów, ale również satysfakcję i niewymuszoną radość z użytkowania szczoteczki do zębów Oclean. 

Natomiast wśród predefiniowanych opcji producenta znajdziemy tu np. program dedykowany osobom, które noszą aparaty ortodontyczne. Nie zapomniano również o użytkownikach z wrażliwymi dziąsłami, czy tych, którzy stawiają na śnieżnobiały, promienny uśmiech. To właśnie dla nich powstały programy do wybielania zębów na różnych poziomach. 

Aby skonstruować własny program, lub skorzystać z opcji proponowanych przez markę Oclean, wystarczy dostosować tryb personalny w aplikacji Oclean Care+, a następnie wybrać go z poziomu szczoteczki X Pro Digital. Proste? Proste.   

Oclean X Pro Digital w praktyce

Teoria teorią, ale w przypadku szczoteczek do zębów liczy się przede wszystkim to, z jakim efektem działają i czy komfortowo się z nich korzysta. Niektórzy zwracają też uwagę na funkcje przełamujące rutynę mycia zębów. Czy sprzęt Oclean ma się czym pochwalić również w tym zakresie?

Jasno stwierdzam, że praca szczoteczki X Pro Digital przenosi mycie zębów na wyższy level, czyniąc je nie tylko widocznie skutecznym, ale i bardzo prostym, a to jest po prostu… wygodne. Najwyższa jakość komponentów, inteligentne oprogramowanie i mnóstwo funkcji, które bez przerwy pracują na zadowolenie użytkownika, to największe atuty tego urządzenia. 

Poniżej rozpisałam rzeczy, na które w mojej opinii szczególnie warto zwrócić uwagę.

ocelan x pro digital recenzja test budowa

Silnik Maglev to gwarancja porządnego czyszczenia i widocznych efektów

Model X Pro Digital jest przedstawiany jako rewolucja w zakresie higieny zębów. Według inżynierów firmy Oclean ich flagowa szczoteczka zapewnia aż dwa razy większą siłę czyszczącą i pięć razy większy komfort podczas szczotkowania, niż jej poprzedniczki. Wszystko to ma być możliwe dzięki odejściu od metod tradycyjnej technologii sonicznej na rzecz zupełnie nowego, bezszczotkowego i unikatowego silnika MAGLEV, który pracuje cicho i efektywnie. Czy jest to odczuwalne w praktyce? Owszem.

Drgania w X Pro Digital od marki Oclean są o wiele bardziej wyraźne, niż w przypadku szczoteczki, którą stosowałam dotychczas. Musiałam się nawet na nowo trochę przyzwyczaić do tego rodzaju urządzenia – mam na myśli to charakterystyczne mrowienie w buzi. Co istotne, sprzęt nie jest przy tym głośniejszy. Już dosłownie w ciągu chwili od uruchomienia można zauważyć, że na końcówce szczoteczki powstaje mieszanka wody, pasty i śliny, która doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami i płytką nazębną. Ta ostatnia, po każdym użyciu X Pro Digital, jest po prostu odczuwalnie gładsza.

Korzystanie ze szczoteczki sonicznej Oclean nie sprawiło też problemu moim dziąsłom. Mimo że urządzenie osiąga moc 42 000 obrotów/min, co przekłada się na imponujące 84 000 ruchów/min, nie podrażnia delikatnych powierzchni jamy ustnej. Jest tak najpewniej dzięki temu, że silnik korzysta z technologii, która pozwala na kąt wychylenia główki osiągający nawet do 12 stopni. Dzięki temu czyszczenie jest nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim o wiele wygodniejsze i bezpieczne dla newralgicznych miejsc.

Pominięte obszary i program uzupełniający w X Pro Digital

Mam jednak wrażenie, że prawdziwym hitem jest fakt, że szczoteczka soniczna Oclean powiadamia o pominiętych podczas mycia obszarach. Model uzębienia jest widoczny zarówno na wbudowanym w urządzenie ekranie, jak i w aplikacji. Jak go czytać? Białe elementy uzębienia oznaczają miejsca umyte, natomiast kolorowe wskazują na strefy pominięte podczas szczotkowania.

Śledzenie ruchów, a co za tym idzie postępów mycia, są tu możliwe za sprawą 6-osiowego żyroskopu, który został wbudowany w urządzenie. To właśnie on, na podstawie ruchów użytkownika, wyznacza aż 8 różnych stref jamy ustnej, identyfikuje sposób i obszar mycia zębów, a nawet – w połączeniu z inteligentnymi algorytmami oprogramowania – potrafi ocenić jakość szczotkowania w skali 0-100%. Taki wynik można odczytać wygodnie w aplikacji Oclean Care+. Na jego podstawie, w aplikacji przyznawane są m.in. nagrody, poziomy i rangi, których zdobywanie doskonale motywuje do jeszcze lepszego, a przede wszystkim systematycznego dbania o uzębienie.  

Wskazanie pominiętych obszarów to jednak nie koniec. W trakcie testów szybko okazało się, że urządzenie nie tylko o nich powiadomi, ale również zaproponuje krótki program uzupełniający, a ten precyzyjnie skupi się na pominiętych miejscach i czasie, jaki nadal należy im poświęcić, aby czyszczenie było prawdziwie kompleksowe. Program uzupełniający czyszczenie można włączyć z poziomu szczoteczki i aplikacji. I to jest super!

Praktyczny timer

Timer w tej szczoteczce sonicznej Oclean to coś więcej, niż zwykły czasomierz. Oprócz odmierzania adekwatnego dla konkretnego trybu mycia czasu, daje on podstawę do szczegółowej analizy szczotkowania poszczególnych sfer jamy ustnej. O co dokładnie chodzi? Dzięki timerowi szczoteczka Oclean wie, kiedy poinformować, że nadszedł moment, żeby zmienić stronę mycia lub jego konkretny obszar. W efekcie zyskujemy pewność, że czyszczenie konkretnego obszaru zębów i buzi przebiegło możliwie najdokładniej. 

Dwie końcówki DuPont w zestawie

Wraz ze szczoteczką X Pro Digital otrzymujemy w zestawie dwie końcówki, które można z łatwością dopasować do swoich potrzeb. Ich wymienianie jest bardzo proste i odbywa się w zasadzie w kilka sekund. Co warte podkreślenia, stopień zużycia końcówki można sprawdzić w aplikacji Oclean Care+.

Wybierając szczoteczkę X Pro Digital możemy skorzystać z końcówki z twardszym włosiem, tj. DuoPontTM Diamond Classic. Otrzymała ona kształt litery W, który idealnie dopasowuje się do przestrzeni w jamie ustnej oraz gumowe wykończenie, dbające o skuteczną higienę języka. Przede wszystkim jednak końcówka z twardszym włosiem zapewnia dogłębne czyszczenie zębów, skuteczne usuwanie kamienia oraz widoczne gołym okiem wybielanie.

Można też postawić na delikatniejszą alternatywę. Jest ona o wiele mniejsza, dedykowana szczególnie osobom, które posiadają wrażliwe zęby oraz dziąsła. Została stworzona, aby łatwiej docierać do zębów i przestrzeni międzyzębowych, a przy tym skutecznie je oczyszczać – bez niepotrzebnego podrażniania. Jej włókna są miękkie i bardzo delikatne – zostały wzbogacone fluorem dla lepszej ochrony szkliwa zębów.

ocelan x pro digital test końcówki w zestawie

Bateria, ładowanie i uchwyt 2 w 1

Baza ładująca, która jest jednocześnie uchwytem ściennym dla modelu X Pro Digital, to kolejny dowód na innowacyjne podejście producenta nie tylko do kwestii mycia zębów, ale również do wygody użytkownika. Składa się ona z dwóch części, które w razie potrzeby można rozdzielić.

Jak zamontować uchwyt? Uchwyt Oclean montuje się na ścianie za pomocą specjalnej naklejki, która znajduje się w dolnej części bazy. Jest trwała, solidna i mocna, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że nieopatrznie odczepi się pod wpływem ciężaru szczoteczki. Następnie za pomocą specjalnego zawiasu w tej części, umieszcza się na nim bazę ładującą, która za pomocą magnetycznych właściwości trzyma sprzęt. 

W razie rozładowania baterii, wystarczy natomiast zdjąć magnetyczną bazę ze ściany, umieścić w niej szczoteczkę w tradycyjny sposób (rączka w otworze) i podłączyć kabel ładujący, aby wkrótce znów móc cieszyć się jej atutami. 

Pełne naładowanie od kilku procent do 100% zajmuje około 3 godzin. Jedynym minusem jest to, że nie da się tego zrobić w uchwycie. Do zestawu nie dodano też kostki ładującej, co może być kłopotem dla niektórych użytkowników. 

Skuteczną rekompensatą jest natomiast fakt, że po uzupełnieniu energii, akumulator w modelu x Pro Digital ma wytrzymywać nawet do 30 dni normalnego użytkowania. Niestety nie testowałam szczoteczki tak długo, aby móc to w 100% potwierdzić. Jednak po niewielkich spadkach energii na przestrzeni kilku dni, mogę przypuszczać, że jest to bardzo prawdopodobne. A to, biorąc pod uwagę moc i możliwości urządzenia, staje się kolejnym argumentem, aby sięgnąć po tą szczoteczkę Oclean.

ocelan x pro digital test uchwyt ładowanie

Szczoteczka X pro Digital – czy warto kupić?

Czy po odbytych testach kupiłabym X Pro Digital dla siebie? Właśnie zaczynam zbierać pieniądze. Serio!

Szczoteczka Oclean ma wszystko, czego wymagam od takiego sprzętu. Jej moc, technologie i tryby mycia przekładają się na znakomite efekty czyszczenia. Co więcej, jestem przekonana, że doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku zębów zdrowych, jak i tych, które są bardziej problematyczne. Urządzenie doskonale czyści i wybiela zęby- bez zbędnego wysiłku ze strony użytkownika. Nie omija też języka, jest delikatne dla dziąseł i równie ważnych przestrzeni między zębami. Co jednak najlepsze, można je w pełni spersonalizować pod swoje indywidualne potrzeby. 

To wszystko, w pakiecie z lekką, ale bardzo trwałą konstrukcją sprawia, że codzienna rutyna mycia zębów nie jest już tylko obowiązkiem, a staje się prawdziwą przyjemnością i pewnego rodzaju rytuałem dbania o zdrowie i piękny, zdrowy uśmiech. Z modelem X Pro Digital wszystko przebiega szybko, prosto i przyjemne – tym bardziej, że szczoteczka soniczna Oclean działa naprawdę cicho i długo na jednym ładowaniu, a jej unikatowe wzornictwo wprowadza nutę nowoczesności do każdej łazienki. 

Minusy

 • brak możliwości ładowania przez uchwyt
 • brak kostki do ładowania w zestawie

Plusy

 • piękne wzornictwo
 • bardzo lekka, smukła i wodoszczelna konstrukcja
 • kolorowy, dotykowy wyświetlacz LCD z podpisanymi ikonami
 • aż dwie różne końcówki w zestawie
 • szybkie ładowanie przez kabel USB-C i długo wytrzymująca bateria
 • wykrywanie pominiętych obszarów + program uzupełniający
 • timer + informacja o konieczności zmiany strefy mycia
 • szeroka możliwość personalizacji i duży wybór trybów mycia
 • cicha praca i duża moc
 • urządzenie odpowiednie dla osób z aparatami ortodontycznymi

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja