Tupot małych stópek zawsze przywołuje uśmiech na twarzy – najlepsze gry z dinozaurami w roli głównej

Mezozoiczne zwierzęta zawsze rozbudzały i rozbudzają wyobraźnię twórców książek, filmów czy gier. Dlatego warto się zastanowić, jakie są najlepsze gry z dinozaurami. Jako dinomaniak przemierzyłem wszelkie sfery gamingu, aby dostarczyć wam najlepsze tytuły. Gotowi na prehistoryczną podróż?

Dinozaury to wciąż mało wyeksploatowany temat w gamingu. W porównaniu z fantastyką czy nawet motywem zombie dobrych gier w tematyce prehistorycznych zwierząt jest stosunkowo mało. Dlatego z wielką przyjemnością służę pomocą – wśród wybranych produkcji znajdziecie tylko te tytuły, które zaskarbiły sobie odpowiednio wysokie noty.  

Najlepsze gry z dinozaurami

Witaj w parku, gdzie atrakcje mogą cię zjeść – Jurassic World Evolution 2

Zdecydowanie najlepsza growa produkcja osadzona w uniwersum Jurassic Park, odkąd pierwszy film trafił do kin. To kontynuacja dobrej passy Frontier Developments w kwestii tworzenia wciągających tycoonów, a licencja tak dużej marki oraz obecność samego Jeffa Goldbluma znacząco pomogła w kwestii sprzedaży. A sami fani dinozaurowej marki znajdą tutaj wszystko – zarządzanie finansami, zabezpieczenie niebezpiecznej fauny, radzenie sobie z kryzysami oraz przepięknie wymodelowane i animowane dinozaury. Ogromną zaletą tego tytułu jest przepiękna oprawa audiowizualna oraz spore możliwości personalizacji Parku Jurajskiego.  

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, mamy dostępne kilka trybów – kampania opowiada mało wciągającą historię, która rozgrywa się gdzieś pomiędzy filmami Jurassic World. Znacznie ciekawiej jest w trybie Teorii Chaosu, gdzie rozgrywamy alternatywne scenariusze osadzone w tym uniwersum. Na doświadczonych graczy czekają wyzwania, a dla spokojnych budowniczych tryb piaskownicy, gdzie dostosują rozgrywkę pod swoje wymogi. 

Co przyjemne dla fanów podziwiania własnej twórczości, w grze jest opcja spacerowania po własnoręcznie wybudowanym parku za pośrednictwem trybu gościa. Dodatkowo można przejąć kontrolę nad pojazdami, aby samodzielnie uczestniczyć w akcji łapania zbiegłych dinozaurów bądź reagowaniu na inne kryzysy. Potencjalne płatne dodatki oraz aktywny rozwój gry poprzez darmowe aktualizacje sprawiają, że Jurassic World Evolution 2 przyciąga na długie godziny.  

Potwierdzono także, że gra doczeka się kontynuacji. Data nie została ujawniona, ale pewne jest, że będzie związana z nadchodzącym filmem z franczyzy Jurassic World. 

Platformy: PC, PS4/5 oraz XONE/XSX 

Data premiery: 2021 

Zawsze chciałem mieć krótkie rączki i dwa paluszki – Path of Titans

Path of Titans to idealny przykład gry w dinozaura. Co prawda na rynku mamy kilka podobnych produkcji, ale moim zdaniem produkcja od Alderon Games bezproblemowo je zjada. O co tutaj chodzi?

Gracze wcielają się w wybrane przez siebie zwierzęta i dążą do tego, aby stanąć na szczycie łańcucha pokarmowego. Twórcy starają się bazować na wszelkich odkryciach oraz oddawać jak najbardziej „naukowo” wyglądające stworzenia, ale także idą na pewne ustępstwa.

Mamy więc cały system customizacji wyglądu naszych zwierzaków oraz system zdolności specjalnych, zapewniających przewagę w walce bądź ułatwiających przetrwanie. Obecny roster obejmuje ponad 30 gatunków i jest stale aktualizowany – oprócz samych dinozaurów znajdziemy tutaj także stworzenia latające oraz wodne.

Na szczęście liczba graczy jest stabilna i rzadko kiedy trafimy na puste serwery. W najgorszym wypadku niewystarczająca liczba ludzkich graczy jest uzupełniana zwierzętami sterowanymi przez AI. A twórcy dodatkowo wiedzą, jak uderzyć w dobry marketing – w jednym ze zwiastunów narratorem został sam Robert Irwin, czyli syn słynnego australijskiego Łowcy Krokodyli. Całość utrzymana jest w stylu dokumentu.

Ogromną zaletą jest szeroka dostępność gry – w Path of Titans zagramy na dosłownie każdej platformie gamingowej.

Platformy: PC, PS4/PS5, XONE/XSX, Switch oraz urządzenia mobilne

Data premiery: 2020

Przykro mi nie można tutaj parkować tyranozaura – ARK: Survival Evolved

Niektórzy może i lubią strzelać do dinozaurów, ale ujeżdżanie prehistorycznych bestii to inny wymiar zabawy! Do tego dochodzi budowanie bazy i strzelanie do innych graczy – ARK to jeden z najpopularniejszych gier survivalowych ostatnich lat. Gracz trafia na tajemniczą wyspę, gdzie żyją wymarłe zwierzęta. W tym niegościnnym środowisku musi się odnaleźć oraz radzić sobie z licznymi zagrożeniami jak głód, choroby czy dzika fauna oraz flora. Rozbudowane mechaniki, całkiem niezły system walki oraz masa eksploracji sprawiają, że w tej grze nie można się nudzić.

Co prawda na rynku mamy ARK: Survival Ascended (będące w sumie tylko graficznie „ulepszoną” wersją podstawowego ARK, ale sprzedawaną oddzielnie), a gdzieś za horyzontem widnieje ARK 2 (nawet przybliżona data premiery nie została podana), ale to pierwotna wersja jest najbardziej rozchwytywana. I najbardziej stabilna pod względem serwerów czy optymalizacji. Parę lat na karku dodatkowo sprawia, że można ją odpalić na nieco starszym sprzęcie, bo ulepszona wersja ma spore problemy z optymalizacją.

Największym minusem tej produkcji jest to, że nie jest ona przeznaczona dla samotnych raptorów. Także, jeśli chcecie zacząć z tym tytułem warto rozejrzeć się za grupą znajomych, z którymi wspólnie odkryjecie tajniki prehistorycznego przetrwania.

Platformy: PC, PS4 XONE oraz Switch

Data premiery: 2017

Ten park przynajmniej spełnia normy BHP – Prehistoric Kingdom

Mocniej oparta na nauce i zarządzaniu alternatywa dla Jurassic World Evolution 2, która powstaje od kilku lat. Pod kątem mechanik Prehistoric Kingdom przypomina dawną serię Zoo Tycoon i stawia na realizm oraz rozbudowanie elementów mikrozarządzania. Mamy więc sporą dowolność pod kątem kreowania wyglądu naszego prehistorycznego królestwa, zarówno pod kątem wybiegów, jak i samych budynków użytkowych.

W przypadku dinozaurów deweloperzy położyli ogromny nacisk na ich realistyczne odwzorowanie – zapomnijcie więc o 3-metrowych welociraptorach czy plujących jadem kołnierzastych dilofozaurach. Rozbudowana encyklopedia zawiera sprawdzone informacje na temat wymarłych stworzeń, a ich zachowania są mocno wzorowane na żyjących zwierzętach. Co ważne nasi milusińscy mogą się także rozmnażać – a uwierzcie mi, dino-maluchy potrafią być naprawdę przeurocze!

Co prawda gra wciąż jest rozwijana, ale już teraz jest niezwykle rozbudowana i zapewnia zabawę na długie godziny. Dodatkowo zawiera pełną kampanię fabularną, która nie tylko uczy podstaw zarządzania, ale także stawia przed graczem coraz to trudniejsze wyzwania.

Platformy: PC

Data premiery: 2022 (early access, ale pełna wersja ma zadebiutować w tym roku)

Gdzie przerażenie łączy się z solidną zabawą – Dino Trauma

Tęsknicie za Dino Crisis czy Turokiem oraz brakuje wam gamingowego klimatu lat 90.? Dino Trauma polskiej produkcji może zwrócić waszą uwagę. Produkcja obecnie znajduje się we wczesnym dostępie na Steam, ale zebrała już bardzo pozytywne opinie. To dosyć oryginalne połączenie klasycznych strzelanek oraz survival horroru.

Obecnie dostępne są trzy etapy… i co tam się nie dzieje – zwiedzając tajne laboratorium gdzieś na wschodzie Europy, walczymy z dinozaurami, dziwnymi maszkarami, a nawet zmutowanymi kaktusami czy innymi rosiczkami. Zabawa jest dynamiczna i nieraz podskoczyłem na krześle, gdy zza rogu wysunął się gadzi łeb, bądź światełka zaczęły mrugać przy akompaniamencie dziwnych dźwięków. Za pośrednictwem granatów, broni palnej czy paralizatora jednak skutecznie radziłem sobie z większością problemów.

Szkoda, że zabawa nie starcza na długo, ale pamiętajmy, że Dino Trauma jest na początku swojej deweloperskiej drogi. Jeśli nie lubicie early access, to i tak polecam jednym okiem śledzić tę produkcję – ma ogromny potencjał!

Platformy: PC

Data premiery: 2024 (early access)

Zbieram kości, ale nie jestem nekromantą – Dinosaur Fossil Hunter

Na rynku mamy wiele symulatorów, ale Dinosaur Fossil Hunter to idealny wybór dla tych, którzy pragnęli zostać paleontologami (czyli tymi typami, co wygrzebują kości dinozaurów). Poznajemy w niej realną pracę naukową nad tymi stworzeniami, chociaż rzecz jasna mamy tutaj liczne uproszczenia. Mimo tego moduł operacyjny pozostaje ten sam – wyruszamy na stanowisko paleontologiczne i wydobywamy kości. W tym zajęciu pomogą zaawansowane narzędzia jak łopata czy kilof.

Bezcenne kości zabezpieczamy gipsem, a następnie wysyłamy do muzeum. I tutaj zaczyna się zabawa – najpierw skamieniałe szczątki należy oczyścić. Następnie bawimy się w dino-detektywa, gdzie umieszczamy kości w odpowiednie miejsce na modelu. Ostatnim etapem jest umieszczenie spreparowanego szkieletu w odpowiednim miejscu w naszym muzeum. Dekoratorów wszelkiej maści ucieszy fakt, że mamy wiele opcji customizacji wystawy, aby była ona o wiele bardziej atrakcyjniejsza.

Muszę przyznać, że Dinosaur Fossil Hunter to najbardziej chilloutowa gierka z całego zastawienia. Sprawdza się idealnie, gdy macie ochotę spokojny wieczór z mezozoicznymi gadami. Bez krzyków, ucieczki czy obawy, że wasz tyranozaur zeżrę kogoś, kogo nie powinien.

Platformy: PC

Data premiery: 2022

Taniec z mopem wśród trupów i dinozaurów: Serial Cleaners - Dino Park

Serial Cleaners od polskiego studia Draw Distance to skradankowa gierka, polegająca na oczyszczaniu miejsc zbrodni. Tytułowi “sprzątacze” są specjalistami w swojej dziedzinie. Twórcy postanowili nieco zaszaleć i wypuścili fenomenalne DLC – Dino Park. Zamiast klasycznego podejścia, protagonista dostaje atrakcyjną ofertę sprzątania na pewnej wyspie w okolicy Hawajów na której pewien miliarder zbudował niecodzienny park rozrywki. Brzmi znajomo?

Na miejscu wszystko zaczyna się komplikować – zadanie okazuje się o wiele bardziej rozbudowane, a na wyspie pełno jest niebezpiecznych dinozaurów. To diametralnie odmienia przebieg całego zlecenia. Widać jak na dłoni, że deweloperzy czerpali całymi garściami z Jurassic Park i umieścili ogrom nawiązań do kultowej franczyzy.

Produkcja pozwala na sporo swobody w kwestii rozwiązywania problemów bądź likwidacji dowodów. To sprawia, że posiada sporą regrywalność, a fani wbijania rekordów czy zdobywania osiągnięć znajdą tutaj coś dla siebie. Wszystko to ubrane w humorystyczne tony bez zbędnego kija od szczotki… wiadomo gdzie.

Platformy: PC, PS4/PS5, XONE/XSX oraz Switch

Data premiery: 2023

Na tych tytułach zakończymy zestawienie gier w dinozaury i mam nadzieję, że zainspirowałem was do wyboru któregoś z tytułów. Selekcja została przeprowadzona subiektywnie, ale poparłem ją sporym dino-doświadczeniem, co najmniej kilkunastogodzinną praktyką w każdej z nich oraz opiniami innych graczy. Macie swoje ulubione gry o dinozaurach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Polecam sprawdzić: